Sunteți pe pagina 1din 8

Școala Gimnazială „Petri Mor” Nuşfalău Prof. înv.

primar Moisi Mirela

PROIECT DIDACTIC
CLASA:I A
DATA: 17.12.2015

1
Școala Gimnazială „Petri Mor” Nuşfalău Prof. înv. primar Moisi Mirela

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii


DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA: Prietenia
SUBIECTUL LECŢIEI: -„Adunarea şi scăderea numerelor 0-20,
fără şi cu trecere peste ordin”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor
DOMENII INTEGRATE:Matematică și explorarea mediului
Comunicare în limba română
Arte vizuale și abilități practice

SCOPUl:

 Dezvoltarea gândirii și a limbajului matematic, formarea de deprinderi intelectuale şi stimularea capacităților cognitive și practic-utilitare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă, diferenţă;
 să rezolve corect, oral şi în scris, adunări şi scăderi cu numerele naturale din concentrul 0-20, fără trecere peste ordin;
 să verbalizeze operaţiile efectuate, motivând alegerile făcute în rezolvarea exerciţiilor şi problemelor;
 să rezolve independent şi în echipă sarcinile de lucru primite;
2
Școala Gimnazială „Petri Mor” Nuşfalău Prof. înv. primar Moisi Mirela

 să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare;


 Sistemul metodologic: conversația euristică, explicația, observația, demonstrația, problematizarea, exercițiul, jocul didactic, brainstorming-ul,
roata surprizelor matematice, metoda Știu/Vreau să știu/Am învățat;
 Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară;
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, pe grupe.

RESURSE:

 Umane: 12 elevi;
 Materiale: planșa-suport, cuşca cu prietenii lui Winnie, calculator, tabla, videoproiector, joc interactiv în PPT, roata surprizelor matematice,
tabel Știu/Vreau să știu/Am învățat, caiete, puzzle, fișe de lucru;
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 40 minute + 10 minute activități recreative;
 Bibliografice:

1. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului(clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV,
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;

3
Școala Gimnazială „Petri Mor” Nuşfalău Prof. înv. primar Moisi Mirela

3. Roşu, Mihail, (2004), Metodica predării matematicii, Editura Credis, Bucureşti;


4. Iliana, Dumitrescu, Nicoleta C., Alina B., (2014), Manual pentru clasa I -Matematică şi explorarea mediului, editura CD Press.

ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ


NR. SECVENŢELE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI
RESURSE RESURSE FORME DE
CRT. INSTRUIRII DEMERSUL DIDACTIC EVALUARE
PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE

1. Moment  Se creează condiţiile necesare pentru Instructajul Materiale Frontal Observarea

4
Școala Gimnazială „Petri Mor” Nuşfalău Prof. înv. primar Moisi Mirela

organizatori buna desfăşurare a activităţii. verbal necesare comportamentulu


c activităţii i elevilor
2”

2. Verificarea  Se verifică cantitativ și calitativ tema Observația cadranele Individual Capacitatea de a


temei pentru pentru acasă: realizarea fişei cu metoda exerciţiul verbaliza
acasă cadranelor. –o metodă tare îndrăgită de rezolvarea
5” copii. problemei

3. Captarea  Copiii, împreună cu prietenul lor au Conversaţia plicul Frontal Observarea


atenţiei ajuns la al III-lea plic din care va trebui să exercitiul căsuţa lui sistematică
5” rezolvăm toate sarcinile propuse de Winnei. Winnei

Captarea atenţiei se realizează prin


rezolvarea unui rebus matematic, la tablă,
care va avea ca soluţie cuvântul
CONCURS. ANEXA 1

4. Anunţarea  Se anunță elevii că pe parcursul orei Explicația Frontal Observarea


temei de matematică vor rezolva adunări și sistematică
scăderi cu numerele de la 0 la 20.

5
Școala Gimnazială „Petri Mor” Nuşfalău Prof. înv. primar Moisi Mirela

2” Se anunţă obiectivele pe înţelesul elevilor.

 Atrag atenţia asupra participării


active şi cu interes la lecţie.

5. Dirijarea  Să ne încălzim puțin mintea Frontal Aprecieri verbale


rezolvând oral câteva exerciţii:- joc-
învăţării Jocul didactic
exerciţiu
 Care este cel mai mic număr de 2 Exercițiul Capacitatea de a
18” cifre?
utiliza un limbaj
 Care sunt vecinii numărului 10?
 Numerele 15, 13,11 sunt pare sau matematic
impare?
adecvat (termen,
 Aflaţi suma numerelor 20 şi 0.
 Aflaţi diferenţa numerelor 9 şi 4. sumă,
 Măriţi cu 10 numărul 5.
Conversația rest/diferență)
 Micșorați cu 4 numărul 6.
 Care este numărul cu 8 mai mare euristică
decât 10?
Exercițiul
 Care este numărul cu 2 mai mare
decât 3?
Explicația
Lucrăm pe 3 grupe:
Această lecţie o vom desfăşura lucrând Roata
sub forma unui concurs – joc -roata
Roata surprizelor Aprecieri verbale
surprizelor matematice.
Rezolvăm exerciţiile de pe fişa din surprizelor matematice
pliculeţ. Sarcinile le efectuăm respectând matematice Pe grupe Capacitatea de a

6
Școala Gimnazială „Petri Mor” Nuşfalău Prof. înv. primar Moisi Mirela

ordinea de la roata surprizelor. Pentru rezolva corect


fiecare sarcină rezolvată corect se primeşte Problematizare adunări și scăderi
o piesă din puzzle. Grupa care va termina
a Fişa cu cu numerele de la
prima sarcina corect va primi piesa.
Copiii rezolvă exerciţiile şi la tablă. exerciţii 0 la 20
Câştigă echipa care acumulează mai Piese puzzle
multe piese. ANEXA 2
Verificarea
Cei doi copii, cu dificultăţi de învăţare, individual răspunsurilor
vor primi o altă fişă (numerele naturale 0-5)
şi îi vor face adăpost ursuleţului.
ANEXA 3

Rezolvăm o problemă prin metoda


6. Obţinerea ştiu/vreau să ştiu/am aflat. Ştiu/vreau să Fișă de lucru Pe grupe Observarea
performanţei Apoi înlocuim expresia îngroşată cu opusul ştiu/am aflat sistematică
şi asigurarea ei. Problematizare Aprecieri verbale
feed-back- ANEXA 4
ului
8”
Alcătuiesc oral o problemă- în funcţie
de timp. frontal
7. Activitate Completează puzlle-ul.- descoperă Brainstorming- planşa Observarea

7
Școala Gimnazială „Petri Mor” Nuşfalău Prof. înv. primar Moisi Mirela

recreativă grupul de prieteni al clasei. ul sistematică


7” Joc creativ- ,,Să-i dăm un titlu” Aprecieri verbale

8. Încheierea și  Se notează tema pentru acasă. Conversația Caietul Frontal Aprecieri verbale
evaluarea  Se vor face aprecieri generale si special Individual
activităţii individuale privind participarea şi
comportamentul elevilor pe parcursul orei.

3”  Verificăm dacă am terminat toate


fisele din plic.

S-ar putea să vă placă și