Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA

COMUNICARE ÎN LIMBA
ROMÂNĂ
Clasa: a II-a A

Prof.inv. primar:
Marieta Cristina Mitrofan
Proiect didactic
Data:13.11.2017

Unitatea: Şcoala Gimnaziala Homocea

Clasa: a II-a A

Profesor inv. primar: Marieta-Cristina Mitrofan

Obiectul: Comunicare in limba romana

Unitatea tematica: Despre comunicare.

Subiectul: „Fetita cu parul azuriu”, de Aleksei Tolstoi

Tipul lecţiei: consolidare

Forma de realizare: activitate integrata

Discipline integrate:

Arte vizuale şi abilități practice

Dezvoltare personala

Muzică şi mişcare

Scop:

 dezvoltarea capacităţii de receptare şi difuzare a unei varietăţi de mesaje orale sau scrise, în contexte
de comunicare cunoscute ;
 îmbogăţirea, precizarea, nuanţarea şi activizarea vocabularului.
COMPETENTE SPECIFICE:

Comunicare în limba română:


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de
comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor
convenţionale.
COMPETENȚE INTEGRATE:
Dezvoltare personală:
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate;
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi;
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;

2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi;


Arte vizuale şi abilităţi practice:
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de
prelucrat şi tehnici accesibile;
Muzică şi mişcare:

2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul


intuitive.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

 Cognitive:
O1 - Să citească fluent, corect, conştient şi expresiv textul;
O2 -Să formuleze întrebări și răspunsuri referitoare la conținutul textului;
O3 - Să utilizeze cuvintele/expresiile noi în alte contexte;

O4-Sa desprinda informatiile esentiale din text;

O5-Să coloreze o imagine din povestea preferată;


O6-Sa interpreteze cantecul „In lumea povestilor”
 Afectiv- atitudinale:
O7 – să manifeste interes pentru o scriere corectă şi îngrijită;
O8– să manifeste spirit de colegialitate si competitivitate;

 Psiho – motorii:
O 9 – să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pentru scris;

Resurse metodologice:

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: conversaţia, observarea, munca independentă, lectura,


explicaţia, exercitiul, imaginatia, jocul didactic, „Cadranele, problematizarea,
„Ciorchinele”.
Mijloace de învățământ: manual, caiete, fișe de lucru, planse, laptop, Flipchart.

b) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.


Resurse temporale: 45 minute
Resurse umane: 21 elevi
Resurse spațiale: sala de clasă
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea
orală, evaluarea scrisă, aprecieri verbale.
Bibliografice:

Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ -


Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/
19.03.2013
Comunicare în limba română. Manual pentru clasa a II-a.Editura Arthur , aprobat
prin O.M nr.4781/13.10.2014, Autori: Claudia Matache, Adiana Malureanu, partea I.
Comunicare în limba română, Să dezlegăm tainele comunicării, Editura Carminis,
autori: Carmen Iordăchescu, semestrul II

Comunicare în limba română, Călătorie prin limba română – auxiliar de exerciţii,


Editura Carminis, autori: Adeluţa Roşu

Barbu, Marian (coord.), Metodica predării limbii şi literaturii române laînvăţământul


primar, Craiova, Ed. Ghe. Alexandru, 2003
DESFĂŞURAREA Activitatii
Nr. Etapele lectiei Ob Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice Evaluare
crt. Dozare .
op. Metode Mijloace Forme de
organizare
1 Moment - organizarea colectivului de elevi; conversația -manualul frontal Observarea
organizatoric sistematică
- pregătirea materialelor necesare -caietele
2’ desfașurarii lectiei; elevilor
- asigurarea unui climat favorabil -instrumente
învăţării. de scris

2 Reactualizarea O1 În timp ce se verifică tema sub aspect conversaţia Fişe de lucru individuala Observare
cunoștințelor cantitativ, elevii vor avea de rezolvat, în perechi, o explicaţia sistematica
in perechi
3’ fişă. (anexa 1)
aprecieri
Se verifică fişa şi se corectează greşelile exercitiul verbale
apărute.

Se verifică tema selectiv.


3. Captarea atenţiei O2 Conversatia Plansa frontal Observare
 Elevii sunt informaţi că au primit o sistematica
2’ scrisoare de la Zâna Toamnă, prin care aceasta Flipchart
le prezintă admiraţia sa pentru munca lor de
aprecieri
când a început şcoala.(anexa 2)
verbale
 Se realizează captarea atenției cu Marker
ajutorul unui rebus a carui solutie este
cuvantul “AZURIU”. (anexa 3)

4. Enunţarea scopului
şi a obiectivelor
conversaţia Caiete frontal şi Observarea
2’ Se anunță subiectul lecției și obiectivele
individual directa
într-un limbaj accesibil elevilor. Tablă

Se notează titlul lecției atât pe tablă, cât și în


caiete.
5. Dirijarea învăţării O3  Exersarea actului cititului prin procedee Exercitiul Manual Individual Evaluare
orala
23’ O4 diferite de lectură: citire în lanţ, citire

O5 selectivă, citire pe roluri.

O6
 Redarea continutului textului prin Evaluare
O7 Conversatia Frontal orala
intermediul intrebarilor.

Fise, Evaluare
 Rezolvarea exerciţiilor propuse.(plansa Flipchart scrisa
Explicatia Individual
–anexa 4) markere, Aprecieri
exercitiul frontal
verbale
caiete

 Folosind metoda Cadranelor,elevii vor Plansa,


fi grupaţi în patru echipe. Fiecare echipă Flipchart
va primi o fişă de lucru pe care Cadranele
Marker, fise Produsele
construieşte propriul cadran completat, echipe elevilor

ţinându-se cont şi de ideile altor elevi Aprecieri


din echipa de lucru. (anexa 5) verbale

 Propun elevilor un joc didactic


Săculeţul fermecat (anexa 6)

Elevii vor da săculeţul din mână în Conversatia


individual
mână. La semnalul "STOP",va veni câte saculet, Aprecieri
exercitiul jetoane
un elev în faţa clasei şi va citi cuvantul verbale

de pe jetonul extras din săculeţ. El va


numi un coleg care va spune un cuvant
cu sens opus fata de cel de pe jeton.
 Se realizeaza caracterizarea personajului Aprecieri
preferat sub forma de ciorchine.(anexa verbale,
Ciorchine Fise, plansa, echipe
produsele
7)
Markere, elevilor
Expertul fiecărei echipe afişează la tablă lipici,
fişa completată a echipei. jetoane

Se comentează/ se corectează.

Se recompensează după caz membrii


echipelor cu jetoane.

 Joc didactic: Asa da, asa nu!(anexa 8) Joc didactic In perechi

Plansa, Aprecieri
markere verbale
 Solicit elevilor să-şi imagineze şi să
prezinte oral un alt sfârşit pentru Imaginatia
Aprecieri
întâmplarea povestită în lecţie.
verbale

Exercitiul colectiv
 Se interpretează cântecul ,In lumea muzical laptop
basmelor”. Aprecieri
verbale

6 Evaluare O11  Fiecare elev va rezolva exercițiile Exercițiul Fișa de individual scrisă
propuse pe fișa de lucru. (anexa 9) lucru
7’

7 Încheierea activității  Se fac aprecieri generale și individuale Conversatia Frontal, Aprecieri


privind participarea elevilor la lecție. individual verbale
2’  Elevii sunt recompensati cu o diploma
pentru participare activa in cadrul orei.
 Tema pentru acasă: fişe de lucru Individual,
diferenţiate. Conversatia manual frontal
explicatia

Anexa 1-Activitate independenta

Încercuieşte numărul silabelor fiecărui cuvânt:

gradina 1 2 3 4
voios 1 2 3 4
Buratino 1 2 3 4
asprime 1 2 3 4
Anexa 2-rebus

Un rebus- a carui solutie pe vertical va fi cuvantul “AZURIU

1.Anotimpul recoltelor bogate.

2. Copacii incep sa isi scuture…..

3. Val argintiu asternut peste pamant.

4. Ultima luna de toamna.

5. Toamna, norii aduc mai multe ….

6. Se aduna toamna din livada.

Anexa 3
Dragii mei prieteni,

Ma aflu spre sfarstul calatoriei mele de anul acesta pe meleagurile romanesti.

Am trecut pe la fereastra clasei voastre si am vazut desenandu-ma frumos,

citind texte in care sunt descrisa, lucrand cu frunze si seminte la .orele de

abilitati, slavindu-ma in cantece si poezii.

Pentru toate astea va multumes, va felicit si va rog sa-mi trimiteti un mail cu

toate aceste lucrari ale voastre. Vreau sa vad si cat de descurcareti sunteti

astazi.

Mult succes!

Va imbratisez cu drag!

Zana Toamna

Anexa 4(plansa)

1. Formulati intrebari in legatura cu textul, care sa inceapa cu urmatoarele cuvinte:


Care___________________________________________________?
Cum___________________________________________________?
2. Restabiliti ordinea cuvintelor in urmatoarea propozitie! Transcrieti-o in caiete!
azuriu, dejun,micul, Fetita, cu, Buratino,parul, ia
Anexa 5-Cadrane
I.Raspundeti la intrebari:
IV. Completaţi enunţurile :
Fetita ia micul dejun cu __________________ Care sunt personajele textului?
Buratino se comporta______________la masa. ____________________________________________________________
Fetiţa cu parul___________il pedepseste pe ______________
Pentru că este obraznic ,fetiţa hotaraste sa-i faca ___________ lui __________________________________________________________
Buratino. Cum se comporta Buratino la masa?
___________________________________________________________

_________________________________________________________

III. Alcatuieste enunturi cu ajutorul cuvintelor: prajituri, azuriu, II. Coloreaza in nuante de albastru Fetita cu parul azuriu.
portelan
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________

Anexa 6-Joc didactic


Săculeţul fermecat

 Elevii vor da săculeţul din mână în mână. La


semnalul "STOP",va veni câte un elev în faţa clasei şi va
Personajul
citi cuvantul de pe jetonul extras preferat din săculeţ. El va numi un coleg care va spune un cuvant cu sens opus pentru
cel de pe jeton.

Exemple: dulce, jos, supărată, îndoit.


Anexa 7
Ciorchine

Anexa 8
Joc didactic-Asa da, asa nu!

Este un comportament frumos? DA sau NU?

aruncă prăjiturile întregi în gură şi le înghite nemestecate;


muşcă puţin şi cu grijă din prăjitură;
ia din borcan dulceaţă cu linguriţa şi o pune pe farfurioară;
bagă degetele în borcanul cu dulceaţă şi le linge;
bea fără zgomot cacao din ceaşcă;
stropeşte faţa de masă;
bagă nasul în călimară;
stropeşte cu cerneală în jur;
ia uşor tocul şi scrie cu grijă.

Anexa 9

Fişă de evaluare
Obiective:

-să identifice autorul, personajele si fragmentul din care face parte textul citit;

- sa formeze perechi de cuvinte cu acelaşi înţeles;


-sa completeze, dupa model, cuvintele date.

Itemi de evaluare

I1. Bifaţi răspunsurile corecte :

-.Autorul poveştii este. H.C.Andersen O A. Tolstoi O

- Fragmentul face parte din cartea : Crăiasa Zăpezii O Cheiţa de aur O

-Personajele poveştii sunt :

Buratino O Fetiţa cu părul azuriu O Degeţica O

I2.Uniti cuvintele cu sens asemanator :

Vesela azuriu

Bleu spune

Zice educat

Civilizat bucuroasa
I3. Completaţi după model:

azur – azuriu rugină - ......................................

argint - ................................. aur - ................................................

aramă - ................................. cenuşă - ................................


Daca ai terminat, BRAVO! Relaxeaza-te colorandu-l pe Buratino!

Descriptori de performanţă

Itemul FOARTE BINE BINE SUFICIENT

I1 Identifica autorul, Identifica autorul, Identifica autorul,


personajele si cartea din personajele si cartea din personajele si cartea din
care face parte povestea. care face parte povestea, care face parte povestea,
cu mici erori. cu mici erori.

I2 Formeaza perechi de Formeaza trei perechi de Formeaza doual perechi


cuvinte cu acelasi inteles. cuvinte cu acelasi inteles. de cuvinte cu acelasi
inteles.

I3 Completeaza toate Completeaza patru Completeaza doua cuvinte


cuvintele dupa model. cuvinte dupa model. dupa model.

S-ar putea să vă placă și