Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

FLUTURI MULTICOLORI

EDUCATOARE: SINDRETEAN TERTULIA MARIANA


DATA: 04.06.2016
NIVELUL I 3 5 ANI (Grupa mic)
GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT STEP BY STEP BAIA MARE
EDUCATOARE: SINDRETEAN TERTULIA MARIANA
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul estetic i creativ
TEMA DE STUDIU:
TEMA SPTMNII:
TEMA ACTIVITII: Fluturi multicolori
TIPUL DE ACTIVITATE: Sistematizare priceperi, deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate artistico plastic - pictur
SCOPUL ACTIVITII:
Sistematizarea deprinderii de a realiza o tem plastic, utiliznd tehnici diferite de
pictur;
Utilizarea unui limbaj adecvat cu privire la diferitele activiti plastice concrete;
Educarea gustului pentru frumos, a sensibilitii artistice, a acurateeii n
executarea lucrrii.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
S cunoasc i s utilizeze materialele i instrumentele pentru realizarea picturii;
S foloseasc elemente de limbaj plastic specifice picturii;
S realizeze lucrri estetice la tem, valorificnd deprinderi anterior nsuite;
S respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru pentru o bun
coordonare oculo-motorie;
S mnuiasc corect instrumentele i accesoriile necesare picturii;
S manifeste originalitate n executarea temei;
S analizeze critic i autocritic lucrrile pe baza criteriilor stabilite.
STRATEGIA DIDACTIC
METODE I PROCEDEE: Conversaia, expunerea, explicaia, demonstraia, exerciiul,
observaia, lucrul n echip, ghicitoare, mna oarb, turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: foi de desen, pensule, acuarele, erveele pentru fiecare copil,
beioare, dopuri de plut, pahare cu ap, plan model, plan pentru demonstrarea
tehnicilor de lucru, ecusoane, fee zmbitoare, CD cu cntecul Trenul, leptop, trenule.
DURATA: 15 -20 minute
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
S. Breban, G. Ruiu , M. Fulga, ,,Metode interactive de grup ghid metodic,
Editura Arves, 2007.
Boneag, Maria, ,,Educaie plastic, Editura Tehno-Art, Petroani, 2002
Lespezeanu, Monica, ,,Tradiional i modern n nvmntul precolar o
metod a activitilor instructiv-educative, Editura Omfal Esenial, Bucureti,
2007.
,,Tehnici i procedee de pictur, E. D. P., Bucureti, 1981
V. Lovinescu, V. Guru, A. Datcu, ,,Metodica predrii desenului i a modelajului
n grdinia de copii, E. D. P., Bucureti, 1981
,,Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Editura V &
INTEGRAL, Bucureti, 2005.
DESFURAREA ACTIVITII

EVENIMENTUL CONINUTUL STRATEGIA EVALUAREA


DIDACTIC TIINIFIC DIDACTIC INSTRUIRII
(metode, procedee, i ( instrumente i
mijloace) indicatori)
Moment Pregtirea climatului
organizatoric psiho-afectiv necesar
desfurrii activitii. Conversaia Practic
Pregtirea materialelor- Exerciiul Particip la
distribuirea instrumentelor empiric organizarea
de lucru. activitii.

Captarea ateniei Se realizeaz printr-o


ghicitoare i prezentarea Explicaia Oral
fluturaului. Observaia Cel puin 75%
Colorat i frumuel Conversaia dintre copii
Cu multe culori pe el Ghicitoare particip la
Zboar vara pe cmpie, conversaia cu
Cin s fie, cin s fie? educatoarea.
(Fluturele) o Fluture

Anunarea temei Se anun tema activitii


i enunarea Fluturi multicolori, Explicaia Oral
obiectivelor pictur. Convesaia Copiii repet
Se enun obiectivele n tema activitii.
termeni accesibilei vrstei, Cel puin 98 %
copiii reinnd c vor dintre copii vor
realizeza lucrri artistico- reine tema
plastice prin pictur cu activitii i
pensula, dopuri de plut. sarcinile ce
La sfritul activitii, vom urmeaz a fi
amenaja o expoziie cu rezolvate.
aceste lucrri.
Reactualizarea Se va purta o scurt Oral
cunotinelor conversaie despre fluturi. Conversaia Copiii
precizeaz insectele
pe care le cunosc.
Prezentarea Intuirea materialului
noului coninut i Se va preciza faptul c Cel puin 98 %
dirijarea nvrii astzi, copiii vor lucra dup dintre copii i
modelul oferit de nsuesc sarcinile ce
educatoare. Explicaia urmeaz a fi
Se va intui materialul de efectuate.
pe msue.
Se familiarizeaz copiii Conversaia
cu materialele i Copiii se
instrumentele de lucru. Demonstraia familiarizeaz cu
Se propune ca form de materialele i
realizare lucru pe echipe, instrumentele ce
copiii fiind mprii dup urmeaz a fi
ecusoane personalizate. utilizate n
Vor fi ndrumai apoi la realizarea temei i
msue, prin metoda mna cu tehnica de lucru.
oarb.
Prezentarea i analiza Copiii se
modelului grupeaz dup
Se va prezenta copiilor ecusoanele primite
plana model pregtit o Ecusoane pe echipe.
(aceasta nu va fi lsat la
vedere pe durata realizrii
temei de ctre copii); Urmresc
Analiza modelului se face o Modelul eductoarei explicaiile, i
pe baz de criterii simple o Plana model nsuesc tehnica
(form, culoare). o Coli de hrtie picturii cu pensula
Demonstrarea i o Acuarele i tampilrii.
explicarea tehnicii de o Pensule
lucru o Dopuri
Se va explica i
demonstra tehnica de lucru
cu ajutorul pensulei,
dopurilor de plut i a
acuarelelor.

Obinerea Exerciii de nclzire a


performanei muchilor mici ai minii Toi copiii
Se execut cteva execut micri de
exerciii de nclzire a nclzire prin
muchilor mici ai minii: Exerciiul exerciiile propuse.
-Morica nainte napoi
-nchidem i deschidem
pumni (bobocfloare)
-Fluturaul zboar
-Ne splm pe mini
-Scuturm minile
Executarea propriu- zis a
temei de ctre copii
Se d semnalul de
ncepere a lucrului. Pentru
a crea o atmosfer ct mai
plcut de lucru voi utiliza
un fond muzical
,,Fluturaul meu.
Se lucreaz individual pe
deprinderea de pictur n Cel puin 90%
contur aferent tabloului Explicaia dintre copii
primit pe mas. Conversaia realizeaz tema
Copiii i nsuesc Exerciiul propus respectnd
instrumentele de lucru. o Leptop criteriile date.
Educatoarea i va
supraveghea i va acorda
sprijin, dac este cazul.
Se va urmri utilizarea
corect a instrumentelor de
lucru, utilizarea corect a
culorilor i poziia corect
a corpului n timpul
lucrului, acurateea
lucrrilor.
Evaluarea/ a) ncetarea lucrului cu
asigurarea 35 minute nainte de
reteniei i feed- ncheierea activitii, se Cel puin 70%
beck-ului anun copiii s se apropie Conversaia dintre copii
de finalizarea lucrrii. Explicaia respect sarcinile
Fiecare echip i va Observaia propuse n
aeza lucrarea la expoziie contextul
pe panourile pregtite executrii temei.
aezndu-se la o distan o Panouri
apreciabil pentru a putea pentru
observa i analiza picturile. expunerea lucrrilor
a)Analiza lucrrilor se
realizeaz dup metoda Turul galeriei Copiii particip
,,Turul galeriei, la evaluarea
apreciindu-se lucrrile o Panouri cu lucrrilor prin
dup urmtoarele criterii: lucrrile expuse metoda ,,Turul
-respectarea temei i a o Panou galeriei (analiza i
tehnicii de lucru; pentru evaluare evaluarea critic).
-acurateea lucrrii; o Fee
-finalizarea lucrrii. zmbitoare

ncheierea Aprecieri colective i


activitii individuale privind Aprecieri Aprecieri
activitatea, gradul de Recompene verbale
realizare a temei, asupra modului de
comportamentul copiilor lucru i asupra
din timpul activitii, copiii comportamentului
fiind recompensai cu copiilor.
dulciuri.

S-ar putea să vă placă și