Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24,02.2009
CLASA : A VI A C
OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA
SUBIECTUL LECTIEI: PORTRETUL LUI STEFAN CEL
MARE
TIPUL LECTIEI: FORMARE DE PRICEPERI SI
DEPRINDERI, INSUSIREA UNOR NOI CUNOSTINTE
DURATA:50 DE MINUTE
OBIECTIVE OPERATIONALE
:La finalul lectiei elevii vor fi capabili
sa identifice in textele propuse fragmente sugestive pentru anumite trasaturi ale .1
personajului
sa numeasca trasaturile de caracter ale personajului sugerate de anumite .2
fragmente date
sa grupeze insusirile gasite in trasaturi pozittive si negative .3
sa numeasca trasaturile dominante ale personajului desprinse din textele citite .4
sa identifice insusirile comune care apar in ambele portrete .5
sa numeasca modul de expunere folosit in textele citite si sa explice rolul sau .6
sa-si exprime opinia despre personajul aflat in discutie .7
sa identifice modalitatile prin care sunt evidentiate insusirile personajului .8

STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE: conversatia, problematizarea, exercitiul, lectura,
.invatarea prin descoperire
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: activitatea frontala combinata cu cea
.individuala si lucrul pe grupe
.RESURSE: capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele insusite anterior
MIJLOACE DE INVATAMANT: textul literar suport, fise cu sarcini de lucru, coli
.albe, manuale,markere
"BIBLIOGRAFIE: Mihail Sadoveanu-"Fratii Jderi

Manualul de limba romana pentru clasa a VI a al Editurii


Didactice si Pedagogice
"C.Parfene-"Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala
DESFASURAREA ACTIVITATII

I.ORGANIZAREA CLASEI
Pentru lectie, clasa este impartita in 4 grupe, fiecare avand cate 5 elevi.Fiecare
.echipa va avea de indeplinit sarcini diferite pe parcursul lectiei
Profesorul verifica tema elevilor data in ora trecuta, fiecare grupa a avut de
pregatit cateva informatii generale despre Stefan cel Mare.Liderul fiecarei grupe
.va lectura ceea ce au gasit despre domnitorul roman
II. ANUNTAREA TEMEI LECTIEI SI A SARCINILOR DE LUCRU
Profesorul precizeaza ca in ora anterioara au citit doua texte ale unor autori
diferiti care pun in evidenta personalitatea aceluiasi domnitor, Stefan cel Mare si
ca pe parcursul lectiei de astazi vor continua discutia asupra acestor texte.Se
noteaza pe tabla titlul lectiei si profesorul precizeaza ca aceasta va consta intr-o
serie de exercitii propuse ca sarcini de lucru pentru fiecare grupa, urmand a
descoperi pe parcursul activitatii, trasaturile cele mai importante ale marelui
.domnitor roman
III.DIRIJAREA ACTIVITATII PROPRIU-ZISE
Prin activitate frontala si individuala, profesorul le adreseaza elevilor cateva
intrebari, cerandu-le sa numeasca autorii celor doua texte din manual si din ce
opera face parte fiecare.Se reactualizeaza astfel cateva informatii necesare
.pentru lectia de zi
Elevii sunt antrenati apoi intr-o activitate pe grupe.Fiecare grupa are sarcini de
lucru diferite.Liderul fiecarei grupe va prezenta (dupa ce s-a lucrat in echipa)
raspunsurile formulate pentru sarcina de lucru propusa.Profesorul precizeaza ca
primele doua echipe vor avea in discutie fragmentul scris de Grigore Ureche iar
.celelalte doua se vor ocupa de textul din romanul scris de Sadoveanu
ECHIPA NR 1
SARCINA DE LUCRU NR 1
Gasiti in textul lui Grigore Ureche un fragment care pune in evidenta o
.trasatura fizica a domnitorului roman si numiti aceasta trasatura

SARCINA DE LUCRU NR 2
Ce trasatura de caracter a voievodului va sugereaza fiecare dintre
? fragmentele date
"manios si degraba varsatoriu de sange nevinovat "
"de multe ori la ospete omoraea fara judetu "
"era om intreg la fire, nelenesu "
"unde nu gandeai acolo il aflai "
SARCINA DE LUCRU NR 3
Numiti calitatile si defectele pe care le-ati identificat in fragmentele
.anterioare , grupandu-le pe doua coloane
TRASATURI POZITIVE
..
TRASATURI NEGATIVE
.

ECHIPA NR 2
SARCINA DE LUCRU NR 1
Gasiti in textul scris de Grigore Ureche un fragment care pune in
.evidenta o trasatura morala negativa a domnitorului si numiti-o
SARCINA DE LUCRU NR 2
Ce trasatura de caracter a voievodului va sugereaza fiecare dintre
? fragmentele date
"la lucruri de razboaie mester "
"unde era nevoie insusi se varaea "

"ca vazandu-l ai sai, sa nu se indaraptieze "


"raru razboiu de nu biruia "
unde biruiau altii, nu perdea nadejdea, ca stiindu-se cazut jos se ridica "
"deasupra biruitorilor
SARCINA DE LUCRU NR 3
Numiti calitatile si defectele pe care le-ati identificat in fragmentele
.anterioare , grupandu-le pe doua coloane
TRASATURI POZITIVE
..
TRASATURI NEGATIVE
.
ECHIPA NR 3
SARCINA DE LUCRU NR 1
Gasiti in textul lui Mihail Sadoveanu un scurt fragment care evidentiaza
.atmosfera si prilejul cu care este infatisat marele voievod Stefan cel Mare

SARCINA DE LUCRU NR 2
Gasiti si transcrieti din textul sadovenian un fragment care pune in lumina
.insusiri fizice ale domnitorului

SARCINA DE LUCRU NR 3
Ce trasatura de caracter a voievodului va sugereaza fiecare dintre
? fragmentele date
"privire verde, taioasa "
desi scund de statura, cei dinaintea sa opriti la zece pasi, pareau ca se "
"uita la el de jos in sus
"Voda facu semnul crestinesc si saruta Evanghelia "

indemna printr-un semn mic pe coconul sau sa savarseasca acelasi "


lucru

ECHIPA NR 4
SARCINA DE LUCRU NR 1
Cu ce sentimente este primit Stefan de catre supusii sai?Gasiti un
.fragment care evidentiaza atitudinea lor fata de domnitor

SARCINA DE LUCRU NR 2
Ce trasatura de caracter a voievodului va sugereaza fiecare dintre
? fragmentele date
"prea sfintitul saruta mana cu pecetea de aur "
"Voda isi implini aceeasi datorie catre batranul staret "
"se puse in miscare cu pas viu "
SARCINA DE LUCRU NR 3
Gasiti si numiti insusirile comune ale lui Stefan cel Mare care se regasesc
.in ambele portrete citite
INSUSIRI
COMUNE
..
Profesorul precizeaza apoi ca cele patru echipe vor avea de indeplinit si doua
:sarcini de lucru comune
Numiti trasaturile cele mai importante (dominante) ale domnitorului roman care (1
.se desprind din textul scris de Grigore Ureche
Care este modul de expunere predominant din ambele texte citite si ce rol are (2
?acesta
Prin activitate frontala, profesorul le cere elevilor sa numeasca modalitatile prin
care autorii pun in evidenta insusirile personajului.Se desprind astfel cele doua
modalitati de caracterizare prezente (directa si indirecta)

Pe masura ce sarcinile de lucru sunt rezolvate, profesorul noteaza pe tabla


informatiile desprinse. ( a se vedea schema tablei, anexa la proiect)
IV.ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI ACTIVITATII
Acesta se va realiza prin completarea de catre elevi la finalul lectiei a unei fise de
evaluare finala si prin tema pentru acasa.( a se vedea anexa la proiect-fisa de
evaluare finala)
Tema pentru acasa : Alcatuiti o compunere despre domnitorul Stefan cel Mare in
care sa prezentati trasaturile fizice si morale ale sale asa cum reies din cele doua
.fragmente studiate

SCHEMA TABLEI
TABLA 1
PORTRETUL REALIZAT DE GRIGORE URECHE
TRASATURI FIZICE

TRASATURI MORALE
NEGATIVE

TRASATURI MORALE
POZITIVE

.: TRASATURI DOMINANTE

TABLA 2
"PORTRETUL DIN "FRATII JDERI
TRASATURI FIZICE

TRASATURI MORALE

TRASATURI COMUNE

:MIJLOACE DE CARACTERIZARE FOLOSITE


.DIRECTA
. INDIRECTA

S-ar putea să vă placă și