Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: a VIII-a
Aria curriculară: Matematică şi stinnţe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Echilibre şi dezechilibre în ecosisteme- Protecţia mediului
Profesor:
Şcoala:
Tema: Dezvoltare durabilă
Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştiinţe
Scopul: Educarea şi informarea elevilor asupra problemelor esenţiale din domeniul
actual al ecologiei astfel încât fiecare să se simtă responsabil dar şi angajat în
acţiunile de protecţie a mediului.
I. Competenţe specifice:
Compararea unor tipuri de ecosisteme naturale şi antropizate.
Demonstrarea unui mod de gândire ecologic în luarea unor decizii.
Demonstrarea înţelegerii consecinţelor propriului comportament în raport cu
mediul.
Elaborarea şi implementarea unor proiecte ecologice.
II. Obiective operaţionale:
O1: Să se implice responsabil în acţiunile de protecţie a mediului.
O2: Să înţeleagă implicaţiile regionale şi globale în abordarea
problemelor de mediu.
O3: Să aplice principiile drepturilor omului în acţiunile de protecţie a
mediului.
O4: Să înţeleagă şi să acţioneze într-un efort conjugat pentru a salva
ceea ce este “viu”.
III. Strategia didactică
METODE ŞI PROCEDEE:
 Observaţia
 Explicaţia
 Problematizarea
 Demonstraţia
 Învăţarea prin descoperire
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
 planşe
 fişe de lucru
FORMA DE ORGANIZARE:
 frontală,
 individuală;
 pe grupe

METODE DE EVALUARE:
 formativă prin chestionare orală şi fişa de evaluare

LOCUL DESFĂŞURĂRII: sală de clasă

Desfăşurarea activităţii
ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA
PROFESORULUI ELEVILOR
1. Organizarea clasei - Pregăteşte materialul Îşi pregătesc cărţile şi
didactic. caietele.
- Notează în catalog elevii
absenţi şi verifică dacă sunt
condiţii optime pentru
desfăşurarea lecţiei.
2. Verificarea Prin chestionare orală Răspund la întrebări.
cunoştinţelor verifică
lecţia’’Antropizarea’’.
3. Captarea atenţiei. Profesorul prezintă imagini Elevii recunosc acţiunile.
cu diferite tipuri de acţiuni
ale omului asupra naturii.
Solicit elevilor să
urmărească planşele.
4. Dirijarea învăţării Notează titlul lecţiei pe Notează titlul lecţiei de pe
tablă. tablă în caiete.
Profesorul exprimă ce este
dezvoltarea durabilă. Elevii ascultă profesorul.
Solicită elevii să se caută Elevii vin cu soluţii
“medicamente” pentru posibile.
pacientul PĂMÂNT.
Se organizează jocuri de rol
cu două personaje:
Pământul şi Omul pentru a
se scoate în evidenţă
diferenţa de dimensiune
versus diferenţa de putere.

5. Evaluarea Evaluarea cunoştinţelor se Elevii rezolv fişele de


cunoştinţelor va realiza la sfărşitul orei lucru.
prin aplicarea unui fişe de
lucru.
Táblavázlat
A fenntartható fejlődés

Fenntartható fejlődés: olyan fejlődési folyamat, amely anélkül


elégíti ki a ma élő generációk szükségleteit, hogy veszélyeztetné a jövő
generációinak életkilátásait.
Jellemzői: - önkorlátozás
- takarékosság
- a természet terhelésének csökkentése
- megőrzés
- gazdálkodás a természet erőforrásaival
- az elhasznált termékek újrahasznosítása
Név……………….
Dátum………….
Osztály……..

Feladatlap

1. Töltsd ki az alábbi vázlatot!

A fenntartható
fejlődés jellemzői

2. Mit értünk fenntartható fejlődés alatt?

S-ar putea să vă placă și