Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Grădiniţa P.P. 4

DATA:31.03.2021

EDUCATOARE:CHIRIAC FLORINA

PROFESOR METODIST:ŞUŞOI PAUL

PROFESOR COORDONATOR:CLIPA CECILIA

PROPUNĂRORI: IZBAŞA MARIA si IRIMIA ANDREEA

GRUPA: Mare

ORA: 8:00

DOMENIUL: Științe

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică

TEMA: „NUMĂRĂ ȘI POTRIVEȘTE” - joc didactic

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe

SCOPUL: -verificarea cunoștințelor cu privire la valoarea numerelor până la 9: - separarea


grupurilor de obiecte după numărul lor în ordine crescătoare; - dezvoltarea rapidității în
gândire și acțiune.

SARCINA DIDA CTICĂ: -așezarea numărului de obiecte cât indică jetonul în sistem liniar
vertical în ordine crescătoare.

ELEMENTE DE JOC: - copiii vor acționa la comanda educatoarei

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să numere crescător în limitele 1-9;

O2- să numere descrescător în limitele 1-9;

O3- să formeze mulțimi cu un anumit număr de elemente;

O4- să raporteze numărul la cantitatea corespunzătoare și invers;

O5- să rezolve independent sarcinile din fișa de lucru;


METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația,demonstrația exercițiul,
problematizarea.

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Iepurașul de Paște, coșuleț , plicuri cu sarcini, jetoane,


panou, recompense.

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învățământul preșcolar, 2019;

Revista Învățământului preșcolar nr. 3/4 , 2011, Editura Arlequin


STRATEGII DIDACTICE
INTERSUBIECTIVITATEA METODE RESURSE ORG. INV EVALUARE
OB. CONȚINUT
ȘI C G I
OP.
PROCEDEE
1.Organizarea -amenajarea Crearea condiţiilor necesare bunei D
activităţii sălii de grupă desfăşurări a activităţii: I
pentru -aerisirea sălii de grupă; R
desfășurarea -amenajarea spaţiului de desfăşurare Conversaţia; I
activității a activităţii; J
-pregătirea materialului necesar A
activității; T
-introducerea copiilor în sala de
grupă;
-așezarea copiilor în semicerc.
2.Captarea atenţiei -prezentarea Se realizează prin prezentarea Conversaţia Iepurașul de D
personajului personajului ”Iepurașului de Paște” Observaţia Paște I
Iepurașul de care este foarte trist pentru că nu Coșuleț R
Paște mai știe să numere, nu mai I
recunoaște cifrele din șirul numeric J
și îi roagă pe copii să îl ajute. A
T
3.Anunţarea temei şi -”Te rog să-mi Conversaţia D
a obiectivelor dai” - Pentru a-l ajuta pe Iepurașul de Explicaţia I
- joc didactic Paște să numere ,vom desfășura R
jocul ”Numără și potrivește”. I
J
A
T
4.Reactualizarea -reactualizarea -Se efectuează exerciții de numărare D Aprecierea
cunoştinţelor O1 cunoștințelor în concentrul 1 – 9. Conversaţia Planșe cu I răspunsurilor şi a
referitoare la - Numără crescător de la 1 la 9. Exercițiul cifre R comporta-
numărarea în -Numără descrescător de la 9 la 1. I mentului
O2 concentrul 1- 9 -Numără din doi în doi pornind de J
la cifra 1. A
- Numără din doi în doi pornind de T
la cifra 2.

5. Dirijarea învăţării -prezentarea - Se prezintă regulile jocului:


regulilor Educatoarea va scoate din coșuleț Explicația
jocului jetoane cu buline. Copilul numit de
educatoare va număra bulinele de pe Conversația
jeton și va așeza la panou tot atâtea
ouă câte buline se află pe jeton, iar
apoi va așeza și cifra
corespunzătoare. Demonstra- Aprecierea
-explicarea și Explicarea și demonstrarea jocului ția raspunsurilor si a
demonstrarea Educatoarea va ridica jetonul cu o Panou D comportamentului
O1 jocului bulină din coșuleț, așează un ou la Exercițiul I
panou, începând de la stânga la Jetoane cu R
dreapta, apoi cifra corespunzătoare Explicația ouă I
O2 (cifra 1). J
-realizarea Jocul de probă Conversația Jetoane cu A
jocului de Educatoarea va ridica jetonul cu cifre T
O3 probă două buline din coșuleț. Un copil va
așeza la panou două ouă, începând
de la stânga la dreapta, apoi cifra
corespunzătoare (cifra 2).
Educatoarea va ridica jetonul cu Aprecierea
Desfășurarea trei buline din coșuleț. Un copil va raspunsurilor si a
jocului propriu așeza la panou trei ouă, începând de comportamentului
zis la stânga la dreapta, apoi cifra
corespunzătoare (cifra 3).
Așa se va proceda până când vor fi
așezate în ordine crescătoare toate
ouăle și cifrele corespunzătoare (în
concentrul 1-9).
6.Asigurarea retenției Complicarea jocului Ouă Explicația D
Educatoarea va bate din palme, apoi Coșuleț Conversația I
copilul numit va așeza într-un Problemati- R Aprecierea
O4 coșuleț tot atâtea ouă câte bătăi din zarea I raspunsurilor si a
palme a auzit. J comportamentului
A
T

O5 -rezolvarea Copiii vor rezolva independent Fișe Exercițiul I


sarcinii din sarcinile de pe fișa de lucru. N
fișa de lucru Creioane D
colorate E
P
E Scrisă
N
D
E
N
T

D Aprecieri verbale
7.Aprecieri finale -aprecierea -Se fac aprecieri individuale și Recompense Conversația I
activității colective asupra activității copiilor. R
desfășurate de I
către copii. J
A
T

S-ar putea să vă placă și