Sunteți pe pagina 1din 11

Trucuri de calcul

Adăugiri rapide:
Calculați: 4 + 3 + 6 + 1 + 5 + 9 + 5 + 7 + 2=
Mai puțin "inteligent" să iei calculatorul ... ei
bine, nu e tehnica potrivită!
Alții vor face în ordinea 4 + 3 = 7, 7 + 6 = 13 ... un
pic mai greu așa.
Se termină cu 0

Cum așa? Ei bine, vom grupa numerele, astfel încât acesta vor avea în cele
din urmă 0!
Astfel, reunește numerele care se termină cu:
• 1 și 9
• 2 și 8
• 3 și 7
• 4 și 6
• 5 și 5

În acest fel:

4+3+6+1+5+9+5+7+2 = (4 + 6) + (3 + 7) + (1 + 9) + (5 + 5)+ 2
= 10 + 10 + 10 + 10 + 2
= 42
Se încheie cu 5
Din păcate, nu este întotdeauna atât de simplu.
Pentru a calcula 3 + 6 + 9 + 12, nu poți grupa, astfel încât să se
termine în 0 ...
Dar nu contează, vom regrupa, astfel încât să se termine cu 5 !
Prin urmare, numerele care se termină în:
1 și 4
2 și 3
6 și 9
7 și 8
Aici regrupează 3 cu 12 și 6 cu 9!
6 + 3 + 9 + 12 = (3 + 12) + (6 + 9)
= 15 + 15 =
= 30
La fel pentru înmulțiri
Se multiplică în special numerele care se termină în 5 cu numere
pare, astfel încât să aibă un 0 la sfârșitul numărului.
De exemplu:
6 x 2 x 3 x 5 = (2 x 5) x (6 x 3) = 10 x 18 = 180

Dacă este făcută în ordinea: (6 x 2) x (3 x 5) = 12 x 15 = ????


Chiar acum este mult mai puțin clar că este 180, în timp ce 10 × 18
este de 180 de ori mai clar!

Cred că întotdeauna asociați FACTORII inteligent !!!!


Înmulțiți cu 11!
Pentru înmulțiri, există și alte sfaturi interesante!
Pentru a multiplica de 11 ori un număr de 2 cifre, se pune suma celor două cifre între
ele.
11 x 24 = 264 pentru 2 + 4 = 6
11 x 34 = 374 pentru 3 + 4 = 7
11 x 27 = 297 pentru 2 + 7 = 9

Bineînțeles că funcționează numai pentru un număr mic,

11 x 69 nu este egal cu 6159, deși 6 + 9 = 15, deoarece în 15 există 2 cifre, nu una


singură.

11 x 69 = 759
9 se pune la sfârșitul numărului ;
6 + 9 = 15 ( 10 + 5 )
60 + 10 = 70
Sau: ( 10 + 1) x 69 = (10 x 69) + ( 1x 69)= 690 + 69 = 759
Desigur, dacă există numere care pot fi grupate care se termină în 0 se
face în primul rând, iar pentru ceea ce rămâne este folosită tehnica de
mai sus:

16 + 12 + 94 + 53 + 7 + 63 = (16 + 94) + (53 + 7) + (12 + 63)

= 110 + 60 + 75

= 170 + 75 =

= 245
Înmulțiți cu 11 numere mari
Metoda este în mod esențial aceeași, se adună numerele câte două,
începând cu dreapta.
Exemplu:
135426 x 11:
6 este copiat la dreapta ===========> 6
6 + 2 = 8 ========================> 86
2 + 4 = 6 =======================> 686
4 + 5 = 9 ======================> 9686
5 + 3 = 8 =====================> 89686
3 + 1 = 4 ====================> 489686
vom copia 1 ==== capătul din stânga: 1489686

Așa că 135426 x 11 = 1489686 !!!


Foarte simplu !
Înmulțiți cu 9, 99, 999, 9999 ...
Este cunoscut faptul că 9 = 10-1

Așa că 45 x 9 = 45 x (10-1) = 45 x 10 - 45 x 1 = 450-45 = 405


Practic, se înmulțește cu 10 și o dată numărul este eliminat
Prin urmare, 248 x 9 = 2480-248 = 2232

Desigur, este același 99 = 100 -1: înmulțiți cu 100 și apoi o dată


numărul este eliminat :
Așa că 568 x 99 = 56800-568 = 56232
Pas cu pas:
Eliminăm 56800 – 500 = 56300
Eliminăm 56300 – 60 = 56240
Eliminăm 56240 – 8 = 56232
Practica aceasta va deveni automată și se va putea calcula mintal.
Înmulțiți cu 5
Acum vom vedea cât de repede se înmulțește cu 5:
Noi folosim faptul că 5 = 10 : 2. Deci, pentru a se
multiplica rapid cu 5, se înmulțește cu 10 și se împarte la
2!
658 x 5 = (658 x 10) : 2 = 6580 : 2 = 3290
267 x 5 = 2670 : 2 = 1335
Foarte simplu după cum se poate vedea!
Combină tehnici!

34 x 55 = 34 x 11 x 5 deoarece 55 = 11 x 5

= 374 x 5 pentru că 3 + 4 = 7

= (374 x 10) : 2

= 3740 : 2

= 1870
Bibliografie:
1.Manualul de matematică, clasa a III- a, Editura Art;
2. www.methodemaths.fr/calculmental

Realizat de prof. înv. primar, Vameș Dorina, Școala Gimnazială


,,Constantin Brâncuși” Medgidia, Constanța