Sunteți pe pagina 1din 17

Guvernele Romniei

de dup decembrie 1989


guvernul provizoriu
guvernul ROMAN
guvernul STOLOJAN
guvernul VCROIU
guvernul CIORBEA
guvernul RADU VASILE
guvernul ISRESCU
guvernul NSTASE
guvernul TRICEANU
guvernul BOC I
guvernul BOC II
guvernul BOC III
guvernul BOC IV
guvernul BOC V

26.12.1989 - 28.06.1990
28.06.1990 - 16.10.1991
16.10.1991 - 19.11.1992
19.11.1992 - 11.12.1996
12.12.1996 - 17.04.1998
17.04.1998 - 22.12.1999
22.12.1999 - 28.12.2000
28.12.2000 - 28.12.2004
29.12.2004 - 22.12.2008
22.12.2008 - 01.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
23.12.2009 - 02.09.2010
03.09.2010 -

guvernul provizoriu
Prim-ministru
Viceprim-ministru
Viceprim-ministru
Viceprim-ministru
Viceprim-ministru
Ministrul de interne
Ministrul afacerilor externe
Ministrul justiiei
Ministrul culturii
Ministrul nvmntului
Ministrul cultelor
Ministrul aprrii naionale
Ministrul economiei naionale
Ministrul agriculturii i industriei alimentare
Ministrul energiei electrice
Ministrul industriei chimice i petrochimce
Ministrul industriei electrotehnicii, electronicii i
informaticii
Ministrul industriei metalurgice
Ministrul petrolului
Ministrul industriei uoare
Ministrul industriei construciilor de maini
Ministrul geologiei
Ministrul minelor
Ministrul industriei lemnului
Ministrul apelor, pdurilor i mediului
Ministrul potelor i telecomunicaiilor
Ministrul comerului exterior
Ministrul turismului
Ministrul transporturilor
Ministrul sntii
Ministrul muncii i ocrotirilor sociale
Ministrul sporturilor
Ministrul construciilor
Ministru secretar de stat, preedinte al Comisiei
Naionale pentru Statistic
Ministru secretar de stat, preedinte al Comisiei
Naionale pentru Standarde i calitate
Preedintele Oficiului pentru Administraia
Local, cu grad de ministru secretar de stat
Ministru secretar de stat n Guvern

26.12.1989 - 28.06.1990
Petre Roman
Gelu Voican Voiculescu
Mihai Drgnescu
Ion Aurel Stoica
Anton Vtescu
Mihai Chiac
Doru Viorel Ursu
Sergiu Celac
Teofil Pop
Andrei Pleu
Mihai ora
Nicolae Stoicescu
Nicolae Militaru
Atanasie Victor Stnculescu
Atanasie Victor Stnculescu
Nicolae tefan
Adrian Georgescu
Gheorghe Caranfil
Anton Vtescu

26.12.1989 - 28.06.1990
28.12.1989 - 28.06.1990
28.12.1989 - 31.05.1990
28.03.1990 - 28.06.1990
28.03.1990 - 28.06.1990
28.12.1989 - 14.06.1990
14.06.1990 - 28.06.1990
28.12.1989 - 28.06.1990
03.01.1990 - 28.06.1990
28.12.1989 - 28.06.1990
30.12.1989 - 28.06.1990
18.01.1990 - 28.06.1990
26.12.1989 - 16.02.1990
16.02.1990 - 28.06.1990
28.12.1989 - 16.02.1990
28.12.1989 - 28.06.1990
28.12.1989 - 28.06.1990
28.12.1989 - 28.06.1990
29.12.1989 - 28.03.1990

Ioan Ghea
Victor Murea
Constantin Popescu
Ioan Aurel Stoica
Ioan Folea
Nicolae Dicu
Ion Rmbu
Simion Hncu
Stelian Pintilie
Nicolae M. Nicolae
Mihai Lupoi
Corneliu Burada
Dan Enchescu
Mihnea Marmeliuc
Mircea Angelescu
Alexandru Dimitriu
Petru Pepelea

29.12.1989 - 28.06.1990
29.12.1989 - 28.06.1990
29.12.1989 - 28.06.1990
30.12.1989 - 28.03.1990
02.01.1990 - 28.06.1990
02.01.1990 - 28.06.1990
14.01.1990 - 28.06.1990
28.12.1989 - 28.06.1990
02.01.1990 - 28.06.1990
02.01.1990 - 28.06.1990
02.01.1990 - 28.06.1990
02.01.1990 - 28.06.1990
08.01.1990 - 28.06.1990
05.01.1990 - 28.06.1990
30.12.1989 - 28.06.1990
18.01.1990 - 28.06.1990
30.12.1989 - 28.06.1990

Mihail Victor Buracu

30.12.1989 - 28.06.1990

Costic Bdescu

07.02.1990 - 28.06.1990

Ovidiu Adrian Moiu

08.02.1990 - 28.06.1990

guvernul ROMAN
Prim-ministru
Ministru de stat - activitatea industrial i
comercial
Ministru de stat - orientarea economic
Ministru de stat - calitatea vieii i protecia
social
Ministru de interne
Ministrul afacerilor externe
Ministru de finane
Ministru de stat - ministrul economiei i finanelor
Ministrul justiiei
Ministrul culturii
Ministrul nvmntului i tiinei
Ministrul aprrii naionale
Ministrul resurselor i industriei
Ministrul industriei
Ministrul agriculturii i industriei alimentare
Ministrul comunicaiilor
Ministrul comerului i turismului
Ministrul lucrrilor publice, transporturilor i
amenajrii teritoriului
Ministrul transporturilor
Ministrul mediului
Ministrul sntii
Ministrul muncii i proteciei sociale
Ministrul tineretului i sportului
Ministrul nsrcinat cu bugetul, n cadrul
Ministerului Economiei i Finanelor
Ministrul secretar de stat pentru privatizare la
Ministerul Agriculturii i Alimentaiei

28.06.1990 - 16.10.1991
Petre Roman
Theodor Stolojan
Anton Vtescu

28.06.1990 - 26.09.1991
01.10.1991 - 16.10.1991
28.06.1990 - 30.04.1991

Eugen Dijmrescu
Ion Aurel Stoica

28.06.1990 - 30.04.1991
28.06.1990 - 21.02.1991

Dan Mircea Popescu


Doru Viorel Ursu
Adrian Nstase
Theodor Stolojan
Eugen Dijmrescu
Victor Babiuc
Andrei Pleu
Gheorghe tefan
Atanasie Victor Stnculescu
Niculae Spiroiu
Mihai Zisu
Atanasie Victor Stnculescu
Ioan ipu - decedat
Andrei Chiric
Constantin Fota
Doru Pan

30.04.1991 - 16.10.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
02.06.1990 - 30.04.1991
30.04.1991 - 16.10.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
28.06.1990 - 30.04.1991
30.04.1991 - 16.10.1991
28.06.1990 - 30.04.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
28.06.1990 - 03.06.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
28.06.1990 - 30.04.1991

Traian Bsescu
Valeriu Eugen Pop
Bogdan Marinescu
Ctlin Zamfir
Mihnea Marmeliuc
Bogdan Niculescu Duvz
Florian Bercea

30.04.1991 - 16.10.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
28.06.1990 - 30.04.1991
30.04.1991 - 16.10.1991
28.06.1990 - 16.10.1991
30.04.1991 - 16.10.1991

Valeriu Pescariu

30.04.1991 - 16.10.1991

guvernul STOLOJAN
Prim-ministru
Ministrul pentru Relaia cu Parlamentul
Ministrul de Interne
Ministrul afacerilor externe
Ministrul economiei i finanelor
Ministrul Bugetului, Veniturilor Statului i
Controlului Financiar, n cadrul Ministerului
Economiei Finanelor
Ministrul justiiei
Ministrul culturii
Ministrul nvmntului i tiinei
Ministrul aprrii naionale
Ministrul industriei
Ministrul agriculturii i alimentaiei
Ministrul comunicaiilor
Ministrul comerului i turismului
Ministrul lucrrilor publice i amenajrii
Ministrul transporturilor
Ministrul mediului
Ministrul sntii
Ministrul muncii i proteciei sociale
Ministrul tineretului i sportului

16.10.1991 - 19.11.1992
Theodor Stolojan
Ion Aurel Stoica
Victor Babiuc
Adrian Nstase
George Danielescu
Florian Bercea

16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
17.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992

Mircea Ionescu Quintus


Ludovic Spiess
Mihail Golu
Niculae Spiroiu
Dan Constantinescu
Petru Mrculescu
Andrei Chiric
Constantin Fota
Dan Nicolae
Traian Bsescu
Marcian Bleahu
Mircea Maiorescu
Dan Mircea Popescu
Ioan Moldovan

16.10.1991 - 19.11.1992
17.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992
16.10.1991 - 19.11.1992

guvernul VCROIU
Prim-ministru
Ministru de stat - preedinte al Consiliului de
Coordonare, Strategie i Reform economic
Ministru de stat - ministrul muncii i proteciei
sociale
Ministru de stat - ministru de finane
Ministru de stat - ministru de externe
Ministru de interne

19.11.1992 - 11.12.1996
Nicolae Vcroiu
Miu Negrioiu

19.11.1992 - 11.12.1996
19.11.1992 - 27.08.1993

Mircea Coea
Dan Mircea Popescu

28.08.1993 - 11.12.1996
19.11.1992 - 11.12.1996

Florin Georgescu
Teodor Melecanu
George Ioan Dnescu
Doru Ioan Trcil
Ministrul industriilor
Dumitru Popescu
Alexandru Stnescu
Ministrul agriculturii i alimentaiei
Ioan Oancea
Valeriu Tabr
Alexandru Lpuan
Ministrul comunicaiilor
Andrei Chiric
Adrian Turicu
interimar Mircea Coea
Ovidiu Ioan Muntean
Virgil Popescu
Ministrul comerului
Constantin Teculescu
Cristian Ionescu
Petru Crian
Dan Ioan Popescu
Ministrul turismului
Dan Matei Agathon
Ministrul lucrrilor publice i amenajrii
Marin Cristea
Ministrul transporturilor
Paul Teodoru
Aurel Novac
Ministrul apelor, pdurilor i proteciei mediului Aurel Constantin Ilie
Ministrul sntii
Iulian Mincu
Daniela Barto
Ministrul tineretului i sportului
Gheorghe Angelescu
Alexandru Mironov
Ministru de justiie
Petre Ninosu
Iosif Gavril Chiuzbaian
Ion Predescu
Ministrul culturii
Mihai Golu
Petre Slcudeanu
interimar Liviu Maior
Marin Sorescu
Viorel Mrginean
Grigore Zanc
Ministrul nvmntului
Liviu Maior
Ministrul cercetrii i tehnologiei
Doru Dumitru Palade
Ministrul aprrii naionale
Niculae Spiroiu
Gheorghe Tinca
Ministru pentru relaia cu Parlamentul
Valer Dorneanu
Petre Ninosu

19.11.1992 - 11.12.1996
19.11.1992 - 11.12.1996
19.11.1992 - 06.03.1994
06.03.1994 - 11.12.1996
19.11.1992 - 20.01.1996
20.01.1996 - 11.12.1996
19.11.1992 - 18.08.1994
18.08.1994 - 03.09.1996
03.09.1996 - 11.12.1996
19.11.1992 - 18.08.1994
18.08.1994 - 31.01.1996
31.01.1996 - 06.03.1996
06.03.1996 - 03.09.1996
03.09.1996 - 11.12.1996
19.11.1992 - 28.08.1993
28.08.1993 - 04.05.1995
04.05.1995 - 19.01.1996
19.11.1992 - 11.12.1996
19.11.1992 - 11.12.1996
19.11.1992 - 11.12.1996
19.11.1992 - 06.03.1994
06.03.1994 - 11.12.1996
19.11.1992 - 11.12.1996
19.11.1992 - 23.08.1996
23.08.1996 - 11.12.1996
19.11.1992 - 28.08.1993
28.08.1993 - 11.12.1996
19.11.1992 - 06.03.1994
06.03.1994 - 03.09.1996
03.09.1996 - 11.12.1996
19.11.1992 - 28.08.1993
28.08.1993 - 05.11.1993
05.11.1993 - 25.11.1993
25.11.1993 - 05.05.1995
05.05.1995 - 23.08.1996
23.08.1996 - 11.12.1996
19.11.1992 - 11.12.1996
19.11.1992 - 11.12.1996
19.11.1992 - 06.03.1994
06.03.1994 - 11.12.1996
19.11.1992 - 20.10.1995
20.10.1995 - 11.12.1996

guvernul CIORBEA

12.12.1996 - 17.04.1998

Victor Ciorbea
interimar Gavril Dejeu
Ministru de stat - ministrul finanelor
Mircea Ciumara
Ministrul finanelor
Daniel Dianu
Ministru de stat - ministrul afacerilor externe
Adrian Severin
Andrei Pleu
Ministru de stat - ministrul reformei
Ulm Spineanu
Ministrul reformei, preedinte al Consiliului
Ilie erbnescu
pentru Reform
Ministru de stat, ministrul industriei i comerului Clin Popescu Triceanu
Mircea Ciumara
Ministrul justiiei
Valeriu Stoica
Ministrul muncii i proteciei sociale
Alexandru Athanasiu
Ministrul aprrii naionale
Victor Babiuc
Constantin Dudu Ionescu
Ministru de stat, ministru de interne
Gavril Dejeu
Ministrul agriculturii i alimentaiei
Dinu Gavrilescu
Ministrul transporturilor
Traian Bsescu
Anton Ionescu
Ministrul comunicaiilor
Sorin Pantil
Ministrul turismului
Ako Birtalan
Ministrul lucrrilor publice i amenajrii
Nicolae Noica
Ministrul apelor, pdurilor i mediului
Ion Oltean
Sorin Frunzverde
Romic Tomescu
Ministrul nvmntului
Virgil Petrescu
Ministrul educaiei naionale
Andrei Marga
Ministrul cercetrii i tehnologiei
Bujor Bogdan Teodoriu
Horia Ene
Ministrul sntii
tefan Iosif Drgulescu
Ion Victor Bruckner
Ministrul culturii
Ion Caramitru
Ministrul tineretului i sportului
Sorin Stnescu
Crin Antonescu
Ministrul pentru relaia cu Parlamentul
Bogdan Biculescu Duvz
Ioan Murean
Ministru delegat pe lng primul-ministru pentru Remus Opri
coordonarea Secretariatului General al Guvernului
i a Departamentului pentru administraie public
local
Ministru delegat pe lng primul-ministru pentru Alexandru Herlea
integrare european
Ministrul privatizrii
Valentin M. Ionescu
Ministru delegat pe lng primul ministru pentru Radu Boroianu
informaii publice
Sorin Botez
Ministru delegat pe lng primul ministru pentru Gzorgy Tokay
minoriti naionale

12.12.1996 - 30.03.1998
30.03.1998 - 17.04.1998
12.12.1996 - 05.12.1997
05.12.1997 - 17.04.1998
12.12.1996 - 29.12.1997
29.12.1997 - 17.04.1998
12.12.1996 - 05.12.1997
05.12.1997 - 17.04.1998

Prim-ministru

12.12.1996 - 05.12.1997
05.12.1997 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998
12.12.1996 - 29.12.1997
11.02.1998 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998
12.12.1996 - 11.02.1998
11.02.1998 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998
12.12.1996 - 05.12.1997
05.12.1997 - 11.02.1998
11.02.1998 - 17.04.1998
12.12.1996 - 05.12.1997
05.12.1997 - 17.04.1998
12.12.1996 - 11.02.1998
11.02.1998 - 17.04.1998
12.12.1996 - 05.12.1997
05.12.1997 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998
12.12.1996 - 05.12.1997
05.12.1997 - 17.04.1998
12.12.1996 - 11.02.1998
11.02.1998 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998

12.12.1996 - 17.04.1998
05.12.1997 - 17.04.1998
12.12.1996 - 05.12.1997
05.12.1997 - 17.04.1998
12.12.1996 - 17.04.1998

guvernul RADU VASILE

17.04.1998 - 22.12.1999

Radu Vasile
Alexandru Athanasiu
Victor Babiuc
Valeriu Stoica
Gavril Dejeu
Constantin Dudu Ionescu
Ministrul afacerilor externe
Andrei Pleu
Ministrul finanelor
Daniel Dianu
Decebal Traian Reme
Ministrul muncii i proteciei sociale
Alexandru Athanasiu
Ministrul privatizrii
Sorin Dimitriu
Ministrul industriei i comerului
Radu Berceanu
Ministrul agriculturii i alimentaiei
Dinu Gavrilescu
Ioan Avram Murean
Ministrul transporturilor
Traian Bsescu
Ministrul lucrrilor publice i amenajrii
Nicolae Noica
Ministrul comunicaiilor
Sorin Panti
Ministrul apelor, pdurilor i proteciei mediului Romic Tomescu
Ministrul educaiei naionale
Andrei Marga
Ministrul sntii
Francisc Branyi
Hajdu Gabor
Ministrul reformei, preedintele Consiliului pentru Ioan Avram Murean
Reform
Victor Babiuc
Ministrul turismului
Sorin Frunzverde
Ministrul cercetrii i tehnologiei
Horia Ene
interimar Valeriu Stoica
Ministrul culturii
Ion Caramireu
Ministrul tineretului i sportului
Crin Antonescu
Ministrul pentru relaiile cu Parlamentul
Alexandru Sassu
Ministru delegat pe lng primul-ministru pentru Alexandru Herlea
integrare european
Ministru delegat pe lng primul-ministru pentru Gyorgy Tokay
minoriti naionale
Peter Eckstain Kovacs

17.04.1998 - 13.12.1999
13.12.1999 - 22.12.1999
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 21.01.1999
21.01.1999 - 22.12.1999
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 23.09.1998
23.09.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 02.12.1999
17.04.1998 - 19.10.1998
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 02.12.1998
02.12.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 16.12.1998
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 21.12.1999
17.04.1998 - 24.06.1998
10.07.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 02.12.1998

Prim-ministru

interimar
Ministru de stat - ministrul aprrii naionale
Ministru de stat - ministrul justiiei
Ministrul de interne

02.12.1998 - 16.12.1998
17.04.1998 - 16.12.1998
17.04.1998 - 30.10.1998
30.10.1998 - 17.12.1998
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 16.12.1998
17.04.1998 - 22.12.1999
17.04.1998 - 27.01.1999
27.01.1999 - 22.12.1999

guvernul ISRESCU
Prim-ministru
Ministru de stat - preedintele Consiliului de
Coordonare Economico - Financiar
Ministru de stat - ministrul afacerilor externe
Ministru de stat - ministrul justiiei
Ministru de stat - ministrul sntii
Ministru de interne
Ministrul aprrii naionale
Ministru de finane
Ministrul muncii i proteciei sociale
Ministrul industriei i comerului
Ministrul agriculturii i alimentaiei
Ministrul transporturilor
Ministrul lucrrilor publice i amenajrii
Ministrul apelor, pdurilor i proteciei mediului
Ministrul educaiei naionale
Ministrul culturii
Ministrul tineretului i sportului
Ministrul funciei publice

22.12.1999 - 28.12.2000
Mugur Isrescu
Mircea Ciumara

22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000

Petre Roman
Valeriu Stoica
Hajdu Gabor
Constantin Dudu Ionescu
Victor Babiuc
Sorin Frunzverde
Decebal Traian Reme
Smaranda Dobrescu
Radu Berceanu
Ioan Avram Murean
Traian Bsescu
Anca Boagiu
Nicolae Noica
Romic Tomescu
Andrei Marga
Ion Caramitru
Crin Antonescu
Vlad Roca

22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 13.03.2000
13.03.2000 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 26.06.2000
27.06.2000 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000
22.12.1999 - 28.12.2000

guvernul NSTASE

28.12.2000 - 28.12.2004

Prim-ministru

28.12.2000 - 21.12.2004
21.12.2000 - 28.12.2004
28.12.2000 - 19.06.2003
19.06.2003 - 11.03.2004
19.06.2003 - 14.07.2004
14.07.2004 - 28.12.2004
11.03.2004 - 15.06.2004

Adrian Nstase
interimar Eugen Bejinariu
Ministrul de interne
Ioan Rus
Ministrul administraiei i internelor
Ioan Rus
Ministru delegat pentru administraia public
Gabriel Oprea
Gheorghe Emacu
Ministru de stat pe probleme sociale - ministrul
Ioan Rus
administraiei i internelor
Marian Sniu
Ministrul industriei i resurselor
Dan Ioan Popescu
Ministrul economiei i comerului
Dan Ioan Popescu
Ministru de stat pe probleme economice, ministrul Dan Ioan Popescu
economiei i comerului
Ministru delegat pentru comer
Eugen Dijmrescu
Vasile Radu
Ministru de stat - coordonarea activitilor din
Ioan Talpe
aprar, integrare european i justiie
Ministrul afacerilor externe
Mircea Geoan
Ministrul integrrii europene
Hildegard Puwak
interimar Vasile Puca
Alexandru Frca
Ministru delegat, negociator-ef la UE
Vasile Puca
Ministrul finanelor publice
Mihai Tnsescu
Ministrul justiiei
Rodica Stnoiu
Cristian Diaconescu
Ministrul aprrii naionale
Ioan Mircea Pacu
Ministrul muncii i solidaritii sociale
Marian Srbu
Ministrul muncii, solidaritii sociale i familiei
Elena Dumitru
Dan Mircea Popescu
Ministru delegat pentru relaia cu partenerii sociali Marian Srbu
Bogdan Niculescu Duvz
Ministrul apelor i proteciei mediului
Aurel Constantin Ilie
Petru Lifciu
Ministrul agriculturii, alimentaiei i pdurilor
Ilie Srbu
Ministrul agriculturii, pdurilor, apelor i mediului Ilie Srbu
Ministrul agriculturii, pdurilor i dezvoltrii
Ilie Srbu
Petre Daea
Ministrul turismului
Dan Matei Agathon
Ministrul lucrrilor publice, transporturilor i
Miron Mitrea
locuinei
Ministrul transporturilor, construciilor i
Miron Mitrea
Ministrul educaiei i cercetrii
Ecaterina Amdronescu
Ministrul educaiei, cercetrii i tineretului
Alexandru Athanasiu
Ministrul educaiei i cercetrii
Alexandru Athanasiu
Ministru delegat pentru activitatea de cercetare
erban Constantin Valeca
Ministrul sntii i familiei
Daniela Barto
Ministrul sntii
Mircea Beuran
interimar Ionel Blnculescu
Ovidiu Brnzan
Ministrul culturii i cultelor
Rzvan Theodorescu

15.06.2004 - 28.12.2004
28.12.2000 - 19.06.2003
19.06.2003 - 11.03.2004
11.03.2004 - 28.12.2004
19.06.2003 - 11.10.2004
11.10.2004 - 28.12.2004
11.03.2004 - 28.12.2004
28.12.2000 - 28.12.2004
28.12.2000 - 20.10.2003
20.10.2003 - 27.11.2003
27.11.2003 - 28.12.2004
28.12.2000 - 28.12.2004
28.12.2000 - 28.12.2004
28.12.2000 - 10.03.2004
10.03.2004 - 28.12.2004
28.12.2000 - 28.12.2004
28.12.2000 - 19.06.2003
19.06.2003 - 14.07.2004
14.07.2004 - 28.12.2004
19.06.2003 - 14.07.2004
14.07.2004 - 28.12.2004
28.12.2000 - 17.01.2002
17.01.2002 - 19.06.2003
28.12.2000 - 19.06.2003
19.06.2003 - 11.03.2004
11.03.2004 - 14.07.2004
14.07.2004 - 28.12.2004
28.12.2000 - 19.06.2003
28.12.2000 - 19.06.2003
19.06.2003 - 28.12.2004
28.12.2000 - 19.06.2003
19.06.2003 - 11.03.2004
11.03.2004 - 28.12.2004
28.12.2000 - 19.06.2003
28.12.2000 - 19.06.2003
19.06.2003 - 20.10.2003
20.10.2003 - 27.11.2003
27.11.2003 - 28.12.2004
28.12.2000 - 28.12.2004

Ministrul mediului i gospodririi apelor


Ministrul pentru ntreprinderile mici i mijlocii i
cooperaie
Ministrul tineretului i sportului
Ministrul administraiei publice
Ministrul informaiilor publice
Ministrul comunicaiilor i tehnologiei informaiei

Sperana Maria Ianculescu


Silvia Ciornei

11.03.2004 - 28.12.2004
28.12.2000 - 19.06.2003

Georgiu Gingra
Octav Cozmnc
Vasile Dncu
Dan Nica
Adriana icu
erban Mihilescu

28.12.2000 - 19.06.2003
28.12.2000 - 19.06.2003
28.12.2000 - 19.06.2003
28.12.2000 - 14.07.2004
14.07.2004 - 28.12.2004
28.12.2000 - 20.10.2003

Eugen Bejinariu
Acsinte Gapar
Acsinte Gapar
Nicolae erban
Ministru delegat al Autoritii pentru Privatizare i Ovidiu Muetescu
Administrarea Participaiunilor Statului
Ministru delegat pentru coordonarea autoritilor Ionel Blnculescu
de control

20.10.2003 - 28.12.2004
28.12.2000 - 19.06.2003
19.06.2003 - 08.06.2004
08.06.2004 - 28.12.2004
28.12.2000 - 19.06.2003

Ministru pentru coordonarea Secretariatului


general al Guvernului
Ministrul pentru relaia cu Parlamentul
Ministru delegat pentru relaia cu Parlamentul

19.06.2003 - 28.12.2004

guvernul TRICEANU
Prim-ministru
Ministrul Afacerilor Externe

Ministrul Administraiei i Internelor

29.12.2004 - 22.12.2008
Clin Popescu Triceanu
Mihai Rzvan Ungureanu
interimar Clin P.Triceanu
Adrian Cioroianu
Lazr Comnescu
Vasile Blaga

29.12.2004 - 22.12.2008
29.12.2004 - 22.03.2007
22.03.2007 - 04.04.2007
04.04.2007 - 07.04.2008
08.04.2008 - 22.12.2008
29.12.2004 - 04.04.2007

Cristian David
Codru ere
Varujan Vosganian
Ministrul Justiiei
Monica Macovei
Tudor Chiuariu
interimar Teodor Melecanu
Ctlin Predoiu
Ministrul Aprrii Naionale
Teodor Atanasiu
Sorin Frunzverde
Teodor Melecanu
Ministrul Transporturilor, Construciilor i
Gheorghe Dobre
Turismului
Radu Berceanu
Ludovic Orban
Ministrul Educaiei i Cercetrii
Mircea Miclea
Mihail Hrdu
Cristian Adomniei
Anton Anton
Ministrul Muncii, Solidaritii Sociale i Familiei Gheorghe Barbu

13.06.2006 - 04.04.2007
04.04.2007 - 22.12.2008
29.12.2004 - 10.11.2005
10.11.2005 - 04.04.2007
04.04.2007 - 07.10.2008
08.10.2008 - 22.12.2008
29.12.2004 - 04.04.2007

Paul Pcuraru
Mariana Cmpeanu
Ovidiu Ioan Silaghi

04.04.2007 - 23.09.2008
25.09.2008 - 22.12.2008
04.04.2007 - 22.12.2008

Gheorghe Flutur

29.12.2004 - 23.11.2006

Dan Motreanu
Decebal Traian Reme
Dacian Ciolo
Mircea Cintez
Eugen Nicolescu
Laszlo Borbely
Sulfina Barbu

06.12.2006 - 04.04.2007
04.04.2007 - 11.10.2007
12.10.2007 - 22.12.2008
29.12.2004 - 22.08.2005
22.08.2005 - 22.12.2008
04.04.2007 - 22.12.2008
29.12.2004 - 04.04.2007

Ministrul Economiei i Comerului

Ministrul pentru ntreprinderi mici i mijlocii,


comer, turism i profesii liberale
Ministrul Agriculturii, Pdurilor i Dezvoltrii
Rurale

Ministrul Sntii
Ministrul dezvoltrii, lucrrilor publice i
Ministrul Mediului i Gospodririi Apelor Ministerul Mediului i Dezvoltrii Durabile

Attila Korodi
Mona Musc
Adrian Iorgulescu
Ministrul comunicaiilor i tehnologiei informaiei Zsolt Nagy
interimar Laszlo Borbely
Iuliu Winkler
Borbely Karoly
Ministrul delegat pentru relaia cu Parlamentul
Bogdan Olteanu
Mihai Alexandru Voicu
Ministrul Culturii i Cultelor

04.04.2007 - 22.12.2008
29.12.2004 - 04.12.2006
12.12.2006 - 22.04.2008
29.12.2004 - 04.04.2007
04.04.2007 - 10.12.2007
15.01.2008 - 29.02.2008
29.02.2008 - 22.12.2008
29.12.2004 - 25.10.2006
25.10.2006 - 04.04.2007
04.04.2007 - 22.12.2008
29.12.2004 - 13.06.2006

04.04.2007 - 22.12.2008
29.12.2004 - 22.08.2005
22.08.2005 - 22.12.2008
29.12.2004 - 11.06.2007
19.06.2007 - 30.07.2007
30.07.2007 - 01.12.2007
10.12.2007 - 22.12.2008
29.12.2004 - 19.03.2006
23.05.2006 - 22.12.2008

Ministru de stat pentru coordonarea activitilor


din domeniul economic

Adriean Videanu

29.12.2004 - 20.03.2005

Gheorghe Seculici
Gheorghe Pogea
Marko Bela

20.03.2005 - 22.08.2005
22.08.2005 - 02.06.2006
29.12.2004 - 03.07.2007

Ministru de stat - cultur, nvmnt i integrare


europenan
Ministru de stat - mediul de afaceri i ntreprinderi George Copos
mici i mijlocii
Bogdan Pascu
Ministrul finanelor publice
Ionu Popescu
Sebastian Vldescu
Ministerul Economiei i Comerului
Varujan Vosganian
Ministrul integrrii europene
Ene Dinga
Anca Boagiu
Ministrul delegat pentru coordonarea
Mihai Alexandru Voicu
Secretariatului General al Guvernului
Radu Stroe
Ministrul delegat pentru controlul implementrii Cristian David
programelor cu finanare internaional i
urmrirea aplicrii acquis-ului comunitar
Ministrul delegat pentru lucrri publice i
Laszlo Borbely
amenajarea teritoriului
Ministrul delegat pentru comer
Iuliu Winkler
Ministrul delegat pentru coordonarea activitilor Sorin Vicol
de control

29.12.2004 - 01.06.2006
04.07.2006 - 04.12.2006
29.12.2004 - 22.08.2005
22.08.2005 - 03.04.2007
12.12.2006 - 04.04.2007
29.12.2004 - 22.08.2005
22.08.2005 - 04.04.2007
29.12.2004 - 23.05.2006
23.05.2006 - 04.04.2007
29.12.2004 - 04.04.2007

29.12.2004 - 03.04.2007
29.12.2004 - 04.04.2007
29.12.2004 - 21.01.2005

guvernul BOC I

22.12.2008 - 01.10.2009

PDL+PSD

Prim-ministru
Vice-prim-ministru
Ministerul Finanelor Publice
Ministerul Economiei
Ministrul Aprrii Naionale
Ministerul Dezvoltrii Regionale i Locuinelor
Ministerul Comunicaiilor i Societii
Ministerul Culturii, Cultelor i Patrimoniul
Ministerul Tineretului i Sportului
Ministerul Turismului
Ministerul Justiiei
Ministerul Muncii, Familiei i Proteciei Sociale
Ministerul Educaiei, Cercetrii i Inovrii
Ministerul Sntii Publice
Ministerul Agriculturii
Ministerul Administraiei i Internelor

Ministerul Afacerilor Externe


Ministerul Mediului
Ministerul IMM-urilor i Afacerilor
Ministrul pentru Relaia cu Parlamentul

Emil Boc
Dan Nica
Gheorghe Pogea
Adriean Videanu
Mihai Stnioar
Vasile Blaga
Gabriel Sandu
Theodor Paleologu
Monica Iacob Ridzi
Sorina Plcint
Elena Udrea
Ctlin Predoiu
Marian Srbu
Ecaterina Andronescu
Ionu Bazac
Ilie Srbu
Gabriel Oprea
Liviu Dragnea
Dan Nica
Cristian Diaconescu
Nicolae Nemirschi
Constantin Ni
Victor Ponta

PDL
PSD
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
independent
PSD
PSD
PSD
PSD
PSD
PSD
PSD
PSD
PSD
PSD
PSD

22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 15.07.2009
15.07.2009 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 13.01.2009
19.01.2009 - 02.02.2009
04.02.2009 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009
22.12.2008 - 01.10.2009

guvernul BOC II

01.10.2009 - 13.10.2009

PDL

Prim-ministru
Vice-prim-ministru
Ministerul Finanelor Publice
Ministerul Transporturilor i Infrastructurii
Ministerul Economiei
Ministrul Aprrii Naionale
Ministerul Dezvoltrii Regionale i Locuinelor
Ministerul Comunicaiilor i Societii
Ministerul Culturii, Cultelor i Patrimoniul
Ministerul Tineretului i Sportului
Ministerul Turismului
Ministerul Justiiei
Ministerul Muncii, Familiei i Proteciei Sociale
Ministerul Educaiei, Cercetrii i Inovrii
Ministerul Sntii Publice
Ministerul Agriculturii
Ministerul Administraiei i Internelor
Ministerul Afacerilor Externe
Ministerul Mediului
Ministerul IMM-urilor i Afacerilor
Ministrul pentru Relaia cu Parlamentul

Emil Boc
Vasile Blaga
Gheorghe Pogea
Radu Berceanu
Adriean Videanu
Mihai Stnioar
Vasile Blaga
Gabriel Sandu
Theodor Paleologu
Sorina Plcint
Elena Udrea
Ctlin Predoiu
Gheorghe Pogea
Emil Boc
Adriean Videanu
Radu Berceanu
Vasile Blaga
Ctlin Predoiu
Elena Udrea
Gabriel Sandu
Sorina Plcint

interimar
interimar
interimar
interimar
interimar
interimar
interimar
interimar
interimar

PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
independent
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
independent
PDL
PDL
PDL

01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009
01.10.2009 - 13.10.2009

guvernul BOC III

13.10.2009 - 23.12.2009

demis

Prim-ministru
Vice-prim-ministru
Ministerul Finanelor Publice
Ministerul Transporturilor i Infrastructurii
Ministerul Economiei
Ministrul Aprrii Naionale
Ministerul Dezvoltrii Regionale i Locuinelor
Ministerul Comunicaiilor i Societii
Ministerul Culturii, Cultelor i Patrimoniul
Ministerul Tineretului i Sportului
Ministerul Turismului
Ministerul Justiiei
Ministerul Muncii, Familiei i Proteciei Sociale
Ministerul Educaiei, Cercetrii i Inovrii
Ministerul Sntii Publice
Ministerul Agriculturii
Ministerul Administraiei i Internelor
Ministerul Afacerilor Externe
Ministerul Mediului
Ministerul IMM-urilor i Afacerilor
Ministrul pentru Relaia cu Parlamentul

Emil Boc
Vasile Blaga
Gheorghe Pogea
Radu Berceanu
Adriean Videanu
Mihai Stnioar
Vasile Blaga
Gabriel Sandu
Theodor Paleologu
Sorina Plcint
Elena Udrea
Ctlin Predoiu
Gheorghe Pogea
Emil Boc
Adriean Videanu
Radu Berceanu
Vasile Blaga
Ctlin Predoiu
Elena Udrea
Gabriel Sandu
Sorina Plcint

PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
independent
PDL
PDL
PDL
PDL
PDL
independent
PDL
PDL
PDL

13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009
13.10.2009 - 23.12.2009

guvernul BOC IV
Prim-ministru
Vice-prim-ministru
Ministerul Administraiei i Internelor
Ministerul Economiei i Mediului de Afaceri
Ministerul Transporturilor i Infrastructurii
Ministerul Dezvoltrii Regionale i Turismului
Ministerul Culturii i Patrimoniul Naional
Ministerul Muncii, Familiei i Proteciei Sociale
Ministerul Agriculturii i Dezvoltrii Rurale
Ministerul Sntii
Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului
Ministerul Mediului i Pdurii
Ministerul Comunicaiilor i Societii Informaionale
Ministerul Finanelor Publice
Ministrul Aprrii Naionale
Ministerul Justiiei
Ministerul Afacerilor Externe

23.12.2009 - 2.09.2010
Emil Boc
Marko Bela
Vasile Blaga
Adriean Videanu
Radu Berceanu
Elena Udrea
Kelemen Hunor
Mihai eitan
Mihail Dumitru
Cseke Atilla
Petru Daniel Funeriu
Laszlo Borbely
Gabriel Sandu
Sebastian Vldescu
Gabriel Oprea
Ctlin Marian Predoiu
Theodor Baconschi

PDL
UDMR
PDL
PDL
PDL
PDL
UDMR
PDL
independent
UDMR
PDL
UDMR
PDL
independent
independent
independent
independent

23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010
23.12.2009 - 02.09.2010

guvernul BOC V
Prim-ministru
Vice-prim-ministru
Ministerul Administraiei i Internelor
Ministerul Economiei i Mediului de Afaceri
Ministerul Transporturilor i Infrastructurii
Ministerul Dezvoltrii Regionale i Turismului
Ministerul Culturii i Patrimoniul Naional
Ministerul Muncii, Familiei i Proteciei Sociale
Ministerul Agriculturii i Dezvoltrii Rurale
Ministerul Sntii
Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului
Ministerul Mediului i Pdurii
Ministerul Comunicaiilor i Societii Informaionale
Ministerul Finanelor Publice
Ministrul Aprrii Naionale
Ministerul Justiiei
Ministerul Afacerilor Externe

03.09.2010 Emil Boc


Marko Bela
Vasile Blaga
Ion Ariton
Anca Boagiu
Elena Udrea
Kelemen Hunor
Ioan Boti
Valeriu Tabr
Cseke Atilla
Petru Daniel Funeriu
Laszlo Borbely
Valerian Vreme
Gheorghe Ialomiianu
Gabriel Oprea
Ctlin Marian Predoiu
Theodor Baconschi

PDL
UDMR
PDL
PDL
PDL
PDL
UDMR
PDL
PDL
UDMR
PDL
UDMR
PDL
PDL
UNPR
independent
independent

03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 03.09.2010 -