Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

SCOALA: Școala Gimnazială “Sfânta Maria ”Botoșani


PROFESOR: Profir Laura
CLASA: a VIII- a A
OBIECTUL: Limba si literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Test de evaluare – Textul liric
TIPUL LECŢIEI: Evaluare
TIMP : 50min

COMPETENŢE SPECIFICE:

3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat
semnele ortografice şi de punctuaţie.

OBIECTIVELE EVALUĂRII

O1. să recunoască trăsăturile textului liric


O2. să precizeze valorile morfologice şi funcţiile sintactice;
O3. să resolve testul dat.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode si procedee: conversaţia, explicaţia.


b) Forme de organizare: individual
c) Resurse:
 materiale: fişa de evaluare;
 temporale: 50’
 umane: colectivul clasei a VIII-a A

Evaluare: proba scrisă.

Bibliografie:
1. Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Piteşti, ed. Paralela 45, 2006;
2. Popescu Olga, Teste de evaluare pentru clasele IV-VIII, ed. Corint, Bucureşti, 2003;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Conţinutul activităţii

Nr Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului


crt

1. Moment -asigură ordinea şi verifică dacă - se pregătesc pentru oră.


organizatoric toţi elevii au toate materialele -semnalează absenţii sau probleme de
necesare pe bancă. organizare, dacă este cazul.

Captarea - se reaminteşte elevilor faptul că - sunt atenti la explicaţiile


2. atenţiei vor fi evaluate cunoştinţele profesorului, cer eventuale lămuriri în
referitoare la genul liric şi li se cadrul discuţiei.
prezintă obiectivele propuse.

- împarte fişele de evaluare


3. Verificarea - rezolvă fişele primite
cunoştinţelor - supraveghează elevii pe
parcursul rezolvării fişelor

4. Tema pentru - comunică elevilor tema pentru - notează tema pentru acasă
acasă acasă
Data………………Clasa……………………

Nume elev…………………………………………..

TEST DE EVALUARE
Limba şi literatura română
Clasa a VIII-a

PARTEA I– 48 de puncte

Citeşte textul următor:

Ieri vedeam pe luncă flori, Azi e frig, şi nori, şi vânt,


Vedeam fluturi zburători Frunzele cad pe pământ,
Şi vedeam zburând albine. Florile stau supărate,
Ieri era şi cald şi bine! Veştejesc de brumă toate.

Ieri era frumos pe-afară,


Ca-ntr-o caldă zi de vară;
Azi e iarnă pe pământ,
Vreme rea şi bate vânt.
(Toamna de George Coşbuc)

Rezolvă următoarele sarcini de lucru, formulate pornind de la textul dat:

A.
1. Precizează modul de formare a următorelor cuvinte din text: zburători, supărate. 6p
2. Explică folosirea virgulei în structura Azi e frig, şi nori, şi vânt. 6p
3. Menţionează ce parte de vorbire este fiecare dintre cuvintele subliniate din secvenţa:
Ieri vedeam pe luncă flori.
6p
4. Precizează funcţia sintactică a cuvintelor din secvenţa: Vedeam fluturi zburători. 6p

B.
1. Precizează măsura versurilor. 6p
2. Menţionează două trăsături ale genului liric, prezente în textul dat. 6p
3. Explică în 3-5 rînduri relaţia dintre titlul poeziei şi conţinutul acesteia. 12p

Partea a II-a - 30 de puncte


Imaginează şi redactează o compunere de 10-15 de rânduri în care să narezi o întâmplare
petrecută într-o zi de toamnă.  În compunerea ta trebuie:
* să formulezi un titlu expresiv/ personalizat al textului redactat de tine;
* să respecti convenţiile specifice unei naraţiuni;
* să ai un conţinut şi un stil adecvate tipului de text şi cerinţei formulate;
* să respecţi normele de exprimare, de ortografie şi de punctuaţie.

Vei primi 12 puncte pentru redactarea întregii lucrări (respectarea normelor de ortografie, de
punctuaţie şi de exprimare, respectarea limitelor de spaţiu indicate).

Se acordă 10 puncte din oficiu.


BAREM DE CORECTARE ŞI DE NOTARE

• Se punctează oricare alte formulări/modalităţi de rezolvare corectă a cerinţelor.


• Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit prin barem. Nu se acordă fracţiuni de
punct.
• Se acordă 10 puncte din oficiu. Nota finală se calculează prin împărţirea la 10 a punctajului total acordat pentru
lucrare.

Partea I – 48 de puncte
A.
1. Câte 3 puncte pentru precizarea fiecărui mod de formare – zburători – derivare cu sufix,
supărate – conversiune – 3X2=6 puncte
2. 6 puncte pentru explicarea folosirii virgulei – de exemplu, virgula separă elementele unei
enumeraţii
3. Câte 2 puncte pentru menţionarea corectă a fiecărei părţi de vorbire – ieri – adverb de timp,
vedeam – verb predicativ, flori – substantiv comun – 2X3=6 puncte
4. Câte 2 puncte pentru menţionarea corectă a fiecărei funcţii sintactice – vedeam – predicat
verbal, fluturi – complement direct, zburatori – atribut adjectival – 2X3=6 puncte
B.
1. Se acordă 6 puncte pentru precizarea corectă a măsurii versurilor – măsura de 7-8 silabe
2. Câte 3 puncte pentru menţionarea oricăror două trăsături ale genului liric, prezente în textul
dat (de exemplu: transmiterea directă a unor gânduri şi sentimente; prezenţa mărcilor
lexicogramaticale ale subiectivităţii) – 3X2=6 puncte
3. Prezentarea adecvată a semnificaţiei titlului, respectând precizarea referitoare la numărul de
cuvinte 12 puncte/prezentarea parţial adecvată a semnificaţiei titlului, cu respectarea
numărului de cuvinte indicat 6 p./încercare de prezentare a semnificaţiei titlului 3 p.

PARTEA a II-a - 30 de puncte


1. Formularea unui titlu expresiv/ personalizat al compunerii. (Formularea expresivă/ personalizată a
titlului, în acord cu tema/ cu subiectul, cu ideea sau cu imaginea centrală a textului: 4 p.; formularea
unui titlu comun, dar în acord cu tema/ cu subiectul, cu ideea sau cu imaginea centrală a textului:
2 p.; formularea unui titlu care nu subliniază un aspect relevant al conţinutului: 1 p.) 4 puncte
2. Respectarea convenţiilor specifice unei naraţiuni: existenţa unui subiect, înlănţuirea cronologică şi
logică, cauzală, a întâmplărilor narate, existenţa personajelor, desfăşurarea unei acţiuni în timp şi
spaţiu etc. (Respectarea convenţiilor specifice unei naraţiuni, în acord cu tema/ cu subiectul sau cu
ideile conţinutului: 14 p.; respectarea parţială a convenţiilor specifice unei naraţiuni: 7 p.; respectarea
doar a unei/ a unor convenţii specifice unei naraţiuni: 3 p.) 14 puncte
3. Prezenţa unui conţinut şi a unui stil adecvate tipului de text şi cerinţei formulate. (Conţinutul şi
stilul adecvate tipului de text şi cerinţei formulate: 12 p.; stilul potrivit, dar conţinutul parţial adecvat
cerinţei formulate: 9 p.; stil adecvat, dar conţinut formal/ banal: 6 p.; stil şi conţinut parţial adecvate:
3 p.) 12 puncte

Redactarea întregii lucrări: 12 puncte


* respectarea limitelor de spaţiu indicate 3 puncte
* respectarea normelor de exprimare şi de ortografie 6 puncte
(0-1 greşeli – 6p; 2-3 greşeli – 4p; 4-5 greşeli – 2p; peste 6 greşeli – 0p)
* respectarea normelor de punctuaţie 3 puncte
(0-1 greşeli -3p; 2-3 greşeli – 2p; 4-5 greşeli -1p; peste 6 greşeli – 0p)

Se acordă 10 puncte din oficiu.

S-ar putea să vă placă și