Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate didactică

Data: 18.01.2022
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: “Învățăm să ne comportăm!”
Titlul lecției: „Bucuria”
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 minute
Forma de realizare: activitate integrată
Disciplina integrată: Comunicare în limba română

COMPETENȚE SPECIFICE:
Dezvoltare personală

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate;

2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;

Comunicare în limba română


2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
Obiective operaționale:
La sfârşitul activităţii didactice, toţi elevii vor fi capabili:

O1: să recunoască activități care îi fac să simtă bucuria;


O2: să răspundă la întrebări pe baza textului citit;
O3: să găsească soluții pentru o situație dată, participând la o dezbatere alături colegi.

Strategii didactice:

1. Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, povestirea, dezbaterea;


2. Mijloace de învăţământ :manuale școlare, tablă, instrumente de scris, caiete, fișă de lucru;
3. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală;
4. Forme de evaluare a activității: observarea sistematică, aprecieri verbale;

Bibliografie:
Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală pentru Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordinul ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ pentru Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, nr. 3418/19.03.2013
Desfășurarea activității

Strategii didactice
Etapele lecţiei Ob. Conţinutul știinţific Metode şi Forme de Resurse Forme de
Op. Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor procedee organizare materiale evaluare
1. Moment Pregătirea pentru desfăşurarea
organizatoric activităţii:
2 min. - pregătirea materialelor didactice - elevii își pregătesc
necesare materialele necesare.
exercițiul
- asigurarea unui climat educaţional
organizatoric manual școlar,
favorabil desfăşurării activităţii în
instrumente
condiţii optime.
frontal de scris, caiet
de clasă
conversația

2. Verificarea - inițiez o discuție referitoare la - elevii reactualizează subiectul


cunoștintelor subiectul lecției anterioare; lecției precedente și răspund la
dobândite - verific tema elevilor; întrebări;
observarea
anterior - adresez întrebări în legătură cu tema Pentru a avea o viață sănătoasă manual școlar,
frontal sistematică
8 min copiilor; trebuie să ne spălăm pe mâini conversația instrumente
Care sunt regulile pe care trebuie să le înainte de masa, să spălăm de scris, caiet
individual aprecieri
îndeplinim pentru a avea o viață fructele înainte de a le de clasă
verbale
sănătoasă? consuma.
Trebuie să avem o ținută îngrijită? Ținuta noastră trebuie să fie
curată.
3. Captarea O1 - Elevii vor fi întrebaţi cum se simt azi şi frontal manual școlar, observarea
atenției vor prezenta noutăţi câţiva dintre elevi. În instrumente sistematică
funcţie de evenimentele pe care le
5 min. relatează elevii, îi voi întreba cum i-au - oferă răspunsuri la întrebări,
făcut să se simtă aceste evenimente din afirmând evenimentele ce îi
viaţa lor. Anunț elevii că astăzi vom fac fericiți. conversația de scris, caiet
discuta despre starea de bine şi bucurie şi de clasă,
vom vorbi despre activitățile care îi fac să
simtă aceste emoţii
4. Anunţarea - Notez data și titlul lecţiei pe - își noteza data și titlul pe
temei și a tablă : ,,Bucuria,, caiet
explicația frontal
obiectivelor
2 min.
5.Dirijarea - Se va realiza cu ajutorul unui
activității brainstorming pe tema motivelor - participă la discuția inițiată
13 min. O2 care ne pot aduce bucurie. de învățătoare și împărtășesc
Voi solicita elevilor să enumere întâmplări din experiența
motive care îi fac să simtă personală în legătură cu
bucurie şi le voi nota pe tablă. subiectul zilei.
Apoi voi propune elevilor lectura unei Enumeră diverse motive: o
poveşti din manualul de carte, un cuvânt, un joc.
Dezvoltare personală care se
numeşte ,,La săniuș”, care se manual școlar,
conversația observarea
regaseste la pagina 36. instrumente
frontal sistematică
Voi cere elevilor să observe imaginea de scris, caiet
povestirea
din manual, iar apoi vom -elevii răspund la întrebări: de clasă
discuta pe baza acesteia şi a lecturii Vasilică și Niculăiță când au
parcurse. Voi adresa o pornit spre coasta săniușului se
serie de întrebări: simțeau fericiți.
Cum se simțeau Vasilică și Niculăiță Vasilică și Niculăiță s-au simțit
când au pornit spre coasta săniușului? fericiți la săniuș.
Cum s-au simțit la săniuș Vasilică și
Niculăiță?

6.Obținerea Vom organiza o dezbate pentru care - elevii participa la dezbatere conversația frontal instrumente observarea
performanței elevii vor găsi răspunzând la întrebările dorite
6 min. soluţii. Se va porni de la următoarea , amintind diverse situații din
situaţie: viața lor;
O3 Cei mai buni prieteni ai tai susţin
finala concursului de tenis.
de scris, caiet sistematică
La final, bineînţeles, doar unul va fi dezbatere
de clasă,
câştigător. Cum veți individual
reacţiona? Te vei bucura alături de
câştigător, îl vei consola
pe cel care a pierdut meciul, sau vei
adopta o altă atitudine?
7. Evaluarea - folosim Jocul de rol, exercitiu din - elevii interpretează o serie de conversația frontal fișă de lucru aprecieri
activității manual, pagina 37, conform Anexei 1. roluri, găsind diverse motive verbale
2 min. Cum crezi că se simt copiii din ce exprimă fericirea, bucuria;
imagine? Imaginează-ți motivul
emoției lor și interpretează cu un
coleg rolul celor doi copii.
8. Încheierea - le spun elevilor tema pentru ora - elevii notează tema; explicația frontal manuale aprecieri
activității următoare și le mulțumesc pentru verbale
2 min. participarea la oră; conversația
Tema o constituie tema de la pagina
37
ANEXA 1
Fișă de lucru
Joc de rol
Cum crezi că se simt copiii din imagine? Imagineaza-ți motivul emoției lor și
interpretează cu un coleg rolul celor doi copii.

x x

S-ar putea să vă placă și