Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

DATA:28 martie 2007


CLASA: a IV-a A
INVATATOR:GURGU MARIA LAURA
OBIECTUL:Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE:Comunicarea despre locuri si intamplari
SUBIECTUL :,,Intalnire cu mama’’de Nicolae Labis
TIPUL LECTIEI :predare-invatare
OBIECTIV FUNDAMENTAL :Dezvoltarea capacitatii de exprimare corecta ,estetica si receptarea mesajului scris
OBIECTIVE OPERATIONALE :
 Cognitive : O1-sa citeasca textul poeziei corect,constient,cursiv si cu intonatie ;
O2-sa raspunda corect la intrebarile adresate,referitoare la continutul poeziei ;
O3-sa utilizeze in contexte diverse achizitii lexicale noi ;
O4-sa gaseasca sinonimele sau antonimele unor cuvinte date ;
O5-sa explice ortogramele utilizate in text ;
O6-sa identifice anumite parti de vorbire din text ;
 Afective : O7-sa manifeste interes pentru text ;
O8-sa participe cu placere si interes la activitatile propuse ;
 Psihomotorii :O9-sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete si la tabla.

STARTEGII DIDACTICE :
 Metode si procedee :lectura explicativa,conversatia euristica,exercitiul,observatia,ciorchinele.
 Mijloace de invatamant :Manual de limba si literatura romana-clasa a IV-a,Marcela Penes,Ed.A
FORME DE ORGANIZARE :frontala,individuala,pe grupe
MIJLOACE DE EVALUARE :aprecieri verbale,evaluare reciproca.
RESURSE :
 PEDAGOGICE : ,,Metodica predarii limbii romane in ciclul primar’’,vol.I si II,de S.Nuta,Ed.Aramis 2000
 OFICIALE :Programa pentru cls.I-IV.
 TEMPORALE :50 minute
 UMANE :14 elevi
 SPATIALE :sala de clasa
Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică
lecţiei Ob.
op. Metode şi Forme de Resurse
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor
Dozare procedee organizare materiale
1.Moment -stabilesc ordinea si disciplina; -se pregatesc pentru Conversaţia frontal
organizatoric -pregatesc materialul didactic necesar; lectia de limba si
(1 min) -verific daca elevii si-au pregatit cele literatura romana.
necesare pentru lectie.

2.Reactualizar verific tema din punct de vedere -elevii arata caietele explicatia
ea cantitativ; cu tema,in timp ce -observatia
cunostintelor -le cer elevilor sa rezolve exercitiul scris lucrteaza de la tabla
(7minute) pe tabla: exercitiul propus
Exercitiu:
,,A trecut anotimpul rece.Zapada a -rezolva exercitiul -exercitiul
disparut.Plantele inverzesc pamantul propus la tabla -pe grupe
umed.Florile infloresc.Puiii ciripesc
veseli.Oamenii muncesc.’’
Grupa nr 1 :
Transcrieti propozitiile simple,apoi
transformati-le in propozitii dezvoltate !
Grupa nr 2 :
Transcrieti propozitiile dezvoltate,apoi
transformati-le in propozitii simple.

O1 Ce este propozitia ?
Cum sunt clasificate propozitiile dupa
aspectul predicatului,dupa alcatuire,dupa -raspund la intrebari -conversatia
inteles ?Dati exemple ! -dau exemple

Joc didactic : -frontala


Va voi spune mai multe enunturi !Daca
ceea ce va voi spune este adevarat,ma
veti apaluda,iar daca spun ceva ce este -explicatia
fals,ma dezaprobati,facand un gest cu -jocul
mana,apoi ma veti corecta motivand -asculta cu atentie didactic
raspunsul vostru. explicatiile si rezolva
Nu stiam vinovatul. Propozitie cerintele
afirmativa -frontala
Iepurasii au tasnit din tufis……
propozitie dezvoltata
Ninge !…..propozitie negativa
Vulpea a trecut pe la cotete ?
…..propozitie exclamativa

3.Captarea -se completeaza rebusul de la tabla,pe -completeaza rebusul -exercitiul


atentiei verticala A-B obtinandu-se
cuvantul ,,mama’’ 

4.Anuntarea -astazi,la limba romana vom invata o


temei si a unor poezie scrisa de Nicolae Labis,care se -explicatia
obiective numeste ,,Intalnire cu mama’’
(2 minute) -scriu titlul lectiei la tabla.

5.Dirijarea -ii intreb pe elevi daca cunosc vreo -recita -frontala


invatarii poezie scrisa de Nicolae Labis poezia ,,Mama’’,scrisa -conversatia
(30 minute) de Nicolae Labis
-prezint elevilor cateva date biografice -elevii scriu pe caiete
despre Nicolae Labis cateva date despre -manualul
Nicolae Labis

-citesc poezia model


O2 -se discuta imaginea din manual
-Cine credeti ca sunt personajele din -raspund la intrebarile
aceasta imagine? care le sunt adresate -conversatia
De ce il strange in brate pe baiat?
De ce credtei ca baiatul nu a ramas acasa
langa mama sa?
-numesc mai multi copii pentru a citi
O3 poezia pe strofe ;
O4 -solicit mai multi elevi pentru a explica -elevii raspund la
fiecare vers si fiecare expresie intrebari
O5 -cer elevilor sa enunte regula scrierii -explicatia
cuvintelor :,,sau’’, ,,s-au’’…
-cum explicati folosirea cratimei in -leaga doua parti de
expresia ,,m-a uitat’’ ? vorbire diferite:un -manualul
-ce este pronumele ? pronume si un verb -frontala
-identificati pronumele utilizate de poet
in prima strofa -conversatia
-cer elevilor sa alcatuiasca enunturi ,prin
care sa evidentieze mai multe intelesuri
pentru cuvantul ,,a se incurca’’ -observatia
O6 -ce marcheaza punctele de suspensie ?de
ce credeti ca poetul a simtit nevoia sa -raspund la intrebari
faca o pauza mai mare in exprimare,de ce
nu a folosit virgula ?
-explic elevilor cuvintele necunoscute si -alcatuiesc propozitii
le cer sa le integreze in enunturi proprii -exercitiul
-ce parti de vorbire utilizeaza poetul -adjectivele
pentru a o descrie pe mama sa ?
-cer elevilor sa enumere cateva
adjectivecu ajutorul carora ar caracteriza- -
o pe mama lor problematiza
-gasiti antonimele rea
cuvintelor :fierbinti,tacere,a ramane
-numesc mai multi elevi pentru a citi
poezia 
-tipuri de citire :in lant ,stafeta

6.Obtinerea -cititi versurile in care poetul descrie casa Frontala manualul


performantei parinteasca ; -citesc versurile
(8minute) -citi versurile care redau intalnirea dintre -exercitiul
mama si baiat
O6 -individuala
-prezentati insusirile fizice si sufletesti -elevii scriu la tabla si
O9 ale mamei (desprinse din gesturile sale) pe caiete -ciorchinele

mama

7.Feed-back -ce poezie am invatat astazi la limba -raspund la intrebari


(2minute) romana ? -conversatia
O8 -ce alte poezii despre mama mai -numesc un copil
cunoasteti ? pentru a recita
poezia,,Mama ‚’de
Panait Cerna

-cer elevilor sa cante un cantec despre


mama
-fac aprecieri verbale in legatura cu
desfasurarea activitatii,evidentiindu-i pe
acei elevi care au participat activ.
-comunic tema pentru acasa :de trenscris
poezia,de memorat o strofa la alegere.
sa maniuasca atent si corect instrumentul de lucru
luiza ionela: sa-si reprime tendinat de a face miscari inutile
luiza ionela: sa scrie corect si lizibil
luiza ionela: astea la motrice
luiza ionela: foloseste metoda mozaicului
luiza ionela: ca e cea mai la moda
luiza ionela: si a ciorchinelui

S-ar putea să vă placă și