Sunteți pe pagina 1din 5

GIMNAZIUL ROȘIETICI

PROIECT DIDACTIC
la Limba și literatura română
Clasa a II-a

Student stagiar: Cenușa Maria, grupa PP41Z


Învățător: Gurdiș Svetlana, grad didactic II

Anul de studii 2020-2021


I. Date generale:
Obiectul de studiu: Limba și literatura română
Data: 12.11.2020
Clasa: a II-a
Subiectul: Cuvinte care denumesc obiecte, fiinţe şi fenomene ale naturii.
Tipul de lecţie: Lecție de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Competențe specifice: Competența specifică 5. Aplicarea elementelor de construcție a comunicării în mesajele emise, manifestând
tendințe de conduită autonomă.
Unități de competențe:
5.3. Respectarea normelor fonetice şi gramaticale elementare.
5.4. Pronunţarea corectă a cuvintelor limbii române.
Obiective operaţionale:
O1: Să recunoască cuvintele care denumesc ființe, obiecte și fenomene ale naturii;
O2: Să cunoască regula cuvintelor care denumesc ființe, obiecte și fenomene ale naturii;
O3: Să identifice în text cuvinte care denumesc ființe, obiecte și fenomene ale naturii.
Obiective afective:
O4: Să manifeste interes pe tot parcursul lecției;
O5: Să dobândească posibilitatea de a se comporta frumos.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: Conversaţia dirijată, explicaţia, analiza, exerciţiul, exemplificarea, jocul.
Mijloace: Manualul, foițe colorate sau albe, pixuri, o cutiuță fermecată.
Forme de activitate: individual, frontal.
Referințe bibliografice:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. MARIN, Mariana, STATE, Daniela, NICULCEA, Tatiana. Limba și literatura română. Manual pentru clasa a II-a.
Ed: Cartier, 2019.
II. Designul activității/lecției:
Timp alocat: 45 min.

Etapele
Activitatea profesorului şi a elevului Note
lecţiei

Î: Bună ziua, dragi elevi.


Evocarea E: Bună ziua.
Î:Astăzi vom trece la o temă nouă. Deschideți manualul la pagina 83. Priviți imaginile de la
primul exercițiu. Numiți ce este reprezentat în acestea.
E: Este reprezentat o fetiță.
Este reprezentată o vacă.
Este reprezentată o moară.
Este reprezentată o fântână.
Este reprezentată ploaia.
Este reprezentat focul.
Î: Bravo copii. Observăm că aceste cuvinte sunt grupate. Cum credeți, de ce?
E: Nu știm!
Î: Aceste cuvinte sunt grupate în felul următor, deoarece:
Fetiță – vacă, deoarece prin aceste cuvinte dăm nume unor ființe.
Moară – fântână, deoarece prin aceste cuvinte dăm nume unor lucruri, obiecte.
Ploaia – focul, deoarece prin aceste cuvinte dăm nume unor fenomene ale naturii.

Î: Deci, elevi, tema de astăzi este: Cuvintele care denumesc ființe, lucruri și fenomene ale
naturii.
Î: Elevi, pentru a reține mai bine aceste cuvinte trebuie să ținem cont că acestea pot fi
Realizarea recunoscute prin proba numărării. De exemplu, o casă – două case.
sensului Î: Scrieți următoarele cuvintele în coloană: casă, oglindă, fulger, geantă,nepoată, bursuc, oraş,
sanie, vecin, trăsnet. Modificați aceste cuvinte ținând cont de exemplul adus de mine mai sus.
E: Casă- o casă – două case;
Oglindă- o oglindă – două oglinzi;
Fulger- un fulger – două fulgere;
Geantă- o geantă – două genți;
Nepoată- o nepoată – două nepoate;
Bursuc- un bursuc – doi bursuci;
Oraş- un oraș – două orașe;
Sanie- o sanie – două sanii;
Vecin- un vecin – doi vecini;
Trăsnet- un trăsnet – două trăsnete.
Î: E cazul să aplaudăm! Văd că v-ați descurcat de minune cu această sarcină.

Î: Să mergem mai departe. Împărțim foaia în 3 coloane (ființe, lucruri, fenomene). Timp de 5
minute fiecare elev trebuie să scrie cât mai multe cuvinte care denumesc ființe, lucruri și
fenomene ale naturii.
E: Ființe – veveriță, albină, bunic, fată, cerb, arici, școlar etc.
Lucruri – ochelari, geantă, casă, oglindă, fular, stilou, penar etc.
Fenomene ale naturii – ceață, ploaie, ninsoare, lapoviță, zăpadă, ger etc.

Atelier de vorbire:
Proba 1: Selectați din poezie cuvintele ce denumesc obiecte.
Proba a 2-a: Schimbați forma cuvintelor selectate (dacă e unul/una, scrieți mai multe/
mai mulți și invers).
Exemple: băiat – băieți, fete – fată.
Proba a 3-a: Scrieți o propoziție în care să fie 2 (sau 3) dintre cuvintele selectate.
Proba a 4-a: Explicați ultimele două versuri ale poeziei.
Î: Ascultați cu atenție poezia.
Reflecţia Iarna de Nicolae Labiș.
Totu-i alb în jur cît vezi,
Noi podoabe pomii-ncarcă
Şi visează sub zăpezi
Satele-adormite parcă.
Prin odăi miroase-a pîine,
A fum cald şi amărui.
Zgreapţănă la uşă-un cîine
Să-şi primească partea lui.

Doamna iarnă-n goană trece


În caleşti de vijelii;
Se turtesc pe geamul rece
Nasuri cîrne şi hazlii.

Tata iese să mai pună


Apă şi nutreţ la vacă;
Vine nins c-un fel de brumă
Şi-n mustăţi cu promoroacă.

Î: Găsiţi în poezie câte patru cuvinte care denumesc fiinţe, lucruri şi fenomene ale naturii.
E: Ființe – câine, doamna, tata, vacă.
Lucruri – podoabe, sate, odăi, pâine, (ușă, geam, nas, mustăți, pomi, apă, nutreț).
Fenomene ale naturii – zăpezi, vijelii, brumă, promoroacă.
Î: Joc- Cutiuța fermecată. Prin joc vom vedea cine și cât de atent a fost la această oră. Fiecare
copil primește trei fișe pe care trebuie să scrie câte un cuvânt care denumește o ființă, un lucru
sau un fenomen al naturii. După aceea se strâng toate foițele și se pun în cutiuța fermecată. Apoi
Extensia fiecare elev pe rând alege câte o foiță cu un cuvânt și trebuie să spună ce este, ființă, lucru sau
fenomen al naturii. Apoi să facă și forma de plural al acestui cuvânt după cum am făcut pe
parcursul lecției.
Apoi se fac aprecieri generale, și se notează tema pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și