Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I-VIII, DORNA ARINI


SUBIECTUL: Pleonasmul. Paronimele.
DATA:26.10.2010
CLASA: a VII-a
DURATA: 1h
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
TIPUL LECTIEI: de aprofundare a cunostintelor
PROFESOR: Lungoci Andreea-Amalia

COMPETENTA GENERALA: Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de


mesaje scrise, in diferite context de realizare, cu scopuri diverse.

OBIECTIV DE REFERINTA:sa utilizeze in mod corect relatiile sintactice in textele orale


proprii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
 Cognitive:
01- Sa recunoasca elementele specifice/ de diferentiere ale pleonasmelor si paronimelor;
02-Sa recunoasca greselile gramaticale produse de nerecunoasterea sensului unor cuvinte;
03-Sa utilizeze adecvat cuvintele date;

 Afective:
04- Sa manifeste curiozitate si interes pentru lectia studiata;
05- Sa fie dispusi sa-si integreze noile cunostinte in sistemul propriu de valori.

 Psiho-motorii:
06- Sa respecte ritmul cerut in desfasurarea activitatii.

RESURSE
PROCEDURALE:
 STRATEGII DE INVATARE:activitate frontal si independenta;
 METODE SI PROCEDEE: dialogul,exercitiul, investigatia continua, invatarea prin
descoperire, argumentarea, lucrul cu manualul.

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE SI BIBLIOGRAFICE:


 Alexandru Crisan s.a., Limba romana. Manual pentru clasa a VII-a, ed. All Educational,
Bucuresti, 2005;
 Cerkez Matei (coord.), Comunicare si gramatica in exercitii si teste- clasa a VII-a, ed.
Paralela 45, Pitesti, 2006;
 Dobra Sofia s.a., Limba romana. Clasa a VII-a. Caietul elevului, ed. Humanitas
Educational, Bucuresti, 2005;
 Popescu Stefania, Gramatica practica a limbii romane,editia a X-a, ed.Tedit FZH,
Bucuresti, 2002;
 Gabriel Anghelescu s.a. , Dictionar de sinonime, omonime, paronime, antonime,
pleonasme, ed. Aula, Bucuresti, 2003;
 *** DEX, ed. Univers Enciclopedic Gold, Bucuresti, 2009, Academia Romana, Institutul
de Lingvistica ``Iorgu Iordan- Al. Rosetti``, editie revizuita si adaugita;
 Programa de limba si literatura romana pentru clasa a VII-a.

RESURSE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI:


 Spatiu de lucru: sala de clasa;
 Capacitati normale de invatare ale elevilor;
 Cunostintele lor anterioare;
 Timpul: 1h

STRATEGIA DIDACTICA

I) Asigurarea cadrului si a atmosferei optime desfasurarii lectiei. Se asigura


linistea, se pregateste materialul didactic, creta, buretele, caietele etc.

II) Verificarea calitativa si cantitativa a temei pentru acasa, corectandu-se


eventualele greseli.

III) Captarea atentiei, anuntarea titlului si a competentelor.


Ne vom reaminti la ce se refera aceste doua notiuni si vom efectua exercitii pentru a evita
greselile de exprimare, precum si cele produse de atractia paronimica.

IV) Dirijarea invatarii si obtinerea performantei.


Elevii isi vor aminti definitiile si trasaturile specifice notiunilor studiate in ora anterioara. Cu
ajutorul profesorului, vor rezolva exercitiile indicate mai jos.

1) Gaseste pleonasmele din enunturile de mai jos, explicand pe scurt in ce consta greseala:
 Conducerea manageriala a Societatii de Neferoase din Targoviste a prezentat in sedinta
actionarilor previziunea viitorului intreprinderii, care poate fi redresabila.
 Excursionistii plecati la Piatra Craiului nu cunosteau topografia locului si au riscat sa
cada in haul abisurilor, dar totusi providenta divina i-a ajutat.
 In prezentarea etnogenezei poporului roman, articolul ``Formarea poporului roman`` face
o retrospectiva a trecutului, devenind un mic breviar de istorie nationala.

2) Explica in ce consta pleonasmul in urmatoarele imbinari de cuvinte:


 A se autocenzura singur=
 Lipom de grasime=
 Protagonist principal=
 Anecdota glumeata=
 Diurna de zi=

3) Alege paronimul corect pentru enunturile de mai jos, utilizand cuvintele eruptie/ iruptie:
 Se astepta o ………………… a vulcanului.
 La o sonda din apropiere, s-a produs o ……………………
 ………………… raului a produs mari pagube.
 Mihai arata rau din cauza…………….. de scarlatina.
 Pe guvernanti, i-a surprins ………………….. nemultumirilor populatiei.

4) Explica sensul paronimelor de mai jos si alcatuieste enunturi cu acestea:


 Calota/ carota;
 Geana/ gena;
 Ilar/ hilar;
 Livret/ libret;
 Mortar/mortal;
 Talaz/ taluz;

V) Asigurarea retentiei si a transferului se face atat pe parcursul lectiei, cat si prin tema
pentru acasa (din manual, pag.26, ex.1,2 de la exersati).

S-ar putea să vă placă și