Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național “Avram Iancu” Câmpeni, Alba


Propunător: Pogan Ioana-Emilia
Data: 25.05.2021
Clasa: a-VII-a
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Obiectul: Matematică
Subiectul/ tema: Perimetre și arii: paralelogram, paralelograme particulare, triunghi, trapez
Tipul de lecţie: dobândire de cunoștințe
Competențe specifice:
1.4. Identificarea patrulaterelor particulare în configurații geometrice date
5.4. Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării calculării unor lungimi
de segmente, a unor măsuri de unghiuri şi a unor arii
6.4. Modelarea unor situații date prin reprezentări geometrice cu patrulatere
Obiective operaţionale:
O1. să calculeze perimetrul unor figure geometrice: paralelogram, paralelograme particulare,
triunghi, trapez
O2. să calculeze aria unor figure geometrice: paralelogram, paralelograme particulare, triunghi,
trapez
O3. să interpreteze informații deduse din probleme, pentru rezolvarea acestora.
Strategia didactică:
Metode didactice: conversația euristică, exercițiul, explicația, demonstrația
Mijloace şi materiale didactice: caiet, pix, manual, laptop, telefon cu camera foto sau tableta
grafică, brainstorming
Forme de organizare: colectiv, individual
Întreaga activitate este corelata cu modelul UDL deoarece a fost gândită astfel încât
barierele educaționale să fie îndepărtate iaraccesul elevilor la informație să fie facil posibil. Toate
materialele sunt accesibile tuturor elevilor și ulterior susținerii orei astfel încât cei care nu au
putut participa sincron la oră, să le poată accesa ulterior.
Metoda de evaluare: jocul de la final
Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina Matematică clasele a V-a- a VIII-a (2017), București
 Mihaela Singer, Sorin Borodi, Vlad Copil, Emilia Iancu, Maria Popescu, Vicentiu Rusu,
Cristian Voica, (2019), Matematica- Manual pentru Clasa a VII-a, Bucuresti, Editura
Sigma.
1. ORGANIZAREA ÎNVĂȚĂRII (3 min)

Lecția se va susține pe platforma GOOGLE MEET și va începe în momentul în care voi face
prezența și voi solicita pornirea camerelor. Elevii între timp își vor pregătii cele necesare.

2. CAPTAREA ATENȚIEI (5 min)


Voi capta atenția elevilor prin punerea unei întrebări: ** Ce știți despre paralelogram,
pătrat, dreptunghi, romb,triunghi, trapez?**ceea ce v-a declanșa procesul de
brainstorming. Ideile vor fi colectate pe o hartă conceptuală ca mai apoi să dăm împreună
cea mai bună definiție.

3. ANUNȚAREA SUBIECTULUI ȘI A OBIECTIVELOR (1 min)

Anunț titlul lecției “Perimetre și arii: paralelogram, paralelograme particulare, triunghi, trapez” și
ceea ce ne propunem să facem în continuare.

4.PREDAREA NOULUI CONȚINUT ȘI DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII (10 min)


Prezentarea noului conținut se va face prin prezentarea unui fișier pdf cu cele ce urmează.

• Perimetrul unui poligon este suma lungimilor laturilor sale.


• Aria triunghiuluieste egală cu semiprodusul dintre lungimea unei laturi și înălțimea
corespunzătoare acesteia.
• Aria dreptunghiului este egală cu produsul lungimilor a două laturi alăturate.
• Aria pătratului este egală cu pătratul lungimii laturii sale.
• Aria unui paralelogram este egală cu produsul dintre lungimea unei laturi și înălțimea
corespunzătoare.
• Aria rombului este egală cu semiprodusul lungimilor diagonalelor sale.
• Aria trapezului este egală cu semiprodusului dintre suma lungimii bazelor și distanța dintre
baze.
Fie paralelogramul ABCD cu AC ∩ BD = {O}.
Știind că PAOB = 26 cm, PBOC = 24 cm și AC + BD = 28 cm, calculați perimetrul

paralelogramului.
1.Fie paralelogramul ABCD cu AC ∩ BD = {O}.
Știind că PAOB = 26 cm, PBOC = 24 cm și AC + BD = 28 cm, calculați perimetrul
paralelogramului.
Ipoteză: PAOB = 26 cm;
PBOC = 24 cm
AC + BD = 28 cm
Concluzie: PABCD=?

Demonstrație
PAOB = AO + OB + AB = 26 cm; (1)
PBOC = BO + OC + BC = 24 cm (2)
AC + BD = AO + OC + BO + OD = 28 cm (3)
Adunând relația (1) cu (2) obțin:

AO + OB + AB + BO + OC + BC = 26 + 24
AO + OB + BO + OC + AB + BC = 50 cm
Folosind relația (3) => 28 + AB + BC = 50 cm
Deci AB + BC = 50 – 28 = 22 cm
PABCD= 2*(AB+BC) = 2*22 = 44 cm

5 INTENSIFICAREA TRANSFERULUI ( 25- 29 min)


Elevi sunt împărțiți în grupe de câte 4 și fiecare grupă primește o problema din lista următoare,
astfel prima grupa prima problemă, următoarea grupă, a doua problemă și tot așa în continuare.
După ce elevi au fost repartizați în grupe profesorul trece prin fiecare grupă pentru a vedea cum
lucrează elevi și dacă sunt probleme. Pentru rezolvarea problemelor, elevi primesc un timp de 8
minute după care se închid grupele. Fiecare grupă își alege un reprezentant care face poza și
prezintă ce au făcut, profesorul face completări dacă este nevoie. Rezultatele finale sunt puse mai
apoi pe classroom.
În minutele rămase, le este dat elevilor un joculeț cu arii și perimetre.
https://wordwall.net/play/16481/693/121
1. Calculați perimetrul patrulaterului convex ABCD știind că:
a) AB + BC = 18 dm, BC + CD = 22 dm, CD + DA = 24 dm, DA + AB = 20 dm.
b) AD = 7 cm, CD = 9 cm, PADC = 28 cm și triunghiul ABC este echilateral.
2. ABCD este dreptunghi, AC ∩ BD = {O}, BC = 9 cm, iar PAOD = 24 cm.
a) Calculați lungimile segmentelor AC și AB.
b) Calculați perimetrul și aria dreptunghiului.
3. Un triunghi dreptunghic are catetele de 5 cm și 12 cm.
a) Calculați aria triunghiului.
b) Calculați lungimea ipotenuzei și lungimea înălțimii corespunzătoare ipotenuzei.
4. Ipotenuza unui triunghi dreptunghic isoscel este de 10 cm. Calculați înălțimea
corespunzătoare ipotenuzei, apoi aria triunghiului.
5. Calculați aria triunghiului ABC, în care AB = 8 cm, BC = 1 dm și ∢ABC = 150°
6. ABCD este un paralelogram cu AB = 8 cm, AD = 6 cm și ∢BAD = 30°. Calculați:
a) d(D, AB) și d(C, AD);
b) perimetrul și aria paralelogramului.
7. Un romb are perimetrul de 40 cm și un unghi de 150°. Calculați aria rombului, apoi
produsul lungimilor diagonalelor acestuia.
8. ABCD este un paralelogram și O este punctul în care se intersectează diagonalele sale.
a) Demonstrați că triunghiurile AOB și BOC au aceeași arie.
b) Dacă AAOD = 8 dm2, calculați aria paralelogramului.
9. Un teren în formă de pătrat este împărțit în trei suprafețe dreptunghiulare prin două drepte
paralele cu una dintre laturile pătratului. Știind că fiecare dreptunghi are perimetrul de 80
dam, calculați:
a) lungimea laturii pătratului;
b) aria fiecărei suprafețe dreptunghiulare și aria terenului, exprimând rezultatele în hectare.
6. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII (2 min)
Se vor face aprecieri la clasă și se vor pune punctulețe elevilor active.
Se dă temă problemele rămase nerezolvate.

S-ar putea să vă placă și