Sunteți pe pagina 1din 7

GIMNAZIUL ROȘIETICI

PROIECT DIDACTIC
la Limba și literatura română
Clasa a II-a

Student stagiar: Cenușa Maria, grupa PP41Z


Învățător: Gurdiș Svetlana, grad didactic II

Anul de studii 2020-2021


I. Date generale:
Obiectul de studiu: Limba și literatura română
Data: 12.10.2020
Clasa: a II-a
Subiectul: Cuvântul. Sensurile lui (I)
Tipul de lecţie: Lecție de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Competențe specifice: Competența specifică 5. Aplicarea elementelor de construcție a comunicării în mesajele emise, manifestând tendințe de
conduită autonomă.
Unități de competențe:
5.1. Distingerea cuvintelor noi și a sensului lor în diverse texte și enunțuri.
5.4. Pronunţarea corectă a cuvintelor limbii române.
5.3. Respectarea normelor fonetice şi gramaticale elementare.
Obiective operaţionale:
O1: Să găsească cuvintele cu sens opus;
O2: Să identifice cuvinte cu același sens;
Obiective afective:
O3: Să manifeste interes pe tot parcursul lecției;
O4: Să dobândească posibilitatea de a se comporta frumos.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: dialogul, convorbire, completare de tabel, joc.
Mijloace: fișele-anexe, marchere, pix.
Forme de activitate: individual, frontal.
Referințe bibliografice:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. MARIN, Mariana, STATE, Daniela, NICULCEA, Tatiana. Limba și literatura română. Manual pentru clasa a II-a.
Ed: Cartier, 2019.
II. Designul activității/lecției:
Timp alocat: 45 min.

Etapele
Activitatea profesorului şi a elevului Note
lecţiei
Î: Bună ziua, dragi elevi.
Evocarea E: Bună ziua.
Î: Astăzi avem o temă nouă. Și pentru a descoperi care este aceasta vă rog să completați careul
de cuvinte: ( trebuie să descopere cuvântul „CUVÂNT”)- Anexa 1
• Fruct cu coajă tare...... (nuca)
• Dacă nu e uşor, e................... (ușor)
• Un cerc turtit...................... (oval)
• Dacă nu e scund, e...................... (înalt)
• Prima zi a săptămânii............ (luni)
• Văntul suflă sau........... (bate)
Î: Deci, elevi, astăzi vom vorbi de cuvănt și sensurile lui.
Cuvantul este alcătuit din sunete, grupuri de sunete. Este important ca aceste sunete să aibă un
înţeles.
Î: Selectează din șirul de mai jos grupuri de sunete cu un înţeles (cuvinte):
oa, oac, ea, ra, ram, gri, Grigore, di, dimineaţa.
E: Ea, ram, gri, Grigore, dimineața.
Î: Elevi, astăzi vom învăța despre sensurile cuvintelor.
Realizare Perechile de cuvinte „baștină – patrie” și „a învăța – a studia” sunt cuvinte cu sens asemănător.
a Perechile „ură – iubire”, „înalt – scund ” sunt cuvinte cu sens opus. Ele ne ajută la îmbogățirea și
înfrumusețarea exprimării, la evitarea repetării supărătoare.
sensului Î: Identificați în poeziile de la pagina 28 cuvinte cu sens asemănător pentru următoarele: cipici,
coroană, copac.
E: Cuvintele cu sens asemănător pentru aceste cuvinte sunt:
Cipici – papuci;
Coroană – cunună;
Copac – pom.
Î: Găsește cuvinte cu sens opus următoarelor: a se întuneca, a pleca, a închide.
E: Cuvintele cu sens opus sunt următoarele:
A se întuneca – a se lumina, a se însenina;
A pleca – a veni, a sosi;
A închide – a deschide.

Î: Acum, elevi, vom lucre Alege din fiecare șir cuvântul care nu se potrivește. Scrie șirurile
obținute.
• harnic, silitor, deștept, sârguincios;
• voinic, puternic, tare, scund, zdravăn;
• îngrijorat, neliniștit, fericit, bolnav, frământat;
• scoate, înlătură, elimină, adaugă, îndepărtează;
• amărât, bucuros, voios, vesel;
• uliţă, cărare, potecă, drum, deal;
• victorie, biruinţă, izbândă, eșec;
• a apăra, a ocroti, a omite, a îngriji, a proteja.

E: Elevii scriu în caiete șirurile obținute, fără cuvântul „intrus”.


• harnic, silitor, sârguincios;
• voinic, puternic, tare, zdravăn;
• îngrijorat, neliniștit, frământat;
• scoate, înlătură, elimină, îndepărtează;
• bucuros, voios, vesel;
• uliţă, cărare, potecă, drum;
• victorie, biruinţă, izbândă;
• a apăra, a ocroti, a îngriji, a proteja.
Î: Fiecare elev primește o fișă, pe care trebuie să o completeze, respectând cerința. Anexa 2
Reflecţia 1. Potrivește în spațiile libere cuvinte cu sens opus cuvintelor din paranteze.
Acum, (la începutul) _______________ verii, copacii se legănau sub cerul (senin)___________.
Florile îşi (deschideau)_______________ cupele colorate, pline de (voioșie)_______________.
Bambi, puiul de căprioară, mergea (în spatele)_____________ mamei lui pe cărarea
(luminoasă)_______________din poieniță.
2. Scrie cuvinte cu sens asemănător:
fecior – fiu a lucra – a munci
obosit – ostenit provizii – merinde
timp – vreme arbore – pom, copac
3. Scrie cuvinte cu sens opus:
vesel – trist tânăr – bătrân
vechi – nou harnic – leneș
rareori – deseori prieten – dușman
Î: Joc- Cutiuța fermecată. Prin joc vom vedea cine și cât de atent a fost la această oră. În cutiuță
sunt foițe pe care este scrisă o pereche de cuvinte (10-cu același sens și 10-cu sens opus). Fiecare
Extensia elev trebuie să aleagă câte o foiță, să spună ce fel de cuvinte are scrise, și să aducă un exemplu.
Apoi se fac aprecieri generale, și se notează tema pentru acasă.

Anexa 1
N U C Ă
G R E U
O V A L
Â-Î N A L T
L U N I
B A T E
Anexa 2

1. Potrivește în spațiile libere cuvinte cu sens opus cuvintelor din paranteze.


Acum, (la începutul) _______________ verii, copacii se legănau sub cerul (senin)_____________.
Florile îşi (deschideau)_______________ cupele colorate, pline de (voioșie)_______________. Bambi,
puiul de căprioară, mergea (în spatele)_____________ mamei lui pe cărarea
(luminoasă)_______________din poieniță.
2. Scrie cuvinte cu sens asemănător:
fecior – a lucra –
obosit – provizii –
timp – arbore –
3. Scrie cuvinte cu sens opus:
vesel – tânăr –
vechi – harnic –
rareori – prieten –

S-ar putea să vă placă și