Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gim.,,GEORGE VALSANINDEPENDENTA


Clasa: Pregtitoare
Data: 3.12.2013
Propunator: PETCU MARIOARA
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Matematic i explorarea mediului
Unitatea tematic: IARNA
Subiectul: Numerele naturale de la 0 la 10
Forma de realizare: lecie integrat
Tipul leciei: Consolidare
Discipline integrate: Comunicare in limba romana
Muzica si miscare
Arte vizuale si abilitati practice
Competene specifice :
1.1 Recunoasterea numerelor in concentrul 0-10;
1.3 Sesizarea magnitudinii unui numar in concentrul 0-10 ,folosind pozitionarea pe axa numerelor;
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat
Competene integrate:
Comunicare in limba romana
1.2 Recunoasterea unor detalii dintr-un mesaj scurt rostit clar si rar;
Muzica si miscare
2.1 Cantarea in colectiv,asociind miscarea sugerata de text;
Arte vizuale si abilitati practice
1

2.2 Manifestarea libera a ideilor si trairilor personale apeland la forme simple de exprimare specifice artelor.
Obiective operaionale:
Cognitive :
OC 1-sa identifice numarul elementelor intr-o multime;
OC2 s numere n concentrul 0-9;
OC3 sa formeze scara numerica;
OC4 s ordoneze numerele date, cresctor sau descresctor;
OC5 s descompuna numerele date;
OC6 s compare numerele date.
OC7 Sa rezolve probleme simple in care intervin operatii de adunare sau scadere .
Psiho-motorii:
OM1- s-i coordoneze micrile pentru a stabili corespondene, pentru a scrie cifrele la tabl i pe caiete;
OM2- s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtor;
Afective:
OA1: vor manifesta interes pentru nelegerea i aplicarea cunotinelor nvate;
OA2: vor manifesta interes pentru decodificarea mesajului scris cu ajutorul unui sistem de simboluri.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, analiza.
Mijloace de nvmnt: auxiliar, fie, plane didactice, jetoane, cifre.
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
Temporale
Ora are o durat de 45 minute, din care 35 minute activitatea propriu- zisa iar 10 minute activitate recreativa.
2

IV. Bibliografice:
tiinifice:
Aron Ioan, Herescu I. Gheorghe, ,,Aritmetica pentru nvtori, Bucureti. Editura Didactic i Pedagogic, 1977, pp. 286 291;
Dumitriu Constana (coordinator), Dnil Ioan, Sinteze didactice, File pentru ,, Caietul metodistului, Bacu, Casa Corpului
Didactic ,,Grigore Tabacaru 1991 1992
Neacu Ioan (coordonator), Educarea capacitilor creatoare n procesul de nvmnt, Bucureti, Editura Didactic i
Pedagogic, 1998, pp. 63 -70.
Neacu Ioan, Metodica predrii matematicii, Bucureti, E.D.P., 1998
Metodica predrii matematicii la clasele I IV, manual pentru liceele pedagogice, clasele XI XII, Bucureti, Editura Didactic
i Pedagogic, 1998;
Arginescu Florica Ancua, Culegere de exerciii i probleme pentru clasa I, Piteti, Editura ,,Carmins, 2000.
Ioan Dnil, Elena arlung, Lecia n evenimente, ghid de proiectare didactic, Editura ,,Egal, 2002.
oficiale:
Curriculum Naional, Programe colare pentru nvmntul primar, 1998;
Stoica Adrian (coordonator), ,,Evaluarea n nvmntul primar. Descriptori de performan, Bucureti, 1988

SCENARIUL DIDACTIC
Strategii
Nr
crt

1.

Momente
Durata

Ob.
Op.

Moment
organizatoric
5

Se pregateste clasa pentru activitate.

Captarea
ateniei 5

Se deschide cutia cu sarcini


surpriza trimisa de Zana Iarna
pentru ora de
matematica(sarcini de lucru si
recompense)

O1
2.

3.

Coninutinuturi

Reactualizarea
cunotinelor
nsuite

O2

O1
O2

Informeaz elevii c vor participa la


jocul didactic: ,,Ghicete i potrivete.
Anexa 1

Metode i
procedee

didactice
Forme
Evaluare
Mijloace de de
nvmnt organiza
re

. conversatia Calculator

exerciiul,
explicaia

exerciiul,
. explicaia

Frontal

Jetoane cu
cifre

Frontal, Observarea
individual sistematic

a elevilor.

Ghicitori

Frontal

Aprecieri
verbale.

4.

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Dirijarea
invatarii

5.

Comunic n limbaj accesibil elevilor


obiectivele leciei.
Enun titlul leciei de azi: Numeraia
0-9
O1
O2
O3
O4
O5
O6

Se impart copiilor seturi de jetoane 0-9


Voi citi urmatoarea urmatoarea
poezie:
Aproape de 0 e
Omul are(cati ) ochi.
Capra avea (cati ) iezi.
Pungua cu (cati)bani
La o mn sunt(cate)degete.
Alba ca Zapada i cei (cati)pitici.

Explicaia

Frontal

Frontala

Aprecieri
verbale

Pe echipe

Observarea

Exercitiul
oral ,
Poezie,
conversatia jetoane cu
cifre

Fiecare raspuns va fi marcat prin


ridicarea jetonului cu cifra
corespunzatoare
Se propune desfasurarea lectiei sub
forma de concurs pastrand aceleasi
echipe ca si la prima activitate;
Joc :,,Cine stie ,castiga!
Sarcina 1
*Stelutele galbene-Realizati scara
numerica 0-9 crescator.

Joc
didactic
5

*Stelutele albastre-Realizati scara


numerica 0-9- descrescator
Cei care rezolva corect primesc
recompense(elemente caracteristice
iernii)

Jetoane cu
cifre si
buline albe

sistematica

Exercitiul

Sarcina 2
-Haidei s descompunem impreuna !
Fiecare echipa are cte o fi si
trebuie s descompun numerele date
folosindu-se de bulgarasii de zapada
(buline albe).-fi de lucru anexa 2)

Fisa de
lucru

Sarcina 3
Joc: Executa comanda!
Se aleg 10 elevi din cele doua echipe
crora li se dau cartonase cu numere
de la 0 la 9. Acestora li se cere sa
execute comenzi:

Joc
didactic

Jetoane cu
cifre 0-9
Pe echipe

Aprecieri
verbale

Aezai-v n ordinea cresctoare a


numerelor !
Numerele fr so, un pas n fa !
Numere mai mari dect 4, un pas
nainte !
Vecinii numrului 9, mna sus !
Grupai-v pentru a forma numarul
8!
6

Pentru fiecare comanda executata


corect primesc recompense
Ajutati de calculator elevii se vor
misca pe muzica- ,,Cantecul
numerelor

6.

O1
O2
O3
O4
O6
O7

Obinerea
performanei
i conexiunea
invers (feedback-ul) 5

Sarcina 4
Fiecare echip are pe mas cosulete cu
buline albe si colorate si cosulet cu
bomboane.
Fiecare echip va trebui s rezolve
sarcinile propuse .
Zana IARNA v roag s mai
rezolveati si urmtoarele exerciii:
1. Aeaz pe mas 6 buline roii. Dac
mai adugm una galbena, cte buline
vom avea?
2. ADINA are 2 braduti, iar colega de
banc i mai ofer unul. Cti braduti
are Adina?
3.Cezar are 5 bomboane . El ofera
colegei sale Bianca una. Cu cate
bomboane a mai ramas Cezar?
Sarcina 5

Frontal

Explicatia,
Exercitiul
Problemati
zarea

Buline
colorate si
albe,braduti
jetoane,
coulee,
bomboane

Pe echipe

Aprecieri
verbale

Observarea
sistematica
Exercitiul
scris

Fisa de
evaluare

Individual

Se imparte o fisa pe care elevii o vor


completa.

7.

8.

Evaluarea
activitatii 4

Activitate
recreativa

Se fac aprecieri privind contributia


elevilor pe parcursul lectiei

Elevii vor realiza un colaj cu


tema ,,IARNA folosindu-se
fiecare de recompensele
obtinute pe parcursul
desfasurarii activitatii

Recompense

Aprecieri
globale

Elemente
caracteristice iernii

Anexa 1
Una mic i-alta mare
Care-i cifra asta oare?
(unu)
pitici sunt n poveste

Ci
Cte zile-n

sptmn
Dup ase
poposete
Este simplu de fcut
cifra este....
Dup unu e trecut
(sapte)
Seamn cu un roi
Sigur tii, e cifra ...
(doi)

Sigur stiti ce

Zici c-i
o clepsidr mare
E un opt pe jumtate
picioare
Cifra iezilor din carte
ea soseste
Dup doi el se aaz
,se numeste...
Care-i cifra asta oare?
(opt)

Asezata in
Dupa sapte
Haide spune

(trei)

De-l primeti din ntmplare


Este o ruine mare
cautat
Chiar de nu poi sta pe el
n cataloage

E un sase ridicat
Si e mult mai
Sa apara-

10

Zici c e un scunel....
asta oare?
(patru)
(noua)

Care-i cifra

Nota cea
mai cautata
Cte degete am oare
invidiata
La o mn sau picioare
cataloage
Sigur tie fiecare
cifra asta oare?

Care-i cifra asta oare?


(cinci)

Si de toti
Cand apare-n
Care-i

(zece)

E un nou rsturnat
i de apte e urmat
E o mic ghicitoare
Care-i cifra asta oare?
(ase)
Ci pitici sunt n poveste
Cte zile-n sptmn
Dup ase poposete
Sigur tii ce cifr este.
(apte)

11

Zici c-i o clepsidr mare


Aezat n picioare
Dup apte ea sosete
Haide spune, se numete ...
(opt)

E un ase ridicat
i e mult mai cutat
S apar-n cataloage
Care-i cifra asta oare?
(nou)
Nota cea mai cutat
i de toi invidiat
Cnd apare-n cataloage
Care-i cifra asta oare?
(zece)

Anexa 2
Nume _________________________
Fi de lucru
12

Anexa 3
FI DE LUCRU
1. Completai cu cifrele care lipsesc:

13

2. Adaug sau elimin elemente conform cu cifra data:

3. Ordoneaz cresctor numerele:


5, 7, 1, 9, 0, 3,

4. Ordoneaz descresctor numerele:


8, 4, 9, 2, 6, 1, 7

5. Descompune numerele:

14

S-ar putea să vă placă și