Sunteți pe pagina 1din 27

15.

Metodic
coala: Clasa: Nr.elevi: Disciplina: coala Special nr. 2 Bucureti, sector 2 a VIII-a 10 Tehnologia Informaiei Profesor: Popa Laureniu Paul Data: 10.02.2012 Ora: 10:10 - 11:00 Mediul de instruire: Laboratorul de Informatic

15.1. PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC I


Titlul leciei: Crearea unei baze de date n EXCEL A. B. Necesitatea studierii temei: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de utilizare a programului EXCEL pentru calcul tabelar. Structurarea coninutului temei

Lansarea n execuie a programului Excel

1. Proiectarea bazei de date

2. Formatarea: celulelor, rndurilor, coloanelor, foii de calcul 1

3. Introducerea denumirii cmpurilor

4. Introducerea datelor

C.

Contextul n care se realizeaz lecia Cuvintele cheie Limba Limba francez englez Data base Base de donnes Field Champ Cell Champ Data Donnes Format Format Numeric Numerique Text Text Date Date Sheet Feuille de calcul

Experiena de nvare aterioar Ce tiu elevii: Elevii cunosc principalele funciuni ale programului EXCEL: - meniul principal - cunosc entitile cu care opereaz programul - noiunea de baz de date

Limba romn Baz de date Cmp Celul Date Format Numeric Text Dat Foaie de calcul

Resurse materiale Calculatoarele din dotarea laboratorului Videoproiector

D.

Obiectivele operaionale ale leciei Criterii de performan (limita minim admis) 85 %

Capacitatea care se urmrete a se dezvolta la elevi prin nvare O1. Elevii s formateze celulele n conformitate cu tipul de date i s redenumeasc foaia de lucru

Comportamentul prin care elevii dovedesc formarea capacitii respective Formateaz celulele bazei de date (tabelului) stabilite de profesor.

Condiiile de probare de ctre elevi a comportamentului cerut -avnd la dispoziie o list cu denumirea celulelor, lucrnd la calculator

O2. S introduc denumirea cmpurilor n tabelul de date O3. S introduc informaiile n celule

Introduce informaiile n celule conform cu denumirea acestora. Introduce informaiile n celule conform cu lista primit.

- primete denumirea cmpurilor, lucrnd la calculator -fiind dat o list cu nregistrarile din baza de date, lucrnd la calculator.

75%

65%

E.

Proba de evaluare Coninutul itemului Redenumii foaia de lucru ca n imaginea de mai jos Punctaj Max. Min. Timp minute

Nr. Obiectiv

Formatati coloanele bazei de date cu valorile de mai jos: A ,C , D = 8 B = 30 O1 3 2,55 3

Se vor folosi numai caractere Times New Roman cu dimensiune 12 Introducei denumirea cmpurilor tabelului de date conform imaginii de mai jos O2 3 2,25 4

Se vor folosi numai caractere Times New Roman cu dimensiune 12 Introducei datele n tabelul de date conform imaginii de mai jos

O3

1,95

Se vor folosi numai caractere Times New Roman cu dimensiune 12 3

Punctaj din oficiu

1 p.

Total

10

7,75

10

F.
Timp min. 1

Desfurarea activitii scenariu didactic ora de curs 50 min.


Secvenele leciei 2 Etapele de instruire Profesor 3 Moment organizatoric: - salut elevii - verific prezena - verific dac toate PCurile funcioneaz - cere elevilor s aib pregtite caietele Verific i evalueaz oral cunotintele predate anterior. 1. Captarea ateniei, realizarea legturii dintre ceea ce tiu elevii i ceea ce urmeaz s nvee. 2. Anun coninutul leciei de zi - anun titlul leciei - prezint obiectivele operaionale 3. Precizarea noilor cunotine - formatarea celulelor EXCEL - Foaia de lucru i formatarea acesteia - Coloan, rnd, formatarea acestora - Introducerea denumirii cmpurilor Elevi 4 - rspund - pregtesc caietele, ascult indicaiile profesorului - rspund Arii de coninut 5 Cod obiectiv operional 6 Mijloace de nvmnt 7 Metode de nvmnt 8 Forme de organizarea activitii Profesor Elev 9

Secvena introductiv

-conversaia

frontal

colectiv

Evaluarea cunotinelor predate anterior Desfurarea leciei

Programul Microsoft Excel Reactualizarea noiunilor legate de meniul aplicaiei i de entitile cu care opereaz aplicaia Titlul leciei: Crearea unei baze de date n EXCEL

-caiete

-conversaia

frontal

individual

- particip la dialog;

-caiete

-conversaia

frontal

colectiv

5 20

- iau notie; - ascult atent. - ascult atent. - iau notie - pun ntrebri

O1 O2 O3 . O1 O2 O3

-caiete . - Calculatorul PC i caietul de notie

-expunerea -explicaia

frontal frontal

colectiv individual, colectiv

B. 1 B. 2 B. 3 B. 4

..-explicaia -demonstraia

Timp min. 1

Secvenele leciei 2

Etapele de instruire Profesor 3 4. Sintetizarea i fixarea de cunotine - cere elevilor s completeze testul de evaluare pe calculator i la sfrit s salveze fiierul Elevi 4

Arii de coninut 5

Cod obiectiv operional 6

Mijloace de nvmnt 7

Metode de nvmnt 8

Forme de organizarea activitii Profesor Elev 9

-completeaz testul de evaluare

10

B. 1 B. 2 B. 3 B. 4

O1 O2 O3 - fia individual de evaluare -explicaia -exerciiul frontal individual .

Secvena final

- Pune note n catalog - Formuleaz tema pentru acas. - Salut elevii.

- noteaz tema n caiete - rspund la salut

- realizarea unui tabel de date cu inventarul camerei voastre de acas -

-caiete

- explicaie

frontal

colectiv

coala: Clasa: Nr.elevi: Disciplina:

coala Special nr. 2 Bucureti, sector 2 a VIII-a 10 Tehnologia Informaiei

Profesor: Popa Laureniu Paul Data: 17.02.2012 Ora: 10:10 - 11:00 Mediul de instruire: Laboratorul de Informatic

15.2. PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC II


Titlul leciei: Modificarea i actualizarea unei baze de date n EXCEL A. Necesitatea studierii temei: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de utilizare a programului EXCEL pentru calcul tabelar. B. Structurarea coninutului temei Lansarea n execuie a programului Excel 1. Stabilirea modificrilor

2. Adugarea cmpurilor noi

3. Formatarea celulelor nou adugate i a coloanelor aferente

4. Introducerea denumirii noilor cmpurilor

5. Adugarea datelor n cmpurile noi

C.

Contextul n care se realizeaz lecia Cuvintele cheie Limba Limba francez englez Data base Base de donnes Field Champ Cell Champ Data Donnes Format Format Numeric Numerique Text Text Date Date Sheet Feuille de calcul Resurse materiale Calculatoarele din dotarea laboratorului Videoproiector

Experiena de nvare aterioar Ce tiu elevii: Elevii cunosc principalele funciuni ale programului EXCEL: - meniul principal - cunosc entitile cu care opereaz programul - noiunea de baz de date

Limba romn Baz de date Cmp Celul Date Format Numeric Text Dat Foaie de calcul

D.

Obiectivele operaionale ale leciei Criterii de performan (limita minim admis)

Capacitatea care se urmrete a se dezvolta la elevi prin nvare O1. Elevii s modifice prin adugarea unor cmpuri noi o baz de baze ntr-o foaie de lucru Excel, pe care s o redenumeasc. O2. S introduc denumirea cmpurilor noi n tabelul de date O3. S introduc informaii noi n celule

Comportamentul prin care elevii dovedesc formarea capacitii respective Redenumete numele foii de lucru. Adaug cmpurile noi, stabilite de profesor i formateaz celulele aferente lor n baza de date existent. Adaug denumirile cmpurilor nou create (celulelor). Introduce informaiile noi n celule conform cu lista primit.

Condiiile de probare de ctre elevi a comportamentului cerut -avnd la dispoziie o list cu denumirea celulelor, lucrnd la calculator - primete denumirea cmpurilor, lucrnd la calculator -fiind dat o list cu nregistrarile noi din baza de date, lucrnd la calculator.

80 %

80%

65%

E. Nr. obiectiv

Proba de evaluare Coninutul itemului Redenumii foaia de lucru ca n imaginea de mai jos Formatai coloanele adugate n baza de date cu valorea de mai jos: E, F = 8 Punctaj Max. Min. Timp minute

O1

2,40

Se vor folosi numai caractere Times New Roman cu dimensiune 12 Introducei denumirea cmpurilor adugate (E i F) n tabelul de date conform imaginii de mai jos O2 3 2,40 4

Se vor folosi numai caractere Times New Roman cu dimensiune 12 Adugai datele n coloana E a tabelului de date conform imaginii de mai jos O3 3 1,95 3

Se vor folosi numai caractere Times New Roman cu dimensiune 12 Punctaj din oficiu 1 p. 1 1

Total

10

7,75

10

F.
Timp min. 1

Desfurarea activitii scenariu didactic ora de curs 50 min.


Secvenele leciei 2 Etapele de instruire Profesor 3 Moment organizatoric: - salut elevii - verific prezena - verific dac toate PCurile funcioneaz - cere elevilor s aib pregtite caietele Verific i evalueaz oral cunotintele predate anterior. 1. Captarea ateniei, realizarea legturii dintre ceea ce tiu elevii i ceea ce urmeaz s nvee. 2. Anun coninutul leciei de zi - anun titlul leciei - prezint obiectivele operaionale 3. Precizarea noilor cunotine - formatarea celulelor i coloanelor nou adugate - Redenumirea foii de lucru - Coloan, rnd, formatarea acestora - Introducerea denumirii noilor cmpuri Elevi 4 - rspund - pregtesc caietele, ascult indicaiile profesorului - rspund Arii de coninut 5 Cod obiectiv operional 6 Mijloace de nvmnt 7 Metode de nvmnt 8 Forme de organizarea activitii Profesor Elev 9

Secvena introductiv

Conversaia introductiv

frontal

colectiv

Evaluarea cunotinelor predate anterior Desfurarea leciei

Crearea unei baze de date n Microsoft Excel Reactualizarea noiunilor legate de formatare celulelor, a coloanelor, a foii de calcul Titlul leciei: Modificarea i actualizarea unei baze de date n EXCEL

-caiete

-conversaia

frontal

individual

- particip la dialog;

-caiete

-conversaia

frontal

colectiv

5 20

- iau notie; - ascult atent. - ascult atent. - iau notie - pun ntrebri

O1 O2 O3 .O1 O2 O3

-caiete

-expunerea -explicaia ..-explicaia -demonstraia

frontal frontal

colectiv individual, colectiv

B. 1 B. 2 B. 3 B. 4 B. 5

.- Calculatorul PC i caietul de notie

10

Timp min. 1

Secvenele leciei 2

Etapele de instruire Profesor 3 4. Sintetizarea i fixarea de cunotine - cere elevilor s completeze testul de evaluare pe calculator i la sfrit s salveze fiierul Elevi 4

Arii de coninut 5

Cod obiectiv operional 6 . O1 O2 O3

Mijloace de nvmnt 7

Metode de nvmnt 8

Forme de organizarea activitii Profesor Elev 9

-completeaz testul de evaluare

10

B. 1 B. 2 B. 3 B. 4 B. 5

- fia individual de evaluare

-explicaia -exerciiul

frontal

individual .

Secvena final

- Pune note n catalog - Formuleaz tema pentru acas. - Salut elevii.

- noteaz tema n caiete - rspund la salut

- modificai tabelul de date cu inventarul camerei voastre de acas, prin adugarea cmpurilor P.U. i Valoare -

- caiete

- explicaie

frontal

colectiv

11

coala: Clasa: Nr.elevi: Disciplina:

coala Special nr. 2 Bucureti, sector 2 a VIII-a 10 Tehnologia Informaiei

Profesor: Popa Laureniu Paul Data: 24.02.2012 Ora: 10:10 - 11:00 Mediul de instruire: Laboratorul de Informatic

15.3. PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC III


Titlul leciei: Sortarea, calcularea i verificarea unor cmpuri ntr-o baz de date n EXCEL A. Necesitatea studierii temei: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de utilizare a programului EXCEL pentru calcul tabelar. B. Structurarea coninutului temei Lansarea n execuie a programului Excel

1. Selectarea cmpurilor pentru sortare

2. Stabilirea cheii de sortare i validarea sortrii

3. Stabilirea i introducerea formulei n cmpul stabilit

4. Copierea formulei n toate celulele coloanei

5. Verificarea datelor procesate

12

C.

Contextul n care se realizeaz lecia Cuvintele cheie Limba Limba francez englez Data base Base de donnes Field Champ Cell Champ Data Donnes Format Format Numeric Numerique Text Text Date Date Sheet Feuille de calcul Modify Modifier Add Ajouter Resurse materiale Calculatoarele din dotarea laboratorului videoproiector

Experiena de nvare aterioar Ce tiu elevii: Elevii cunosc principalele funciuni ale programului EXCEL: - meniul principal - cunosc entitile cu care opereaz programul - noiunea de baz de date - modificare - adugarea de cmpuri

Limba romn Baz de date Cmp Celul Date Format Numeric Text Dat Foaie de calcul Modificare Adugare

D.

Obiectivele operaionale ale leciei Criterii de performan (limita minim admis) 75 %

Capacitatea care se urmrete a se dezvolta la elevi prin nvare O1. Elevii s sorteze o baz de date dup o cheie dat. O2. S fac calcule simple cu cmpurile din tabelul de date O3. S verifice o baz de date n urma unei prelucrri

Comportamentul prin care elevii dovedesc formarea capacitii respective Selecteaz cmpurile ce trebuie sortate i le sorteaz dup o cheie dat Stabilete i introduce formula de calcul n cmpul stabilit Verific date procesate conform cu algoritmii primii

Condiiile de probare de ctre elevi a comportamentului cerut -avnd la dispoziie o list cu baza de date, lucrnd la calculator - primete algoritmul de calcul i scrie formula, lucrnd la calculator -verific datele avnd o list dat cu date procesate deja, lucrnd la calculator.

85%

65%

13

E. Nr. obiectiv

Proba de evaluare Coninutul itemului Selectai cmpurile pt. sortare, precum n imaginea de mai jos: Punctaj Max. Min. Timp minute

Sortai baza de date dup cheia Denumire, precum n imaginea de mai jos: O1 3 2,25 3

Introducei formula n celula F2, precum n imaginea de mai jos: O2 3 2,55 4

Copiai formula de la F2 n toate celule cu date ale coloanei F, precum n imaginea de mai jos: O3 3 1,95 3

Punctaj din oficiu

1 p.

Total

10

7,75

10

14

F.
Timp min. 1

Desfurarea activitii scenariu didactic ora de curs 50 min.


Secvenele leciei 2 Etapele de instruire Profesor 3 Moment organizatoric: - salut elevii - verific prezena - verific dac toate PCurile funcioneaz - cere elevilor s aib pregtite caietele Verific i evalueaz oral cunotintele predate anterior. 1. Captarea ateniei, realizarea legturii dintre ceea ce tiu elevii i ceea ce urmeaz s nvee. 2. Anun coninutul leciei de zi - anun titlul leciei - prezint obiectivele operaionale 3. Precizarea noilor cunotine - Selectarea nregistrrilor, sortarea i validarea acestora - Stabilirea, introducerea formulei n cmp, copierea formulei n coloan - Verificarea datelor procesate Elevi 4 - rspund - pregtesc caietele, ascult indicaiile profesorului - rspund Arii de coninut 5 Cod obiectiv operional 6 Mijloace de nvmnt 7 Metode de nvmnt 8 Forme de organizarea activitii Profesor Elev 9

Secvena introductiv

- conversaia

frontal

colectiv

Evaluarea cunotinelor predate anterior Desfurarea leciei

- particip la dialog;

5 20

- iau notie ; - ascult atent. - ascult atent. - iau notie - pun ntrebri

Modificarea i actualizarea unei baze de date n EXCEL Reactualizarea noiunilor legate de modificarea i actualizarea unei baze de date Titlul leciei: Sortarea, calcularea i verificarea unor cmpuri ntr-o baz de date EXCEL

-caiete

-conversaia

frontal

individual

-caiete

-conversaia

frontal

colectiv

O1 O2 O3 .O1 O2 O3

-caiete

-expunerea -explicaia ..-explicaia -demonstraia

frontal frontal

colectiv individual, colectiv

B. 1 B. 2 B. 3 B. 4 B. 5

.- Calculatorul PC i caietul de notie

15

Timp min. 1

Secvenele leciei 2

Etapele de instruire Profesor 3 4. Sintetizarea i fixarea de cunotine - cere elevilor s completeze testul de evaluare pe calculator i la sfrit s salveze fiierul Elevi 4

Arii de coninut 5

Cod obiectiv operional 6 . O1 O2 O3

Mijloace de nvmnt 7

Metode de nvmnt 8

Forme de organizarea activitii Profesor Elev 9

-completeaz testul de evaluare

10

B. 1 B. 2 B. 3 B. 4 B. 5

- fia individual de evaluare

-explicaia

frontal

individual .

Secvena final

- Pune note n catalog - Formuleaz tema pentru acas. - Salut elevii.

- noteaz tema n caiete - rspund la salut

- sortai tabelul de date cu inventarul camerei voastre de acas, dup cmpul Denumire i calculai cmpul Valoare -

- explicaie

frontal

colectiv

16

15.4. Organizatori Cognitivi

15.4.1. Harta Conceptual tehnica ciorchinelui

17

15.4.2. Diagrama arbore vertical

15.4.3. Diagrama arbore orizontal

Diagrama secvenial Cmp Atribut Baza de date nregistrri Identificator Valoare

18

15.4.4. Diagrama secvenial

19

Baza de date

Valoare nregistrri

Cmp

20

15.4.5.

Diagrama Venn

nregistrare Cmp

Baza de date

Identificator Valoare

15.4.6. Cvintetul Fiierul Salveaz, structureaz Sortat, cutat, gsit Creeaz nregistrri, adaug, modific Informaii !

15.4.7. Matricea conceptual

21

Baza de date

- Baza de date Excel este un tabel organizat cu denumiri fixe de cmpuri (coloane) - Liniile tabelului reprezint nregistrrile bazei de date - nregistrrile se pot ordona dup un index i se pot face operaii cu cmpurile nregistrrilor

Baza de date este o de colecie de date nregistrate, nrudite ntr-un mod organizat

15.4.8. TABEL LINIAR VERTICAL

Baza de date nregistrri Cmp Atribut Identificator Valoare

Sortare dup index (cheie)

Cutare 15.5

Gsire

Norme de protecie a muncii n laboratorul de informatic

REGULAMENT DE DESFURARE A ACTIVITILOR EDUCATIVE


22

N LABORATORUL DE INFORMATIC:

Accesul elevilor n laborator se face numai n prezena profesorului sau cu acordul acestuia. Calculatoarele i echipamentele periferice din laborator nu se vor muta i nu vor fi lovite sau expuse unor condiii necorespunztoare de lucru. Este interzis demontarea aparatelor, detaarea carcaselor, efectuarea reglajelor sau accesul la componentele interne ale calculatoarelor (activitate rezervat administratorului de reea). Este interzis utilizarea, de ctre elevi, a unitilor floppy, a CD-ROM-urilor i a discurilor amovibile, fr acordul explicit al profesorului, justificat de necesiti didactice obiective. Este interzis modificarea fiierelor de configurare i a celor al cror rol nu este foarte bine cunoscut. Este interzis utilizarea altor programe n afara celor impuse de coninutul disciplinei de studiu sau indicate de profesor. Este interzis navigarea pe Internet, n timpul orelor de curs, precum i descrcarea de programe i fiiere (jocuri, poze .a.), fr acordul explicit al profesorului. Nu este admis intervenia la tablouri electrice, prize, techere, mufe etc. Se va respecta, cu strictee, distribuia pe posturi de lucru efectuat de profesor. Fiecare elev rspunde de postul de lucru la care i desfoar activitatea (mobilier i sistem de calcul). Elevii sunt obligai s verifice, la nceputul lucrului, integritatea mobilierului i a sistemului de calcul de care rspund i s semnaleze profesorului neregulile (modificrile) depistate, semnnd pentru aceasta n fia postului. La sfritul unei sesiuni de lucru, elevul este obligat s predea postul la care a lucrat profesorului sau administratorului de reea, completnd n mod corespunztor fia postului. Orice deteriorare a mobilierului sau a sistemului de calcul de la un post de lucru este imputat financiar titularului postului respectiv (conform distribuiei pe posturi fcut de profesor). n timpul orelor, suporturile de informaie necesare procesului instructiveducativ vor fi manevrate doar de ctre profesor (sau cu acordul acestuia).

IN LABORATORUL DE INFORMATICA
23

PROTECTIA MUNCII IN LABORATORUl DE INFORMATICA


24

Nu umbla la prizele electrice la aparatura din laborator care sunt alimentate la 220 V, tensiune, care prin electrocutare, pune viata in pericol !;

o Nu demonta prizele, prelungitoarele si aparatura electrica

25

Nu schimba componentele calculatoarelor intre ele

26

Risc maxim de electrocutare!

27

S-ar putea să vă placă și