Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecie

SCOALA: Eco-Scoala cu clasele I-VIII,Ion Creanga Nr 9 Suceava

PROFESOR: Prundeanu Elena Monica


DATA :23.04.2012 CLASA: a-VIII

-a B OBIECTUL: Istorie TEMA : Principatele si chestiunea orientala SUBIECTUL LECTIEI: Miscarea revolutionara condusa de Tudor Vladimirescu TIPUL LECTIEI: predare-invatare-evaluare TIMPUL: 50 minute LOCUL DE DESFASURARE AL LECTIEI: sala de clasa OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: consolidarea priceperilor si deprinderilor de invatare de catre elevi a cunostiintelor privind insemnatatea actiunii revolutionare a lui Tudor Vladimirescu OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: O1 sa defineasca urmatoarele notiuni: Comitet de Obladuire, Divan, pandur,Eteria, , domni pamanteni reaalizand un discurs oral de minim 50 de cuvinte O2 sa precizeze minimum 3 cauze declansarii miscarii revolutionare O3 sa prezinte desfasurarea revolutiei utilizand harta prcizand orasele prin care a trecut Tudor si punctand continutul fiecarui document O4 sa explice principalele urmari ale actiunii de la 1821 O5 sa aprecieze importanta acestei miscari revolutionare in istorie
STRATEGII DE PREDARE-INVATARE: METODE SI PROCEDEE: expunerea

Conversatia euristica problematizarea stiu/vreau sa stiu/am invatat Exersarea lucrului cu harta Discurs oral
MIJLOACE DE INVATAMANT: Sorin Oane si Maria Ochescu , Istorie,manual pentru clasa a VIII-a

Editura Humanitas , Sala de clasa Harta MODURI DE ORGANIZARE:individual Frontal BIBILIOGRAFIE: Sorin Oane si Maria Ochescu , Istorie,manual pentru clasa a VIII-,Editura Humanitas, Otetea,Andrei, Tudor Vladimirescu si revolutia din 1821, Bucuresti, Editura Stiintifica, 1971, Isacru, Gheorghe, Revolutia din 1821 condusa de Tudor Vladimirescu,Bucuresti, Albastros

Scenariul lectiei
Secventele lectiei
Moment Organizatoric
Continut instructiv Educative Strategii de predare invatarE Metode, mijloce, moduri de organizare Itemi de evaluare

Timp
2

OO

Momentul ascultarii lectiti de zi/a evaluarii curente Enuntarea temei si a obiectivelor operationale Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

25

O1 O2 O3 O4

Notarea absentelor,organizarea clasei pentu lectiei, se asigura ordinea si disciplina, se pregatesc mijloacele de invatamant Se realizeaza verificarea continutul stiintific predat ora anterioara. Domniile fanariote. Voi opta pentru un test fulger se realizeaza trecerea de la lectia anterioara la lectia de zi,se anunta titlul lectiei si obiectivele operationale Se transmite noul continut al lectiei.Voi solicita elevilor ajutorul,(vreau sa ii implic cat mai mult in activitatea de predare invatare) pentru ca impreuna sa completam schema lectiei Continutul stiintific care se prezinta elevilor este legat de anul 1821. Se vor atinge

sala de clasa frontal Sala de clasa Conversatia test

Voi cere elevilor sa-si pregateasca materialele necesare pentru sustinerea lectiei

Evaluare formativa

Sala de clasa Manual Frontal Expunerea Sala de clasa Manual Frontal Individual; Conversatia euristica Problematizarea stiu/vreau sa stiu/am invatat

Evaluare longitudinala

urmatoarele aspect: personalitatea lui Tudor Vladimirescu, cauzele revolutiei, desfasurarea acesteia, documetele, institutiile, termenii noi.consecintele si uciderea lui Tudor. Voi raspunde de asemenea si intrebarilor elevilor.elevii vor complela tabelul stiu/vreau sa stiu/am invatat

se va utiliza harta din manual

Fixarea si consolidarea cunostiintelor

12
O1

1.Utilizati termenii termenii


Comitet de Obladuire, Divan, pandur,Eteria, divan, domni pamanteni intr-un intr-un discurs oral de maximum 50 de cuvinte

Sala de clasa Conversatia Individual Frontal Discurs oral


Evaluare longitudinala Evaluare sumativa

Precizati cel putin 3 cauze ale revoutiei. O3 Prezentati desfasurarea revolutiei,

utilizand harta si unctand fiecare oras prin care a trecut Tudor Vladimirescu prezetand si documentele revolutiei O4 Explicati urmarile revolutiei.

individual, frontal
.

O5 Aprecieati insemnatatea actului de la 1821

Conversatia frontal, individual harta frontal manualul

Conversatia. Anuntarea temei pentru acasa se anunta tema pe care elevii o au de regatit Conversatia

Test.
1. Domnii fanariotii erau../(2 pct) 2. Principalele caracteristici ale domniilor fanariote au fost: (2pct) 3. Enumerati principalele aspect pozitive ale domniilor fanariote (2pct) 4. Explicati in ce consta fiscalitatea excesiva ..(2pct)

S-ar putea să vă placă și