Sunteți pe pagina 1din 8

GIMNAZIUL ROȘIETICI

PROIECT DIDACTIC
la Educația plastică
Clasa a II-a

Student stagiar: Cenușa Maria, grupa PP41Z


Învățător: Gurdiș Svetlana, grad didactic II

Anul de studii 2020-2021


I. Date generale:
Obiectul de studiu: Educația plastică
Data: 21.10.2020
Clasa: a II-a
Subiectul: Linia si punctul cu rol decorativ. Decorare: vază și ulcior.
Tipul de lecţie: Lecție de formare de priceperi și deprinderi.
Competențe specifice: 2. Realizarea de creaţii artistico-plastice, demonstrând interes pentru creativitate și gust estetic în exprimarea sinelui.
Unități de competențe:
2.1. Identificarea elementelor de limbaj plastic în natură, imagini plastice și opere de artă.
2.2. Explorarea elementelor de limbaj plastic pe diverse suporturi, cu utilizarea materialelor, tehnicilor potrivite.
Obiective operaţionale:
O1. Să definească linia și punctul ca element constructiv şi decorativ al spaţiului plastic;
O2. Să recunoască pe alte lucrări de artă (costume populare, covoare, ceramică) punctul şi linia ca elemente de limbaj plastic;
O3. Să realizeze un model original din linii şi puncte pentru a decora obiectele;
O4. Să participe la evaluarea lucrarilor introducand in vocabularul personal noțiunea de linie și punct cu rol decorative;
Obiective afective:
O5: Să manifeste interes pe tot parcursul lecției;
O6: Să dobândească posibilitatea de a se comporta frumos.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia, exerciţiul plastic, observaţia.
Mijloace: foi, acuarele, penule,pahare cu apa, vaze, farfurii, - planşe ,obiecte de artizanat, costum popular românesc, obiecte decorate :cescuţe,
farfurii,vaze.
Forme de activitate: individual, frontal.
Referințe bibliografice:
1. Curriculum național: învăţământ primar, Chişinău: Lyceum, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
II. Designul activității/lecției:
Timp alocat: 45 min.

Etapele
Activitatea profesorului şi a elevului Note
lecţiei

Î: Asigură condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei.


Evocarea Verifică cunoştinţelor teoretice dobândite în lecţiile anterioare (culori primare, secundare, calde,
reci)
*Analizează lucrările realizate în ora trecută (Covoraş) , tema plastică (linia cu rol decorativ),
tipuri de linii în funcţie de grosimea, poziţia spaţială, forma acestora.
E: Definesc linia: urma lăsată de instrumentul de scris în mişcare pe un suport (hârtie).
Î: Solicită elevilor să exerseze tipurile de linii învăţate.
E: Exersează pe fişe (Anexa 1) cu pensula sau cu carioca diferite tipuri de linii.
Î: Prezintă elevilor o farfurie de porţelan albă şi una din lut, decorativă şi cere elevilor să
precizeze care le place mai mult şi de ce.
E: Analizează cele două farfurii şi argumentează alegerea făcută.
Î: Anunţă titlul lecţiei şi îl notează pe tablă: “Linia si punctul cu rol decorativ”
Realizare E: Reţin titlul lecţiei şi obiectivele operaţionale ale lecţiei.
a Î: Prezintă şi alte obiecte de artizanat (farfurii, ceşcuţe, vaze) şi solicită analizarea acestora din
sensului punct de vedere decorativ. Analizează împreună cu elevii obiectele.
E: Observă obiectele prezentate şi precizează elementele decorative.
Î: Anunţă elevii că vor trebui să decoreze obiectele primite utilizând linii şi puncte de diferite
tipuri, inspirându-se din cele prezentate, dar încercând să fie originali.
*Demonstrarea procedeului de lucru
Explică etapele de realizare a lucrării şi demonstrează modalitatea de lucru:
- colorarea vazei, ulciorului cu o singură culoare (fondul).
- uscarea suprafeţei:
- decorareavazei ,ulciorului cu ajutorul liniilor şi a punctului;
Atenţionează elevii asupra modului îngrijit de lucru, asupra poziţiei corecte a corpului în bancă.
Afişează şi prezintă criteriile de evaluare pe care trebuie să le respecte in realizarea compoziţiilor
plastice.(Anexa 2)
E : Realizarea lucrărilor de către elevi.
Reflecţia Î: Supraveghează elevii,urmărind :
*modul de lucru
*respectarea etapelor de realizare a lucrarilor
Î: Profesoara intervine acolo unde este cazul cu explicaţii sau atenţionări.
E: Efectuează lucrările respectând succesiunea etapelor de lucru şi criteriile de evaluare.
Aprecierea şi evaluarea lucrărilor
Î: Solicită elevilor care au reuşit să termine lucrarea să o aşeze la panou şi cere colegilor să-şi
spună părerea urmărind:
-respectarea paşilor în realizarea lucrării ;
- calitatea execuţiei, aspectul îngrijit şi estetic al lucrării ;
Extensia -originalitatea îmbinării liniilor şi culorilor alese;
E: Analizează lucrările şi îşi spun părerea.
Î: Face aprecieri asupra reuşitei lucrărilor elevilor, dar şi asupra comportamentului şi participării
elevilor la lecţie.
E: Participă și ei la activitate.

Anexa 1 LINIA - ELEMENT DE LIMBAJ PLASTIC. CLASIFICARE


În funcție de grosime În funcție de poziție
În funcție de formă În funcție de lungime
Anexa 2

CRITERII DE EVALUARE:
1. Respectarea etapelor de
lucru;
2. Aspectul îngrijit al lucrării;
3. Finalizarea lucrării;
4. Respectarea temei date.
PUNCTUL este urma obţinută prin atingerea instrumentului de
scris pe un suport – cretă pe tablă, creion pe foaie etc. Punctele pot
fi de diferite mărimi şi culori. După modul în care le grupăm, ele
pot sugera ordine/ dezordine, aglomerare/ aerare.

LINIA este urma trasată cu un instrument de scris pe un suport.


După poziţie liniile pot fi: verticale, orizontale, oblice, după formă
– drepte, curbe, frânte ( închise sau deschise), după grosime –
subţiri, groase, modulate.
PRODUSUL
Produsul Criterii de succes
P5 Lucrare plastică
utilizând punctul/liniile 1. Respect tema plastică şi subiectul.
2. Utilizez punctul/liniile ca elemente decorative.
3. Construiesc motive decorative.
4. Realizez subiectul într-un mod individual și creativ.

S-ar putea să vă placă și