Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALA: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?


TEMA ACTIVITATII: PRIETENII POVESTILOR (proiect independent
pentru o zi)
CATEGORII DE ACTIVITATI:
J

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA: Intalnirea de dimineata

ACTIVITATI LIBER-ALESE: Centre deschise: Stiinta, Biblioteca, Arta


ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE: Activitate Integrata
Domeniul Limba si comunicare
Domeniul Stiinta: Activitate cu continut matematic
TIPUL ACTIVITATII: de consolidare si sistematizare
OBIECTIVE CADRU:
1.
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala corecta, de intelegere si utilizare
corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;
2.

Exersarea capacitatii de a transmite semnificatii mijlocite de limbajul scris;

3.

Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral.

4.

Dezvoltarea operatiilor intelectuale prematematice;

5.
Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numere, cifre, intrebuintand un
vocabular adecvat;
6.
Dezvoltarea capacitatii de rezolvare de situatii problematice, prin achizitia de
strategii adecvate.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: jocul, conversatia, explicatia, exercitiul,
auditia, observatia, povestirea, problematizarea.
MATERIAL DIDACTIC:
Carte de povesti veche de 100 ani, jetoane cu personaje din povesti, cosuletul
Scufitei Rosii, sac cu pesti (al vulpii), lada cu bogatii (al fetei mosului), panouri
pentru sortarea personajelor pozitive/negative, siluete, plicuri, foi, tabla magnetica,
DVD, televizor, casetofon, planse didactice, jetoane, carti de povesti, tempera,
pensule, creioane, atlas, enciclopedie, fise de lucru, puzzle, palete cu cifre, elastice
colorate, medalioane cu imaginea personajelor, forme geometrice, puzzle, labirint
etc.
REGULILE JOCULUI:

copiii sunt supusi mai multor probe in vederea verificarii cunostintelor despre
povesti;
J raspund, pe rand si in propozitie, doar copiii solicitati de educatoare;
raspunsurile corecte vor fi aplaudate;
fiecare sarcina indeplinita aduce inapoi personajul fugit din poveste;
daca se vor intoarce personajele, cartea va fi din nou fericita;
ELEMENTELE DE JOC: surpriza, aplauzele, manuirea materialelor, inchiderea si
deschiderea ochilor, batai din palme, sunetul
clopotelului,
ursulet de plus
SARCINA DIDACTICA
-

sa respecte regulile jocului

sa raspunda corect la ghicitorile prezentate, descoperind titlul cartilor


cumparate de educatoare;
-

sa recunoasca povestea prezentata si autorul acesteia;

sa sorteze personajele in pozitive/negative;

sa schimbe finalul povestii gasind solutii de a transforma personajele negative


in pozitive;
-

sa ordoneze cronologic imaginile din povesti;

sa gaseasca diminutivele si pluralul unor cuvinte;

sa formuleze propozitii cu cuvnte date;

sa desparta in silabe cuvintele;

sa spuna care este sunetul cu care incepe cuvantul;

sa formeze multimi in functie de un criteriu dat;

sa raporteze cantitatea la cifra si cifra la cantitate;

sa gaseasca vecinii mai mici/ mai mari cu o unitate decat ;

sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir, utilizand numeralul ordinal;

sa rezolve probleme simple de adunare si scadere cu o unitate in limitele 1-7.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-

Curriculum pentru invatamatul prescolar (3 6/7 ani), MECT, 2008;

Laborator prescolar ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucuresti 2001;

Indrumator pentru invatamantul prescolar, Stela Berciu, Ed. Petrion,


Bucuresti 1998;

Jocuri didactice integrate pentru invatamantul prescolar, Florica Mitu,


Stefania Antonovici, Ed. Humanitas, Bucuresti 2005;
Jocuri si activitati alese, Stefania Antonovic, Paula Neatu, Ed. Aramis,
Bucuresti 2008;
Aplicarea noului curricculum - sugestii metodologice, Coordonator Laurentia
Culea, Ed. Diana, Pitesti 2008;
Ghid pentru proiecte tematice, Viorica Preda, Ed. Humanitas, Bucuresti
2005;
I.

ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA


RUTINE: Sosirea copiilor, micul dejun, Intalnirea de

dimineata,
Intalnirea de dimineata: Cartea cu povesti de demult( formarea
sentimentelor de dragoste si respect pentru carti si pentru povesti)
-

Salutul: Buna dimineata cantec (CD ROGVAIV Jucarii vol. II);

Buna-dimineata, prieteni ai cartilor cu povesti!(invatarea prin cooperare)

Prezenta la panou, numaratul copiilor (fetite, baietei, total)

Calendarul naturii

Impartasirea cu ceilalti (impresii legate de cartile cu povesti, personajele


preferate, plecand de la sintagma A fost odata ca niciodata)
-

Activitatea de grup: realizarea unei bibloiteci cu povesti indragite de ei

Noutatile zilei: Cartea povestilor de demult le cere ajutorul copiilor deoarece,


datorita unor copi needucatii, care s-au purtat urat cu cartea, personajele din
povesti au fugit
-

Mesajul zilei: Cartea-i o comoara, s-o pastram!

TRANZITII: Mers vioi: Intra grupa mare / ca pe zmeu calare. / Se asaza


frumusel / Pe propriul scaunel
Jocuri cu text si cant: Cate unul pe carare
II.

ALA 1 : ACTIVITATI LIBER ALESE Sa intregim cartea cu

povesti!
Biblioteca: Traistuta cu povesti
Arta:

Personaje indragite de noi mestesugite

Stiinta:

III.

Ajuta personajele !

ADE: ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

ACTIVITATE INTEGRATA : In lumea minunata a povestilor joc


didactic
DLC: Limba si Comunicare
DS:
IV.

Activitati matematice

ALA 2: Coada vulpii- joc distractiv


Ursul doarme, Oglinda oglinjoara joc linistitor

SCENARIUL ZILEI
Copiii se asaza pe pernute pentru Intalnirea de dimineata. Dupa, salut,
prezenta la panou, numaratul copiilor, Calendarul naturii, se impartasesc informatii
legate de carti, importanta lor, personaje indragite plecand de la sintagma A fost
odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar povestia fost odata.. La activitatea de grup,
educatoarea ii anunta pe copii de faptul ca, intrucat, zilele trecute aflandu-se la un
targ de carte pentru copii si stiind cat de mult le plac povestile, le-a cumparat niste
carti de povesti. Copiii sunt invitati sa ghiceasca, pe baza ghicitorilor audiate,
despre ce carti este vorba. Apoi sunt rugati sa aseze cartile pe rafturile bibliotecii.
Noutatea zilei: Apoi, educatoarea isi aminteste cum ca acolo, intr-un colt al
cladirii, parasita, plangea si suspina o carte veche de peste 100 ani. Era foarte trista
deoarece pe vremea aceea era cea mai respectata si mai iubita carte din tara, iar
acum, datorita unor copii rai si needucati, a devenit urata, rupta si manzgalita. Ba
mai mult, de suparare, personajele din povesti au fugit din carte. Educatoarea le
prezinta cartea si le propune copiilor sa le ajute pe personaje sa se intoarca, pentru
ca aceasta minunata carte sa zambeasca din nou. (Mesajul cartii: :Dragi copii, nu
plecati ! Ajutati-ma sa-mi regasesc prietenii! Mi-e dor de ei , ii vreau inapoi in carte
pe toti ! Ma ajutati? Va rog!) Emotionati de aceasta inatmplare, copiii, indemnati
de educatoare, hotarasc sa le convinga pe personaje sa se intoarca. Ei vor spune tot
ce stiu despre povesti si personaje.
Mesajul zilei: Cartea-i o comoara. Sa o protejam!(importanta cartilor
in viata oamenilor, modalitati de protejare a cartilor).
Anuntarea temei: Va anunt cu bucurie/ Ca azi vom face o calatorie/ Nu vom
calatori cu avioane/ Masini, vapoare sau autocare/ Ci vom calatorii cu mare zor/ In
lumea minunata a povestilor/ Ne vom juca, ne vom distra/ Dar sigur vom si
invata. Educatoarea explica regulile jocului:
copiii sunt supusi mai multor probe in vederea verificarii cunostintelor despre
povesti;
raspund pe rand, copiii numiti de educatoare;
daca rezolva corect sarcinile, personajele se intorc in poveste;
Educatoarea isi aminteste ca, langa cartea cu povesti, a mai gasit si alte
obiecte. Se gandeste ca acestea ar putea fi indicii pentru aflarea personajelor
disparute si pentru a se intoarce acestea inapoi, in povesti.

Un copil descopera o Lada cu zestre. In interiorul acesteia se gaseste un


reportofon cu voci ale personajelor, siluete ale personajelor si un panou cu o fata
vesela si una trista. Copiii trebuie sa recunoasca Cine a glasuit, sa spuna numele
acestuia, povestea din care provine si sa spuna ce fel de personaj este pozitiv
/negativ. La final se trag concluziile: adevarul si bunatatea inving intotdeauna.
Educatoarea le cere copiilor sa schimbe putin finalul povestilor, si se gandeasca
cum ar putea face ca si lupul din Capra cu trei iezi sa devina si el bun? Dar cel din
Scufita Rosie? Dar vulpea din Ursul pacalit de vulpe? Dar Mama vitrega? Concluzie:
Daca esti bun la suflet, te iubeste toata lumea!
Fata mosului se intoarce in poveste.
Un alt copil descopera ca cineva si-a uitat un sac cu pesti. Al cui o fi? Este
vorba de ursul din povestea Ursul pacalit de vulpe. Pentru a-l ajuta sa se intoarca,
copiii trebuie sa-l ajute in rezolvarea celor patru probe:Adevarat sau fals, Eu spun
una, tu spui multe, Ordoneaza imaginile, Alinta cuvintele diminutive.
Ursul se intoarce in poveste.
Ultimul obiect este un cosulet. Apartine Scufitei Rosii. Aici copiii trebuie s-o
ajute pe Scufita sa denumeasca imaginile descoperite, sa desparta in silabe
cuvintele (dupa care le sorteaza dupa criteriul o silaba, doua silabe, trei silabe), cu
ce sunet incepe cuvantul si alcatuirea unor propozitii cu un cuvant dat (Scrierea
propozitiei la tabla).
Scufita Rosie se intoarce in poveste.
Fericiti ca au reusit sa intoarca trei personaje, copiii danseaza in jurul cartii
cantand Ce-mi plac povestile (Ce-mi plac povestile/ Cu zane si cu zmei/ Ce-mi plac
povestile/ Vreau sa fiu si eu ca ei./ Ce-mi plac povestile/ Cu mult drag eu le-ascult/
Ce-mi plac povestile/Le iubesc atat de mult/) TRANZITII
Dar, din pacate cartea nu e fericita. Educatoarea mai gaseste niste scrisori
in care si alte personaje vor sa se intoarca dar au si ele nevoie de ajutor.(Cand
credeam c-am terminat/ si vraja am alungat/ Am gasit inca un plic : Trebuie sa ne
grabim/ Fiindca timp mai e putin/ Proba aceasta de sfarsim/ Toti copiii vor putea/
Povesti iarasi asculta.
Mai cer ajutorul si alte personaje precum Alba ca Zapada (de bucurie ca a
fost gazduita atata timp de pitici, vrea sa dea o petrecere in cinstea lor. Le cere
ajutorul copiilor sa numere invitatii), Capra din povestea Capra cu trei iezi(Iedul
cel mic, ramas singur, fara frati, merge sa se joace prin vecini. El trebuie sa
gaseasca vecinii mai mari sau mai mici cu o unitate decat numarul scris pe casuta
lui. Daca rezolva corect sarcina, usa casei se deschide si se aude cantecul
caprei; Capra mai cere ajutorul copiilor in formarea de multimi cu tot atatea
elemente cate ii indica cifra); Cocosul din Punguta cu doi bani(le cere ajutorul
copiilor in rezolvarea a doua probleme ilustrate, de adunare/scadere cu o unitate, in
limitele 1 - 7).
Trecand aceste incercari, personajele sunt convinse sa se intoarca.

Prin metoda mana oarba, copiii extrag medalioane cu personaje din


povesti, care le vor directiona activitatea la centre si va permite si evidenta
activitatii fiecaruia.
Tranzitii: cantecCate unul pe cararepornind pe la fiecare centru de interes ,unde
educatoarea le prezinta materialele si le explica cerintele.
Rutine:maini curate, copii sanatosi(deprinderi igienico-sanitare).
La Biblioteca vor desfasura jocul Traistuta cu povesti si vor completa fise
de lucru, la Arta Personaje indragite de noi mestesugite vor executa lucrari
utilizand tehnica mixta, pictura + desen cu creioane cerate, casuta piticilor, vor
confectiona masti, siluete de personaje, si prin tehnica snuruirii vor coase burta
lupului sau vor putea face pestisori pentru urs prin lipirea resturilor de la ascutitul
culorilor la Stiinte Ajuta personajele Pe Scufita sa o ajute sa pregateasca un
cosulet cu bunatati, sa gaseasca umbra unui pitic dat, sortarea insufletit/
neinsufletit lucruri/fiinte, jocul micii detectivi.
Educatoarea le spune ca le-a pregatit o surpriza pentru ca au fost buni si au
ajutat personajele. Le arata un tablou textil pe care este prinsa o vulpe fara
coada . Copiii vor alege un urs , care se va aseza in mijloc, legat la ochi si ei ii vor
canta . Cand termina cantecul, ursul va trebui sa aseze coada vulpii la locul potrivit.
Joc 2: Ursul doarme
Oglinda oglinjoara
Copiii parasesc sala de grupa pregatindu-se pentru masa de pranz (rutina).
Rutina: Curati si sanatosi deprinderi de igiena personala
JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE
TEMA ACTIVITATII: LUMEA POVESTILOR
TIPUL DE ACTIVITATE: Exersare si consolidare de deprinderi
FORMA DE REALIZARE : Lucru pe centre de interes
DURATA: 40 min
CENTRE DESCHISE SI MATERIALELE PUSE LA DISPOZITIA COPIILOR:
ALFABETIZARE

ARTA

Titluri incomplete de povesti, imagini


din povesti, siluete de personaje, foi,
lipici, fise de lucru,creioane

Foi, acuarele, creioane cerate, pensule,


masti de personaje, resturi de la
ascutitul culorilor, snururi colorate, casute
origami

Obiective cadru:

Consolidarea cunostintelor despre povestile clasice (Alba ca Zapada si cei 7


pitici, Scufita Rosie, Fata babei si fata mosului, Capra cu trei iezi, Ursul pacalit de
vulpe, Punguta cu doi bani);
Consolidarea deprinderilor de cooperare si colaborare intre partenerii de joc, a
intercomunicarii libere si civilizate intre copii in timpul jocului;
-

Dezvoltarea gandirii si a imaginatiei prin rezolvarea unor situatii problema;

Dezvoltarea calitatii atentiei;

Dezvoltarea potentialului creativ;

Consolidarea deprinderii de a formula propozitii folosind cuvintele date.

Obiective operationale:
Biblioteca
-

Sa recunoasca personajul si povestea din care face parte;

Sa aranjeze in ordinea cronologica imaginile din povesti;

Sa completeze titlul corect al povestii, adaugand una din literele


corespunzatoare A/ I
-

Sa desparta cuvintele in silabe indicand corect numarul de silabe;

Sa decoreze sacosa caprei cu semne grafice invatate.

Arta
Sa compuna spatiul platic utilizand tehnica ceruta realizand masti si siluete de
personaje;
-

Sa coasa burta lupului folosind tehnica snuruirii;

Sa lipeasca corespunzator solzii pestelui ;

Sa decoreze casuta piticilor.

Stiinta
-

Sa completeze cosuletul pentru bunicuta cu mancaruri sanatoase;

Sa gaseasca umbra corespunzatoare piticului indicat;

Sa coloreze personajele identice dintr-un sir dat;

Sa sorteze lucrurile insufletite de cele neinsufletite (fiinte/lucruri)

Sa descopere care imagine din cele expuse nu se potrivesc.

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul,


analiza produselor activitatii.

Etapele activitatii

Continutul activitatii

1. Moment organizatoric

Se organizeaza spatiul si climatul educativ pentru desfasurarea op


Copiii merg la centre cantand Intra grupa mare / ca pe zmeu cala
frumusel / Pe propriul scaunel

2. Captarea atentiei

Se face prin prezentarea sectoarelor de activitate si intuirea materi


corespunzatoare

3. Anuntarea temei si
obiectivelor

Se anunta tema si obiectivele ce vor fi urmarite la fiecare centru. S


oglindesc obiectivele operationale urmarite

4. Desfasurarea activitatii

Copiii se organizeaza in microgrupuri si isi desfasoara acivitatea pe


imaginea de pe medalionul extras), alegandu-si centrul urmator de
termina de rezolvat sarcinile dintr-un centru.

5. Obtinerea performatei si
asigurarea feed-back-ului

Se vor lua in considerare urmatoarele criterii: respectarea tehnicilo


creativitatea si orginaliatea, colaborarea cu ceilalti copii, finalizarea
va explica ce a realizat si modul de lucru. Lucrarile copiilor vor utili
imaginilor din povestile descoperite la activitatea frontala.

6. Incheierea activitatii

Strangerea materialelor didactice si asezarea lor in dulapioare.Past


locul de munca.
Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de lucru

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (DLC, DS)


EDUCAREA LIMBAJULUI
ACTIVITATI CU CONTINUT MATEMATIC
TEMA ACTIVITATII: DETECTIVII DIN PADURE
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare si sistematizare de cunostinte
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Domeniul limba si comunicare:

O1 - sa recunoasca personajele din povesti pe baza ghicitorilor sau a vocilor


audiate;
O2 sa sorteze personajele dupa criteriul pozitiv/negativ argumentand raspunsul ;
O3 sa gaseasca modalitati prin care si personajele negative sa devina pozitive;
O4 sa argumenteze de ce o propozitie este adevarata sau falsa, dupa ce
educatoarea a facut o afirmatie legata de continutul povestii Ursul pacalit de
vulpe
O5 sa gaseasca pulralul unor cuvinte date;
O6 - sa gaseasca diminutivele corecte pentru cuvintele date;
O7- sa ordoneze cronologic imaginile din povestea Ursul pacalit de vulpe
O8 - sa desparta corect cuvintele in silabe, indicand numarul acestora ;
O9 - sa formuleze propozitii, corecte din punct de vedere gramatical,cu un cuvant
dat;
O10- sa reprezinte grafic silabele unui cuvant si cuvintele unei propoziti
Domeniul stiinta:
O1- sa formeze multimi dupa un criteriu dat, indicand cifra corespunzatoare
numarului de personaje din multime;
O2 - sa raporteze cantitatea la cifra si cifra la cantitate;
O3-sa ordoneze crescator/ descrescator un sir de numere;
O4-sa gaseasca vecinii mai mari/mici cu o unitate decat numarul dat ;
O5-sa resolve probleme ilustrate, de adunare sau scadere cu o unitate in concentrul
17
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: jocul, conversatia, explicatia, exercitiul,
problematizarea, metoda mana oarba.
MATERIAL DIDACTIC:.
Carte de povesti, siluete de personaje, plicuri, foi, tabla magnetica, DVD,
televizor, casetofon, planse didactice, jetoane, carti de povesti, tempera, pensule,
creioane, fise de lucru, cifre, elastice colorate etc.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicitorile, manuirea materialelor, aplauzele,
scrisorile, indiciile, ursulet de plus, sunetul clopotelului
DURATA: 60 min

Etapele activitatii

Continutul invatarii

1. Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor pentru buna


desfasurare a activitatii:
-

aranjarea materialului didactic;

aranjarea mobilierului;

pregatirea decorului adecvat

Metode si

Introducerea copiilor in sala de grupa


2. Captarea atentiei

Educatoarea ii anunta pe copii de faptul


ca, intrucat, zilele trecute aflandu-se laun
targ de carte pentru copii si stiind cat de
mult le plac povestile, le-a cumparat niste
carti de povesti. Copiii sunt invitati sa
ghiceasca, pe baza ghicitorilor audiate,
despre ce carti este vorba. Apoi sunt
rugati sa aseze cartile pe rafturile
bibliotecii.

Conversatia

Noutatea zilei: Apoi, educatoarea


isi aminteste cum ca acolo, intr-un colt al
cladirii, parasita, plangea si suspina o
carte veche de peste 100 ani. Era foarte
trista deoarece pe vremea aceea era cea
mai respectata si mai iubita carte din
tara, iar acum, datorita unor copii rai si
needucati, a devenit urata, rupta si
manzgalita. Ba mai mult, de suparare,
personajele din povesti au fugit din carte.
Educatoarea le prezinta cartea si le
propune copiilor sa le ajute pe personaje
sa se intoarca, pentru ca aceasta
minunata carte sa zambeasca din nou.
(Mesajul cartii: :Dragi copii, nu plecati !
Ajutati-ma sa-mi regasesc prietenii! Mi-e
dor de ei , ii vreau inapoi in carte pe toti !
Ma ajutati? Va rog!) Emotionati de
aceasta inatmplare, copiii, indemnati de
educatoare, hotarasc sa le convinga pe
personaje sa se intoarca. Ei vor spune tot
ce stiu despre povesti si personajele
acestora.
3. Anuntarea temei si a
obiectivelor/ sarcinilor

Educatoarea le propune copiilor sa le


caute pe personaje si sa le convinga sa
se intoarca in carte, ca

Explicatia
Conversatia

procede

niste prieteni adevarati; astfel,


dovedindu-se prieteni cartii de 100 ani si
ai povestilor. Pentru a le aduce inapoi, ei
trebuie sa caute personajele, dupa
indiciile lasate, sa spuna tot ce stiu
despre povestile respective si sa le ajute
pe personaje in indeplinirea sarcinilor care
le-ar ajuta sa le intoarca in poveste.
4. Explicarea regulilor
jocului

Educatoarea explica regulile jocului:

Explicatia

copiii sunt supusi mai multor probe in


vederea verificarii cunostintelor despre
povesti;
J raspund, pe rand si in propozitie, doar
copiii solicitati de educatoare;
raspunsurile corecte vor fi aplaudate;
fiecare sarcina indeplinita aduce inapoi
personajul fugit din poveste;
daca se vor intoarce personajele,
cartea va fi din nou fericita;

5. Desfasurarea
activitatii

Varianta I (DLC):
Un copil descopera o Lada cu zestre.
In interiorul acesteia se gaseste un
reportofon cu voci ale
personajelor, siluete ale personajelor si un
panou cu o fata vesela si una trista. Copiii
trebuie sa recunoasca Cine a glasuit, sa
spuna numele acestuia, povestea din care
provine si sa spuna ce fel de personaj
este pozitiv /negativ. La final se trag
concluziile: adevarul si bunatatea inving
intotdeauna. Educatoarea le cere copiilor
sa schimbe putin finalul povestilor, si se
gandeasca cum ar putea face ca si lupul
din Capra cu trei iezi sa devina si el bun?
Dar cel din Scufita Rosie? Dar vulpea din
Ursul pacalit de vulpe? Dar Mama
vitrega? Concluzie: Daca esti bun la
suflet, te iubeste toata lumea!
Se desfasoara pentru urmatoarele
personaje: urs, vulpe, fata babei, fata
mosului, lup, ied, pitic, Alba ca Zapada,

Exercitiul
Problematizarea
Explicatia
Problematizarea
Povestirea
Explicatia
Problematizarea
Conversatia
Problematizare, jocul
Explicatia, , exercitiul

Explicatia, problematiza
exercitiul

Mastera.
Fata mosului este readusa in poveste.
Varinata II (DLC):
Un alt copil descopera ca cineva si-a uitat
un sac cu pesti. Al cui o fi? Este vorba de
ursul din povestea Ursul pacalit de
vulpe. Pentru a-l ajuta sa se intoarca,
copiii trebuie sa-l ajute in rezolvarea celor
patru probe:Adevarat sau fals, Eu spun
una, tu spui multe, Ordoneaza
imaginile, Alinta cuvintele diminutive.
Ursul se intoarce in poveste.
Varianta III( DLC):
Ultimul obiect este un cosulet. Apartine
Scufitei Rosii. Aici copiii trebuie s-o ajute
pe Scufita sa denumeasca imaginile
descoperite, sa desparta in silabe
cuvintele (dupa care le sorteaza dupa
criteriul o silaba, doua silabe, trei silabe),
cu ce sunet incepe cuvantul si alcatuirea
unor propozitii cu un cuvant dat (Scrierea
propozitiei la tabla).
Se lucreaza la tabla magnetica.
Scufita Rosie se intoarce in
poveste.
Fericiti ca au reusit sa intoarca trei
personaje, copiii danseaza in jurul cartii
cantand Ce-mi plac povestile (Ce-mi
plac povestile/ Cu zane si cu zmei/ Ce-mi
plac povestile/ Vreau sa fiu si eu ca ei./
Ce-mi plac povestile/ Cu mult drag eu leascult/ Ce-mi plac povestile/Le iubesc atat
de mult/)TRANZITII
Dar, din pacate cartea nu e
fericita. Educatoarea mai gaseste niste
scrisori in care si alte personaje vor sa se
intoarca dar au si ele nevoie de ajutor.
(Cand credeam c-am terminat/ si vraja am
alungat/ Am gasit inca un plic : Trebuie sa
ne grabim/ Fiindca timp mai e putin/ Proba
aceasta de sfarsim/ Toti copiii vor putea/

Povesti iarasi asculta.


Mai cer ajutorul si altor personaje
precum
Varianta 1 (DS)
Alba ca Zapada (de bucurie ca a fost
gazduita atata timp de pitici, vrea sa dea
o petrecere in cinstea lor. Le cere ajutorul
copiilor sa numere invitatii). Copiii
lucreaza si individual avand cate un set
de palete cu cifrele de la 1 7.
Alba ca Zapada se intoarce inapoi in
povestea din carte.
Varianta 2 (DS)
Capra din povestea Capra cu trei iezi
(Iedul cel mic, ramas singur, fara frati,
merge sa se joace prin vecini. El trebuie
sa gaseasca vecinii mai mari sau mai mici
cu o unitate decat numarul scris pe
casuta lui. Daca rezolva corect sarcina,
usa casei se deschide si se audecantecul
caprei; Capra mai cere ajutorul copiilor in
formarea de multimi cu tot atatea
elemente cate ii indica cifra);
Fericita ca a rezolvat sarcinile cu bine,
capra se intoarce si ea in poveste.
6. Obtinerea
performantei si
asigurarea retentiei si a
transferului

Varianta 3 (DS)

Explicatia Problematizar

Cocosul din Punguta cu doi bani(le cere


ajutorul copiilor in rezolvarea a doua
probleme ilustrate, de adunare/ scadere
cu o unitate, in limitele 1 - 7).
Trecand aceste incercari, personajele sunt
convinse sa se intoarca.

7. Evaluare

Prin metoda mana oarba, copiii extrag


medalioane cu personaje din povesti, care
le vor directiona activitatea la centre si
va permite si evidenta activitatii fiecaruia.

Explicatia

Tranzitii: cantec:Noi suntem piticii


pornind pe la fiecare centru de interes,
unde educatoarea le prezinta materialele

Lucru pe centre

Exercitiul
Problematizarea

si le explica cerintele.
Rutine:maini curate, copii
sanatosi(deprinderi igienico-sanitare).

8. Incheierea activitatii

Educatoarea face aprecieri asupra


modului in care au raspuns copiii si
imparte stimulente. Pe cantecul Masa
buna (tranzitie) vor servi dulciurile cu
forme de animale si fructele(rutinegustarea)

ALA II : JOCURI DISTRACTIV-RECREATIVE


Tipul de activitate: consolidare de deprinderi
Mijloc de realizare: divertisment
Metode si procedee: dansul, jocul, explicatia, exercitiul
Material didactic: panou textil cu silueta, masti
Elemente de joc : versuri, roluri muzicale, surpriza, aplauze
Obiective operationale:
-

sa interpeteze rolul, cantand refrenul-incantatie;

sa se orienteze in spatiu, pentru a aseza coada vulpii;

sa participe activ la joc.

Durata: 20 minute
Desfasurarea activitatii: dupa prezentarea panoului cu silueta vulpii fara coada,
se alege prin metoda mainii oarbe copilul care va interpreta rolul ursului. Acesta
va fi legat la ochi, iar ceilalti copii danseaza si canta in jurul lui:
Ursul doarme si nu se trezeste
Coada vulpii cine-o potriveste?
Cand se termina cantecelul, ursul va potrivi coada vulpii. Cei care potrivesc corect
vor fi aplaudati. Rolurile se schimba tragand biletele.
Jocul 2: Ursul doarme
Joc de linistire: Oglinda oglinjoara
Incheierea activitatii: dans

S-ar putea să vă placă și