Sunteți pe pagina 1din 13

OLIMPIADA NAIONAL DE LINGVISTIC

BUCURETI, 29-31 martie 2013


Clasele a IX-a a XII-a

SUBIECTUL 1
ALAMBLAK1
(30 de puncte)
Se dau urmtoarele numere 26, 31, 36, 42, 50, 52, 73, 75, 78, 89 i traducerile lor n alamblak, n
ordine aleatorie:
yima hosfirpati tir hosfirpat
yima yohtti tir hosfi rpat
yima hosfi hosf
yima hosfi tir hosf
yima yohtti tir yohtti rpat
yima hosfirpati tir hosfi hosfirpat
yima hosfirpati tir hosfirpati hosfirpat
yima yohtti tir hosfirpati rpat
yima hosfihosfi tir yohtti hosfihosf
yima hosfi tir hosfi hosf
a. Determinai corespondenele corecte, tiind c:
1 = rpat
2 = hosf
3 = hosfirpat
4 = hosfihosf
5 = tir yohtt
6 = tir yohtti rpat
11 = tir hosfi rpat

Este o limb vorbit n cteva regiuni din Papua Noua Guinee.

(10 puncte)
b. Scriei cu numere:
yima hosfirpati hosfihosf + yima yohtti tir hosf = yima hosfihosfi tir hosfi hosfihosf
tir yohtti hosf + tir hosfi hosf = tir hosfirpati hosfihosf
(6 puncte)
c. Scriei n alamblak:
21
48
83
(3 puncte)
d. Explicai cum ai rezolvat.
(11 puncte)
SUBIECTUL 2
LIMBA GALEZ2

(30 de puncte)
Se dau urmtoarele exemple de propoziii din limba galez i traducerile lor n limba romn:
1. Mae tad canllaith gan ei fanon e.
Regina lui are un tat bun.
2. Mae banon ganllaith gan ei blentyn e.
Copilul lui are o regin bun.
3. Mae brawd teg gan ei gyfaill e.
Prietenul lui are un frate frumos
4. Mae tywysoges deg gan y nhad i.
Tatl meu are o prines frumoas
5. Mae cyfaill penffol gan y newynes i.
Vrjitoarea mea are un prieten prost.
6. Mae plentyn talentog gan y manon i.
Regina mea are un copil talentat.
7. Mae dewynes gall gan y nghyfaill i.
Prietenul meu are o vrjitoare neleapt.

2 Limba galez este o limb celtic din familia limbilor indoeuropene. Este limb oficial n ara Galilor, Marea
Britanie, i are aproximativ 580.000 de vorbitori.

a. Traducei n limba romn:


Mae banon deg gan ei frawd e.
Mae tywysoges gall gan ei ddewynes e.
Mae cyfaill canllaith gan y nhywysoges i.
(6 puncte)
b. Traducei n limba galez:
Tatl lui are o prines proast.
Prinesa lui are un tat nelept.
Copilul meu are o vrjitoare talentat.
(6 puncte)
c. Explicai cum ai rezolvat.
(18 puncte)
SUBIECTUL 3
LIMBA RUS
(30 de puncte)
n limba rus, substantivul are trei genuri. Adjectivul se acord cu substantivul n gen, numr i caz.
Mai jos sunt date cteva substantive n cazul nominativ. n prima coloan, substantivele sunt nsoite
de adjective.
my dom
etot aist
kakoy vapros
mo doma
ta gora
tvoye pole
krasivaya noch
kakiye nochi
nasha zemlya
krasivyye gory
vash verblyud
bol shoye mesto
vashi mesta
krasivyy svet
eto veko

casa mea
aceast barz
care ntrebare
casele mele
muntele acela
cmpul tu
noapte frumoas
care nopi
pmntul nostru
munii frumoi
cmila voastr
loc mare
locurile voastre
lumin frumoas
aceast pleoap

akula
leto
istina
les
solntse
dolg
loshad
zreniye
zhizn
okno

rechin
var
adevr
pdure
soare
datorie
cal
vedere
via
fereastr

a. mprii substantivele din cele dou coloane (att substantivele nsoite de adjective, ct i
substantivele simple) n trei grupuri, astfel nct fiecare grup s corespund unui gen.
(10 puncte)

b. Traducei n limba rus urmtoarele secvene:


(7 puncte)
Rechin mare
Rechinii ti
Care var
Adevrul meu
Pdurea ta
Pdurile mari
Soare frumos
Datorie mare
Calul vostru
Caii notri
Vederea voastr
Viaa aceasta
Fereastra mea
Ferestrele acestea
c. Explicai cum ai rezolvat.
(13 puncte)
* Semnul e transcrierea fonetic pentru semnul moale din rus care se pronun ca un i scurt.
Acesta marcheaz rostirea moale sau palatalizat a consoanei anterioare: ani [an].

Din oficiu: 10 puncte


Total: 100 de puncte
Timp de lucru: 3 ore

REZOLVARE
SUBIECTUL 1
ALAMBLAK
(30 de puncte)
a. Corespondena numr traducere alamblak:
yima yohtti tir yohtti rpat: 20 + 5 + 1 = 26
yima yohtti tir hosfi rpat: 20 + (5 2) + 1 = 31
yima yohtti tir hosfirpati rpat: 20 + (5 (2 + 1)) + 1 = 36
yima hosfi hosf: (20 2) + 2 = 42
yima hosfi tir hosf: (20 2) + (5 2) = 50
yima hosfi tir hosfi hosf: (20 2) + (5 2) + 2 = 52
yima hosfirpati tir hosfi hosfirpat: (20 (2 + 1)) + (5 2) + (2 + 1) = 73
yima hosfirpati tir hosfirpat: (20 (2 + 1)) + (5 (2 + 1)) = 75
yima hosfirpati tir hosfirpati hosfirpat: (20 (2 + 1)) + (5 (2 + 1)) + (2 + 1) = 78
yima hosfihosfi tir yohtti hosfihosf: (20 (2 + 2)) + 5 + (2 + 2) = 89
b. Scriei cu numere:
yima hosfirpati hosfihosf + yima yohtti tir hosf = yima hosfihosfi tir hosfi hosfihosf
(20 x 3) + 4 = 64
20 + (5 x 2) = 30
64 + 30 = 94
(20 x 4) + (5 x 2) + 4 = 94
tir yohtti hosf + tir hosfi hosf = tir hosfirpati hosfihosf
5+2=7
(5 x 2) + 2 = 12
7 + 12 = 19
(5 x 3) + 4 = 19
c. Scriei n alamblak:
21 yima yohtti rpat
48 yima hosfi tir yohtti hosfirpat
83 yima hosfihosfi hosfirpat
d.
PASUL 1
tim c :

1 = rpat
2 = hosf
3 = hosfirpat
4 = hosfihosf
5 = tir yohtt
6 = tir yohtti rpat
11 tir hosfi rpat

De aici, observm faptul c:


pentru numerele 1, 2 i 5, exist cuvinte autonome, respectiv rpat, hosf i tir yohtt;
celelalte, 3, 4, 6 i 11 reprezint o combinaie ntre cele trei numere:

3 = hosfirpat 2 + 1
4 = hosfihosf 2 + 2
6 = tir yohtti rpat 5 + 1
operaia care st la baza formrii numerelor 3, 4 i 6 este adunarea, marcat prin i; atunci cnd
avem dou numere reprezentate de un cuvnt simplu (ca rpat i hosf), care, prin adunare, formeaz
un alt numr, numrul rezultat este format prin alturarea celor dou cuvinte i prezena lui i ntre
aceste cuvinte:
hosf + i + rpat 2 + 1 hosfirpat (3)
dac unul dintre numerele care formeaz un alt numr este reprezentat de un cuvnt compus, cum
este cazul numrului 5, tir yohtt, cu ajutorul cruia se formeaz numrul 6, atunci regula de
compunere este urmtoarea: se ataeaz semnul adunrii, i, dup al doilea segment al primului
numr, cuvnt compus, respectiv 5, urmat de numrul, cuvnt simplu, separat prin spaiu:
tir yohtt + i rpat 5 + 1 tir yohtti rpat (6)
pentru formarea numrului 11, avem tir (fr yohtt) pe care l putem asocia cu tir yohtt, 5; astfel,
avem 5, 2+ i 1: tir hosfi rpat; dac adunm numerele, ne d 8, i nu 11; aadar, exist o a doua
operaie matematic care st la baza formrii numrului 11, pe care l putem descompune n: (5x2)
+ 1 = 11; se observ faptul c, atunci cnd avem o nmulire, tir nu mai este urmat de yohtt.
Observaie: operaia de nmulire nu are o marc specific, ci este marcat prin poziie i spaiu (i
lipsa segmentului al doilea pentru un numr autonom, format din dou cuvinte, de
exemplu 5):
Denmulitul preced nmulitorul, fiind separat prin spaiu de acesta.
Se pstreaz semnul adunrii pentru numrul rezultat n urma nmulirii, prin ataarea lui la
sfritul cuvntului care desemneaz nmulitorul, respectiv, la 2, hosfi.
PASUL 2
Observm c toate numerele date n alamblak sunt o combinaie ntre numerele date n cerina a.;
apare ns i un alt cuvnt, yima, la toate numerele date.
Putem ncepe cu numerele mai mici, care se pot descompune mai simplu; de exemplu, 26:
26 se poate descompune n 20 + 6
tim c 6 este tir yohtti rpat. Exist vreun numr n alamblak care se termin cu tir yohtti rpat? Da,
yima yohtti tir yohtti rpat.
De la acest exemplu, aflm c: yima yohtt este 20, aadar, o alt structur autonom format din
dou cuvinte: yima i yohtt. Din datele pe care le avem, putem deduce faptul c numerele 1, 2, 5 i
20 n alamblak sunt structuri autonome, iar celelalte numere sunt o combinaie ntre acestea.
PASUL 3
Avem 3 numere care conin yima yohtti:
yima yohtti tir hosfi rpat
yima yohtti tir yohtti rpat
yima yohtti tir hosfirpati rpat
i restul care conin doar cuvntul yima:
yima hosfirpati tir hosfirpat

yima hosfi hosf


yima hosfi tir hosf
yima hosfirpati tir hosfi hosfirpat
yima hosfirpati tir hosfirpati hosfirpat
yima hosfihosfi tir yohtti hosfihosf
yima hosfi tir hosfi hosf
tim c 26 este yima yohtti tir yohtti rpat.
Dar ce nseamn yima yohtti tir hosfi rpat i yima yohtti tir hosfirpati rpat? Observm, de
asemenea, c avem din nou situaia n care numrul 5, tir yohtt, nu apare ntreg, ci apare doar
cuvntul tir:
yima yohtti tir hosfi rpat 31
yima yohtti tir yohtti rpat 26
yima yohtti tir hosfirpati rpat 36
Prin analogie cu 26, tim c la baz avem numrul 20: identificm n yima yohtti tir hosfi rpat 20 , 5
fr yohtt, 2+ i 1; numrul trebuie s fie o combinaie ntre acestea. tim c la baza combinaiei
ntre numere este adunarea, dar apare i nmulirea (analogie cu formarea numrului 11). Din
combinaia acestor numere, putem forma numrul 31:
20 + (5 x 2) + 1 = 31
yima yohtti (+) tir hosfi(+) rpat
Pe baza acestor observaii, se pot afla i celelalte numere:
yima yohtti tir hosfirpati rpat 20 + (3x5)+ 1 = 36
Pentru numerele care ncep cu yima, fr yohtt, facem analogie cu 5, tir, fr yohtt, care apare astfel
atunci cnd avem o nmulire; Astfel, n toate aceste cazuri, trebuie s avem 20 x Z:
yima hosfirpati tir hosfirpat : (20 (2 + 1)) + (5 (2 + 1)) = 75
yima hosfi hosf: (20 2) + 2 = 42
yima hosfi tir hosf : (20 2) + (5 2) = 50
yima hosfirpati tir hosfi hosfirpat: (20 (2 + 1)) + (5 2) + (2 + 1) = 73
yima hosfirpati tir hosfirpati hosfirpat: (20 (2 + 1)) + (5 (2 + 1)) + (2 + 1) = 78
yima hosfihosfi tir yohtti hosfihosf: (20 (2 + 2)) + 5 + (2 + 2) = 89
yima hosfi tir hosfi hosf: (20 2) + (5 2) + 2 = 52

SUBIECTUL 2
LIMBA GALEZ
(30 de puncte)
a. Traducere n limba romn:
Mae banon deg gan ei frawd e.

Mae tywysoges gall gan ei ddewynes e.

Mae cyfaill canllaith gan y nhywysoges i.

Fratele lui are o regin frumoas.


Vrjitoarea lui are o prines neleapt.
Prinesa mea are un prieten bun.

b. Traducere n limba galez:


Tatl lui are o prines proast.

Mae tywysoges benffol gan ei dad e.


Prinesa lui are un tat nelept.

Mae tad call gan ei dywysoges e.


Copilul meu are o vrjitoare talentat.

Mae dewynes dalentog gan 'y mhlentyn i


c. Comparnd exemplele, observm:
toate exemplele din galez conin structura mae...gan...; n limba romn, toate propoziiile au n
comun verbul a avea, la persoana a III-a (subiectul propoziiilor fiind exprimat prin substantivele:
regina, copilul, prietenul, tatl, vrjitoare);
primele trei exemple din limba galez conin structura ei...e, iar n limba romn propoziiile
acestea au n comun prezena pronumelui n genitiv lui; putem deduce astfel c ei...e = lui.
Urmtoarele exemple din galez conin structura 'y...i, iar n corespondentele lor n romn apare
adjectivul posesiv meu/ mea; putem deduce c 'y...i = meu/mea;
n primele dou propoziii:
Mae tad canllaith gan ei fanon e. (Regina lui are un tat bun.)
Mae banon ganllaith gan ei blentyn e. (Copilul lui are o regin bun.)
avem cuvntul comun bun/bun; n galez avem dou cuvinte asemntoare: canllaith/
ganllaith; din perechile tad canllaith, putem deduce faptul c :
banon ganllaith
un tat bun / o regin bun = obiectul direct antepus;
n structura substantiv adjectiv, adjectivul este postpus;
forma adjectivului se schimb n funcie de gen:
tat bun tad canllaith
cregina bun banon ganllaith
g tat = tad
regin = banon
din observaia de mai sus, n structura Mae...gan..., n prima poziie, adic antepus, apare obiectul
direct, reprezentat de grupul substantiv adjectiv; deducem c subiectul este postpus i este
reprezentat de grupul substantiv adjectiv posesiv;
Structura sintactic n limba galez este:
Mae...Obiect Direct Gan Subiect.
Mae Y Gan X X are Y
observm din exemple i faptul c acelai substantiv dac apare n poziia de subiect are o form,
iar dac apare n poziia de obiect direct are alt form; de asemenea, forma adjectivului se
schimb;
consoana iniial a substantivului se schimb n funcie de prezena structurii ei...e i de prezena
structurii 'y...i, astfel:
Substantiv Subiect

Substantiv Obiect Direct

ei fanon e

banon

ei frawd e

brawd

Copilul lui

ei blentyn e

plentyn

Prietenul lui

ei gyfaill e

cyfaill

Vrjitoarea lui

ei ddewynes e

dewynes

Regina lui
Fratele lui

3 Exemplu care apare n cerina a.

Tatl lui4

ei dad e

tad

Tatl meu

'y nhad i

tad

Vrjitoarea mea

'y newynes i

dewynes

Regina mea

'y manon i

banon

Prietenul meu

'y nghyfaill i

cyfaill

Copilul meu

'y mhlentyn i

plentyn

Structura ei...e determin schimbarea iniialei substantivului, astfel:


b- n structura ei...e devine fp- n structura ei...e devine bc- n structura ei...e devine gd- n structura ei...e devine ddt- n structura ei...e devine d- (analogie cu perechile consonantice: p b; c g, consoan
surd sonor, dar i cu perechea teg deg, adjectivul care se schimb n funcie de gen);
Structura 'y...i determin schimbarea iniialei substantivului (structura 'y...i nazalizeaz
consoana iniial a substantivului), astfel:
b- n structura 'y...i devine mt- n structura 'y...i devine nhd- n structura 'y...i devine nc- n structura 'y...i devine nghp- n structura 'y...i devine mhg- n structura 'y...i devine ng Pentru y...i, se remarc o simetrie n privina schimbrilor fonetice, n funcie de consoane (surde
sonore):
p mh
bm

t nh
dn

c ngh
g ng

Adjectivul se schimb astfel:


c anllaith + gen masculin, tat
g anllaith + gen feminin, regina

t eg + gen masculin, frate


d eg + gen feminin, prines

Aadar, alternanele fonetice au relevan sintactic n limba galez.

SUBIECTUL 3
LIMBA RUS
(30 de puncte)
a.
4 Exemplu care apare n cerina b.

Genul 1 (m)
dom
aist
vapros
verblyud
les
svet
dolg

Genul 2 (n)
pole
mesto
veko
leto
solntse
zreniye
okno

Genul 3 (f)
gora
noch
zemlya
akula
istina
loshad
zhizn

b.
Rechin mare
Rechinii ti
Care var
Adevrul meu
Pdurea ta
Pdurile mari
Soare frumos
Datorie mare
Calul vostru
Caii notri
Vederea voastr
Viaa aceasta
Fereastra mea
Ferestrele acestea

bolshaya akula
tvoi akuly
kakoe leto
moya istina
tvoy les
bolshyye lesa
krasivoye solntse
bolshoy dolg
vasha loshad
nashi loshadi
vashe zreniye
eta zhizn
moye okno
eti okna

PASUL 1
Se observ c substantivele din prima coloan sunt precedate de adjective.
Se grupeaz substantivele care sunt la singular dup ultima liter din cuvnt: o grup pentru
substantivele care se termin n consoan (-m, -t, -d, -g), una pentru substantivele care se termin n
- (semnul moale), o grup pentru substantivele care se termin n -a, o grup pentru substantivele
care se termin n -e i una pentru substantivele care se termin n -o.
my dom
etot aist
kakoy vapros
vash verblyud
krasivyy svet
les
dolg

krasivaya noch
loshad
zhizn

ta gora
nasha zemlya
akula
istina

tvoye pole
solntse
zreniye

bolshoye mesto
eto veko
leto
okno

PASUL 2
Se analizeaz terminaia adjectivelor din fiecare grup. Se observ c adjectivele care preced
substantivele terminate n -a i - se termin n -a. De aici rezult c substantivele care se termin n
-a i - aparin aceluiai gen. n limba rus acesta este genul feminin.
Se observ c substantivele care se termin n -e i -o sunt precedate de adjective care se termin
n -e: tvoye, bolshoye. Excepie fac adjectivele demonstrative care nu se termin n -e, ci n -o: eto.
Adjectivele care se termin n -e, dar i cele care se termin n -o, determin un alt gen genul
substantivelor cu terminaia -e i -o (genul neutru).

Au rmas substantivele care se termin n consoan. Se poate observa c adjectivele care le


nsoesc se termin fie n consoan, fie n semivocala -y, acestea determinnd un alt gen, genul din
care fac parte toate substantivele care se termin n consoan (genul masculin).
Clasificarea substantivelor pe genuri este urmtoarea:
Genul 1 (m)
dom
aist
vapros
verblyud
les
svet
dolg

Genul 2 (n)
pole
mesto
veko
leto
solntse
zreniye
okno

Genul 3 (f)
gora
noch
zemlya
akula
istina
loshad
zhizn

PASUL 3
Se traduc secvenele din limba romn n limba rus.
Rechin mare = bolshaya akula
Rechin = akula, genul 3 conform tabelului de mai sus; mare = bolshoye (de la bolshoye
mesto). Terminaia adjectivelor care determin substantivele din genul 3 este -a, deci nlocuim e cu
a: *bolshoya. Pentru a ajunge la forma corect bolshaya se compar perechea krasivyy-krasivaya
i se observ c desinena adjectivelor de tipul krasivaya, bolshaya pentru genul 3 este -aya.
Celelalte secvene care conin substantive din grupa genului 3 sg. sunt: adevrul meu, calul
vostru, viaa aceasta, unde adevr = istina, cal = loshad, via = zhizn; meu = *moy
(de la moy dom), vostru = *vash (vash verblyud), aceasta = *eto (eto veko). Se ajunge la
forma corect a acestor trei adjective prin analogie: o de la eto se nlocuiete cu a, astfel nct avem
perechea: eta (adj. dem. apr. g. 3) i ta (adj. dem. dep. g. 3); adjectivului vash i se adaug terminaia
a, astfel nct avem perechea: vasha (adj. pos. pers. II pl.) nasha (adj. pos. pers. I pl.), la fel i
adjectivului posesiv moy, cruia i se adaug desinena -a moya.
Adevrul meu = moya istina
Calul vostru = vasha loshad
Viaa aceasta = eta zhizn
PASUL 4
Se traduc secvenele genului 2 sg. (-e, -o): care var, soare frumos, fereastra mea, vederea
voastr, unde var = leto, soare = solntse, fereastr = okno, vedere = zreniye; care =
*kakoy, frumos = *krasivyy; mea = *moy, voastr = *vash. Acestor adjective li se adaug
desinena pentru genul 2 sg. -e, astfel avem: kakoye, krasivoye, moye i vashe. Krasivoye se scrie cu
-oye prin analogie cu bolshoye i kakoye:
Care var = kakoye leto
Soare frumos =krasivoye solntse
Fereastra mea = moye okno
Vederea voastr = vashe zreniye
PASUL 5
Se traduc secvenele genului 1 sg.: pdurea ta i datorie mare, unde pdure = les, datorie
= dolg, iar ta = *tvoye i mare = *bolshoye. Adjectivele genului 1 sg. se formeaz prin
nlturarea desinenei de singular a genului 2 (-e): tvoy i bolshoy, dup modelul lui moy i kakoy:

Pdurea ta = tvoy les


Datorie mare = bolshoy dolg
PASUL 6
Se traduc secvenele care sunt la plural: rechinii ti, pdurile mari, caii notri i ferestrele
acestea. Pentru aceasta se analizeaz secvenele din cerin care sunt la plural: mo doma,
kakiye nochi, krasivyye gory, vashi mesta.
Se observ c substantivele au urmtoarele desinene de plural: cele care se termin n consoan
i n vocala -o formeaz pluralul cu desinena -a: dom doma; mesto mesta, substantivele care se
termin n -a la singular, se termin n -y la plural: gora gory, iar la substantivele care se termin
n semnul moale - la singular, acesta este nlocuit cu desinena -i la plural: noch -nochi. De aici
rezult c forma de plural pentru akula (rechin) este akuly, pentru les (pdure) lesa, pentru
loshad (cal) loshadi i pentru okno (fereastr) okna:
dom doma
les lesa

mesto mesta
okno okna

noch nochi
loshad loshadi

gora gory
akula akuly

Se observ c adjectivele la plural, indiferent de gen se termin n -i sau -e. Astfel, ti = tvoi,
dup modelul lui moi (mele), mari = bolshyye, dup modelul krasivyye, notri = nashi, dup
modelul lui vashi (tale), acestea = eti, dup principiul: se adaug -i formelor scurte
adjectivelor formate din 1-2 silabe i -e formelor lungi adjectivelor care au mai mult de 2 silabe
(excepie face adj. dem. dep. te):
Rechinii ti = tvoi akuly
Pdurile mari = bolshyye lesa
Caii notri = nashi loshadi
Ferestrele acestea = eti okna

BAREM
SUBIECTUL 1
se acord cte 1 punct pentru fiecare coresponden numr traducere alamblak, n total 10
puncte;
se acord cte 1 punct pentru fiecare numr transcris din alamblak, n total 6 puncte;
se acord cte 1 punct pentru fiecare numr transcris n alamblak, n total 3 puncte;
se acord 11 puncte pentru formularea clar, logic i corect a explicaiilor.
Nu se (de)puncteaz folosirea termenilor lingvistici.
SUBIECTUL 2
se acord cte 2 puncte pentru fiecare propoziie tradus corect n limba romn; n total 6 puncte;
se acord cte 2 punct pentru fiecare propoziie tradus corect din limba galez; n total 6 puncte;
se acord 18 puncte pentru formularea clar, logic i corect a explicaiilor.
Nu se (de)puncteaz folosirea termenilor lingvistici (consoan surd sonor, obiect direct,
alternane fonetice etc.).
SUBIECTUL 3
se acord cte 0,4 puncte pentru fiecare substantiv grupat corect pe genuri, n total 10 puncte;
se acord cte 0,5 puncte pentru fiecare secven tradus corect, n total 7 puncte;

se acord 13 puncte pentru formularea clar, logic i corect a explicaiilor.


Nu se (de)puncteaz folosirea termenilor lingvistici: desinen, adjectiv demonstrativ etc. i
numirea propriu-zis a genurilor: masculin, feminin i neutru.