Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate didactic

Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I-VIII, Spata


Data: 29.03.2012
Clasa: a III-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina de nvmnt: Limba romn
Tema: Propoziia simpl. Pri principale de propoziie
Tipul leciei: recapitulare i sistematizare a cunotinelor
Obiective operaionale:
O1 s identifice corect subiectul i predicatul din propoziii n funcie de cunotine;
O2 s alctuiasc minim 3 enunuri respectnd cerinele date;
O3 s completeze adecvat propoziii lacunare cu subiecte i predicate potrivite
dup model;
O4 s realizeze corect acordul subiectului cu predicatul n funcie de cunotine.
Strategii didactice:
o Metode didactice: explicaia, expunerea, conversaia, exerciiul, discuia,
problematizarea, plriile gnditoare.
o Mijloace didactice: plan, fi de lucru, laptop, retroproiector.
o Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.
Metode de evaluare: oral.

DEMERS DIDACTIC
Nr.
Crt.
1.

Etapele leciei

Obiective
operaionale

Coninutul leciei

Moment
organizatoric

-asigurarea condiiilor pentru


buna desfurare a leciei;
-aranjarea mobilierului i a
materialului didactic;
-aerisirea slii de clas;
-obinerea momentului de
linite;

2.

Captarea
ateniei

3.

Reactualizarea
cunotinelor

-crearea unei stri


motivaionale favorabile
nvrii.
-nvtoarea verific tema
pentru acas;
-nvtoarea elaboreaz,
alturi de copii, un plan de
recapitulare pentru aceast
or;

4.

Anunarea
temelor i
obiectivelor

5.

Dirijarea
nvrii

-nvtoarea spune: Astazi


vom recapitula notiunile despre
propozitie si partile principale
de propozitie si vom efectua
multe exercitii gramaticale
pentru a intelege cat mai bine
aceste notiuni.
-nvtoarea noteaz titlul
lectiei pe tabla.
-pune cateva intrebari
referitoare la cunostinte
dobandite anterior.
-Ce intelegem prin propozitie ?
-Ce este propozitia simpla ?
-Care sunt partile principale de
propozitie ?
-Ce este subiectul ?
-Ce este predicatul ?
Se prezinta doua prezentari
power point cu subiectul si
predicatul.
Se mparte clasa n sase
echipe:
Se d fiecrei echipe cate o
palarie iar sub palarie vor
descoperi o fisa de lucru.

Strategii
didactice

expunerea

Explicaia,
expunerea

expunerea

conversaia

expunerea

Organizare pe
echipe
Fie de lucru

Metode de
evaluare

PLRIA ALB (informeaz )


Analizeaz subiectul si
predicatul din propoziia dat :
Rndunica zboar pe
deasupra casei.
PLRIA ALBASTR
(clarific moderatorul)
Se d urmtoarea propoziie:
ranul necjit privea carul
stricat.
Care sunt intrebarile
corespunzatoare pentru a afla
subiectul si predicatul?

PLRIA VERDE (idei noi


- gnditorul)

O3

O1

O4

O3

6.

Obinerea
performanei

Gsete predicate pentru


subiectele date :
Florile .
Copiii ..
Ele ..
PLRIA NEAGR (aspecte
negative criticul)
Barati formele gresite din
exemplele urmatoare :
Parintii mei a plecat/ au plecat
la tara.
Cititorii a primit/au primit
autografele scriitorului.
PLRIA ROIE (spune ce
simi psihologul)
Alctuii versuri de primvar,
folosind urmtoarele rime:
cnt
se-avnt
zmbete
iubete
PLRIA GALBEN
(aspecte pozitive creatorul)
Compune versuri cu ajutorul
subiectelor:
S-a sfrit i .
i n loc a venit
. bine-ai venit !
de mult te-am
pomenit
nvtoarea revine cu
explicaii unde sesizeaz
lacune;

explicaia

7.

Asigurarea
feed-back-ului

O2

- nvtoarea face propuneri


care privesc continuarea
activitii de nvare a elevilor;

8.

Evaluarea
rezultatelor
nvrii

- nvtoarea face aprecieri


asupra rezultatelor copiilor;

9.

Retenie i
transfer

-nvtoarea realizeaz o
sintez a coninuturilor
recapitulate.

explicaia

oral

discuia

PROIECTE DE ACTIVITI
DIDACTICE

S-ar putea să vă placă și