Sunteți pe pagina 1din 2

Plan de lectie

Profesor de sprijin: POP IULIA EMANUELA


Scoala: Centrul Scolar pentru Educatie Incluzivă “Speranta”, Zalau
Locul de desfasurare: Scoala gimnaziala “POROLISSUM ”, Zalau - activitate de sprijin
Clasa: a IV-a
Obiectul: Limba romana
Unitatea de învătare: INVAT LITERELE
Subiectul lectiei: SUNETUL SI LITERA „r, R”
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta:
- sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;
- sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;
Obiective operationale :
- Sa identifice sunetul „r” in cuvinte date;
- sa coreleze sunetul r cu litera r ;
- sa formeze noi silabe: ri/ re , Ri/ Re si cuvinte noi;
- sa scrie corect litera r / R mic / mare de mana.
- să recunoască literele învăţate;
Metode si procedee – exerciţiul, elemente de problematizare, conversaţia, explicaţia, observarea şi aprecierea verbală, recompensa
Materiale: - fise de lucru, caiete, tabla, abecedarul
DESFASURAREA ACTIVITATII

NR. MOMENTELE Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Materiale


CRT LECTEI didactice didactice
1. Moment *asigurarea materialelor necesare desfasurarii lectiei:; Elevii se pregatesc Conversatia Manualul
organizatoric *pregatirea elevilor pentru activitate. pentru inceperea orei. Tabla
2. Reactualizarea Joc de recunoastere a sunetelor invatate Elevii sunt atenti. Explicatia
cunostintelor Sarcina -Se enumera diferite cuvinte,elevii repeta apoi bat din palme Asculta cu atentie si bat
daca recunosc un sunet invatat, precizeaza sunetul si pozitia acestuia in din palme la auzirea Exercitiul
cuvant. Cuvinte: ana, mere, ora, robot, urs, manusa,. sunetului invatat.
3. Captarea si Citesc elevilor o poezioara, in care frecvent gasim litera “r”. Se recita
orientarea poezia “Rica nu stia sa zica”. Rica nu stia sa zica / Rau, ratusca , Sunt atenti la poezioara Conversatia Tabla
atentiei ramurica citita si raspund la Dialogul
Dar de cand copilul invata , / Poezia despre rata, intrebari. Problematizare
Stie bine ca sa zica / Rau,ratusca ,ramurica.
- Ce nu stia Rica? Cu ce sunete incep aceste cuvinte?
4. Anuntarea Elevii sunt anuntati ca vor studia sunetul “r”, vor face exercitii de Sunt atenti. Conversatia
temei si a despartire in silabe a cuvintelor, vor alcatui propozitii, se vor juca cu si
obiectivelor silabele si cuvintele.
- Elevii sunt solicitati sa dea exemple de cuvinte care incep cu sunetul Elevii dau exemple de
5. Activitatea “r”. cuinte care incep cu Conversatia
propriu-zisa - Se deschid manualele si se intuieste imaginea cu ajutorul sunetul “r”. Manualul
intrebarilor: Demonstratia
Ce observati in imagine? / Ce are bunica in mana? / La ce serveste Observa in manuale
fusul? Cum se pot numi copiii? Cum maraie cainele? / Cum face imaginea prezenata, Explicatia
ursul? / Cum sunt merele? /Ce alte animale mai observati in imagine? / intuind raspunsuri cu
Cum este rata? ajutorul unor intrbari
Tabla
- Se analizeaza la tabla propozitia “Rata este verde”, insistandu-se adresate de profesor. Imaginea din
asupra cuvantului “rata”, apoi cuvintele ilustrate,indicandu-se
manual
numarul silabelor, sunetele si pozitia sunetului nou in cuvant. Analizeaza propozitia
- Elevii sunt anuntati ca vor scrie un semn nou ”noduletul pe unul si Caietul
“Rata este verde.”, Exercitiul
doua spatii”. indicand numarul de
- Intuirea elementelor grafice. Se demonstreaza scrierea semnelor, litere, silabe si cuvinte
specificand de unde se incepe scrierea , sensul miscarii si Demonstratia
din propozitie.
atentionandu-se ca noduletul mic se face deasupra spatiului de scriere , Scriu semnul grafic al Manualul
iar noduletul mare se realizeaza in partea de sus a suprarandului. litere “r” mic de mana.
- Se specifica importanta semnelor grafice (ajuta la scrierea literei Exercitiul
“r”mic de mana). Completeaza fisa de Fisa de
Se completeaza randul din manual cu noduletul mic si mare, apoi se Conversatia scriere.
scriere cu mare atentie,
scrie in intregime litera “r”mic de mana in caiete.
citind si scriind dupa
- In continuare folosindu-ne de fisa de lucru (anexa 1) cu sunetul si Exercitiul
litera “r”, vom citii si scrie fiecare cuvant, propozitie, dupa modelul pe modelul dat.
care copii il au exemplificat.
6. Ofer elevilor un timp pentru a obtine performante, acest lucru Elevii sunt atenti si Joc didactic
Obtinerea realizandu-l printr-un joc didactic” completeaza cuvantul
performantei “Completeaza cuvantul!” pornind de la o silaba. Exercitiul
Sarcina : Pornind de la o silaba copiii formeaza cuvinte.
“ra”-rata,racul,rama,Radu,Radu,Raluca Demonstratia
“ma” -
“sa” - Observatia

7. Incheierea Se reaminteste sunetul invatat si se fac referiri asupra Sunt atenti.


activitatii comportamentului elevilor in lectie, se evidentiaza elevii care au fost Conversatia
activi pe tot parcursul lectiei.

S-ar putea să vă placă și