Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

DATA:27.05.2015
UNITATE DE NVMNT:Grdinia cu program normal nr. 5
GRUPA:mare
EDUCATOARE:Cherscu M
PROPUNTOR:Vlug Andra Elena
TEMA:MIJLOACE DE TRANSPORT
SUBTEMA:MI PLACE SA CLTOREC
FORMA DE REALIZARE:ACTIVITATE INTEGRATA:CU CE CALATORIM?
TIPUL ACTIVITATII:CONSOLIDARE SI VERIFICARE DE CUNOSTIINTE
SCOPUL: Consolidarea cunotinelor despre numeraia n limitele 1-9, formarea unui vocabular matematic adecvat, stimularea i dezvoltarea
proceselor psihice senzoriale i de cunoatere, dezvoltarea capacitii de a lucra n condiii diverse, valorificnd experiena acumulat,
consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motric, stimularea interactivitii i cooperrii.
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII
I. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP) Trenuletul muzical;Salata de mijloace de transport.
- Rutin: sosirea copiilor, ntlnirea de diminea, salutul, prezena, cercul prieteniei, deprinderi igienico-sanitare, micul dejun;
- Tranziii: Dans: Barca pe valuri pluteste usor,Am crezut ca matematica e grea;Cu degetelele ne jucam.
II. ACTIVITI LIBER ALESE (JAA)
- Constructii:-Construim hangare pentru avioane si portul pentru vapoare
- Art-colorare: Coloram mijlocul de transport preferat
- Joc de manipulare-puzzle-Avionul si Vaporul
III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE): Micii cltori.
- Tranziie: Am crezut ca matematica e grea;
D: Activitate matematic: - joc didactic Raspunde repede si bine.

- Tranziie: Trece trenul;


DOS:Activitate practic:Cltoresc cu ce doresc!- poster:decupare,lipire.
OBIECTIVE I COMPORTAMENTE URMRITE
Jocuri si activitati alese
CONSTRUCTII:
SUBIECTUL ACTIVITATII:Construim portul pentru vapoare si hangarul pentru avioane
OBIECTIVE URMARITE:
-Sa realizeze corect tema data.
-Sa coopereze cu ceilalti colegi.
MIJLOC DE REALIZARE:joc de constrctii(cuburi)-construire
METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia,exercitiul.
ARTA:
SUBIECTUL ACTIVITATII:Coloram mijlocul de transport preferat
OBIECTIVE URMARITE:
-Sa denumeasca mijloacele de transport.
-Sa coloreze mijloacele de transport folosind culorile potrivite.
MIJLOC DE REALIZARE:colorare
METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia.
Joc de manipulare-puzzle
SUBIECTUL ACTIVITATII:Avionul si vaporasul
OBIECTIVE URMARITE:
-Sa reconstituie imaginile dupa modele date.
-Sa descrie imaginile realizate.
MIJLOC DE REALIZARE:reconstituire de imagini
METODE SI PROCEDEE:explicatia,conversatia,exercitiul.
Activitati pe domenii experientiale

: Obiective vizate:
D - Activitate matematic - joc didactic Raspunde repede si bine.
METODA INTERACTIVA:DIAGRAMA VENN
-

s numere contient, cresctor i descresctor, n limitele 1-9;


s stabileasc locul numerelor naturale n irul numeric 1-9;
s descopere care numr lipsete ntr-un ir dat;
s numeasc vecinul din stnga i dreapta unui numr;
s raporteze corect numrul la cantitate i cantitatea la numrul dat;
s efectueze operaii de adunare i scdere cu 1-2 elemente n limitele 1-9,prin manipulare de obiecte;
s rezolve corect sarcinile cerute;
s utilizeze un limbaj matematic adecvat.

DOS- Activitate practic - Cltoresc cu ce doresc!-poster:decupare,lipire.


METODA INTERACTIVA-TURUL GALERIEI
- s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru specifice activitilor practice;
- s foloseasc materialele puse la dispoziie, n mod corespunztor;
- s parcurg n ordine etapele de lucru n vederea realizrii temei;
- s execute individual tema dat apoi in grup;
- sa execute operatii simple practice:sa taie dupa contur cu foarfeca;
- s-i dezvolte ndemnarea n realizarea lucrrilor;
- s finalizeze lucrarea innd cont de esteticul lucrrii;
- s manifeste interes pentru ntreaga activitate;
- sa-si exprime parerea fata de lucrarea proprie dar si a celorlalti,motivandu-si parerea.
Activitati de dezvoltare personala
Obiective vizate:
1. SUBIECTUL ACTIVITATII:Salata de mijloace de transport
MIJLOC DE REALIZARE:joc de miscare
OBIECTIVE URMARITE:

-Sa recunoasca mijloacele de transport invatate.


-Sa fie capabil de a spune propozitii in care sa foloseasca mijloacele de transport invatate.
-Sa fie rabdator ,cooperant cu spirit de echipa.
METODE SI PROCEDEE:explicatia,conversatia,dialogul
2.SUBIECTUL ACTIVITATII:Trenuletul muzical
MIJLOC DE REALIZARE:joc muzical
OBIECTIVE URMARITE:
-Sa execute miscarile sugerate de textul cantecului.
-Sa-si sincronizeze miscarile cu ritmul cantecului.
METODE SI PROCEDEE:explicatia,conversatia.
STRATEGII DIDACTICE
1. Metode i procedee:- conversaia, surpriza, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, jocul, munca pe echipe i individual,
recompensa.
2. Mijloace didactice:- decor-o barca cu panze,jucrii reprezentnd diferite mijloace de transport, calendarul naturii, ecusoanele grupei,
cadoul-surpriz, cuburi de plastic, fie de lucru, fie pentru desen, creioane grafice, creioane colorate, foarfece, plicul- scrisoare, cartoane i coli
cartonate colorate, jetoane cu mijloace de transport, plane mijloace de transport,palarie si imbracaminte de marinar.
Bibliografie
-

Revista nvmntului precolar nr.1-02 / 2010, Ed. Arlequin, Bucureti


Aplicarea noului curriculum, Ed. Diana, Piteti
Curriculum pentru nvmntul precolar, Didactica Publishing House, Bucureti, 2009
Activitile instructiv-educative n grdinia de copii, Ed. V&I Integral, Bucureti, 2005
M. Pistol, Activiti matematice pentru precolari, Erc Press Educativ, Bucureti, 2005
F.C.Mariana, Ri-Codi, Ed. Aramis, Bucureti, 2005.
Carte de colorat, Colecia Campionii, Ed. Diana, Piteti.

SCENARIUL ZILEI
Copiii sunt aezai pe scunele, n vaporasul din sala de grupa-pregatit special pentru ei, formnd grupul prieteniei(barca prietenilor),
mpreun cu educatoarea. NTLNIREA DE DIMINEA incepe cu tranzitia Trenuletul muzical,copiii se aseaza pe scaunele,urmeaza
SALUTUL- specific grupei,apoi pentru ca doamna educatoare sa afle numele lor,se arata planse cu litere,urmand ca fiecare copil sa-si
recunoasca litera cu care incepe numele sau, apoi PREZENA- fiecare copil se va prezenta si isi va saluta colegul de la stanga la
dreapta,spunand fiecare cate un lucru pozitiv despre colegul sau. Ne vom ndrepta atenia spre CALENDARUL NATURII unde copiii vor
rspunde ntrebrilor educatoarei despre zi, lun, anotimp, vremea de afar, si spre ceas-spunand cat este ora.
MPRTIREA prezint cercul tematic,cu imagini reprezentative cu un avion si o barcuta ,le prezint si le spun doua ghicitori:CE TE
DUCE SI LA MUNTE SI LA MARE TE DUCE SI-N DEPARTARE,CA VANTUL CA GANDUL,OCOLIND PAMANTUL?-CE INNOATA
LIN INAINTAND,PURTATA DE AL VERII VANT?
NOUTATEA ZILEI- indrept atentia spre musafirul din sala de grupa,Doamna Educatoare care a venit la noi in vizita ca sa ii vada cat
sunt de cuminti si cat de multe stiu ei despre mijloacele de transport,apoi le voi spune ca azi ne vom juca cu avioane i vapoare, vei fi piloti i
marinari; fiecare copil i va construi avionul i brcua sa, apoi vom cltori prin aer i pe mare. Se vor forma 2 echipe: Avioanele i
Vaporasele. Fiecare echip desemneaz un lider.
Rutina zilei- are loc servirea mesei.
Prin tranziie accentuez ideea ca vom pleca intr-o calatorie,fac aprecieri asupra activitatii si impart biletele de calatorie care sunt
ecusoane cu barcute si cu avioane si le cer sa formeze perechi pentru dans-Barca pe valuri pluteste usor..se trece pe la fiecare centru unde se
observ materialele puse la dispoziie, urmnd ca prin jocul La plimbare cu barca, fiecare copil s coboare din barc la centrul dorit. Voi
explica sarcinile la fiecare centru. Voi trece pe rnd pe la fiecare centru pentru a interveni unde este cazul i voi aprecia rezultatele muncii lor.
Prin tranziia Am crezut ca matematica e grea se trece la ADE-DS- joc didactic Raspunde repede si bine, care se desfoar
frontal cu ntreaga grup de copii. La nceperea activitii n grup se primete un pachet care este adresat copiilor din grupa mare. Copiii au fost
curioi s vad ce este n interiorul acestui pachet iar cnd l-am deschis am gsit o scrisoare de la doi biei care sunt frai. Marius este marinar i
Victor este pilot. Acetia au trimis copiilor brcue, i avioane pentru ca ei s se joace cu ele .Am citit copiilor scrisoarea primita de la cei doi
frai care spun c dac vor rezolva corect toate cerinele de la activitatea matematic, ne vor darui postere pentru barcute si pentru avioane pe
care trebuie s l finalizm noi. Copiii fiind ncntai de cele primite vor lucra cu mult atenie.
Se va trece la activitatea practic Cltoresc cu ce doresc!-poster, prin tranziia Trece trenul,vijelie, unde copiii vor decupa mijlocul de
transport preferat si-l vor lipi pe posterul primit. Se va efectua evaluarea activitii folosindu-se o metoda interactiva numitaTurul galeriei ,se
vor expune posterele ntr-un loc vizibil si fiecare poster va primi un titlu.

ncheierea activitii se realizeaz prin ADP - jocul de miscare :Salata de oameni.


DEMERS DIDACTIC
I.

JOCURI SI ACTIVITATI ALESE(JAA)

- Constructii:-Construim portul pentru vapoare si hangarul pentru avioane


- Art-colorare: Coloram mijlocul de transport preferat
- Joc de manipulare-puzzle-Avionul si vaporasul
EVENIMENT
DIDACTIC
Moment
organizatoric

Captarea ateniei

Anunarea temei
Dirijarea nvrii

CONINUT TIINIFIC
Crearea condiiilor necesare bunei
desfurri a activitii:
- aerisirea slii de grup
- aezarea
scunelelor
i
a
msuelor pe zone
- distribuirea materialului
didactic pe msue.
Se realizeaz prin intuirea materialului
didactic de pe msue. Pentru c barca a
oprit la fiecare staie, aceast staie este
centrul la care fiecare va trebui s
ndeplinii sarcinile care vi se dau.
Toti copiii isi vor alege un centru de
interes dintre cele trei.
Voi merge pe rnd pe la fiecare centru
pentru a da indicaiile necesare.ART-sa
coloreze mijlocul de transport preferat ;la

STRATEGIA
DIDACTIC

EVALUARE
global

conversaia
observaia

evaluare
global

explicaia
conversaia
explicaia
observaia
conversaia
problematiza-rea

evaluare oral
observarea
interesului
pentru
unul

Obinerea
preformanei
Evaluarea
activitii

CONSTRUCTII-sa construiasca din


cuburi,portul pentru vapoare si hangarul
pentru avioane;iar la JOC DE MASApuzzle-sa reconstituie imaginile date.

exerciiul
explicaia
problematiza-rea

Voi acorda atenie modului n care s-au


respectat cerinele adresate, creativitate,
originalitate i corectitudinea lucrrilor.
Voi trece pe la fiecare arie de stimulare i
urmresc ndeplinirea sarcinilor.
Adresez aprecieri generale dar i
individuale asupra modului de lucru .

observaia
conversaia
conversaia
observaia

dintre centre ,
observarea
msurii n care
sunt nelese i
ndeplinite
sarcinile
global
analizarea
lucrrilor
oral
analiza
lucrrilor

Tranziie: Am crezut ca matematica e grea


AM CREZUT CA MATEMATICA E GREA
DAR LA GRADI AM AFLAT CA NU-I ASA
NE GANDIM SI CALCULAM
SOCOTIM SI NUMARAM
TAINA MATEMATICII O DEZLEGAM
MATEMATICA-I USOARA SI-O-NDRAGESTI
CAND ADUNI CAND FACI PROBLEME,SOCOTESTI
AM VAZUT CA-I MAI USOR,SI-O SA AI IN TOATE SPOR
CAND ADUNI CU MULT TEMEI DRAGII MEI.

II.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


1.DOMENIUL EXPERIENTIAL:MATEMATICA SI STIINTE

D: Activitate matematic: - joc didactic- Raspunde repede si bine


Scenariul didactic

Evenimentul
didactic
Momentul
organizatoric
Captarea
ateniei

Anunarea
jocului i
enunarea
obiectivelor

Coninutul tiinific

Strategii
didactice

Evaluare

Se pregtete sala de grup i materialul necesar pentru buna desfurare


a activitii.
Introducerea n activitate se va realiza prin elementul surpriz plicul trimis
de cei doi baieti Marius si Victor ce va fi adus n sala de grup de ctre un
copil de la grupa vecin, avnd cu el o tolb n care se afl un plic cu fiele de
munc independent, un plic cu problemele ilustrate, un alt plic cu jetoane pe
care sunt desenate grupe cu mijloace de transport de la 1 la 9, stimulente i un
plic cu sarcinile jocului.Se citeste o mica scrisoare trimisa de cei 2 Expunerea
frati,copiilor din grupa.
Vaporau-i suprat
i apoi, doar ntr-o joac
S-a-ncurcat la numrat
S adune i s scad,
i v roag foarte mult
S i caute vecinii
S l ajutai i voi
Pn nu-i atac rechinii.
Ca s numere corect
Vrei sau nu,
nainte i napoi.
S l ajutm acum ?
Dar, ca s nu greii,
Va trebui s gndii !
Conversaia
Astzi, vom juca jocul matematic Raspunde repede si bine cu scopul
de a-l ajuta pe Vaporas s nu mai fie suprat, s poat numra i el corect
nainte i napoi, s rezolve exerciii i probleme de adunare i scdere, s i
caute vecinii, s numere folosind numeralul ordinal ca atunci cnd se va

Vaporaul
suprat
(surpriza)

juca cu prietenii lui s tie al ctelea se ascunde sau al ctelea pleac.


Explicarea
jocului ; jocul
de proba

Desfurarea
jocului

Instructajul
verbal,

Pentru ca jocul nostru s fie mai frumos iar Vaporasul mulumit, va trebui s
ne mprim n dou echipe:
- echipa vaporaselor i echipa avioanelor (delimitarea echipelor )
- Voi trebuie s fii foarte ateni la cerinele vaporasului.
Pe rnd cte un copil din fiecare echip va fi invitat de ctre vaporas s
Explicaia
extrag din tolba sa un plic, care va fi citit de ctre mine i apoi echipa
respectiv va rezolva sarcina aa cum i se cere. Cei care rezolv corect fr s
greeasc vor fi aplaudai i recompensai cu cte o bulin roie, la tabl.
Va iei ctigtoare echipa care acumuleaz cele mai multe buline.
n prima parte a jocului se vor face exerciii joc de numrat nainte i napoi
n concentrul 1 9 i de la un numr dat:
de la 1 la 9;
de la 0 la 9;
Exerciiul joc
de la 2 la 9;
de la 3 la 9;
de la 5 la 9;
de la 5 la 9:
b) raportarea cantitii la numr ( cifr)
* Voi ridica paleta cu numarul 9. Copiii vor ridica jetonul care are tot attea
elemente ct arat numarul..
* ridic paleta cu numarul 4. Cer copiilor s ridice jetonul care are un numr
mai mic cu 1 dect arat numarul de pe palet.
Scot din plic foile cu siruri de numere si impart cate 2 la fiecare masuta iar ei
vor trebui sa observe si sa scrie numarul care lipseste din sir.
n partea a doua a jocului se vor efectua exerciii cu material individual i
compunere de probleme ilustrate de adunare i scdere oral i scris.

Ecusoane

Pe echipe
(bulin)

Exerciiul joc

EXERCIII
Scoateti pe mas din cos attea vaporase cte bti auzii 3 ( copiii Conversaia,
exerciiul
le scot i le numr). Mai scoatei nc ( art 2 degete) attea

Frontal,
verificare,
recompens
(bulin)

vaporase. Copiii lucreaz. Cte vaporase avei n total ? Ce operaie ai


efectuat ?
Fiecare echip i va delega un coechipier care va scrie la tabl exerciiile.
Scoatei attea avioane cte bti auzii 9 . Copiii lucreaz. Acum
punei napoi n coule attea avioane incat sa fie egal cu numarul
grupului vostru. 1. Rezolvare: Ce trenulete avei acum pe mas?
Ce operaie ai efectuat ? ( se va proceda ca la exerciiul anterior).

COMPUNERE DE PROBLEME

Voi invita cte un copil de la fiecare echip s extrag din tolb cte un plic
mare n care se afl probleme ilustrate, se ntorc la locurile lor i ncearc s
rezolve problema n grup.
Din fiecare echip vor iei la tabl cte 2 copii. Unul citete i compune
problema oral iar cellalt scrie enunul la tabla magnetic. Dac rezolvarea
este corect fiecare echip va fi recompensat cu cte 2 buline roii.
Introducerea fiei de munc independent

Atingerea
performanei

Problematizarea

Participare n
grup
verificare,
recompens
(bulin)

Se va face intuirea fiei


Sarcina 1. Numrai numai vaporasele mici i ncercuii cifra care
corespunde numrului.
Verificare: cte vaporase mici ai gsit? Se enumer . Se acord bulina
roie numai dac au rezolvat sarcina toi copiii din echip.
Sarcina 2. Numrai avioanele din fia utiliznd numeralul ordinal.
- colorai cu negru o roata a primului i
ultimului avion.
- ncercuii al doilea i al patrulea avion.
Verificare ca la prima sarcin.
Introducerea unei fise care reprezinta DIAGRAMA VENN,pentru a observa
spiritul de observatie al copiilor

Conversaia

Pe echipe,
verificare,
recompensare

Problematizarea

Fia individual
Instructajul
verbal
Prin participare
activ
Exerciiul
DIAGRAMA
VENN

ncheierea
activitii

Abordare interdisciplinar

Se dau cuvintele: vaporasul i avionul. Se cere copiilor s discrimineze


sunetele iniiale, s despart cuvintele date n silabe i s spuna cate silabe
au.. Pentru fiecare rezolvare corect a sarcinii se acord bulina roie fiecrei
echipe.
Activitatea continu cu executarea jocului Caut vecinii
Se vor distribui jetoanele cu cifre de la 1 la 9. La un semnal dat, copiii cu
numrul cerut vor face 2 pai n fa. La al doilea semnal vecinii lor mai
mici i vor ocoli de 3 ori. La al treilea semnal vecinii mai mari vor executa
4 srituri ca mingea. Jocul continu gsindu-se vecinii numerelor ,3,7,8.

Conversaia,
Exerciiul

Aprecierea rezultatelor
Se face corespondena bulinelor. Echipa care a acumulat mai multe buline
va fi declarat ctigtoare se aplaud i va fi stimulat moral de ctre
elementul surpriza(scrisoarea).
Voi face aprecieri colective i individuale asupra modului de participare la
joc acordnd stimulente.

Conversaia de
ncheiere

Instructajul
verbal,
Jocul

Tranziie: Trece trenul,vijelie

2.DOMENIUL EXPERIENTIAL : OM SI SOCIETATE


DOS: Activitate practic: Cltoresc cu ce doresc!- poster-lucrare colectiv-decupare,lipire.

EVENIMENT
DIDACTIC
Moment organizatoric

CONINUT TIINIFIC
Pregtirea
mobilierului
i
distribuirea pe msue a materialului
didactic
necesar
desfurrii

STRATEGIA
DIDACTIC

EVALUARE

ntrecerea

Participare
afectiv
Stimulente
morale i
materiale
(ecusoane)

activitii.Copiii
intra
in
cantandTrece trenul,vijelie.
Captarea ateniei

Anunarea temei i a
obiectivelor

Dirijarea nvrii

sala

jocul
Intuirea i denumirea materialului observaia
primit de fiecare grup i afiarea explicaia
posterelor primite de la Marius i
Victor.
Azi vei pluti sau vei zbura cu
avionul. Pentru asta fiecare copil conversaia
trebuie s decupeze mijlocul de
transport cu care va cltori. Dac l explicaia
decupezi corect, acesta va primi
numele tu i l vei aeza pe locul
corespunztor lui :pe acest poster
avioanele iar pe celalalt ,vaporasele.
Se formeaz dou grupe. Fiecare
copil din grup decupeaza mijlocul
de transport dorit barca sau avionul.
Prezentarea i analiza modelului.
Am adus un avion i o brcu cu
care mi doresc s cltoresc n munca n grup
Africa. Adresez ntrebarea unde i-ar
dori ei s cltoreasc i voi asculta observaia
rspunsurile lor.
explicaia
Explicarea
i
demonstrarea
modelului
Explic modul de execuie al lucrrii,
nsoind explicaiile de demonstraie.
Decupm cu foarfeca pe linia
ngroat i obinem astfel o barc
sau un avion.
conversaia
Analiza lucrrilor

mentinerea
ateniei
interesului

observarea
comportamentul
ui verbal i
nonverbal

observarea
comportamentul
ui verbal i
nonverbal

observarea
msurii n care
sunt nelese i
ndeplinite

Cnd este gata voi analiza explicaia


corectitudinea execuiei, voi scrie
numele copilului pe ea, dup care demonstraia
copilul lipete lucrarea pe poster.
Exerciii pentru nclzirea muchilor
mici ai mnilor: Lovim palmele uor explicaia
1-2, 1-2,/i stelue s pictm 1-2,1-2,/
nvrtim moritile 1-2, 1-2/nclzim
mnuele 1-2, 1-2.

exerciiul
Obinerea
performanei

Evaluare

sarcinile

aprecieri
verbale

Transmit copiilor urarea Spor la


munc!Are loc realizarea lucrrilor munca
de ctre copii sub atenta ndrumare a individual
educatoarei care ofer ajutorul
solicitrilor. Voi atrage atenia cu
privire la modul ngrijit i corect de
realizare a lucrrilor.

observarea
focalizrii
mentinerii
ateniei
interesului

Liderul fiecrui grup va alege n ce


ordine colegii grupei sale vor expune
lucrile pe poster. Dup aplicarea
tuturor lucrrilor pe poster ,fiecare
poster va primi un titlu ales de ei,apoi
se va face evaluarea lucrrii
colective,prin metoda interactiva
TURUL GALERIEI,fiecare copil
va primi un autocolant si va trebui pe

aprecieri
colective
i
individuale

explicaia
conversaia

i
i

ncheierea activitii

rand sa-l lipeasca pe posterul care il


considera cel mai frumos si mai bine
lucrat,motivandu-si alegerea .La final
posterul care are cele mai multe
bulinute este declarat castigator.
Se fac aprecieri generale asupra
modului de desfurare a activitii, a
lucrrii executate de ei i a respectrii
sarcinilor primite.
Copiii vor fi laudati si rasplatiti.

TURUL
GALERIEI

III.ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP)


1. JOC DE MISCARE:SALATA MIJLOACELOR DE TRANSPORT
EVENIMENT
DIDACTIC
Moment
organizatoric
Captarea ateniei
Anunarea temei

CONINUT TIINIFIC

STRATEGIA
DIDACTIC

Se realizeaz aerisirea slii de


grup, aranjarea mobilierului
pentru a crea mai mult spaiu
pentru joc.
Se asaza copiii in cerc ,unul
dintre ei fiind lider ,sta in
mijloc.
Anun jocul de miscare pe conversaia
care il vom juca:Salata de
mijloace de transport

EVALUARE

observarea
mentinerii
ateniei
observarea
msurii n care
sunt
nelese
sarcinile

Prezentarea
coninutului

Obinerea
performanei

ncheierea activitii

Liderul sta in mijloc si spune


diferite
enunturi
despre
mijloacele
de
transport.Fiecare cand se
descopera
in
enuntul
auzit,trebuie sa-si schimbe
locul,iar cand liderul va
spune..salata de mijloace de
transport-primul copil ajuns in
centrul cercului,va lua locul
liderului.Le dau exemple de
enunturi.
Se execut jocul de prob
Executarea jocului
La semnalul meu vor incepe
jocul.
Voi supraveghea desfaurarea
jocului urmrind s fie
respectate regulile i pentru
evitarea accidentrilor voi
adresa explicaii suplimentare
dac este necesar.
Se fac aprecieri generale, vor
fi felicitai toi pilotii
i
marinarii pentru executarea
jocului
i
vor
primi
recompense.

explicaia
demonstraia

observarea
msurii n care
sunt nelese i
ndeplinite
sarcinile

explicaia
demonstraia
jocul

-observarea
focalizrii
mentinerii
ateniei
interesului

i
i

aprecieri
colective
i
individuale

2.JOC MUZICALTRENULETUL MUZICAL


EVENIMENT
DIDACTIC
Moment organizatoric
Captarea ateniei

CONINUT TIINIFIC

STRATEGIA
DIDACTIC

Se realizeaz aerisirea slii de grup,


aranjarea mobilierului pentru a crea
mai mult spaiu pentru joc.
Se asaza copiii unul in spatele
celuilalt.

Anunarea temei

Anun jocul de miscare pe care il conversaia


vom juca:Trenuletul muzical

Prezentarea
coninutului

Liderul sta primul si tine loc de explicaia


locomotiva,da tonul la cantecel iar
ceilalti il urmeaza.Pe masura ce se demonstraia
canta urmatoarele strofe,trebuie ca
fiecare copil sa execute miscarile pe
care le canta.

EVALUARE

observarea
mentinerii
ateniei
observarea
msurii n care
sunt
nelese
sarcinile
observarea
msurii n care
sunt nelese i
ndeplinite
sarcinile

explicaia
Obinerea
performanei

demonstraia
Se execut jocul de prob
jocul
Executarea jocului
La semnalul meu vor incepe jocul.
Voi supraveghea desfaurarea jocului

-observarea
focalizrii
mentinerii
ateniei

i
i

ncheierea activitii

FISA NR 1
Numrai numai
vaporasele mici i
ncercuii cifra care
corespunde numrului
DE LA 1-9:

urmrind s fie respectate regulile i


pentru evitarea accidentrilor voi
adresa explicaii suplimentare dac
este necesar.
Se fac aprecieri generale, vor fi
felicitai toi i vor primi recompense.

interesului

aprecieri
colective
i
individuale

FISA NR 2
Numrai avioanele din fia utiliznd numeralul ordinal:colorai cu negru o roata a primului i ultimului avion,ncercui-i al doilea i al patrulea
avion.

Mijlocul de transport
preferat (decupare)

S-ar putea să vă placă și