Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

I.

Date generale
coala: coala Gimnazial Zamostea
Data: 18.05.2016
Clasa: a VIII-a A
Profesor: Strafuschi Dnu-Gheorghe
Disciplina: Matematic
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Unitatea de nvare: Corpuri rotunde
Titlul leciei: Cilindrul circular drept.
Tipul lecie: Comunicare i nsuire de noi cunotine
Durata leciei: 50 minute
Locul de desfurare: Cabinet de matematic

II.

Competene generale

CG1 Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de


contextul n care au fost definite.
CG2 Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse
n enunuri matematice.
CG3 -- Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea
local sau global a unei situaii concrete.
CG4 Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei
situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora.
CG5 -- Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii
problem.
CG6 Modelarea matematic a unor contexte matematice variate, prin integrarea
cunotinelor din diferite domenii.

III. Competene specifice


CS1 - Recunoaterea i descrierea unor proprietai ale unor figuri geometrice plane
n piramide sau pe desfaurrile acestora;
CS2 Alegerea reprezentarilor geometrice adecvate in vederea optimizarii
descrierii piramidelor i n vederea optimizrii calculelor de lungimi de segmente i de msuri de
unghiuri dintr-o piramid;
CS3 Calcularea ariilor i volumului corpurilor rotunde;
CS4 Transpunerea unor situaii-problem n limbaj geometric; rezolvarea
problemei obinute i interpretarea rezultatului.
CS5 Folosirea instrumentelor geometrice adecvate pentru reprezentarea prin
desen, n plan, a corpurilor rotunde.

IV. Obiective operaionale


-1-

La sfritul orei elevul va fi capabil:


A) Cognitive
OC1 Sa descrie configuratii geometrice intr-o problema data.
OC2 S reproduca formulele sau modalitatile de calcul pentru aria laterala, aria
totala i volumul cilindrului circular drept.
OC3 S determine elemente ale cilindrului circular drept cnd se cunosc volume
si/sau arii;
OC4 S rezolve probleme practice.

B) Psihomotorii
OP1 S aeze corect n pagin.
OP2 S scrie lizibil pe caiete i pe tabl.
OP3 S utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite.

C) Afective
OA1 S fie ateni.
OA2 S participe afectiv la lecie.
OA3 S reacioneze pozitiv, dorind s lucreze i s fie apreciai.
OA4 S-i dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
OA5 S manifeste dorina de a nva lucruri noi.

V. Metode i procedee de instruire :


M1 Conversaia(euristic, examinatoare);
M2 Expunerea;
M3 Explicaia;
M4 Exerciiul;
M5 Exemplificarea;
M6 Problematizarea;
M7 Observaia sistematizat;

VI.

Resurse :
A) Materiale :
RM1 Manual de matematic clasa a VIII-a.
RM2 Culegere de probleme clasa a VIII-a.
RM3 Fi de lucru.
RM4 Cret alb, cret colorat.
RM5 Instrumente de geometrie
B) Umane:
RU1 Clas omogen cu cunotine ce necesit consolidare.

VII.
VIII.

Forme de organizare: Frontal. Individual.


Bibliografie : Matematic. Manual pentru clasa a VIII-a. Editura Teora ;

Culegere Mate 2000+ - Consolidare Dan Zaharia Editura Paralela 45;

-2-

SCENARIUL DIDACTIC

Secvenele
leciei
Moment
organizatoric
(2 minute)

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

-creeaz condiiile necesare


desfurarii eficiente a leciei;

-elevul de serviciu prezint


absenii
- se pregtesc cu cele necesare
pentru lecie

-verific prezena elevilor;


-asigur

Captarea
ateniei
(3 minute)

Anunarea
temei si a
obiectivelor
(2 minute)

Reactualizarea
cunotinelor
anterioare
(5 minute)

o atmosfer

adecvat

pentru buna desfurare a orei;


-verificarea temei elevilor prin
sondaj, dialog profesor elev, elevelev, prin confruntarea rezultatelor.
n cazul n care apar diferene mari
la rezultat se rezolv problema la
tabl;
-se anun titlul leciei:
Cilindrul circular drept.;
-anun obiectivele leciei;

-comunicarea
problemelor
rezolvare

Metode
procedee
conversaia

rezultatelor/
ntmpinate
n conversaia
explicaia

-noteaz n caiete titlul leciei


-sunt ateni la obiectivele propuse

catalog

frontal
manual

-elevii rspund reamintindu-i conversaia


conotinele nvate
-sunt ateni i i completeaz explicaia
colegii atunci cnd este nevoie;

individual

caiet
tem

de

caiet
clas

de frontal

caiet
clas

de frontal

conversaia
explicaia

-se pun ntrebri recapitulative:


- Ce intelegeti prin corpuri
rotunde?
- Dati exemple de corpuri

Strategii didactice
i Mijloace de Forme
de Evaluare
nvmnt organizare

analiza
rspunsurilor

analiza
rspunsurilor

rotunde.
Dirijarea
invatarii i
asigurarea
feed-backului:
(35
minute)

investigaia

---- vom construi un cilindru


circular drept i vom pune n
eviden elementele acestuia.
--- Prin infasurarea unui
dreptunghi , se obtine un cilindru
circular drept.

-sunt ateni la explicaiile


profesorului
-se lucreaz la tabl i n caiete de
clas
-cei care termin n timp scurt
exerciiile de pe fi vor primi
altele;
D

Segmentul rosu de pe suprafata


cilindrului reprezinta generatoarea
cilindrului.
O linie dreapta care are un punct
comun cu un cerc si se misca pe
circumferinta cercului, genereaza
un cilindru.
Elementele cilindrului circular
drept sunt
-bazele doua discuri congruente
aflate in plane paralele . D(O,r) si

conversaia
explicaia
problematizar
ea
exerciiul

analiza
de munc
rspunsurilor
individual
dirijat
de observarea
fia de lucru profesor
sistematic a
ateniei
caiet
clas

D(O,r)
R 2
Ab=

Aria dreptunghiului este egala cu


Aria laterala a cilndrului

AL 2RG

AT AL 2 AB 2RG 2R 2

2R G R

Inaltimea cilindrului circular drept


este egala chiar cu generatoarea
cilindrului.
Formula pentru volumul
cilindrului este analoaga formulei
pentru volumul prismei drepte.
V AB H AB G
R 2 H R 2 G

Sectiunea axiala a cilindrului este


dreptunghiul din cilindru ABCD
( dreptunghiul verde din figura
cilindrului), care are lungimea de

2R si latimea egala cu G.

-- elevii primesc o fisa de lucru


-- pe fisa de lucru sunt si aplicatii
din viata cotidiana, care fac apel la
cunostinte
despre
piramida
patrulatera regulata
-se dau explicaii elevilor
-elevii care termina mai repede
primesc probleme din culegere
ateni
la
explicaiile conversaia
Tema pentru -exerciiile ramase din fisa de lucru -sunt
profesorului i noteaz tema
explicaia
acas
(2 minute)
Aprecieri
-se noteaz elevii care au colaborat -sunt ateni la ce se discut;
conversaie
cel mai mult
(1 minut)

caiet
clas
catalog

de frontal

frontal

aprecieri
verbale,
note

S-ar putea să vă placă și