Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC Data: 30.01.

2013 Clasa: I A Propunatoare: Horvath Alexandra Malvina coala: Disciplina: Limba i literatura romn Subiectul: Sunetul i litera B( perioada abecedar) Obiectiv fundamental: familiarizarea elevilor cu litera si sunetul B ; Obiective cadru: 1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral 2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala 3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura) 4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa Obiective de referinta: sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintrun cuvnt si sunetele dintr-o silaba sa scrie corect litere, silabe, cuvinte

Obiective operationale: -s pronune corect sunetele; -s recunoasc literele alfabetului limbii romne studiate; -s descifreze(citeasc) n ritm propriu cuvinte i propoziii; -s scrie corect din punct de vedere grafic i ortografic, prin procedee diferite: copiere, transcriere, dictare- cuvinte i propoziii ce cuprind litera B; -s ordoneze cuvinte dup neles, pentru a obine i a scrie propoziii; -s scrie cuvinte, avnd n fa imagini. Strategia didactic:mixt( explicativ-sintetic) Metode i procedee: metoda fonetic, analitico-sintitic; explicaia, conversaia, exerciiul, problematizarea,;

Procedee de lectur:citirea integral, citirea n lan, citirea selectiv, citirea pe coloane. Procedee de scriere: copierea, transcrierea, dictarea. Mijloace de nvmnt:

plana cu liteele b, B, de tipar i de mn; alfabetarul, fie de lucru, manualul, auxiliare

SECVENE ALE SCENARIULUI DIDACTIC ETAPELE LECIEI ACTIVITATEA NVTORULUI I.Organizarea clasei pentru Pregtirea materialului participarea activ la lecie didactic, mprirea fielor, verificarea alfabetarelor II. Captarea ateniei - Ce lecie am avut de elevilor nvat? III. Verificarea -Verificarea temei cunotinelor i a temei (cantitativ i calitativ).Se fac aprecieri orale. -Exersarea cititului prin procedee diferite: citirea pe coloane, citirea integral, n lan, pe uniti distinctecuvinte, propoziii(dup scrierea de tipar i de mn, la subsolul paginii; -Exersarea comunicrii:a) citirea ilustraiei din manual, b)alctuirea unor comunicri, folosind cuvinte date. ACTIVITATEA ELEVILOR Elevii pregtesc manualele, auxiliarele, caietele i stilourile. -Litera b i textul Pn mine -Elevii deschid caietele cu tema scris; -Vor citi toi elevii.

IV. Dirijarea temei noi

nvrii

Elevii citesc ilustraia, realiznd o scurt povestire. -Ei vor formula comunicri cu ajutorul cuvintelor: boal, basm, ntreab, banc( dou sensuri), tob(dou sensuri). a) Captarea ateniei a)- Basme sau poveti ne -Cine v povestete citesc prinii ori bunicii. basme? - Avei n clas, afiate pe - Imaginile sunt perei, imagini din mai realizate de micii multe poveti.tii de cine pictori, elevi din sunt realizate? clasle mai mari. -Anunarea temei: Astzi vom nva s citim i s scriem cuvinte i propoziii care cuprind litera B de mn. b) Etapa oral b)-Elevii formuleaz o -Intuirea ilustraiei din propoziie:Barbu este manual(pag.69); pictor. -Desprinderea propoziiei; - Elevii, sub ndrumarea -Stabilirea locului nvtorului, vor realiza cuvntului Barbu n analiza fonetic a propoziie; cuvntuluiBarbu, stabilind -Desprirea cuvntului n locul literei B n cuvnt. silabe; -Pronunarea sunetului nou.

c) Exersarea cititului -Elevii sunt ndrumai s citeasc coloanele i textul n oapt; -Se trece la procedeele de lectur: citirea coloanelor, citirea textului n lan, citirea selectiv i citirea integral. d)Etapa grafic -Prezentarea literei B de mn; -Scrierea literei cu degetul n aer, pe banc; -Scrierea titlului pe tabl; -Scrierea primelor dou litere(primul rnd cu alineat); -Verificarea calitativ; -Scrierea unor cuvinte cu litera nou; - Citirea propoziiilor din caietul special. DICTARE nainte ca elevii s nceap a scrie, se vor citi cuvintele i propoziiile ce vor fi dictate.Se va face analiza i sinteza fonetic a lor Se recitete n ntregime coninutul dictrii, pentru ca elevii s se poat verifica.

c)-Elevii citesc n oapt, n ritm propriu. -Vor citi toi elevii.

d)- Elevii intuiesc elementele letereiB de mn. -Vor scrie litere cu stiloul invers pe banc, n aer; -Se scrie titlul pe caiete; -Elevii scriu dou litere pe primul rnd; - Vor continua de scris rndurile; - Elevii vor scrie cuvintele din caietul special(copiere); -Vor citi, apoi, propoziiile din caietul special, le vor studia,apoi transcrie.

-Sub ndrumarea nvtorului, elevii realizeaz analiza i sinteza fonetic a cuvintelor citite. -Elevii scriu cuvintele, propoziiile dictate de nvtor.

V. Asigurarea conexiunii -nvtorul mparte elevilor -Elevii citesc cerina i inverse o fi(anexa 1). Le cere s o rezolv fia. citeasc i s o rezolve. - Citesc lectura din manual -Se strng fiele i caietele, i exerciiile din culegere. se deschid crile i se citete lecia integral. - Se rezolv unele exerciii din culegere(auxiliar).

VI. ncheierea activitii

Tema pentru acas -Transcrierea textului din manual - Aprecieri asupra realizrii calitilor cititului, scrisului, observaii, recomandri.

-Elevii i noteaz tema.

Anexa nr.1 Sunetul si litera b

Fisa de lucru

1.Coloreaz imaginile i ncercuiete litera ,,b:

broasc

bomboan

robot

urub

borcan

2. ncercuiete litera ,,b din urmtorul text: Maria, bunica biatului blbit, este suprat pentru c i-a pierdut batista cea brodat n biseric. Tare bucuroas mai era cnd biatul a gsit batista pe scrile bisericii. 3. n spaiul rmas, desenai i cteva obiecte care ncep cu litera/sunetul ,,b.

S-ar putea să vă placă și