Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA
CLASA V
OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA
SUBIECTUL LECTIEI – Solul –caracteristici generale

COMPETENTE GENERALE:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice.
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru.
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.

COMPETENTE SPECIFICE:
1.3 Precizarea in cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici
3.2 Indentificarea legaturilor intre elemente fenomene si procese observabile
7.8. Descrierea elementelor, fenomenelor şi proceselor observate (direct sau indirect)
8.1. Identificarea soluţiilor de protecţie a mediului geografic din orizontul local sau îndepărtat

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :


O1 - sa defineasca notiunea de sol;
O2- sa înteleaga si sa explice factorii pedogenetici;
O3- sa enumere componentele solului
O4 – sa explice modul de formare a solului pe baza explicatiilor primite in timpul lectiei
O4 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare

DESFASURAREA LECTIEI

SOLUL – caracteristici generale

Solul –este stratul subtire afanat de la suprafata Pamantului, in care plantele isi infig radacinile si de
unde isi iau apa si sarurile minerale
Pedosfera – este invelisul de sol al Pamantului
- este invelisul cel mai subtire si lipsit de continuitate lipsind in locurile unde scoarta
terestra este acopeirta de apa marilor si oceanelor, de ghetari, pe versantii abrupti ai
muntilor.
Solul - s-a format ca rezultat al interactiunii celorlalte geosfere
- se formeaza prin procesul de pedogeneza
FACTORII CARE CONTRIBUIE LA FORMAREA SOLULUI ( factorii pedogenetici) sunt :
- roca,
- clima,
- vegetatia,
- timpul,
- formele de relief.
Roca – solurile se formeaza pe roci faramitate prin dezagregare
- determina grosimea, culoarea, si substantele minerale din sol.
- Din care provine solul se numeste roca mama
Pe rocile - sedimentare, care se maruntesc usor se formeaza soluri groase
- dure se formeaza soluri subtiri
In functie de roca , solurile pot fi: nisipoase, argiloase, pietroase sau lutoase.
Clima – prin temperatura contribuie la dezagregarea rocilor.
- Influenteaza activitatea microorganismelor care descompun plantele, imbogatind solul
Precipitatiile
Apa – ajuta la dezagregarea rocilor pe care se formeaza solul dizolvand substantele minerale si
formand solutia cu care se hranesc plantele
Precipitatiile bogate duc la saracirea solului spalandul de aceste substante
Vegetatia
- Imbogateste solul cu materie organica ( humus)
- Este importanta pentru calitatea cea mai importanta a solului – fertilitatea
Timpul – solurile se formeaza in perioade mari de timp de sute si chiar mii de ani
COMPONENTELE SOLULUI
Solul este format din materie solida, lichida si gazoasa
Materia solida este de 2 feluri: - organica
- minerala
partea organica este formata din: - radacinile plantelor si mici organisme ce traiesc in sol
- resutrile de vietati moarte si aflate in descompunere
Prin descompunere se formeaza humusul
Materia minerala provine de la roca mama
Materia lichida este reprezentata de apa din sol
Materia gazoasa –aerul din sol care contine oxigen, bioxid de carbon
De la suprafata pana la roca mama solul este diferentiat dupa:
- cantitatea de humus,
- culoare,
- aspect si cantitatea de materie organica.
Aceste strate de sol se numesc orizonturi si se noteaza cu litere maria ale alfabetului: A, B, C, W, R
Succesiunea de orizonturi de la suprafata pana la roca mama alcatuieste profilul de sol
Fisa de lucru

I.Completaţi afirmaţiile următoare cu răspunsul corect:

1. Învelişul de soluri al planetei se numeşte….…….


2. Principala însuşire a solului este.......................................
II. Numiti 3 factorii care influenteaza formarea solurilor
III. Explicati modul de formare a solului
IV. Argumentati de ce in deserturi, regiunile polare si sub apa marilor si oceanelor solurile
lipsesc .

S-ar putea să vă placă și