Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mic
DATA: 25 IANUARIE 2007
EDUCATOARE: SPINEANU ANA-MARIA
ACTIVITATEA: educarea limbajului
TEMA: Ne jucm cu stegulee!
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITII: formarea capacitii de a recunoate i denumi
culorile: rou, galben albastru; formarea deprinderii de a se exprima corect n
propoziii, respectnd acordul ntre substantiv i adjectiv; formarea deprinderii
de a pronuna corect sunetele limbii romne.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
S asculte cu atenie regulile jocului;
S recunoasc cele trei culori: rou, galben, albastru.
S pronune corect numele celor trei culori;
S ridice steguleul corespunztor culorii obiectului indicat;
S formuleze propoziii n care se respect acordul substantiv-adjectiv;
S respecte regulile jocului;
S participe activ i contient la activitatea desfurat;
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, jocul, demonstraia
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: stegulee de trei culori: rou, galben,
albastru; jucrii care au aceleai culori, jetoane cu ursulei n cele trei culori,
fie de evaluare, recompense-baloane colorate n cele trei culori; costum de
arlechin, cutie, creioane colorate roii, galbene i albastre.
DURATA: 15 minute
REGULILE JOCULUI: copiii au pe msue cte trei stegulee de trei culori.
Educatoarea ridic un stegule, iar copiii vor ridica steguleul de aceeai
culoare. Va rspunde doar copilul solicitat. La fel se procedeaz i cu jucriile
sau cu jetonul cu ursule. Rspunsurile corecte sunt aplaudate.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, aciunea cu obiectele,
recompensa.
SARCINA DIDACTIC: recunoaterea culorii i realizarea acordului ntre
substantiv i adjectiv.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitilor instructiv-educative
n grdinia de copii, Ediia a II-a revizuit i adugit, Editura V/I Integral,
Bucureti, 2005.
tefania Antonovici, Gabriela Nicu, Jocuri interdisciplinare, material auxiliar
pentru educatoare, Editura Aramis, Bucureti, 2003
EVENIMENTUL CONINUTUL TIINIFIC STRATEGIA EVALUARE
DIDACTIC DIDACTIC INSTRUMENTE
I INDICATORI
Moment Pentru aceast activitate msuele -conversaia,
organizatoric vor fi aranjate sub form de careu. explicaia
n faa clasei va fi pus o msu -frontal
pentru materialul folosit de
educatoare.
Captarea ateniei Captarea ateniei se face prin -conversaia, Aprecieri verbale.
apariia unui arlechin: Arlechino -frontal
care aduce cu el cte un plic pentru
fiecare copil, iar n plic se afl cte
trei stegulee: rou, galben,
albastru, pe care le mparte
copiilor.
Reactualizarea Se vor desface plicurile cu -conversaia Analiza
structurilor stegulee. Se vor identifica culorile rspunsurilor.
anterioare celor trei stegulee.
Anunarea temei Se anun tema: joc didactic: Ne -explicaia Analiza
i a obiectivelor jucm cu stegulee! i obiectivele comportamentului.
operaionale n termeni accesibili
copiilor.
Prezentarea Se anun regulile jocului: -conversaia, Aprecieri verbale
optim a educatoarea va ridica un stegule, explicaia, individuale.
coninutului iar copiii trebuie s ridice
steguleul de aceeai culoare i s
motiveze alegerea fcut.
Se execut jocul de prob. -demonstraia
Dirijarea Se prezint copiilor o nou -explicaia Analiza modului
nvrii surpriz: cutia cu surprize. de exprimare n
n cutie se afl jucrii n cele trei propoziii,
culori: rou, galben, albastru. Voi pronunnd corect
scoate pe rnd din cutie cte o substantivele i
jucrie i le voi cere copiilor s -exerciiul adjectivele.
ridice steguleul de aceeai culoare
cu cea a jucriei, motivnd: Am
ridicat steguleul rou pentru c
jucria are culoarea roie.
Obinerea Voi mpri copiilor cte un jeton -conversaia Analiza modului
performanei cu un ursule de o anumit culoare. de ndeplinire a
Ei au sarcina de a alege steguleul sarcinilor de lucru.
potrivit culorii ursuleului,
motivnd alegerea: lng ursuleul
albastru am pus steguleul
albastru!
Evaluare Copiii vor primi cte o fi pe care -exerciiul -sarcina fiei:
este desenat un balon i cte o colorarea unui
culoare: fie rou, fie galben, fie balon n culoarea
albastru, n funcie de bulina pe bulinei pe care o
care copiii o au prins n piept. Ei au n piept.
vor trebui s coloreze balonul cu
culoarea primit de ei pe msu i
s denumeasc aceast culoare.
ncheierea La finalul activitii se vor face -conversaia Evaluare final.
activitii aprecieri generale i individuale
privind modul de participare la
activitate i se vor mpri
recompense: baloane colorate.

S-ar putea să vă placă și