Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

Data: 31.05.2018
Grupa: mijlocie
Propunatoare: Stanica Maria Teodora
Domeniul experiential: limba si comunicare
Tema anuala de studiu: Cand, cum si de ce se intampla?
Tema zilei: Animalele de la ferma
Categoria de activitate: educarea limbajului
Scopul: Consolidarea cunostintelor despre animale si folosirea corecta a formelor de singular si plural
Forma de realizare: joc didactic ″Eu spun una, tu spui multe”

Obiective operationale:

1.La sfarsitul orei, toti elevii vor fi capabili sa numeasca cel putin trei forme corecte de numar plural
ale unor animale.

2.La sfarsitul orei, toti elevii vor fi capabili sa identifice minimum cinci animale la numarul singular
dintr-o lista data.

3.La sfarsitul orei, toti elevii vor fi capabili sa construiasca cel putin trei propozitii corecte din punct
de vedere gramatical, realizand corect acordul subiectului cu predicatul.

Elemente de strategie didactica:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, jocul, RAI

Materiale didactice:minge, plansa, animale din plastic, scrisoarea, cainele din plus

Forma de organizare: frontal

Durata: 20 minute

Locul de desfasurare: sala de grupa

Bibliografie

-Curriculum pentru invatamantul prescolar.


Desfasurarea activitatii

Nr. Crt Evenimentul Activitatea Activiatea Strategii Evaluarea


didactic profesorului elevilor didactice, tip
de activitate si
materiale
1. Momentul Se asigura Copiii intra Conversatia
organizatoric conditiile ordonat in
psihopedagogice sala de grupa.
si organizatorice Raspund
necesare apelului Activitatea
desfasurarii profesorului. frontala
activitatii:
-pregatirea
materialelor
didactice
-aranjarea
mobilierului in
semicerc
2. Captarea Educatoarea le Asculta cu Conversatia Observarea
atentiei spune copiilor atentie sistematica a
ca in drumul ei continutul elevilor
spre gradinita s- scrisorii Observatia
a intalnit cu un catelului Max.
catel pe nume Activitatea
Max. Acesta are frontala
in jurul gatului o
scrisoare (Anexa
1) pe care
urmeaza sa le-o
citeasca.
Lectureaza in
mod expresiv Scrisoarea
scrisoarea.
3. Anuntarea Le spune Asculta cu Conversatia
temei si a elevilor ca in atentie Activitatea
obiectivelor aceasta zi vor explicatiile frontala
discuta despre cadrului
animalele de la didactic.
ferma.
4. Dirijarea Le arata plansa Privesc Conversatia Observarea
invatarii cu animale materialele sistematica a
primita de la didactice si Activitatea comporta-
cainele Max si le sunt atenti la frontala mentului
explica modul in modul in care elevilor
care vor se va Imagini
proceda pentru desfasura
a-l ajuta. jocul. Metoda RAI
Educatoarea Elevul indicat Jocul didactic
extrage de pe prinde mingea Animale din
plansa un si raspunde la plastic si din
animal intrebare. hartie
intamplare si, Apoi, vine in
folosind o fata clasei si Plansa
minge, va indica cauta pe
un copil care va catedra
raspunde la animalele de
intrebarea sa: acelasi fel cu
″ Ce este cel din
acesta?″ raspunsul sau.
Se asigura de Dupa ce le va
buna numara si va
desfasurare a indica forma
jocului si de corecta de
faptul ca elevii plural, le va
raspund corect lipi in plansa
si sunt implicati de pe tabla.
in activitate. Dupa aceea,
Jocul continua va extrage un
pana cand toate nou animal si
animalele din va arunca
macheta au fost mingea spre
numite de un coleg al sau
prescolari. intreband:
″Ce este
acesta?”
5. Obtinerea Le cere elevilor ca, pe rand, sa Conversatia
performantei, numeasca animalul preferat,
asigurarea mentionand si varianta de plural.
retentiei si a
transferului
6. Asigurarea Se fac aprecieri individuale si Conversatia
feedback-ului generale asupra evolutiei copiilor
si evaluarea in cadrul activitatii. Copiii primesc
recompense din partea lui Max
pentru ca l-au ajutat.

S-ar putea să vă placă și