Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Printr-o linie electrică monofazată din aluminiu, având lungimea de 150 m şi alimentată la tensiunea de
230 V va trece un curent neinductiv (cos j = 1) de 30 A. Ce secţiune minimă trebuie să aibă conductoarele
liniei, pierderea de tensiune considerându-se de 3% iar r = 1/34 W mm2/m.
3
230⋅
100
ΔU =R⋅I ⇒ R= =0 , 23Ω
30
2⋅l 2⋅150
R= ρ⋅ ⇒ S= =38 , 4 mm 2
S 34⋅0 , 23
Se alege sec tiunea stan dardizata S=40 mm2
37_Toamna 2012
Un circuit electric monofazat, în lungime de 40 m şi conductoare de aluminiu cu secţiunea s =2,5 mm 2,
având la plecarea din tablou U = 230 V, alimentează un receptor cu o rezistenţă neinductivă (cos j = 1) de
5W ; se consideră r = 1/32 W mm2/m.
Ce curent indică un ampermetru montat în circuit?
l 1 Ω mm2 40 m
Rc=2⋅ρ⋅ =2 ⋅ ⋅ =1 Ω
S 32 m 2,5 mm 2
Re =Rc + Rr =1 Ω+5 Ω=6Ω
U 230 V 230 V
I= 1 = = ≈38 , 3 A
Re 6 Ω 6Ω
38_Toamna 2012
Printr-o LEA 3x400 V din aluminiu cu rezistivitatea ρ=1/32 W mm2/m, de lungime l= 400 m şi având s
=95mm2, se transportă o putere electrică P=100 kW sub un factor de putere cosj=0,8.
Să se calculeze, în procente, pierderile de tensiune şi de putere.
P 100000 W
P=√ 3⋅U⋅I⋅cosϕ⇒ I= = =180 , 6 A
√ 3⋅U⋅cos ϕ √3⋅400 V⋅0,8
2
l 1 Ωmm 400 m
Rl =ρ⋅ = =0 , 132Ω
S 32 m 95 mm 2
P 100 kW
P=S cos ϕ⇒ S= = =125 kVA
cos ϕ 0,8
sin ϕ= √1−cosϕ 2 =√1−(0 . 8)2 =√ 0 , 36=0,6
Q=S⋅sin ϕ=125⋅0,6=75 kVAr
R 0 ,132 Ω
Z= = =0 , 165Ω
cosϕ 0,8
X =Z⋅sin ϕ=0 , 165Ω⋅0,6=0,1Ω
Relatia caderii de tensiune aste:
ΔU f =ΔU Af + jδ U f
Unde :
Daca neglijam caderea de tensiune transversala caderea de tensiune este egala cu caderea de tensiune
longitudinala
P⋅R+Q⋅X 100000W⋅0 , 132Ω+75000 VAr⋅0,1Ω
ΔU [ V ]= = =51 ,75 V
U 400 V
ΔU [V ] 51 ,75 V
ΔU [ %]= ⋅100= ⋅100=12 , 9 %
U 400V
ΔP =√ 3⋅ΔU⋅I⋅cos ϕ=√ 3⋅51 ,75 V⋅180 , 6 A⋅0,8=12950 , 3 W=12 , 9 kW
[ kW ]
[kW ]
[ %] ΔP 12 , 9 kW
ΔP = ⋅100= ⋅100=12 , 9 %
P 100 kW
39_Toamna 2012
. Să se calculeze secţiunea s a unui circuit cu U = 220 V din aluminiu cu ρ = 1/32 W mm2/m având
lungimea l = 50 m, pentru alimentarea unui electromotor monofazat de putere nominală PN = 5 CP, 220V,
factorul de putere (în regim normal şi la pornire) cosj = 0,8, randamentul h = 0,9, cu pornire directă,
admiţând la pornire o pierdere de tensiune ΔUpa = 14% , o densitate a curentului la pornire δpa = 20 A/mm2
şi absorbind la pornire un curent I P = 5IN . În regim permanent de funcţionare se admite o pierdere de
tensiune în reţea ΔU = 5%.
Secţiunea calculată se va verifica la:
Transformam din CP in W
W W
P [ w] =735 ,5 ⋅P CP=735 , 5 ⋅5CP=3677W
n CP n CP
Calculam curentul nominal
3677 W
P=U⋅I N⋅cos ϕ⋅η⇒ I N = =23 , 2 A
220V⋅0,8⋅0,9
Utilizand informatia din enunt legata de tensiune ΔU[%] calculam rezistenta conductorului
[% ]
[%] U⋅ΔU 220 V⋅0 ,05
ΔU [V ] =U⋅ΔU ⋅100=Rc⋅I N⋅cos ϕ ⇒ R c= = =0 , 59 Ω
longitudinala I N⋅cos ϕ 23 , 2 A⋅0,8
Utilizand relatia Rc functie de caracteristicile fizice avem posibilitatea sa determinam sectiunea conductorului
corespunzatoare conditiilor nominale de functionare:
2
l l 1 Ω mm 50 m
Rc =2 ρ⋅ ⇒ S c=2 ρ⋅ =2⋅ =5,3 mm 2 ⇒ Sc =6 mm 2
Sc Rc 32 m 0 , 59Ω STAS
[V] 14% [V ¿
ΔU p = ⋅220V=30, 8V p Rc⋅I P⋅cosϕ [%¿ l
ΔU 1 Ωmm2 50m
admis 100 = ⋅100= ⋅100¿ΔU p ¿=2ρ⋅ ⋅IP⋅cosϕ⋅100=2 116A⋅0,8⋅100=22%>14%¿¿
[%¿ U U Sc⋅U 32 m 6mm ⋅220V
2
ΔU p
Deoarece sectiunea de 6mm 2 nu indeplineste criteriul caderii de tensiune in regim de pornire vom utiliza acest criteriu
pentru alegerea noii trepte de tensiune
[V ¿
[V ¿
ΔU p 30,8V l l 1 Ωmm 50m
ΔU p =Rc⋅I P⇒Rc= = =0,265Ω¿Rc=2ρ⋅ ⇒Sc=2ρ⋅ =2
adm
=11, 79mm2 ¿¿
adm
I p 116A Sc Rc 32 m 0,265Ω
Alegem urmatoarea treapta de sectiune standardizata Sc=16mm2
Un electromotor având puterea nominală Pn= 15 kW, randamentul h = 0,9 şi cos jn = 0,8 este
alimentat la tensiunea nominală Un= 3x380 V, printr-o linie electrică trifazată, având lungimea L = 100 m şi
conductoare cu secţiunea S=25 mm2 şi r = 1/32 W mm2/m. Să se determine:
a) curentul electric In absorbit din linie de electromotor;
b) pierderea de tensiune din linie până la electromotor;
c) valoarea maximă a curentului la care poate fi reglat releul termic al întrerupătorului automat al
electromotorului, ştiind că, conform normativelor, releul termic poate fi reglat la un curent cuprins
între (1,05 – 1,2) In.
15000 W
Pn =√ 3⋅U n⋅I n⋅cos ϕ⋅η ⇒ I n = =31 , 7 A
√ 3⋅380 V⋅0,8⋅0,9
l 1 Ωmm 100 m
Rl =ρ⋅ = =0 ,125 Ω
S 32 m 25 mm2
[V]
ΔU =√ 3⋅Rl⋅I n⋅cos ϕ=√ 3⋅0 , 125 Ω⋅31 , 7 A⋅0,8=5 , 48 V
[V ]
[ %] ΔU 5 , 48 V
ΔU = ⋅100= ⋅100=1 , 44 %
Un 380 V
I max=1,2⋅I n =1,2⋅31, 7 A=38 A
41_2012 O linie electrică monofazată, având conductoare de 6 mm2 din aluminiu, alimentează un receptor cu
o rezistenţă electrică interioară neinductivă (cos j = 1) R = 20 W, situat la o distanţă de 192 m de tabloul de
siguranţe. Tensiunea la tablou este de 220 V. Se consideră r = 1/32 W mm2/m Să se determine:a) tensiunea
la bornele receptorului;b) energia electrică consumată numai de receptor în jumătate de oră;c) energia
electrică consumată (pierdută) în conductoarele liniei în acelaşi timp.
I=U/(Rcond+R)=220(2+20)=10 A; DU = Rcond*I=2*10=20 V;
42_2012 Dintr-un post de transformare al unei fabrici se alimentează, printr-un circuit separat, un reflector
aflat la distanţă, care are o rezistenţă ohmică interioară de 50 W. Tensiunea la plecarea circuitului din post
este de 230 V, iar pierderea de tensiune din circuit până la reflector este de 10%. Să se determine:a)
consumul propriu lunar de energie al reflectorului, care funţionează 10 ore/zi;b) energia electrică pierdută
în conductoarele liniei în aceeaşi perioadă de timp.
Wh=257,094 kWh
DU = Rcond*I=0.78*15=11.7 V
b) Wlampi=Plampi*t=3300*(30/60)=1650Wh=1.65 kWh
44_2012 Un circuit electric este alimentat la plecarea din tablou, la tensiunea de 220 V. La capătul opus este
racordat un radiator având 3135 W. Pierderea de tensiune din circuit este de 5%. Să se calculeze:a)
rezistenţa electrică a circuitului conductoarelor (R1) şi separat a radiatorului (R2).b) Consumul de energie
electrică al radiatorului într-un interval de 10 minute.
I=Preceptor/Uborne= 3135/209=15A
Rreceptor= Uborne/I=209/15=13.9 A
45_2012 Într-un atelier se înlocuieşte un polizor cu un strung. Ştiind că circuitul care alimentează polizorul
are 4 conductoare izolate de aluminiu de 2,5 mm2, montate în tub, să se verifice dacă prin acest circuit se
poate alimenta strungul şi în caz contrar să se redimensioneze circuitul. Se verifică căderea de tensiune şi
densitatea de curent, în regim normal şi la pornirea electromotorului strungului. Se cunosc: puterea
electromotorului strungului: 7 kw, tensiunea de alimentare 380/220 V, cos j = 0,8, randamentul h = 0,9,
curentul de pornire IP = 6 Inominal, lungimea circuitului 20 m, r = 1/34 W mm2/m, pierderea de tensiune la
pornirea electromotorului < 10% , densitatea admisibilă de curent pentru Al, în regim permanent δN=6
A/mm2, în regim de pornire δp=20 A/mm2.
a) Verificarea conductorului de alimentare din pdv al caderii maxim admisibile de tensiune si din pdv al incalzirii
maxime in regimul de functionare de durataa1) DU = radical(3)*In*r*(L/s)*cosjn= radical(3)*14.77
*(1/34)*(20/2,5)*0,8=5.4V
DU%=5.4*100/380=1.42 % < DUmax adm bransamente alimentate din reteaua stradala jt=5% conductorul
maxim admisibila
b) Verificarea conductorului de alimentare din pdv al caderii maxim admisibile de tensiune si din pdv al densitatii de
curent maxim admisibile in regimul de pornire b1) Ipornire=6*In DUpornire = 6*DUregim de funct de
durata=6*5.4=32.4 V DUpornire %=6*1.42=8.52% < 10% (val maxim admisibila conform enunt problema)
conductorul indeplineste cerinta de cadere de tensiune maxim admisibila in regim de pornire a motorului
b2) In conformitate cu art 5.1.17 din I7/2002 densitatea maxim admisibila pentru conductoarele de aluminiu in
regimul de pornire al motoarelor este de 20 A/mm2densitate curent
pornite=Ipornire/s=6*14.77/2.5=35.448A/mm2>20A/mm2 conductorul nu indeplineste cerinta de sectiune maxim
46. O coloană electrică trifazată (380/220 V) din aluminiu cu rezistivitate = 1/34 mm2/m,
de lungime l = 20m, realizată cu conductoare neizolate, libere în aer, alimentează un tablou de
la care pleacă circuite pentru:
un electromotor trifazat cu puterea PT = 5kW;
un electromotor monofazat cu puterea PM1 = 4kW;
două electromotoare monofazate cu puterea PM2 = 2kW fiecare (pe circuite separate);
30 lămpi de câte 200 W fiecare, împărţite egal pe cele trei faze (3 circuite).
Pierderea de tensiune admisă în coloană este ΔU=2%. Electromotoarele au randamentul =
0,9 , factorul de putere ( în regim normal şi la pornire) cos = 0,8, iar la pornire au Ipornire = 5
Inominal şi admit o pierdere de tensiune Δup = 10%. Să se determine secţiunea coloanei
(ţinând cont de faptul că motoarele monofazate se conecteză fiecare pe câte o fază) şi să se
facă verificarea pentru:
încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanentă. Curentul maxim
admisibil în regim de durată Iadm. se consideră: 75 A pentru s = 10 mm2, 105 A pentru
s = 16 mm2, 135 A pentru s = 25 mm2 .;
densitatea curentului la pornire, densitatea maximă admisă fiind δpadm = 20 A/mm2;
pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.
Pn =η∗P abs
Pn =η∗√ 3∗U n∗I n *cos ϕ
P
In = n
motor
η∗√ 3∗U n *cos ϕ
trifazat
Pn
In =
motor η∗U n *cos ϕ
monofazat
Inlocuind in formula de mai sus obtinem pentru cele trei motoare curentii in regim
nominal si in regim de pornire . Calculam si densitatile de curent aferente acestor doua regimuri
5000W
I n1 = =10. 56 A
0 . 9∗√ 3∗380V ∗0 .
4000 W
I n2 = =25 . 25 A
0 . 9∗220 V ∗0 .8
¿
I n3 =2000 W /0 . 9∗220 V ∗0 . 8=12 .63 A
I n4 =2000W /220V =9 . 09 A
I faza min al =I n1 + I n 2 + I n 4 =44 .9 A ¿
¿
¿
Caderea de tensiune se va calcula in ipoteza unei incarcari uniforme la nivelul
incarcarii fazei R care este cea mai incarcata faza pentru sectiunea initiala a coloanei. In
acest caz caderea de tensiune se calculeaza in doua ipoteze:
a) considerand un consum trifazat la incarcarea fazei R de 44.9 A in regim normal si de
188.14A in regimul de pormire
b) considerand un consum monofazat la incarcarea fazei R de 44.9 A in regim normal si
de 188.14A in regimul de pormire
Ipoteza a)
l
ΔU =√ 3∗r∗I *cos ϕ=ρ∗ ∗I *cosϕ
s
1∗20
ΔU n =√3∗ ∗44 .9∗0 . 8=3 .66 V
34∗10 ¿
ΔU n 3.66∗100
ΔU n [ %]= ∗100= =0 .96 %¿
Un 380
¿
se observa ca in ambele regimuri nominal si respectiv de pornire simultana caderea de tensiune
se incadreaza in valorile limita din enunt de 2% si respectiv de 10% Rezulta ca singurul motiv
al necesitatii amplificarii coloanei il constituie depasirea densitatii admisibile de curent in
regimul de pornire
Ipoteza b)
Verificam caderea de tensiune pe coloana si in ipoteza unui curent monofazat de 188.1A. In
acest caz vom utiliza relatia:
l
ΔU pornire=2∗ρ∗ ∗I
s
1∗20
ΔU pornire=2∗ ∗188 . 1=22 , 1V
34∗10 10 % ¿
ΔU pornire 22. 1∗100
ΔU pornire [% ]= ∗100= =10 .06 %
Un 220
¿
Rezulta o cadere de tensiune care se incadreaza in ipoteaza de caderea de tensiune
maxim admisa de 10%
Verificam caderea de tensiune pe coloana si in ipoteza unui curent monofazat de 44.9A
l
ΔU =2∗ρ∗ ∗I
s
1∗20
ΔU =2∗ ∗44 . 91=5 . 27 V ¿
34∗10
ΔU pornire 5 . 28∗100
ΔU [% ]= ∗100= =2 . 4 % ¿2%
Un 220
Rezulta o cadere de tensiune de cca 2.4% care nu se incadreaza si in aceasta ipoteaz in
caderea de tensiune maxim admisa de 2%
47. Să se determine prin calcul secţiunea s a unei coloane electrice trifazate din aluminiu cu
rezistivitatea ρ = 1/32 mm2/m în lungime l = 30m, la capătul căreia sunt conectate: un
electromotor de 2,5 CP 3x380V şi un electromotor de 2 kW 2x220 (1X220V), ştind că acestea
absorb la pornire de trei ori curentul lor nominal, randamentul lor este = 0,95, factorul de
putere (în regim normal şi la pornire) este cos = 0,9, pierderea de tensiune în coloană este ΔU
=3% şi că pierderea maximă de tensiune admisă la pornirea simultană a electromotoarelor este
ΔUp =12%.
Secţiunea calculată se va verifica la:
încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanentă.Curentul maxim
admisibil în regim de durată Iadm. se consideră:16 A pentru s = 2,5mm2, 20 A
pentru s = 4mm2, 27A pentru s = 6 mm2 ;
densitatea curentului la pornire, densitatea maximă admisă fiind δpa = 20
A/mm2;
pierderea de tensiune din circuit la pornirea simultană a electromotoarelor.
Pn
In =
motor η∗U n *cos ϕ
monofazat
Inlocuind in formula de mai sus obtinem pentru cele doua motoare curentii in regim
nominal si in regim e pornire . Calculam si densitatile de curent aferente acestor doua
regimuri
4000W
I n1= =9.6 A
0. 9∗√3∗380V∗0. 7
2000W
I n2= =14. 42≃14. 4 A
0. 9∗220V∗0.7
I pornire 144A
I faza minal=In1+In2=24A⟨30A ¿ I pornire=6∗I faza minal=6∗24=144A ¿δ pornire= = =24A/mmp⟩20A/mmp
¿ ¿
s 6mmp
Se observa ca in regim de pornire se depaseste densitatea de curent admisa de
20A/mmp. In regim normal ne incadram in curentul maxim admisibil al coloanei
Este necesara redimensionarea coloanei functie de densitatea de curent admisa in regim de
prormire a motoarelor:
I pornire 144 A
s= = =7 .2[ mm 2 ]
δ admisibil pornire
20 A /mmp
s re dim ensionat =10 [mm 2 ]
Caderea de tensiune se va calcula in ipoteza unei incarcari uniforme la nivelul
incarcarii fazei R care este cea mai incarcata faza pentru sectiunea initiala a coloanei. In
acest caz caderea de tensiune se calculeaza cu relatia:
Calculam in doua ipoteze:
a) considerand un consum trifazat la incarcarea fazei R de 24 A in regim normal si de
144A in regimul de pormire
b) considerand un consum monofazat la incarcarea fazei R de 24 A in regim normal si de
144A in regimul de pormire
Ipoteza a)
l
ΔU =√ 3∗r∗I *cos ϕ=ρ∗ ∗I *cosϕ
s
1∗30
ΔU n =√3∗ ∗24∗0. 7=3 , 42V
34∗6 ¿
ΔU n 3 , 42∗100
ΔU n [ %]= ∗100= =0 . 9 %¿
Un 380
¿
se observa ca in ambele regimuri nominal si respectiv de pornire simultana caderea de tensiune
se incadreaza in valorile limita din enunt de 2% si respectiv de 10% Rezulta ca singurul motiv
al necesitatii amplificarii coloanei il constituie depasirea densitatii admisibile de curent in
regimul de pornire
Ipoteza b)
Verificam caderea de tensiune pe coloana redimensionata si in ipoteza unui curent monofazat
de 144A
In acest caz vom utiliza relatia:
l
ΔU pornire =2∗ρ∗ ∗I *cos ϕ
s
1∗25
ΔU pornire =2∗ ∗144∗0. 7=14 . 8≃15 V
34∗10
ΔU pornire 15∗100
ΔU pornire [% ]= ∗100= =6 . 8 %<10 %
Un 220
Rezulta o cadere de tensiune de cca 7% care se incadreaza si in aceasta ipoteaz in caderea
de tensiune maxim admisa de 10%
Verificam caderea de tensiune pe coloana redimensionata si in ipoteza unui curent monofazat
de 24A
l
ΔU pornire =2∗ρ∗ ∗I *cos ϕ
s
1∗25
ΔU pornire =2∗ ∗24∗0 .7=2 , 46≃2,5V
34∗10
ΔU pornire 2,5∗100
ΔU pornire [% ]= ∗100= =1,1 %<2 %
Un 220
Rezulta o cadere de tensiune de cca 1,1% care se incadreaza si in aceasta ipoteaz in
caderea de tensiune maxim admisa de 2%.
49. O coloană electrică de 3x380/220 V cu lungimea l1 = 25 m alimentează un tablou la care
sunt racordate:
un circuit cu lungimea l2 = 30 m care alimentează un electromotor trifazat având
puterea Pm =10 kW, cos=0,9, randamentul =0,9 şi Ipornire = 6 Inominal ;
51 becuri electrice de câte 100 W, la capătul a trei circuite monofazate cu lungimi de
câte l3 =35m ( câte 17 becuri alimentate din fiecare circuit).
Conductoarele coloanei şi circuitelor sunt din aluminiu cu rezistivitatea ρ= 1/32 mm2/m. Să
se determine secţiunile conductoarelor pentru fiecare circuit şi pentru coloană, considerându-se
pierderile de tensiune:
pe circuitul electromotorului: 3% în regim normal de funcţionare şi 8% în regim de
pornire a electromotorului;
pe circuitele care alimentează lămpile: 2%;
pe coloană: 1%.
Secţiunile calculate se vor verifica la:
- încălzirea conductoarelor în regim de funcţionare permanentă.Curentul maxim
admisibil în regim de durată Iadm. se consideră, pentru circuitele monofazate:18 A pentru s
= 2,5mm2, 23 A pentru s = 4mm2, 30A pentru s = 6 mm2, iar pentru circuitele trifazate se
consideră: 16 A pentru s = 2,5mm2, 20 A pentru s = 4 mm2, 27A pentru s = 6 mm2;
- densitatea curentului la pornire, densitatea maximă admisă fiind δpa = 20 A/mm2;
- pierderea de tensiune din circuit la pornirea electromotorului.
Pn =η∗P abs
Pn =η∗√ 3∗U n∗I n *cos ϕ
Pn
In =
η∗√ 3∗U n *cos ϕ
motor trifazat
Pn
In =
η∗U n *cos ϕ
motor monofazat
10000
I n1 = =18 , 78 A
0 . 9∗√ 3∗380∗0. 9
1700
I n2 = =7 ,72[ A ]
220
I faza min al =I n1 + I n 2 =26 ,5 [ A ]
¿
I pornire
δ pornire =
s
I pmot I pmot 6∗18 ,78
δ pmot .= ⇒ S circ. mot = = =5 , 63 mm2
S circ . mot δ pmot . 20
S circuit . mot =6 mm2
Verific caderea de tensiune pe circuitul electromotorului in ipoteza curentului momofazat
l
ΔU pornire =2∗ρ∗ ∗I *cos ϕ
s
1∗30
ΔU pornire =2∗ ∗18 , 78∗0. 9=5 ,28 [V ]
32∗6
ΔU pornire 5 ,28∗100
ΔU pornire [% ]= ∗100= =2,4 %<8 %
Un 220
Verific caderea de tensiune pe circuitul electromotorului in ipoteza curentului trifazat
l
ΔU n =√3∗r∗I *cos ϕ=ρ∗ ∗I *cos ϕ
s
1∗30
ΔU n =√3∗ ∗18 ,78∗0 .9=4,7[ V ]
32∗6 ¿
ΔU n 4,7∗100
ΔU n [ %]= ∗100= =1, 23 %¿
Un 380
¿
Pentru circuitele lampilor calculez sectiunea conductorului
ΔU ΔU [ % ]∗U n 2∗220
ΔU [% ]= ∗100 ⇒ ΔU = = =4,4 [V ]
Un 100 100
l 2∗ρ∗l∗I 1 2∗35∗7 , 72
ΔU =2∗ρ∗ ∗I ⇒ Slampa = = ∗ =3 ,84 [ mm2 ]
Slampa ΔU 32 4,4
Alegem
2
S lampa=4 mm
Pentru coloana
Ip Ip 120 , 4
δ coloana = ⇒ S coloana= = =6,2 mmp
Scoloana δ coloana . 20
Alegem
S coloana =10 mm 2
Se verifica caderea de tensiune pe coloana aleasa
l
ΔU =√ 3∗r∗I *cos ϕ=ρ∗ ∗I *cos ϕ
s
1∗25
ΔU n =√3∗ ∗26 ,5=3 ,58 [V ]
32∗10 ¿
ΔU n 3 ,58∗100
ΔU n [ % ]= ∗100= =0 , 94 % ¿
Un 380
¿
50. Ce secţiune este necesară pentru conductoarele unui circuit electric trifazat din cupru,
montat în tub, în lungime de 50 m, care va alimenta un electromotor de 20 kW, 3 x 380 V, cos
= 0,7; = 0,9, care admite la pornire o scădere a tensiunii de maximum 12%. Electromotorul
absoarbe la pornire un curent egal cu 6 I n. Pierderea de tensiune (de durată) admisă în circuit la
plină sarcină va fi de 3%, iar Cu = 57. Conform tabelelor pentru trei conductoare de cupru cu
secţiunea de 6 mm2 montate în tub, încărcarea maximă de durată este 42 A, iar densitatea
admisibilă de curent la pornirea electromotoarelor pentru conductoarele de Cu este mai mică
de 35 A/mm2.
Δ Up [ % ] 12 %
ΔU [ V ] max_ adm pornire = U n= 380 V =0 . 12∗380 V =45 .6 V
100 100
Δ Uin [ % ]
3%
ΔU [ % ] max_ adm motor = sarc
U n= 380V =0 . 03∗380 V =11 . 4 V
in sarcina
100 100
Pn =η∗P abs
Pn =η∗√ 3∗Un∗In *cos ϕ
Pn
In =
η∗√ 3∗U n *cos ϕ
motor trifazat
Pn 20000W
I nmotor = = =48 .2 A> 42 A
trifazat
η∗√ 3∗U n *cos ϕ 0 .9∗√ 3∗380V ∗0 . 7
I nmotor > I max _adm _rg_durata
trifazat
Observam ca prima cerinta testata nu este indeplinita. Trecem mai departe si verificam si
densitatea de curent in regimul de pornire
I pornire =6∗I n=6∗48 .2=289. 2 A
I 289 . 2 A
δ pornire= pornire = =48 . 2 A /mm 2
>35 A/mm 2
s 6 mm 2
δ pornire>δ max adm pornire
51. La o reţea trifazată de curent alternativ este alimentat un receptor electric conectat în
triunghi. Tensiunea de linie este de 220 V. Să se determine puterea consumată în circuit
cunoscând că încărcările pe faze sunt neuniforme şi anume: prima fază are rezistenţa activă de 3
Ω şi reactanţa inductivă de 4 Ω, a doua fază are o o rezistenţă activă de 6 Ω şi o reactanţă
inductivă de 8 Ω,a treia fază are rezistenţa activă de 8 Ω şi reactanţa inductivă de 6 Ω.
Determinarea puterii active absorbite de circuit :
Pcircuit = P R + PS + PT
Z =√ R 2 + X 2
R
cos ϕ=
Z
√
Z R= R 2+ X
R R2
= √3 2 +4 2 =√ 9+16=√25=5 Ω
RR 3
cos ϕ R = = =0 . 6 Ω
ZR 5
Z S = R 2 + X 2= √ 6 2 +8 2= √ 36+64= √ 100=10Ω ,
√ S S
RS 6
cos ϕ S = = =0. 6 Ω
Z S 10
ZT = R √ T
2+ X
T
2= √8 2 +62 =√ 64+ 36= √100=10Ω
RT 8
cos ϕT = = =0 . 8 Ω
ZT 10
2
U linie 2202
PR =U linie∗I R *cos ϕ R = *cos ϕ R = ∗0. 6=5808 W
ZR 5
2
U linie 2202
PS =U linie∗I S *cos ϕ S = *cos ϕ S = ∗0 . 6=2904 W
ZS 10
2
U linie 2202
PT =U linie∗I T *cos ϕ T = *cos ϕ T = ∗0 . 8=3872 W
ZT 10
Pcircuit =P R +PS +PT =5808+2904+3872=12584 W=12 .584 kW ≃12. 6 kW
Determinarea puterii reactive absorbite de circuit :
Q circuit = QR +Q S +Q T
Z =√ R 2 + X 2
X
sin ϕ=
Z
√
Z R= R 2+ X
R R2
= √3 2 +4 2 =√ 9+16=√25=5 Ω
XR 4
sin ϕ R = = =0 . 8Ω
ZR 5
Z S = R 2 + X 2= √ 6 2 +8 2= √ 36+64= √ 100=10Ω ,
√ S S
XS 8
sin ϕ S = = =0 . 8 Ω
Z S 10
ZT = R√ T
2+ X
T
2= √8 2 +62 =√ 64+ 36= √100=10Ω
XT 6
sin ϕ T = = =0 . 6 Ω
Z T 10
2
U linie 2202
QR =U linie∗I R *sin ϕ R = *sin ϕ R = ∗0 . 8=7744 VAr
ZR 5
2
U linie 2202
QS =U linie∗I S *sin ϕ S = *sin ϕ S = ∗0. 8=3872VAr
ZS 10
2
U linie 2202
QT =U linie∗I T *sin ϕT = *sin ϕ T = ∗0 . 6=2904 VAr
ZT 10
Qcircuit =QR +Q S +QT =7744+3872+2904=14520 W≃14 .52 kW ≃14 .5 kVAr Determin
area puterii aparente absorbite de circuit :
S circuit =S R + S S + S T
S R = P 2 +Q 2 =√ 58082 +7744 2=9680VA
√ R R
S S = √ P 2 +Q 2 =√ 2904 2 +38722 =4840VA
S S
S T = √ P 2 +Q 2 =√ 38722 +29042 =4840VA
T T
S circuit =S R + S S + S T =9680+ 4840+4840=19360 VA≃19 . 4 kVA
52. O linie electrică aeriană cu tensiunea de 0,4 kV, cu conductoare din cupru având = 0,017
mm2/m, alimentată din sursa A, are schema şi caracteristicile din figură.
s1 = 50 mm2 s2 = 35 mm2 s3 = 25 mm2
x01 = 0,31 /km x02 = 0,345 /km x03 = 0,33 /km
1 2 3 A O
● ● ●
3oo m 2oo m 15o m
53. La o reţea trifazată de 6 kV alimentată din staţiile de transformare A şi B, ale căror tensiuni
sunt egale şi coincid ca fază, sunt racordate mai multe locuri de consum. Lungimile porţiunilor
de reţea, în km, secţiunile conductoarelor, în mm 2, sarcinile, în kW şi factorii lor de putere sunt
indicate în schema reţelei.
Să se determine pierderea maximă de tensiune pentru regimul de funcţionare normal şi pentru
regimul de avarie al reţelei.
Se neglijează pierderile de putere pe linii.
În regimul de avarie se presupune că se scoate din funcţiune acea porţiune din reţea a cărei
ieşire din funcţiune determină căderea maximă de tensiune într-un punct oarecare al reţelei;
Pentru conductorul cu s=35mm2 se consideră r0=0,91 /km şi x0=0,353 /km iar pentru cel cu
s=16 mm2 r0=1,96 /km şi x0=0,377/km.
100 kW 80 kW
cosφ = 0,8 cosφ = 0,9
d 40 kW 80 kW e 40 kW
cosφ = 0,7 cosφ = 0,8 cosφ = 0,8
Conform enuntului UA=UB in aceste conditii vom considera in fiecare nod sarcina pe rand.
Contributia fiecarei surse va fi dependenta de impedanta pana la nodul respectiv. Cum intre
puntele AB avem conductor omogem pentru calculul momentelor vom utiliza distantele dela
fiecare nod la capetele circuitului. In acest caz vom utiliza datele din figura 2
Aplicam rationamentul pentru circulatia puterii active. Vom detalia calculul pentru nodul a
Pentru celelalte noduri vom prezenta datele in tabelul de rezultate urmator :
3km*PAa=9km*PBa
PAa+PBa=100+40=140kW
Din prima ecuatie deducem PAa=3*PBa inlocuind in ecuatia doua obtinem: 4PBa=140
Rezolvand PBa=35 si deci PAa=3*35=105 kW
Aportul la
Distanta de la nodul consumul
Total
analizat la nodului
Nodul putere
sursei sursei
in nod sursa A sursa B
A B
[km] [km]
[kW] [kW]
a 140 3 9 105,00 35,00
b 80 5 7 46,70 33,30
c 120 8 4 40,00 80,00
Total 191,70 148,30
Rezulta din analiza efectuata ca nodul B este alimentat din ambele surse.Vom face o analiza
similara si pentru circulatia de putere reactiva :
Tot Distanta de la nodul Aportul la consumul
al analizat la nodului
No
pute
dul sursa A sursa B sursei A sursei B
re in
[km] [km] [kVAr] [kVAr]
nod
115,
a 3 9 86,55 28,85
4
60,3
b 5 7 32,90 27,42
2
c 69,2 8 4 23,07 46,13
Total 142,52 102,40
Si in acest caz obtinem aceeasi concluzie : nodul b este alimentat din ambele surse
Calculam aportul celor doua surse la puterea nodului b :
PAb= 191,7-140=51,7 kW PBb= 148,3-120=28.3 kW
QAb= 142,52-115,4=27,12 kVAr QBb= 102,4-69,2=33,2 kVAr
Sectionam imaginar bodul b si obtinem doua tronsoane alimentate radial din statiile A si B.
Aceste tronsoane vor avea in nodurile b aceeasi tensiune respectiv acceasi cadere de tensiune de
la sursa la fiecare nod b
Fig.4
Pentru calculul caderilor de tensiune vom utiliz relatia
3
∑1 ( RiPi+XiQi )2, 73∗100+1 ,059∗75 , 4
ΔU Ab= = +
Un 6
2 ,73∗40+1 ,059∗40 (2 , 73+1, 82 )∗51 ,7 +(1 , 059+0 , 706)∗27 , 12
+ + =
6 6
351 ,7896 151, 56 283 ,6188 786 , 9684
¿ + + = ≃131 ,16 V
6 6 6 6
Pentru verificare calculamsi caderea de tensiune pe reteua alimentata din nodul B :
3
∑1 (RiPi+ XiQi) 3 , 64∗80+1 , 412∗39 , 04
ΔU Bb = = +
Un 6
3 , 64∗40+1 , 412∗30 ,16 (3 , 64+2, 73 )∗28 , 3+(1 , 412+1 , 059)∗33 ,2
+ + =
6 6
346 , 32448 188 , 18592 262, 3082 796 ,8186
¿ + + = ≃132 .8 V
6 6 6 6
Se remarca obtinerea unor valor sensibil egale pentru caderile de tensiune.
Pentru regimul de avarie consideram indisponibil tronsonul « ab » In acest caz tronsonul Bb in
lungime de 7 km va fi parcurs suplimentar fata de cazul precedent de puterea S=51.7+j27.12
kVA ceea ce va conduce in nodul b la o cadere de tensiune mai mare decat daca
indisponibilizam tronsonul bc deoarece in acest caz tronsonul Ab de doar 5 km ar fi fost parcurs
suplimentar de o putere mai mica S=28,3+j33,2 kVA
Vom utiliza datele din figura 5
Fig.5
Pentru calcul vom utiliza caderea de tensiune determinata pentru nodul b inainte de retragerea
din exploatare a tronsonului ab la care vom adauga caderea de tensiune provocata pe 7 km de
puterea S=51.7+j27.12 kVA
Vom avea relatia :
(3 , 64+ 2, 73 )∗51 ,7 +(1 , 412+1 ,059 )∗27 ,12 396 , 86
ΔU Bb =132, 8+ =132 , 8+ =198. 86 V
6 6
54. O reţea trifazată de 0,4 kV alimentată din punctul A, cu conductoare din cupru având =
0,017 mm2/m are secţiunea conductoarelor, lungimile tronsoanelor şi sarcinile menţionate în
figură.
Să se determine pierderea maximă de tensiune considerând că sarcinile sunt rezistive.
0,15 A/m
80 m
f
16 mm2
50 m
aA bA d
e
100 m 100 m
e
75 m 50 m
A
30A AAA A
20A AA 16 mm2 15A A A
80 m m 10A A A
cA 25A A A A
55. O LEA 110 kV s.c. echipată cu conductoare de OL-Al de secţiune 185 mm 2, cu diametrul
19,2 mm şi = 1/34 mm2/m, are o lungime de 40 km şi coronamentul din figură (cu
distanţele în mm).
Se cere:
1. Să se precizeze semnificaţiile simbolurilor a şi b din formulele de calcul ale inductanţei
specifice
a
x0 = 0,145 lg 0,779b Ω/km,
respectiv susceptanţei specifice
7 ,57368
a
lg
b0 = b 10-6 S/km
2. Să se reprezinte schemele electrice echivalente în Π şi T ale liniei şi să se calculeze
parametrii acestora. Se neglijează conductanţa liniei.
U 10.5
I sc 5.8[ kA]
Zlinie 0.5528
U2 min U 2 10.52
S sc Z sc 1.1025[]
Z sc S sc 100
bobina de reactanta apare in paralel cu linia in scurtcircuit.
1 1 1 min Z sc min * Zlinie
Z bobina 0.22[]
Z sc min Z linie Z bobina min Z linie Z sc min