Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
NIVEL:II
GRUPA: Mare
TEMA ANUAL DE STUDIU:,,CINE SUNT,SUNTEM?
TEM SPTAMNAL : ,,Corpul omenesc
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOMENIUL OM I SOCIETATE
TEMA ACTIVITATII: ,,S-o ajutm pe Murdrica
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITATII: consolidare a cunostintelor
SCOPUL ACTIVITII: verificarea i consolidarea cunotinelor despre corpul omenesc,
despre obiectele de igien i uz personal i regulile de igien a corpului;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1- s denumeasc prile corpului omenesc ;
O2 - s denumeasc obiecte de igien i uz personal;
O3 s precizeze ce parte a corpului ngrijim cu obiectul extras din sacule;
O4 s stabileasca valoarea de adevr a unor afirmaii ;
O5 s recunoasc n imaginile date ,reguli de igien personal;
REGULILE JOCULUI:
Educatoarea recit versurile
Cu bagheta fermecat
Am s te ating uor
i acuma tu de-ndat
O sarcin ai de rezolvat!
Copilul atins de bagheta fermecat vine i rezolv sarcina primit.
Rspunsurile corecte sunt aplaudate
SARCINA DIDACTIC: verificarea cunotinelor cu privire la corpul omenesc, la obiectele
de igien i uz personal i la regulile de igien i ngrijire a corpului;

1
ELEMENTE DE JOC: papua Murdrica, bagheta fermecat, aplauzele,nchiderea i
deschiderea ochilor, cub ilustrat;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: povestirea,conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
problematizarea,
Material didactic: jetoane cu pri ale corpului omenesc , scule cu obiecte de igien i uz
personal (spun, periu de dini, past de dini, batista, prosop, pieptane), cub ilustrat cu
diferite aciuni de igien.
Mijloace de realizare: frontal, individual
DURATA: 25-30
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invmntul precolar, 3-6/7 ani MECT, 2008;
,,Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului n nvmntul precolar 3 6 ani
Berbeceanu Gabriela, Ilie Elena, Lzr Camelia, Lzar Lucia, Mo Camelia - Editura
Astra, Deva, 2008
,,Metodica activitilor instructiv educative n gradinia de copii, Editura Gheorghe
Cru Alexandru, Craiova,2009.
PROPUNTOR: Pop ( Herman) Dora- Ramona

2
ETAPELE CONINUTUL ACTIVITII STRATEGII DIDCATICE EVALUARE
ACTIVITII Metode Mijloace Forme de
organizar
e
Moment -aerisirea slii de grup; Observatia
organizator
-aezarea mobilierului
ic
-pregtirea materialului didactic necesar;
-intrarea ordonat a copiilor n sala de grup;
Captarea Se face prin prezentare unei papui foarte murdar att pe Povestirea
ateniei
fa ,pe mini, ct i pe haine.
Educatoarea le spune copiilor ca dimineata in drum spre
grdinia s-a ntlnit cu ppua ,care plngea i era foarte frontal
suprat, pentru c nici un copil nu vrea s se joace cu ea Ppua
deoarece este foarte murdar i de aceea toi o strigau Murdrica

Murdrica.
Murdrica nu tia ce s mai fac , ca s-i conving pe copii
s se joace cu ea.
Ea recunoatea c nu tie prea multe despre corpul omenesc
i de aceea nu tia la ce se refereau copiii, atunci cnd spun este
conversatia
murdar pe nas/ gur/ pr, nu tie cum s se ngrijeasc i de ce
anume are nevoie ca s fie curat.
Deoarece eu am aflat c voi tii foarte multe lucruri despre
corpul omenesc, despre obiectele care ne ajut s le ngrijim am
invitat-o azi la voi la grupa ca s-o ajutm, s-o nvam despre
parile corpului omenesc , cu ce i cum s le ngrijeasc.
-Copiii vrei s-o ajutm ppu?

3
Anunarea Educatoarea propune copiilor s desfaoare jocul:
temei
,,So ajutm pe papua Murdrica, n care vom ncerca si o
i a
obiectivelo nvm ct mai multe despre corpului omenesc, despre explicaia; frontal Evaluarea
comportament
r
obiectele de igien folosite n ngrijirea corpului, astfel ncat la ului copiilor
sfritul activitii, ppua s tie ce trebuie sa fac s fie
ingrijit, ca toi copiii s se joace cu ea.
Dirijarea EXPLICAREA REGULILOR JOCULUI
invrii explicaia; Evaluarea
Pentru ca Murdrica s nvee ct mai multe lucruri Bagheta comportament
v-am pregtit mai multe sarcini pe care le vom descoperi pe znei ului copiilor
Cureniei Frontal
parcursul activitii.
Educatoarea precizeaz c jocul se va desfaura cu demonstratia
ajutorul baghetei trimis de Zna Curaeniei. exerciiul; Evaluare
Educatoarea va folosi bagheta spunnd: oral
Cu bagheta fermecat
Am s te ating uor
Exerciiul Evaluare
i acuma tu de-ndat Demonstra frontal
O sarcin ai de rezolvat! tia

Copilul atins de baghet vine i rezolv sarcina.


Jetoane Evaluare
Rspunsurile corecte sunt aplaudate. ilustrate cu individual
pari ale individual
EXECUAREA JOCULUI DE PROB:
corpului
Pentru a vedea n ce masura ai ineles jocul vom executa jocul omenesc
Evaluare
de proba de 1 -2 ori frontal
DESFASURAREA PROPRIU-ZIS A JOCULUI: Problematiza
rea
Se trece la executarea jocului propriu zis. Evaluare
Explicatia individual

4
Conversaia
Demonstra
VARIANTA 1 tia
Copilul atins de baghet vine i alege un jeton de pe mas Jetoane Aprecierea
ilustrate cu aciunilor
recunoate ce parte a corpului omenesc este redat n imagine i pari ale copiilor
corpului
de a preciza rolul acesteia. omenesc
VARIANTA 2
Copilul atins de baghet vine si extrage dintr-un sacule un Explicatia
Conversaia
obiect de igien i uz personal il denumete i precizeaz ce Demonstra
parte a corpului ngrijim cu el. tia
Sacule cu
COMPLICAREA JOCULUI: obiecte de Aprecieiri
igien i uz stimulative
Propune copiilor jocul: ,,Adevrat sau fals, n care voi spune
personal Frontal
ceva despre o parte a corpului si despre un obiect de igiena
problematiza
folosit pentru ingrijirea lui ,iar copiii vor trebui s stabileasc dac rea
este sau nu adevarat afirmaia mea;
Eu m spl dimineaa pe dini cu spun.
Mama mi taie unghiille cu forfecua.
Maria se spal pe cap cu ampon.
Ioana se piaptan cu periua de dini.
nainte de fiecare mas m spl pe mini cu spun.
Vlad ii terge nasul cu prosopul.
Obinerea Copiii sunt rugai s nchid ochii i s-i deschid la semnal, Evaluare
performan problematiza Frontal frontal.
ntre timp educatoarea descoper un cub ilustrat . rea -aprecieri
ei,
asigurarea Pe fiecare parte a cubului se afl ilustrate aciuni de igien, verbale
reteniei i
copiii precizeaz ce face personajul ilustrat n imagine i cu ce . Cub ilustrat individual
a

5
transferulu Atunci cnd rostogolete cubul educatoarea va recita versurile:
i de
,,Cubul se rostogolete
cunotine
i la cine se oprete
O sarcina indeplinete.
Pe fiecare fa a cubului se afla imaginile:
- Un copil care se spal pe dini
- Un copil care se spal la cap.
- Un copil care face baie pe corp
- Un copil care se spal pe maini.
- Un copil care se piaptn.
- Un copil care i taie unghiile.
Stimulente- -aprecieri
EVALUARE ecusoane verbale
Se fac aprecieri verbale asupra ntregii activitai. cu ppua globale si
Copiii sunt apreciai pentru modul cum au reusit s-o ajute pe Curica individuale

Murdrica s nvee ce trebuie s fac s fie mereu curat i


ngrijit.. Se acord stimulente, ecusoane cu papua Curica.
INCHEIERE n ncheiere papua le mulumete copiilor pentru ajutorul dat demonstratia Ppua
A Curica Observaia
i le promite c de acum nu va mai fi murdar , pentru c a
ACTIVITII
nvat ce trebuie s fac s fie curat,, astfel c atunci cnd se
vor mai ntlni i vor spune Curica .

S-ar putea să vă placă și