Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECIE

OBIECTUL: ALGEBR
CLASA: a VII-a
2
SUBIECTUL: Formule de calcul prescurtat: a b , a 2 b 2
TIPUL LECIEI: de dobndire de noi cunotine
SCOPUL LECIEI: - nsuirea de ctre elevi a algoritmului de scriere a formulelor indicate
mai sus
OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul orei, elevii vor ti:
O1) S calculeze ptratul unui binom ca produs de dou binoame
O2) S scrie sub form de formul rezultatul obinut
O3) S aplice formulele de calcul prescurtat n rezolvarea exerciiilor
METODE I PROCEDEE: conversaia, exerciiul, algoritmizarea, descoperirea de noi
cunotine, munca independent
MATERIAL DIDACTIC: Plane cu formule de calcul prescurtat
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
I)
Viorica i Constantin Crbunaru, Culegere de probleme pentru clasele VI-VIII,
Matematic Editura Conviocarb 1997
II)
Petric i colaboratorii, Probleme de matematic pentru gimnaziu, Editura
Pedagogic, Bucureti, 1985
III)
Anton i Maria Negril, Mate 2000+8/9, Algebr-Geometrie, Editura PARALELA
45, Piteti, 2008
STRATEGIA DIDACTIC: semialgoritmic, dirijat

DESFURAREA LECIEI:
1. Moment organizatoric:
-

se asigur condiiile organizatorice i psihologice necesare pentru desfurarea


eficient a leciei
se pregtesc crile, culegerile i caietele necesare desfurrii leciei

2. Captarea ateniei:
Se propun spre rezolvare exerciiile:
S se calculeze: x 2 x 3 ; x 2 x 3 ; x 2 x 3 ;
Ce se ntmpl dac efectum produsele: x 2 x 2 ; x 3 x 3 ; x 2 x 2 ;

x 3 x 3 ?
3. Anunarea titlului leciei noi i a obiectivelor operaionale:
Formule de calcul prescurtat: a b , a 2 b 2
- Se deduc aceste formule
- Se folosesc formulele n rezolvarea unor exerciii
2

4. Dirijarea nvrii:
2
Din x 2 x 2 se obine x 2 4 x 4 , ceea ce reprezint x 2 x2 22
Generaliznd, obinem: a b a 2 2a b b 2
2

Din x 3 x 3 se obine x 2 2 x3 32
Generaliznd, obinem: a b a 2 2ab b 2
2

Ce se ntmpl dac se nmulesc binoamele: a 2 a 2


Se va obine: a 2 a 2 a 2 2a 2a 22 a 2 4
Generaliznd, obinem: a b a b a 2 b 2

n concluzie, aceast lecie ne ajut la uurarea calculelor. Spre exemplificare se calculeaz


mintal 21 , 49 sau 101 99.

5. Asigurarea feed-back-ului:
1. Se distribuie elevilor fie de evaluare pentru completarea crora au la dispoziie 5 minute (vezi
anexa 1)
2. Se rezolv la tabl cte un sub-punct din fiecare exerciiu pe care l vor primi ca tem elevii:
1/59 Efectuai, utiliznd formulele de calcul:
2
2
3x 4 y ; x 7 y ; 3x 7 3x 7 ; x 3 y x 3 y
1
3
3x 2 y ; x
2
3

2/59 Utilizai formulele de calcul prescurtat n exerciiile urmtoare:

2 x 1 x 6 x 6 3 x 2
2

3x 2

5 x 3 x 3 2 x 3

5 3x

15 3x 3 3 2 x 3 3 2 x

3/59 Efectuai:
2

1 3x 1 3 x 1 x

3x 3
3 2 3 2 3 2

4/59 Efectuai:

5 3x

15 3x 3 3 2 x 3 3 2 x

6. Tema pentru acas:


exerciiile: 1,2,3,4 pagina 59, Culegerea Mate, Mate 2000+8/9, Anton i Maria Negril

ANEXA 1

Prof. IGNTESCU VIOREL OVIDIU


COALA CU CLASELE I-VIII FLORICA
CLASA a VII-a

Numele:________________
Prenumele:______________

FI DE EVALUARE
1. Completai spaiile libere:
a) (x+2)=x+4x+.
b) (2-x)=x - .+ 4
c) (x+2)(x-2)=x - .

2. ncercuii valoarea de adevr:


a) (x+2)=x+2
A F
b) (x-y)= (y-x)
A F
c) (3 + 1)=9 + 2*3 + 1 A F

S-ar putea să vă placă și