Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECIE

COALA GIMNAZIAL MIHU DRAGOMIR BRILA


DATA: 17 aprilie 2013
PROPUNTOR: prof.nv.pr. UUIANU ALINA
CLASA: PREGTITOARE A
ARIA CURRICULAR: ARTE I TEHNOLOGII
DISCIPLINA: ARTE VIZUALE I LUCRU MANUAL
UNITATEA: Colajul
SUBIECTUL LECIEI: Colajul cu materiale textile: Rochia znei/Haina prinului
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi (activitate interdisciplinar)
COMPETENE VIZATE:
ARTE VIZUALE I LUCRU MANUAL
2.3. Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/construcii simple, pe baza interesului direct
*2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple
COMUNICARE N LIMBA ROMN
1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar
1.2. Recunoaterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar
MATEMATIC I EXPLORAREA MEDIULUI
6.1. Utilizarea unor msuri neconvenionale pentru determinarea i compararea lungimilor
MUZIC I MICARE
3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul i la sfritul orei elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
O.c.1 : s identifice materialele i ustensilele folosite;

O.c.2 : s prezinte etapele de parcurs n realizarea lucrrii pe baza modelelor i a explicaiilor


primite;
O.c.3 : s reproduc corect textul i melodia unor cntece, respectnd linia melodic i versurile;
b) psiho-motrice:
O.m1 : s asambleze corect, estetic i creativ n spaiul de lucru elementele compoziiei;
O.m2 : s aib o poziie adecvat n banc ;
c) afective:
O.a.1: participarea cu interes la lecie ;
O.a.2: relaionarea pozitiv cu membrii grupului de apartenen (grupul colar).
STRATEGII DIDACTICE:
1.Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, instructajul, demonstraia, exerciiul,
jocul de rol, Turul galeriei, interpretarea muzical
2. Mijloace de nvmnt i materiale: carton colorat imprimat, materiale textile, foarfec,
lipici, cd cntece, calculator, figuri vesele/triste
3. Forma de organizare a activitii: frontal, independent
DURATA: 35 min. + 15 min. activitate complementar
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum Naional. Programa colar pentru disciplina Arte vizuale i lucru manual,
Bucureti, 2012;
2. Arte vizuale i lucru manual ghid metodologic, clasele pregatitoare, I IV, Ed. Aramis,
2012
3. http://www.didactic.ro/resurse-educationale/invatamant-prescolar

Momentele
leciei

O.op.

Elemente eseniale de coninut

Strategii didactice
Metode i
Mijloace de Forma de
procedee
nvmnt organizare

1. Moment

*Se asigur condiiile optime i materialele

organizatoric

necesare desfurrii leciei.

1 min
2. Captarea i

*Elevii sunt aezai pe pernue n semicerc.


*Captarea ateniei se realizeaz cu ajutorul plicului

meninerea

4 (Anexa 1);

ateniei

-Se d citire acestuia.

5 min
3. Anunarea

*Astzi la ora de arte vizuale i lucru manual vom Explicaia

temei i a

realiza, folosind tehnica colajului cu materiale

obiectivelor

textile, Rochia Znei/ Haina prinului.

1 min.

nvrii
22 min

Aprecieri
Conversaia

Anexa 1

Frontal

Frontal

obine lucrarea propus.


*Se iniiaz o scurt conversaie:
O.c.1

-Ce materiale ne-ar fi necesare ca s facem rochia


znei? Dar pentru hinu?
-Dac ar trebui s chemm pe cineva care s tie s

verbale
Aplauze

*Le explic c trebuie s lucreze cu atenie pentru a

4. Dirijarea

Modaliti
de
evaluare

Conversaia

Frontal

fac rochie/haine, cine ar fi aceast persoan?


-Cum se numete locul de munc al croitorului?
*Joc de rol: La croitorie

Jocul de rol

Intuirea materialelor
O.c.2

-Elevii identific de pe mas urmtoarele


materiale: carton colorat imprimat, material textil,
lipici, foarfec.
Explicarea tehnicii de lucru
-Este prezentat o plan model, care conine

Explicaia

Plana-

elementele ce urmeaz a fi realizate:

Demonstraia

model

Frontal
Aprecieri

a)Pe cartonul colorat este imprimat imaginea unei

individuale

rochie/hinue (Anexa 2);

i colective

b)Se taie buci de material textil;

Aplauze

c)Se umple conturul rochiei znei cu bucile de


material textil tiate;
d)Se fac ultimele retuuri.
e)Prezint criteriile de evaluare ale lucrrilor:

Instructajul

finalizarea lucrrii, corectitudinea execuiei,


aspectul estetic al acesteia.
Realizarea lucrrii
O.m.1

*Pe un fond muzical plcut, adecvat, elevii vor

O.m.2

lucra independent astfel:

Exerciiul

Carton
colorat

Independent

5. Evaluare
5 min

-vor tia buci de material;

imprimat,

-vor lipi materialele n interiorul conturului

materiale

rochiei/hinuei.

textile,

*Se va interveni acolo unde e cazul, se vor da

foarfec,

sugestii elevilor, se vor face observaii asupra

lipici,

modului n care lucreaz elevii.

calculator,

*Lucrrile sunt expuse la panou.

cd
Lucrrile

Explicaia

*Se vor discuta i aprecia lucrrile de ctre copii i Turul galeriei

elevilor

nvtoare pe baza urmtoarelor criterii:

Figuri

-respectarea tehnicii de lucru;

vesele/triste

Frontal

Aprecieri
verbale

-realizarea estetic a ansamblului;


-acurateea lucrrii.
*Vor lipi figuri vesele/triste pe lucrrile care au/nu
7.Activitate n O.c.3

au respectat criteriile de evaluare.


*Elevii se vor costuma i se vor manifesta liber pe Interpretare

Calculator

completare

muzic.

Mti,

muzical

Frontal

Aprecieri
verbale

costume
7. ncheierea

*Se vor face aprecieri globale asupra participrii Conversaia

Aprecieri

activitii

copiilor si a modului de lucru pe parcursul

verbale

1min

activitilor.

ANEXA 1
Proba 4:
Vai! Ce uituc sunt! Nu am nici o rochie. tiu c m vei ajuta n continuare i-mi vei
pregti voi o rochi. Atenie la explicaiile pe care le vei primi, la respectarea tehnicii de
lucru, corectitudinea execuiei, aspectul estetic al lucrrii. Dup ce terminai, v ateapt o
surpriz!
Spor la lucru!
Zna Povetilor

ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și