Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATĂ DE O ZI

„Capra cu trei ieziˮ


Data: 5.10.2018
Clasa Pregatitoare
Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema săptămânală: „A fost odată...ˮ
Tema activității: „Capra cu trei ieziˮ de Ion Creangă
Forma de realizare: activitate integrată (DLC+DOS)
ALA 1: Bibliotecă: „Citimˮ povestea și refacem imaginea lupului – lectură
după imagini, film la proiector
Știință: Ferma caprelor – sortare animale
ADE: DLC: Copiii iubesc povestea „Capra cu trei ieziˮ
DOS: Covrigei pentru masa lupului – activitate practic gospodărească
(modelaj)
Tipul activității: consolidare și verificare de cunoștințe
Forma de organizare: pe grupe, frontală, individuală
Scopurile activității:
 verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la povestea „Capra cu trei
ieziˮ;
 dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a
semnificațiilor structurilor verbale orale;
 consolidarea priceperii și deprinderii de a lipi diferite elemente pentru a realiza o lucrare
practică;
 stimularea creativității copiilor și a dorinței de cunoaștere, prin utilizarea unor noi
procedee tehnice;
 participarea la activitatea de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de
vorbitor, cât şi în calitate de auditor;
 formarea şi dezvoltarea priceperilor şi deprinderilor practic- gospodăreşti.
Obiective operaționale:
ALA1
Bibliotecă:
 să rasfoieasca”povestea urmărind ilustrațiile din carte;
 să observe imaginea lupului;
 să reconstituie imaginea lupului aranjând corect și lipind bucățile de puzzle.
Știință:
 să sorteze caprele din setul de animale domestice;
 să sorteze lupii din setul de animale sălbatice;
 să realizeze ferma caprelor din copăceii, gardurile și iarba găsite în setul de animale;
 să așeze lupii în afara gardului fermei;
 să-și imagineze un joc în care lupii vor să atace caprele de la fermă.

ADE
Domeniul experiențial: Limbă și comunicare
O1: să manifeste interes în timpul desfășurării
O2: să cânte alături de educatoare cântecul „Trei iezi cucuieți...ˮ pe o voce subțire
(precum capra) și pe voce groasă (precum lupul);
O3: să redea, pe scurt, conținutul poveștii „Capra cu trei ieziˮ;
O4: să lipească siluetele personajelor în timp ce povestesc;
O5: să raspundă la întrebările adresate de către educatoare, utilizând propoziţii clare şi
corecte din punct de vedere gramatical.

Domeniul experiențial: Om și Societate


O1: să denumească ingredientele/materialele folosite la prepararea covrigilor (apă,
făină, sare, drojdie, zahăr, lapte, susan);
O2: să descrie modul de lucru/etapele parcurse pentru realizarea activității
gospodărești;
O3: să respecte regulile de igienă la prepararea covrigilor.
Resurse:
 procedurale: conversația, explicația, exercițiul, povestirea, lipirea, dramatizare (teatru de
păpuși), posterul, modelajul, jocul, elementul–surpriză, aprecierea verbală, instructajul,
demonstrația, brainstorming-ul;
 materiale: planșă cu povestea „Capra cu trei ieziˮ, marionete pentru teatrul de păpuși,
geamul din lemn, cărți cu povestea, puzzle, set animale domestice/sălbatice, mulaj-capră,
o covată, o fermă din carton, insigne cu capra și lupul, lipici, coli albe, jetoane cu
imaginea personajelor din poveste, planșete, aluat, susan, șorț, bonetă, vase de bucătărie,
cuțite de plastic, covrigei, mere;
 umane: copiii, educatoarea;
 temporale: o zi.

Bibliografie:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani), 2008;
 Revista învăţământului preşcolar, nr. 1-2/2011, Editura Arlequin, București, 2011;
 Breben Silvia, Metode interactive de grup – ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002

Scenariul zilei

Înainte de venirea copiilor, în sala de grupă sunt pregătite materialele și se amenajează


sectoarele de activitate.
Ziua debutează cu întâlnirea de dimineață unde copiii vor fi așezați în semicerc pe
scăunele, eu dând tonul salutului, salutându-i: „Bună dimineața copii!ˮ Le voi propune o regulă,
ca astăzi, fiecare copil să își salute colegul, doar atunci când va primi în mână mulajul caprei.
Calendarul naturii va fi completat de copii, care vor da informații despre: zi, lună,
anotimp, anul în care ne aflăm, precum și vremea de afară.
Prezența se va realiza cu ajutorul unor flori colorate. Fiecare copil va primi câte o floare,
iar la calendar vor fi atașate două pahare (copiii prezenți și copiii absenți). În momentul în care
copilul își va auzi numele, va așeza floarea în paharul copiilor prezenți/paharul roșu. Florile
rămase le voi pune în paharul absenților/paharul albastru, apoi vom estima care grup de copii
este mai mare: cel al prezenților sau cel al absenților.
Împărtășirea cu ceilalți se va face prin relatarea unei întâmplări care s-a petrecut în
chiar în dimineața aceasta: „venind spre grădiniță m-am întâlnit pe drum cu personajul capra din
povestea „Capra cu trei ieziˮ care era foarte supărată. Lupul cel rău i-a spus că nici unui copil nu-
i mai place povestea, că tuturor li se pare urâtă, plictisitoare. Vouă vă place povestea? Nu-i așa că
este frumoasă. Haideți să-i arătăm caprei că lupul a mințit-o și că noi chiar știm povestea și ne
placeˮ. De asemenea, se prezintă oaspetele care a venit să vadă cât de cuminți suntem și dacă
într-adevăr știm povestea „Capra cu trei ieziˮ.
Tranziția se face cu ajutorul cântecului „Hai copile, hai la joc!ˮ. Toți copiii au insigne în
piept cu imaginea caprei și cu imaginea lupului. Copiii cu insigna lupului vor merge la centrul
Știință, iar ceilalți la Bibliotecă.După cum spuneam, în cadrul activităților liber alese, copiii se
împart în două grupe, la cele două centre. La sectorul Bibliotecă, copiii vor citi povestea
urmărind iustrațiile din cărți, apoi vor reface imaginea lupului, lipind piesele de puzzle. La
sectorul Științe, copiii au puse la dispoziție două seturi cu animale: domestice și sălbatice. Ei
trebuie să sorteze caprele și lupii, apoi cu ajutorul copacilor, gardurilor, a ierbii din seturi, trebuie
să construiască o fermă de capre. Apoi trebuie să-și imagineze un joc în care lupii vor să atace
caprele de la fermă. Când vor termina, vor schimba centrele, copiii apreciind lucrările colegilor
lor.

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE INSTRUMENTE
INDICATORI
Momentul Pregătirea materialelor necesare pentru
organizatoric fiecare centru de activitate. Asigurarea unui
climat educațional favorabil, în
concordanță cu tema săptămânii.
Captarea În cadrul întâlnirii de dimineață se va
atenţiei face: prezența copiilor, completarea
calendarului naturii, discuții referitoare la
tema abordată în această săptămână, astfel
realizându-se introducerea în activitate.
Captarea atenției se va face prin continuă
descoperirea unui pachet trimis de Capră. Îl elementul-surpriză
voi desface în fața lor, pentru a descoperi
ce surpriză ne-a pregătit. Copiii intuiesc
materialele (păpușile), specificând la ce se
folosesc, și din ce poveste fac parte.
Anunţarea temei şi Îi anunț pe copii, spre bucuria lor, că
enunţarea acele păpuși le voi folosi drept actori într-
obiectivelor un teatru de păpuși cu tema „Capra cu trei
ieziˮ. Apoi vom realiza tabloul poveștii
prin povestire și lipire concomitentă a conversația frontală
personajelor. Apoi ca să o ajutăm pe Capră
să pregătească masa lupului, noi vom
frământa aluat și vom face covrigei cu
susan.
Dirijarea învăţării Copiii, așezați la măsuțe, vor fi ateenți
la teatrul de păpuși pus în scenă de către
mine. Voi încerca să folosesc păpușile într-
un mod cât mai vizibil tuturor copiilor și să
îmi prefac vocea, imitând lupul, iezii și dramatizare Frontală
capra. Copiii trebuie să cânte cu mine (teatru de păpuși)
cântecul „Trei iezi cucuieți...ˮ pe o voce
subțire (precum capra) și pe voce groasă
(precum lupul).
După dramatizare, va trebui să redea,
pe scurt, și ei conținutul poveștii. Se va explicația
face însă, puțin diferit, prin realizarea
concomitentă a tabloului poveștii tema
„Capra cu trei ieziˮ. Vor folosi propoziții
simple, dar corecte.
Se împarte materialul necesar copiilor
(coli albe, jetoane cu personajele din
poveste și căsuța, lipici) pe care îl vor intui
singuri. Le voi explica modul de lucru, iar
ei vor lua aminte la cele spuse.
Copiii încep povestirea: „A fost odată continuă
o capră.... (copiii lipesc jetonul cu imaginea povestire
unei capre). Și ea avea trei iezi: unul mare
(lipesc jetonul cu imaginea iedului cel
mare), unul mijlociu (lipesc jetonul cu
imaginea iedului mijlociu) și unul mic
(lipesc jetonul cu imaginea iedului mic).
Cu toții locuiau într-o căsuță la marginea
pădurii (lipesc jetonul cu imaginea casei). povestire
Într-o zi capra le-a spus iezilor că trebuie să
meargă să aducă de mâncare dar să nu continuă
deschidă ușa nimînui, până când ea le va posterul
cânta așa: Trei iezi, cucuieți...etc..(copiii
cântă). Însă de după casă, pândea lupul cel
rău și înfometat (lipesc jetonul cu imaginea
lupului)....ˮ. Și tot așa povestesc până la
final, astfel realizând tabloul poveștii. Când
ajungem la cuvinte posibil necunoscute
pentru ei, le explic înțelesul lor. Le prezint, explicația
de asemenea, covata, în care se face aluatul
pentru pâine, cozonaci, covrigi, etc.
Când tablourile sunt gata, le punem la
expoziție, apoi le comunic faptul că m-a
rugat capra să o ajut să pregătească de
mâncare pentru lup. Ea singură nu se
descurcă, deoarece lupul e foarte flămând
și nu se satură repede. De aceea, eu la
rândul meu, îi voi ruga pe copii să o ajute
pe capră să facă niște covrigi pentru masă.
Le împart materialele necesare începând cu
șorțul și boneta, pentru a respecta regulile individuală
din bucătărie (ca să nu ne murdărim și să
evităm să cadă ceva mizerie de pe haine în
mâncare). Intuiesc mai departe materialul
expus: planșete, cuțite de plastic, aluat,
susan, farfurii. Voi arăta un model de demonstrația
covrig și voi demonstra modul de lucru:
voi tăia o bucată mică de aluat, o frământ,
o rulez pe planșetăm unesc capetele, apoi
presar susan peste el și îl așez pe platou.
Dau startul începerii activității
gospodărești insistând mereu pe modelaj
respectarea regulilor de păstrare a igienei la
masă. În timp ce frământă și modelează
covrigei, îi provoc să cânte sau să recite
diverse poezii.
Când covrigii sunt gata pregătiți, voi
lua platoul și îl voi duce la „cuptorˮ, pentru
a-i coace.
Retenție și transfer În timpul în care covrigeii se coc, copiii
se spală pe mâini, apoi se așează din nou la
măsuțe. Voi pune diverse întrebări legate Continuă
de povestea „Capra cu trei ieziˮ:
-V-a plăcut povestea? conversația
-Care este personajul preferat? De ce?
-Care sunt personajele bune?
-Care sunt personajele rele?
-Ce ați fi făcut dacă erați în locul iezilor?
-Ce se întâmpla dacă iezii nu deschideau brainstorming
ușa?
Evaluarea Evaluarea poveștii se va face astfel: frontală
fiecare copil care v-a răspunde corect la o evaluarea
întrebare, primește un covrig.
Încheierea Se fac aprecieri individuale și
activității colective asupra modului de desfășurare al conversația finală
activității.

Programul distractiv (ALA2)

1. Lupul și iezii – joc de mișcare


Se alege un lup și o capră, iar restul sunt iezii. Capra va trebui să atenționeze iezii,
atunci când va observa că lupul se apropie de ei: Iezișori, veniți la mama/Lupul e
aici, luați seama!. Lupul aleargă după iezi, și pe cel care îl prinde, îl face lup.
Jocul se repetă, până când fiecare copil trece prin rolul fiecărui personaj.
2. Capra cu trei iezi – vizionare desene animate

S-ar putea să vă placă și