Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
GRADINITA:
PRO. ÎNV. PREȘC. :
GRUPA: mică Nivel 3-5 ani
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/ suntem?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Romanasii”
TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: „ Fantezie si culoare”
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixt
MODALITATE DE REALIZARE: activitate integrată

I. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE)


1. Domeniul psihomotric (DPM): „În căutarea culorilor” – traseu
aplicativ
2. Domeniu estetic creativ (DEC): „Imparatia culorilor”- pictura cu
burete
II. ACTIVITAȚI LIBERE ALELE (ALA 1)
1. Arta: „Decoram castelul vrajitorului Alb-Negru” -lipire
2. Stiinta: „ Labirintul culorilor”
3. Constructii: „Castelul vrajitorului Alb-Negru” -lego
III. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
1. Rutine: Primirea copiilor, Micul dejun, Intalnirea de dimineata, Momentul
de poveste
2. Tranzitii: „Unu, doi, unu, doi, mergeti toti asa, ca noi!” „Culorile se
cearta” „Bat din palme”
IV. ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE (ALA 2)
1. Joc de miscare: „Fuga la stegulet”
2. Joc muzical: „O vioara mica de-as avea”

OBIECTIVE GENERALE:
S1: Consolidarea deprinderilor motrice insusite anterior
S2: Consolidarea cunostintelor si deprinderilor de utilizare a unor elemente de limbaj
plastic
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1: să execute corect exercitiile de dezvoltare motrica, respecatand indicatiile
educatoarei
O2: să execute corect mersul pe varfuri și intinderea bratelor in lateral pentru
atingerea unui obiect
O3: să execute corect miscaile pentru incalzirea muschilor mainii

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE
m1 - conversatia
m2 - exercitiul
m3 – munca în echipa
m4 – problematizarea
m5 - brainstormingul
MIJLOCE DE ÎNVĂȚĂMÂNT
M1 – imagine din imparatia culorilor
M2 – castelul vrajitorului Alb-Negru
M3 – chei colorate
M4 - acuarele
M5 – bureti
M6 – steaua culorilor
FORME DE ORGANIZARE
F1- frontal
F2- individual
F3- pe grupe

SISTEM DE EVALUARE

FORME DE AVALUARE
E1- continua
METODE DE EVALUARE
Me1- observarea curenta
Me2- aprecieri verbale
RESURSE TEMPORALE: o zi
BIBLIOGRAFIE:
 „Curriculum pentru educatie timpurie” MEN. 2019
 „Piramida cunoasterii- Repere metodice in aplicarea curriculumului preșcolar”
Pitesti, Editura Diamant 2014
SCENARIUL ZILEI

Copiii vor intra în sala de grupă în rând unul câte unul, așezându-se pe scăunele în
formă de semicerc.
Ziua debutează cu ”Întâlnirea de dimineață”.
Copiii sunt salutați de către doamna educatoare:
”Bună dimineata,
Toți copiii au sosit
În semicerc ne așezam
Și frumos ne salutăm
Bună dimineața!”
Tranzitia: „Ursuletii s-au trezit!”
Prezența: ”După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?”
Copiii sunt invitaţi să-şi descopere chipul și să aşeze fotografia corespunzătoare în
calendar, în sala de grupă. Fotografiile rămase sunt copiii care lipsesc. (consemnarea
prezenței copiilor).

Atenția copiilor este îndreptată spre calendarul naturii.


Calendarul naturii va fi așezat pe un panou și împreună vom purta o discuție
despre tema săptămânii, despre anotimpul în care ne aflăm, despre ziua săptămânii în
care ne aflăm, cum este vremea, cum ne îmbrăcăm. Sunt adresate următoarele întrebări:
- În ce anotimp ne aflăm?
- Cum este vremea afară?
- Cum ne îmbrăcăm?
- Ce zi este astăzi?
La momentul de poveste, preșcolarii vor asculta o poveste aleasă din biblioteca noastra.
Gimnastica de inviorare: „Dacă vreau sa cresc voinic
Fac gimnastică unpic.
Merg în pas alergător,
Și-apoi sar intr-un picior
Toata lumea e a mea
Cand ma asez jos pe podea.
Astai doar un inceput,
Ia priviti cat am crescut!.”
Captarea atentie, Magicianul culorilor a venit astazi la noi sa ne testeze si sa ne acorde
diplome de magician celor care ii demonstreaza ca sunt atenti si elibereaza toate culorile.
In cadrul activității de grup, prin metoda brainstorming vom initia o discutie
despre culori Magiceanul culorilor le va prezenta o imagine din Imparatia culorilor, dar
spre surprinderea lui, culorile au disparut de pe tablou și implicit din imparatie, ele fiind
furate, de Vrajitrul Alb Negru. Pentru a evidentia importanta fiecarei culori, vom intona
cantecul „Culorile se cearta”.
Mesajul zilei: vom porni in cautarea Imparatiei Vrajitorului Alb-Negru pentru a
elibera culorile si ai explica acestuia ca toate culorile au importanta lor, iar in acest sens
vom picta cu ajutorul unor buretei un tablou cu culorile eliberate.
Pe tranzitia „Unu, doi, unu, doi, mergetiti toti la fel a noi” copiii vor merge la
baie.
La intoarcerea de la baie, se trece la desfasurarea activitatii pe domenii
experentiale: DPM si DEC. Ne pregatim de drumul spre imparatia Vrajitorului Alb-
Negru. In acest sens, se vor executa cateva exercitii motrice. Apoi vom porni in calatorie.
In drumul nostru vom trece prin Tara piticilor, Tara Uriasilor etc, (variante de mers) –
pregatirea organismului pentru efort. Pentru a elibera culorile, va trebui sa gasim cheile.
Astfel va trebui sa mergem pe varfuri si sa atingem cheia rosie, cu bratele intinse pentru
a atinge cheia galbena iar la final sa trecem peste un obstacol unde vom gasi cheia
albastra. Impreuna toate trei formeaza culorile steagului.
Ajunsi la castelul vrajitorului, vom deschide ferestrele și vom elibera culorile.
Vom constata ca avem trei culori care impreuna formeaza drapelul tricolor. Ne vom
imparti in doua echipe si fiecare echipa trebuie sa picteze, cu ajutorul unor bureti, cu
culorile potrivite tablourile din care Vrajitorul Alb-Negru a furat culorile.
Copiii pe tranzitia „Unu, doi, unu, doi, mergeti toti la fel ca noi” se vor duce la
baie si se vor spala pe manute. La intoarcerea de la baie prezint centrele de interes iar prin
tranzitia „Bat din palme clap, clap, clap/
Din picioare trap, trap, trap,/
Ne-nvartim, ne rasucim/
Si la centre noi pornim.” Astfel se face trecerea la activitatile din cadrul ALA1.
La centru Arta vor decora „Castelul Alb-Negru”, lipind diverse forme colorate.
La centru constructii „Imparatia Alb-Negru” să construiasca imparatia culorilor
din lego
La centru Stiinta- „Labirintul culorilor”- sa gaseasca drumul spre obiectele de
aceasi culoare.
Ziua se va incheia cu jocul de miscare „Fuga la stegulet” – copiii sunt impartiti
in trei echipe. In fata fiecarei echipe la o distanta de aprox 3m se aseaza stegulete spre
care vor alerga primii, la semnalul educatoarei, se intorc si dau stafeta la urmatorii si tot
asa pana ce alearga fiecare la stegulet.
Și Jocul muzical „O vioara mica de-as avea”
„O vioară mică de-aș avea
O vioară mică mi-ar plăcea,
Toată ziua aș cânta
Multe cântece cu ea.
Dili-dili dum,dum, dum, dum, dum
Dili-dili dum, dum, dum, dum, dum
O vioară mică de-aș avea
Printre note eu aș colinda,
Toată ziua aș cânta
Multe cântece cu ea.
Dili-dili dum,dum, dum, dum, dum
Dili-dili dum, dum ,dum, dum, dum”
DESFĂȘURAREA ACTIVITAȚII

Ob. Secvențele Res. Conținut științific Strategii didactice Sistem de


Oper. activității Temp evaluare
m M F E Me

Moment 10 min -se aerisește grupa, se aranjează scaunelele in forma de


organizatoric semicerc, se pregăteste materialul necesar si se introduc copii
in liniste in sala
Captarea atentiei 3 min , Magicianul culorilor a venit astazi la noi sa ne testeze si sa
ne acorde diplome de magician celor care ii demonstreaza ca
sunt atenti si elibereaza toate culorile.
Reactualizarea 2 min Cum se numeste tara in care locuim?
cunoștintelor Care sunt culorile drapelului?
In ce oras locuim?
Anuntarea temei si 5 min Mesajul zilei: vom porni in cautarea Imparatiei Vrajitorului
a obictivelor Alb-Negru pentru a elibera culorile si ai explica acestuia ca
toate culorile au importanta lor, iar in acest sens vom picta cu
ajutorul unor buretei un tablou cu culorile eliberate.
Dirijarea invatarii 25-30 La intoarcerea de la baie, se trece la desfasurarea
DPM min activitatii pe domenii experentiale: DPM si DEC. Ne
pregatim de drumul spre imparatia Vrajitorului Alb-Negru. In
acest sens, se vor executa cateva exercitii motrice. Apoi vom
porni in calatorie. In drumul nostru vom trece prin Tara
piticilor, Tara Uriasilor etc, (variante de mers) – pregatirea
organismului pentru efort. Pentru a elibera culorile, va trebui
sa gasim cheile. Astfel va trebui sa mergem pe varfuri si sa
atingem cheia rosie, cu bratele intinse pentru a atinge cheia
galbena iar la final sa trecem peste un obstacol unde vom
gasi cheia albastra. Impreuna toate trei formeaza culorile
steagului.
Ajunsi la castelul vrajitorului, vom deschide
ferestrele și vom elibera culorile. Vom constata ca avem trei
culori care impreuna formeaza drapelul tricolor. Ne vom
imparti in doua echipe si fiecare echipa trebuie sa picteze, cu
DEC 25-30 ajutorul unor bureti, cu culorile potrivite tablourile din care
min Vrajitorul Alb-Negru a furat culorile.
Obtinerea 25-30 Copiii pe tranzitia „Unu, doi, unu, doi, mergeti toti la
performantie min fel ca noi” se vor duce la baie si se vor spala pe manute. La
intoarcerea de la baie prezint centrele de interes iar prin
tranzitia „Bat din palme clap, clap, clap/
Din picioare trap, trap, trap,/
Ne-nvartim, ne rasucim/
Si la centre noi pornim.” Astfel se face trecerea la
activitatile din cadrul ALA1.
La centru Arta vor decora „Castelul Alb-Negru”,
lipind diverse forme colorate.
La centru constructii „Imparatia Alb-Negru” să
construiasca imparatia culorilor din lego
La centru Stiinta- „Labirintul culorilor”- sa
gaseasca drumul spre obiectele de aceasi culoare.
Ziua se va incheia cu jocul de miscare „Fuga la
stegulet” – copiii sunt impartiti in trei echipe. In fata fiecarei
echipe la o distanta de aprox 3m se aseaza stegulete spre care
vor alerga primii, la semnalul educatoarei, se intorc si dau
stafeta la urmatorii si tot asa pana ce alearga fiecare la
stegulet.
Și Jocul muzical „O vioara mica de-as avea”
„O vioară mică de-aș avea
O vioară mică mi-ar plăcea,
Toată ziua aș cânta
Multe cântece cu ea.
Dili-dili dum,dum, dum, dum, dum
Dili-dili dum, dum, dum, dum, dum
O vioară mică de-aș avea
Printre note eu aș colinda,
Toată ziua aș cânta
Multe cântece cu ea.
Dili-dili dum,dum, dum, dum, dum
Dili-dili dum, dum, dum, dum, dum
Evaluarea 10 min Dupa finalizarea lucrarilor se stabileste cu copiii tot ce au
activitatii invatat pe parcursul zilei, iși autoevalueaza lucrarile.
Incheierea In incheiere se vor face aprecieri generale si individuale
activitatii privind desfasurarea activitatii. Se vor oferi recompense

S-ar putea să vă placă și