Sunteți pe pagina 1din 5

COALA DE ARTE I MESERII VALEA MARE

COMUNA VALEA MARE

O1: s recunoasc trsturile operei epice;


O2: s identifice momentele subiectului, modurile de expunere i tipul
naratorului;
O3: s identifice personajele operei literare, evideniind trsturi ale
acestora;
O4: s defineasc balada, preciznd trsturile operelor populare;
O5: s prezinte titluri de opere populare studiate la clas sau din lectura
particular;
O6: s emit preri proprii despre tema propus, argumentnd rspunsul

Proiect didactic
Data: 7 noiembrie 2007
Clasa: a VIII-a
Profesor: Muat Alina
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Literatura popular. Gen epic. Mioria, L1
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
Obiective de cadru
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral;
3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris;
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris.
Obiective de referin
2.1. s construiasc un discurs oral pe o tem dat.
3.1. s dovedeasc nelegerea unui text literar sau nonliterar pornind de la
cerinele date.
4.1. s redacteze texte diverse, adaptndu-le la situaia de comunicare
concret.
Obiective operaionale
1. Cognitive: La sfritul orei elevii vor fi capabili:
O1. s recunoatei trsturi ale literaturii populare;
O2 s identificai tema i semnificaia titlului;
O3 s identificai momentele subiectului;
O4 s redactai povestirea textului respectnd momentele subiectului
2. Afective: dezvoltarea dragostei i gustului pentru lectur i creaia popular
romneasc.
Strategie didactic:
1. Metode i procedee: conversaie, lucru cu manual, lectur explicativ,
nvarea prin descoperire, metoda ciorchinelui .
2. Forme de organizare a activitii: frontal, n perechi, individual.
3. Resurse: capacitatea de nvare a elevilor, cunotinele lor anterioare.

4. Mijloace de nvmnt: manual, culegere de Balade pastorale,


utilizarea unor prezentri powerpoint, foaie de flip-chart, markere
5. Capacitatea de nvare: clas omogen

Scenariul desfurrii activitii


1. Organizarea clasei: Asigurarea condiiilor optime pentru buna desfurare
a leciei.
2. Reactualizarea cunotinelor:
Actualizarea cunotinelor despre genul epic se va realiza prin metoda
Ciorchinelui . Elevii sunt mprii pe grupe omogene , fiecare grup va primi o
foaie de flip-chart pe care este desenat un ciorchine. Elevii vor scrie tot ce le trece
prin minte legat de nucleul ciorchinelui: gen epic.
Se discut pornind de la specii ale genului epic , pn se ajunge la termenul de
balad popular.
3. Anunarea subiectului i obiectivelor:
Balada popular Mioria .La sfritul orei vei fi capabili:
O1. s recunoatei trsturi ale literaturii populare;
O2 s identificai tema i semnificaia titlului;
O3 s identificai momentele subiectului;
O4 s redactai povestirea textului respectnd momentele subiectului
4. Captarea ateniei, asigurarea momentului afectiv:
Prezentare powerpoint.
5. Dirijarea nvrii:
Varianta cea mai cunoscut descoperit n Munii Vrancei de Alecu Russo.
Publicat de Vasile Alecsandri n 1850 n ziarul Bucovina, apoi inclus n
volumul Balade (Cntece btrneti) adunate i ndreptate de V. Alecsandri i n
Poezii poporale ale romnilor 1866
Tema apare n peste 1400 de variante cu motivul comun testamentul
ciobanului.

n ansamblul culturii noastre romneti este aezat la loc de cinste ntre cele
patru mituri fundamentale ale literaturii populare romneti:
a) mitul etnogenezei (naterea poporului romn): Traian i Dochia
b) mitul fuziunii om-natur Mioria
c) mitul elanului creator: Monastirea Argeului
d) mitul iubirii: Zburtorul
Elevii sunt rugati sa povesteasca pe scurt subiectul baladei.
Se povestete i se scrie subiectul:
- este simplu
- trei ciobani coboar cu turmele de pe munte, mai la vale, unde clima este mai
blnd. Doi dintre ei se sftuiesc s-l omoare pe cel de-al treilea, pentru a-i nsui
avutul lui. Planul este auzit de o oi nzdrvan, care l mprtete stpnului su.
Acesta, n eventualitatea c va muri, i exprim ultimele sale dorine.
Se trece la identificarea momentelor subiectului. Se scriu la tabl i n caiete.
Momentele subiectului
Elevii lucreaz pe grupe(4) . Elevii din fiecare grupa primesc cate un fragment
din balada. Sunt rugati sa identifice carui moment al subiectului ii apartin versurile
din fragment. La final se face urmatoarea shema:
1. Expoziiunea: versurile 1 9
- locul (1,2)
- timpul (3-5)
- personajele (5-9)
2. Intriga: - versurile 10-21 ciobanul ungurean i cel vrncean hotrsc s-l
omoare pe cel moldovean pentru a-i lua avutul.
3. Desfurarea aciunii: 22-123
a) Oia aduce la cunotina ciobanului complotul celor doi, artnd cauzele
omorului i ndemnndu-l s se apere. (22-46)
b) Testamentul ciobanului. Ciobnelul cere oiei s-l ngroape n stn
mpreun cu obiectele specifice muncii lui. (47-71)
c) Moartea este vzut ca o nunt.(72-87)

4. Punctul culminant . Mama i caut fiul. Portretul fizic al ciobanului i al


mamei lui. (87-123)
- lipsete deznodmntul.
6. Atingerea performanei i obinerea feed-back-ului
Povestii pe scurt partea epic a baladei dup momentele subiectului (fi
individual).
7. Asigurarea reteniei i transferului
Alctuii o compunere inventand un posibil sfarsit al baladei Mioria.
8. Aprecieri i constatri asupra desfurrii leciei.
FI INDIVIDUAL DE LUCRU
Balada MIORIA are o parte epic i una liric.
1. Povestii pe scurt balada dup momentele subiectului:

Elevii trebuie :
- s respecte succesiunea evenimentelor din textul dat;
- s stabileasc elementele eseniale;
- s relateze la persoana a III-a, transformnd vorbirea direct in vorbire
indirect ;
- s foloseasc adecvat conectorii temporali i de cauzalitate.

Opera Toma Alimo este o balad popular pentru c nfieaz fapte i


ntmplri din trecut, la care particip eroi cu nsuiri deosebite, supranaturale.
Pentru c personajul principal este un haiduc, este o balad haiduceasc.
Este o oper literar popular pentru c a circulat pe cale oral de la o generaie
la alta. Circulnd oral, creatorii anonimi i-au adus partea lor de contribuie la
cizelarea operei, de aici numrul mare de variante care i confer operei
caracterul colectiv. nc de la nceputuri, balada se cnta cu diverse prilejuri i
chiar se dansa, de aici caracterul ei sincretic. Personajul principal al baladei
ntruchipeaz cele mai alese trsturi ale poporului nostru: frumusee fizic i
moral, ospitalitate, spirit de dreptate, dragoste fa de natur.

S-ar putea să vă placă și