Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnaziala nr. 3 Giurgiu


DATA : 17.03.2017
CLASA : a VI-a
PROPUNATOR : Slate Steluta
OBIECTUL : Limba rromani
SUBIECTUL : I kernavni, o akanutno vaxt
AN DE STUDIU : VI
TIPUL LECTIEI : Predare- invatare

SCOPUL:
 Consolidarea deprinderii de a citi corect, fluent, expresiv;
 Consolidarea deprinderii de a reda continutul unui text literar;
 Dezvoltarea vocabularului cu cuvinte si expresii noi;
 Consolidarea deprinderii de a identifica si de a conjuga verbe la
timpurile invatate;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - Sa citeasca corect , fluent ,in ritm propriu textul din manual;


O2 - Sa precizeze sensul propriu (din limba comuna) al cuvintelor din
expresiile date;
O3 - Sa elaboreze planul simplu de idei al povestirii;
O4 - Sa identifice si sa conjuge verbe la modul indicativ, timpul prezent si
viitor;
O5 - Sa identifice verbele atematice si cele tematice.

METODE SI PROCEDEE :
M1 - explicatia,
M2 - exercitiul,
M3 - conversatia,
M4 - dezbaterea,
M5 - problematizarea,

MATERIALE DIDACTICE:
m1 - manualul,
m2 - calculator,
m3 - videoproiector,
m4 – fise de lucru,
BIBLIOGRAFIE

 Sarau Gheorghe 2004, Culegere de texte in limba rromani , Bucuresti, EDP


 Sarau Gheorghe 2000, Curs de limba rromani , Cluj-Napoca, Ed. Dacia
 Ionel Codovan 2008, Limba si literatura rromani (clasa a VI-a),
Bucuresti, Editura VANEMONDE
 Sarau Gheorghe 2005, Limba si literatura rromani (clasa a III-a),
Bucuresti, Editura Sigma
SCENARIUL LECŢIEI

NRCRT SECVENTE DE OB. CONŢINUTUL INVAŢĂRII RESURSE EVALUARE


INVATARE OP. ACTIVITATEA ACTIVITATEA PROCEDU- MATERIALE
PROFESORULUI ELEVILOR RALE
1 MOMENT Pregăteste materialele necesare Îşi pregătesc
ORGANIZATORIC bunei desfăşurări a lecţiei. materialele
Stabileşte liniştea şi disciplina în necesare.
clasă.
2 VERIFICAREA Cu ajutorul videoproiectorului Privesc imaginea m2, m3
CUNOSTINTELOR prezinta o imagine care cuprinde
INVATATE ANTERIOR aspecte din lectia precedenta.
O2 Initiaza, pe baza imaginii, un
dialog pe tema „E Rroma”:
O3  Cine sunt rromi? ...calatori prin lume M3 Frontala
 Cum i-a lasat Dumnezeu ... cantand si m1
rromi pe pamant? dansand
 Unde traiesc rromii in
poezie?
...in carute Evaluare
 Cine a invatat poezia? ...cativa elevi vor individuala
spune cateva strofe continuua
 De cate feluri sunt verbele din poezie M3 m1
in limba rromani?
Atematice si
 Cate moduri are verbul? tematice

Doua, personale si
 Care sunt modurile
nepersonale
personale, dar nepersonale?
3 CAPTAREA ATENTIEI O5 Profesorul intreba elevii care sunt m2,m3 frontala
mtimpurile modului Indicativ in ...raspund la
limba romana? intrebari M1
M5

M3
4 ANUNTAREA TEMEI O1 Prezinta tema lectiei: Modul M1 m1, m2, m3 Observa
SI A OBIECTIVELOR – Indicativ, timpul prezent si viitor in
O5 limba rromani. Se va urmari: ... asculta si
identificarea si explicarea verbelor recepteaza mesajul
si conjugarea lor la timpul prezent
si viitor in limba rromani.
5 DIRIJAREA O1 Numeste un elev care sa citeasca ... un elev citeste m1 Frontala
INVATARII prima strofa din poezia E rroma. poezia Individuala
Solicita elevilor sa identifice
verbele din poezie si sa le noteze in ...cauta si noteaza in
caiet, profesorul le va nota la tabla caiete M4
magnetica.
Cere elevilor sa specifice tipul ... identifica m1
verbului. tipologia verbului, M2
Profesor prezinta elevilor cu tematic sau atematic M3
ajutorul videopriectorului cum se
O3 formeaza timpul prezent in limba ... asculta si
rromani receptioneaza
Li se cere elevilor sa selecteze din mesajul.
verbele identificate de ei, verbele la ...identifica verbele
prezent. la timpul trezent M2
Fiecare verb se va conjuga la modul Conjuga verbele
indicativ, timpul prezent la tabla si
de elevi in caiete. Noteaza in caiete m2. m3
Se va structura o formula de
construnctie a prezentului pentru
O4 verbele atematice si tematice la
tabla.

6 FIXAREA O3 Fiecare elev va primi o fisa de lucru m2, m3, m4 individuala


CUNOSTINTELOR / in care li se va solicita sa conjuge ... asculta si M4
ASIGURAREA FEED- un verb la modul indicativ, timpul recepteaza mesajul
BACK-ULUI O4 prezent, precum si un text lagunar.
... rezolva fisa de m5
lucru M2
7 EVALUARE Solicita elevilor sa-si autoevalueze ...isi autoevalueaza m2,m3 Frontala
activitatea prin schimbarea fiselor activitatea individuala
de lucru intre ei.
Face aprecieri frontale si
individuale
Se anunta tema pentru acasa.
Nume si Prenume
.................................
Fişă de lucru / Butǎqi fìśa

I. Nakhen k-o Indikativo modo, akanutno vaxt e avutne kernavnă, anƟ-i rromani
thaj i gaӠikani ćhib/ Conjugati la Modul Indicativ, timpul prezent, urmatoarele
verbe, atat in limba rromani, cat si in limba romana:
 Drabarel- a citi
 Xramosarel- a scrie
 Asal- a rade
 Ʒal- a merge

II. Pherden e ćuće thana anƟar o teksto thaj thon e ćaće forme!/ Umpleti spatiile
goale din text si puneti forma corecta!
E rroma (phirel) p- el droma e grastença thaj le vurdonença. Von (kerel) butǐ k-el
gaӠe thaj (lel) but love kaś te aśtin te (barărel) lenqe ćhavorre. Me (si) rrom thaj o
milaj (Ӡal) mirre dandença anƟ-o gav te (drabarel) e gaӠenqe.

S-ar putea să vă placă și