Psihopedagogia Jocului - Joc Didactic

S-ar putea să vă placă și

Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA VALAHIA TARGOVISTE, PIPP ANUL II.

GRUPA: Mijlocie

PROPUNATOARE: ONETE ANA- MARIA

IOAN GEORGIANA -PAULA

UNITATE DE INVATARE: Vara,anotimpul veseliei

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DS (Activitate matematica)

SUBIECTUL: Joc logic: ,,Ce stii despre mine?”

TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare - consolidare

SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea reprezentarilor despre formele geometrice plane ( patrat, triunghi,
cerc) si  formarea de multimi dupa insusirea lor: forma, marime, culoare;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - sa identifice toate formele geometrice invatate ( patrat, triunghi, cerc ):

O2 - sa denumeasca corect formele geometrice din saculet;

O3 - sa identifice forma pieselor doar prin simtul tactil;

O4 - sa descrie formele geometrice dupa forma, marime, culoare;

O5 - sa verbalizeze actiunile;

O6 - sa se grupeze in functie de cerintele cantecului;

STRATEGIA DIDACTICA:

1. METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, problematizarea, exercitiul, demonstratia;

2. MATERIAL DIDACTIC: trusa ,,Logy”, clovn, cadoul clovnului obiecte asemanatoare figurilor


geometrice, saculetul cu figuri geometrice, medalioane.

3. FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala;

DURATA: 25’- 30’

ELEMENTE DE JOC: batai din palme, stimulente.

1
DEMERSUL DIDACTIC

REGULILE JOCULUI:

1. Copilul (legat la ochi) extrage din saculet o piesa pe catre trebuie sa o indentifice doar cu ajutorul
stimulilor tactili.

2. Denumeste forma geometrica extrasa.

3. Dupa indentificarea acesteia, copilul o v-a descrie dupa forma, marime, culoare.

4. Sa se grupeze in functie de cerintele cantecului;

DESFASURAREA JOCULUI DIDACTIC :

- Copii, azi dimineata cand am venit in grupa voastra l-am gasit pe clovnul Arlechina care era trista. Ea a
primit de ziua ei un cadou si neavand cu cine sa se joace a venit la voi. Voi deschide cadoul clovnului in care
se afla diferite obiecte asemanatoare formelor geometrice.

Astazi ne vom juca impreuna jocul “Ce stii despre mine?”

Vom desfasura un joc de proba prin care voi exemplifica cerintele descrierii: forma, marimea, culoarea.

Se recita si se numara ritmic:

„Cel cu- min-te si is-tet


Ia ceva din sa-cu-let” 

Copilul numit  va scoate din saculet o piesa:


- Ce stii despre ea?

In complicarea jocului copiii vor primi cate un medalion cu forme geometrice diferite: cerc, triunghi, patrat;
mari, mici; rosii, galbene, albastre.
Vor forma un cerc si se vor invarti, cantand:

„ Hai sa ne-nvartim
 Pana ametim
Si apoi sa stam pe loc
Sa iasa patratele la mijloc”.

Se va repeta jocul cu iesirea tuturor pieselor, a culorilor, cele mici, cele mari.

2
DEMERSUL DIDACTIC

Momentele activitatii CONTINUTUL METODE SI MATERIAL EVALUARE


3
STIINTIFIC PROCEDEE DIDACTIC
Aranjarea masutelor in
forma de careu si
1. MOMENT
pregatirea materialului
ORGANIZATORIC
necesar pentru
desfasurarea activitatii.
- Copii, azi dimineata
cand am venit in grupa
voastra l-am gasit pe Explicatia
2.CAPTAREA clovnul Arlechino care Clovnul
ATENTIEI era trist. El a primit de Conversatia Arlechino
ziua lui un cadou si
neavand cu cine sa se
joace a venit la voi.
Voi deschide cadoul
clovnului in care se
afla diferite obiecte Cadoul
asemanatoare formelor
geometrice. (cerc- Conversatia Obiecte
3.REACTUALIZARE
mingea, farfuria; patrat asemanatoare
A Chestionare
- biscuite, semn de formelor
orala
circulatie; triunghi geometrice
CUNOSTINTELOR
-semn circulatie ). Cu
ajutorul acestor obiecte
verific cunostintele
copiilor despre formele
geometrice.
4. ANUNTAREA Astazi ne vom juca
TEMEI SI A impreuna jocul “Ce stii
OBIECTIVELOR despre mine?”
5. DIRIJAREA Vom desfasura un joc Aprecieri verbale
INVATARII de proba prin care voi
exemplifica cerintele Conversatia
descrierii: forma,
marimea, culoarea.
Explic regula de joc
pentru fiecare varianta. Explicatia

Varianta  I. Saculetul cu
Se recita si se numara figurile
ritmic: geometrice
„Cel cu- min-te si is-
tet
Ia ceva din sa-cu-let” 
Copilul numit  va Demonstratia
scoate din saculet o
piesa:
- Ce stii despre ea?
-Unde este  casuta
pieselor in forma de
cerc ?” Pe rand  se vor
scoate piese pentru
toate cele trei casute.

4
Varianta II.
Clovnul alege un copil Cosulete
cuminte pe care
educatoarea il leaga la Figuri
ochi si acesta trebuie geometrice
sa ghiceasca ce piesa
a  luat din cosuletele
de pe masa, doar prin
pipaire. Jocul se va
repeta cu 4-5 copii.
In complicarea jocului
copiii vor primi cate
un medalion cu forme Conversatia
geometrice diferite:
cerc, triunghi, patrat; Explicatia
mari, mici; rosii,
galbene, albastre.
Vor forma un cerc si se
6. OBTINEREA
vor invarti, cantand: Problematizarea Medalioane Aprecieri verbale
PERFORMANTEI
„ Hai sa ne-nvartim
 pana ametim/
Si apoi sa stam pe loc/
Sa iasa patratele la
mijloc”. Se va repeta
jocul cu iesirea tuturor
pieselor, a culorilor,
cele mici, cele mari.
- Clovnul Arlechino e Conversatia
foarte multumit si
vesel ca v-ati jucat
7. ASIGURAREA
impreuna cu el.
RETENTIEI SI A Fisa de lucru Aprecieri verbale
Clovnul le face cadou Exercitiul
TRANSFERULUI
cate o fisa de lucru
rugandu-i sa coloreze
corespunzator fisa.
Fac aprecieri asupra
activitatii, iar
8.INCHEIEREA
Arlechino ii va rasplati Stimulente Aprecieri verbale
ACTIVITATII
pe copii cu surprize
dulci.

S-ar putea să vă placă și