Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic activitate integrată

NIVELUL/GRUPA: 3-5 ani, I, Grupa mijlocie


DATA: 02.11.2022
EDUCATOARE: TUDORANCEA ANA MARIA
TEMA NUALĂ DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplăTEMA PROIECTULUI: Bogatiile toamnei
TEMA SĂPTĂMÂNII: În grădina de legume
TEMA ACTIVITĂŢII: MORCOVEAŢĂ E MEREU IN FATA
TIPUL ACTIVITATII: Predarea-Invatare
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
- ADP: Întâlnirea de dimineață ,,Morcoveaţă’’- Observarea
- ALA: Bibliotecă - elemente de comunicare scrisă
Construcţii – cuburi sau piese combi (ladita pentru legume); mozaic (legume)
Ştiinţă - jocul umbrelor (legume)
- ADE: ,,Grădina lui Iepurilă’’ (DS -exerciţiu cu material individual, grupare morcovi după grosime; DEC – decupare, lipire)
- ALA - ,,Iepuraşii la morcovi’’- joc de mişcare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
- Conceptul de sine
- Activare și manifestare a potențialului creativ
- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
- Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/ pe cineva sau pentru a executa o mișcare (a merge, a
alerga, a prinde/a arunca o minge etc.).
- Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale.
- Manifestă creativitate în activități diverse.
- Finalizează proiecte simple (ex.: un puzzle din 3-5 piese).
- Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă).
- Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime, lungime, volum.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:. Dezvoltarea experienței senzoriale, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la recunoaşterea, denumirea
obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/mulţimi pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare
separat sau mai multe simultan; dezvoltarea unui nivel optim de elaborare a unor deprinderi motorii cu diferite grade de complexitate( în limitele
specifice vârstei).

OBIECTIVE:
O1 - Să identifice partile componentei ale legumei, denumindu-le corect;
O2 - Să cunosca caracteristicile morcovului (forma, culoare- de la ce provine, gust)
O3 - Să numeasca principalele vitamine pe care le contine morcovul.
O4 - Să reprezinte, prin decupare si lipire, morcovi;
O5 - Să execute sărituri în față și pe loc, imitând săritura iepurelui.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: observaţia, explicaţia, demonstraţia, conversatia, exercitiul.
Resurse materiale: plansa, mascota morcoiveata, morcovi, castraveti, ridichi, scobitori, carton, foarfece, lipici,

Scenariul activității

Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul, aşezându-se în formă de semicerc, intonând versurile:
Dimineaţa a sosit,
Noi la grădi am venit.
Pe scăunele ne-aşezăm
Şi frumos să ne salutăm.

Educatoarea le transmite un salut, însoţit de o apreciere:,,Bună dimineaţa, copii isteţi și frumoşi! Mă bucur că suntem şi astăzi
împreună!’’Aceştia vor răspunde salutului adresat de educatoare:,,Bună dimineaţa, doamna educatoare!’’. Pe melodia Rogvaiv - Bună
dimineaţa!, copiii se salută unul pe altul, de la stânga la dreapta, cu glas tare, clar, uitându-se unul la celălalt, dându-şi mâna, folosind formula de
salut ,,Bună dimineaţa!’’şi numele colegului pe care îl salută ;i il intreaba pe colegul din stanga sa „ Daca ai fi o leguma, ce ti-ar placea sa fii?”

Pentru a sesiza prin ce se deosebeşte această zi de grădiniţă de celelalte, educatoarea sprijină copiii în evidenţierea noutăţilor zilei: surprizele
pregătite în sala de grupă (pe măsuţe), modificarea aspectului centrului tematic (multe materiale doar cu morcovul), plansa pe care este
reprezentat morcovul.
Li se cere copiilor să identifice ziua din săptămână în care se găsesc. Drept urmare, li se va propune să audieze melodia ,,Zilele s[ptamanii cu
Morcoveata’’. În continuare, copiii sunt invitaţi să completeze tabela de prezenţă, apoi se trece la completarea calendarului naturii:
anotimpul, vremea. Intre timp, pe masa centrului tematic a aparut si „Morcoveata” prietenul grupei mijlocii care le-a mai trecut pragul si alta
data. Morcoveata isi doreste sa isi reaminteasca regulile grupei, asa ca trece pe la fiecare copil pentru a se informa, lasandu-le trei baloane
porocalii in semn de recunostinta”.
Copii vor recita poezia „Morcovelul cu codita”, invatata in ziua precedenta, iar cel mai bun recitator va fi ales conductor de tren.

Pentru a trece la urmatoarea secventa a zilei se va intona cântecul ,,Supa de zarzavat’’,Tudor Gheorghe- tranzitie).
Vom observa impreuna plansa cu gradina cu morcovi si in acelasi timp copii vor studia, mirosi, pipai un morcov real.
Copiii sunt atentionati ca trebuie sa asculte cu atentie intrebarile educatoarei pentru ca apoi sa raspunda in propozitii corect formulate.
Continutul va sublinia urmatoarele aspecte: Partile componente ale morcovului (radacina, frunze, floare), locul unde creste (pamant), alte legume
radacinoase, partea comestibile, forma, culoarea, gustul (vor gusta morcovul taiat), vitamine.
Se va face o sinteza partiala prin care se va face o concluzionare.
Ulterior se va sectiona un morcov si se va observa cu atentie (morcovul are aceeasi textura si culoare atat la interior cat si la exterior.
Copiii vor mentiona cum prefera sa consume morcovii: supa-crema, fierti, cruzi, murati, suc.
Cu ajutorul cantecelului „Bat din palme” se va face tranzitia catre centrele de ingteres:

Se trece astfel la ALA, pe centre


Împărţirea copiilor pe cele trei centre de interes deschise se realizează cu ajutorul cadoului primit de la „Morcoveata”, cele 3 baloane care vor fi
sparte in interiorul acestora fiind ascunse ecusoanele copiilor.

Copiii vor lucra la :


-sectorul Arta -,,Masina de curse’’ realizata din castraveti, ridichi si morcovi.
-sectorul Construcţii-,,Ladita pentru morcovi’’
-sectorul Ştiinţă- ,,Jocul umbrelor’’-vor găsi umbra şi vor lipi şablonul peste aceasta (diferiţi morcovi), apoi vor decupa si vor lipi codite
din hartie creponata.

La finalul activităţii se realizează o expoziţie a tuturor masinilor realizate la zona Arta, iar morcovii de la zona Ştiinţă vor fi aşezaţi în lădiţele
construite la zona Construcţii. Se va pune accent pe autoevaluarea copiilor.

Educatoarea le spune copiilor o ghicitoare (tranziţie):


E fricosul cel mai mare.
Iute-aleargă-n depărtare,
Dar la morcovi de îl chem,
Vine, doar să-i fac un semn! Ghici cine-i?
Copiii vor fi recompensaţi, în continuare de Morcoveata, care le propune un joc de mișcare Iepuraşii la morcovi’’(ALA):

Linia de plecare, delimitată cu cretă, reprezintă casa iepuraşilor. Aceştia trebuie să ajungă la stratul cu morcovi, situat la o depărtare de 2-3 m,
prin săritură pe ambele picioare. La comanda Iepuraşii la morcovi! , copiii pornesc cu aceeaşi săritură, îndreptându-se cât mai repede spre stratul
de morcovi. Odată ajunşi la destinaţie, execută sărituri libere pe loc, imitând ronţăitul morcovilor. La comanda Iepuraşii acasă!, copii revin la
locurile de plecare, tot prin sărituri libere, cu desprindere de pe ambele picioare și cu deplasare spre înainte.

La ultimele 3 jocuri de ,,Iepuraşii la morcovi’’, educatoarea le solicită copiilor să culeagă din straturile de morcovi câte doi morcovi, unul de un
fel şi celălalt de alt fel, aşezându-i în coşuleţele de pe măsuţe. Aceşti şase morcovi culeşi de fiecare dintre copii vor reprezenta materialul mărunt
individual de la activitatea DŞ (activitate matematică)-,,Grădina lui Iepurilă’’- exerciţiu cu material individual- grupare după grosime. Pe
lângă coşuleţele cu morcovi groşi şi subţiri (trei de fiecare fel), copiii vor avea pe măsuţă şi câte o fişă suport, pe care sunt desenate două straturi
pentru morcovi- un strat mai lat (acesta este pentru morcovii groşi) şi un strat mai îngust (pentru morcovii subţiri).Copiii vor aşeza
corespunzător morcovii pe cele două straturi. La un semnal al clopoţelului vor închide ochii. Educatoarea va trece pe la fiecare copil şi va
schimba locul unuia dintre morcovi, aşezându-l greşit. La auzul sunetului fluierului, copiii vor deschide ochii şi vor sesiza greşeala, îndreptând-o
şi motivând alegerea făcută. Morcovii vor fi lipiţi, fiecare la locul lui, pe stratul potrivit.

Activitatea zilei se încheie cu adunarea copiilor în semicerc, pe scăunele. Aici, copiii îşi vor aminti activităţile zilei, vor aşeza jetoanele potrivite
pentru fiecare dintre activităţile desfăşurate, completând, astfel, ,,Jurnalul zilei’’. Vor fi solicitaţi să îşi exprime părerea despre activitatea
preferată a zilei sau despre activitatea care le-a rămas imprimată în minte.

Prin metoda interactivă de grup–cvintetul, vor compune împreună poezia ,,Morcovul’’, după cum urmează:
Primul vers este format dintr-un singur cuvânt ce denumeşte subiectul şi răspunde la întrebarea: ,,Cine este?’’
Al doilea vers-este format din două cuvinte care definesc caracteristicile subiectului (două adjective) şi răspunde la întrebarea: ,,Cum este?’’
Al treilea vers –este format din trei cuvinte care exprimă acţiuni, la a căror terminaţie educatoarea adaugă ,,înd’’(verbe la gerunziu) şi răspunde la
întrebarea: ,,Ce face?’’
Al patrulea vers-este format din două cuvinte care exprimă starea copilului faţă de subiect şi răspunde la întrebarea: ,,Ce simţi pentru?’’
Al cincilea vers –este format dintr-un cuvânt care arată însuşirea esenţială a subiectului (,,Descrie-mă printr-un cuvânt!’’)
Spre exemplu:
Morcovul
Bun, Portocaliu
Crescând, lâudându-se, cumințindu-se
Îl iubim, îl îndrăgim,
Drăguțul.
Evaluarea activităţii se realizează printr-o formă de autoevaluare, gen ştafetă. La primirea morcovului de plastic, fiecare copil, îşi exprimă, în
termeni corespunzători nivelului de vârstă şi de dezvoltare, părerea despre activitatea desfăşurată pe întreg parcursul zilei. Sunt recompensaţi cu
ecusoane (morcovi) în piept şi se emit aprecieri generale şi individuale din partea educatoarei referitoare la comportamnetul copiilor și la
activitatea desfășurată.

S-ar putea să vă placă și