Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:.............................
Clasa: .a IV-a
coala: ...............................
Practicant: ....................................
Aria curricular: Limb si comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul: Sintaxa propoziiei
Tipul de lecie: recapitulare
Obiectiv fundamental: s-i consolideze prile de propoziie i felul acestora
Obiective operaionale:
O1 s identifice felul subiectului i predicatului n exemple date;
O2 s identifice prin ce se exprim prile de propoziie;
O3 s realizeze acordul subiectului cu predicatul;
O4 sa identifice subiectul si predicatul dintr-o propozitie
Strategii didactice:
1. Metode i procedee: exerciiul, jocul didactic, explicaia, conversaia
2. Resurse:
a) materiale: manualul,
b) de timp: 50 min
c) bibliografice:
Rdulescu, Marina Dificulti ale gramaticii limbii romne, Ed. Saeculum, Bucureti, 1996
Molan, Vasile et al Limba noastr-i o comoar, Ediia a II-a, Ed. Petrion, Bucureti
Biru, Rodica S dezlegm tainele limbii romne, Editura Cargo, Craiova, 2001
3. Forma de organizare a activitii: frontal, individual

Timp
Evenimentul

Ob.

Strategii didactice

alocat Op.

didactic

Coninuturile nvrii

Moment
organizatoric

Pregtirea
caietelor.
8 min

fielor

de

lucru,

Metode i

Mijl. de

procedee

nvm.

Conversaia

Imagini

Evaluare

manualelor,

Captarea ateniei

O4

Anunarea
subiectului

2 min

Recapitularea
coninuturilor

25
min

O2
O3
O4

Privii la imaginile acestea i formai propoziii


Exerciiul
pornind de la acestea! ncercai s identificai
subiectul i predicatul propoziiilor formate!
Vom ncerca s consolidm cunotinele
acumulate lecia trecut referitoare la prile de
propoziie principale i secundare- subiectul,
predicatul, atributul i complementul- , prin
efectuarea unor exerciii.
Fiecare copil primete o fi de lucru pe care
se lucreaz simultan cu nvtoarea oral i
Exerciiul
scris.
Transcriei textul urmtor. Precizai cu
ajutorul iniialelor, prile de propoziie i
prile de vorbire.
Ea i nfigea furca n bru. Eu m culcam n
poala ei.nchideam ochii. De sus se scutura o

Exerciiile
fia de lucru

ploaie albastr. Bunica povestea basmul. Eu


ascultam cu atenie. Basmul curgea lin ca o ap
cristalin.
Alctuii o propoziie n care s existe
dou substantive cu funcii diferite n
propoziie.
Alctuii o propoziie n care subiectul s
fie exprimat prin pronume, genul
masculin, persoana a III-a, numrul
singular.
Alctuii propoziii n care cuvintele:
cartea, coala, casa, copiii s fie pe rnd
subiecte, atribute, complemente i s ajute
la formarea predicatului nominal.
Exemplu:
Cartea este interesant.
Imaginile crii sunt atrgtoare.
Noi citim o carte nou.
Cuore este o carte emoionant.

SP
sv

Construii propoziii dupa schemele:


SPC
S AP
PCSA
s v s
s a v
vs s a

nvtoarea citete fiecare enun i mpreun cu


copiii rezolv exerciiile.
Realizarea
feedbackului

10
min

Concurs: 2 echipe fiecare echip deseneaz o Joc didactic


imagine, echipa advers trebuind s formuleze o

Asigurarea
reteniei i a
transferului

5 min

propoziie, denumind prile de propoziie. (se


realizeaza pe tot parcursul lectiei...)
Tema pentru acas.
Explicaia

S-ar putea să vă placă și