Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 3 „IOAN BOLDESCU” GIURGIU


DATA : 14 MAI 2012
CLASA : IB
PROPUNATOR : Slate Steluta
OBIECTUL : Limba rromani
SUBIECTUL : „I buzni thaj le trin buznorre’’
AN DE STUDIU :I
TIPUL LECTIEI :Mixta

SCOPUL:
 Dezvoltarea capacitatii de recepatre a mesajului oral;
 Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;
 Formarea atitudinilor de empatie culturala si interculturala.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- să desprindă semnificaţia globală a unui mesaj oral pe o temă familiară, articulat clar şi rar;
O2- să distingă cuvintele într-o propoziţie audiată;
O3- să alcătuiască enunţuri proprii cu cuvinte din limba comună, corecte din punct de vedere
gramatical;
O4- să manifeste curiozitate faţă de sărbătorile laice şi religioase respectate în familie şi în
comunitate;

METODE SI PROCEDEE :
M1 - explicatia,
M2 - exercitiul,
M3 - conversatia,
M4 - dezbaterea,
M5- lucru in perechi
M6- autoevaluarea

MATERIALE DIDACTICE:
m1 - manualul,
m2 - calculator,
m3 - videoproiector,
m4 - fise de lucru.
BIBLIOGRAFIE

 Sarau Gheorghe 2004, Culegere de texte in limba rromani ,


Bucuresti, EDP
 Sarau Gheorghe 2000, Curs de limba rromani , Cluj-Napoca, Ed.
Dacia
 Sarau Gheorghe 2006, Limba si literatura rromani (clasa I),
Bucuresti, Editura Sigma
 Sarau Gheorghe 2005, Limba si literatura rromani (clasa I),
Bucuresti, Editura Sigma
SCENARIUL LECŢIEI

NR SECVENTE DE OB. CONŢINUTUL INVAŢĂRII RESURSE


CRT INVATARE OP. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDU- MATERIALE
RALE
1 MOMENT Pregăteste materialele necesare bunei Îşi pregătesc materialele necesare.
ORGANIZATORIC desfăşurări a lecţiei. Stabileşte liniştea
şi disciplina în clasă.
2 VERIFICAREA Cu ajutorul videoproiectorului Privesc imaginea m2, m3
CUNOSTINTELOR prezinta o imagine care cuprinde
INVATATE aspecte din lectia precedenta.
ANTERIOR O2 Initiaza, pe baza imaginii, un dialog
pe tema „Mirri livni”:
O3  Care sunt obiectele pe care le M3
gasim in dormitorul nostru? ... masa, scaun, fereastra, pat, m1
 La ce ne folosesc aceste
obiecte? ... la scris, la mancat, la dormit...
3 CAPTAREA O3 Se intreaba elevii despre povestile m2,m3
ATENTIEI cunoscute de ei. ....raspund in cor....
Care este cea mai iubita poveste de M1
catre ei? M3
Cu ajutorul videoproiectorului se M5
prezinta poveste „I buzni thaj le trin
buznorre”
Li se cere sa traduca cuvintele:
Capra ...buzni
Lup ...ruv
Mancare ...xamos
Ied ...buznorro

4 ANUNTAREA O1 – Prezinta tema lectiei: M1 m1, m2, m3


TEMEI SI A O4 „I buzni thaj le trin buznorre”
OBIECTIVELOR ... asculta si recepteaza mesajul
5 DIRIJAREA O1 Se va cere copiilor pe rand sa ....raspund pe rand m2
INVATARII reproduca cu cuvintele lor aceasta
poveste.
Se va intreba de cine este scrisa aceasta ... Ion Creanga M4 m3
poveste.
Ce alte povesti mai cunosc scrise de ....Punguta cu doi bani, Povestea
acelasi autor. porcului.... M2 m1
O2 Se explica cuvintele necunoscute. ...asculta si recepteaza mesajul M3
6 FIXAREA O4 Cu ajutorul slide-urilor se va cere m4
CUNOSTINTELOR elevilor sa recunoasca povestea dupa o ....raspund la intrebari M1
/ ASIGURAREA imagine sugestiva. M5
FEED-BACK-ULUI

M6
O4

Imparte elevilor fisele de lucru prin ....Deseneaza scene din poveste. M3


care li se cere sa deseneze o scena din
povestea Capra cu trei iezi..

7 EVALUARE Solicita elevilor sa-si autoevalueze ...isi autoevalueaza activitatea M7 m2,m3


activitatea.
Face aprecieri frontale si colective
Fisa de lucru nr. 1
Fisa de lucru nr.2
Fisa de lucru nr. 3
Fisa de lucru nr. 4
Fisa de lucru nr. 5
Fisa de lucru nr. 6

S-ar putea să vă placă și