Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 14. III. 2008


Clasa a IX-a
Profesor: Rducea (Barbu) Mihaela
Obiectul: Limb i comunicare
Subiectul leciei: Stilurile funcionale ale limbii
Tipul leciei: de fixare i sistematizare a cunotinelor
Obiective operaionale:
a. Cognitive:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
1. s ncadreze un text stilului funcional cruia i aparine;
2. s argumenteze ncadrarea textului n stilul funcional respectiv;
3. s identifice trsturile tuturor stilurilor funcionale;
4. s creeze texte aparinnd tuturor stilurilor funcionale
5. s compare trsturile stilurilor funcionale
Resurse educaionale: capacitile receptive normale ale elevilor clasei a IX-a;
timp la dispoziie: 50 min.

a.
b.
c.
d.

Strategia didactic:
Metode i procedee: se vor folosi alternativ sau combinat metode i mijloace precum:
conversaia euristic, explicaia, problematizarea, nvarea prin descoperire, analiza
de text, schema la tabl.
Forme de organizare a activitii elevilor: n cadrul leciei se vor folosi combinat
activitatea frontal, activitatea individual a elevilor i lucrul pe grupe de elevi.
Mijloace didactice-fie de lucru cu toate cele cinci stiluri funcionale, testul de
evaluare formativ
Material bibliografic:
Limba i literatura romn-manual pentru clasa a IX-a , Adrian Svoiu, Editura All,
Bucureti, 2000.
Metodica predrii limbii i literaturii romne n coala general i liceu(volum
colectiv), Bucureti, E:D:P:, 1973.

Desfurarea activitii:
Organizarea clasei: se stabilete ordinea n clas; asigurarea cu cele necesare
desfurrii leciei-1 min.
I. Actualizarea cunotinelor nvate anterior-10 min.
-Verificarea calitativ(prin sondaj) a temei pe care elevii au avut-o de rezolvat pentru
acas, profesorul fcnd observaii i aprecieri dup caz, antrennd ntreaga clas n
discutarea exerciiilor propuse. Profesorul intervine, corectnd dac este cazul i
adugnd noi informaii.

II. Captarea ateniei elevilor pentru activitatea didactic ce urmeaz-4 min.:


Profesorul realizeaz o scurt discuie introductiv privitoare la dinamica
vocabularului sub influena vorbitorilor care trebuie s-i adapteze lexicul n funcie de
situaia de comunicare.Astfel, n timp ce scopul operei literare trebuie s fie acela de
aimpresiona, de a genera emoii profunde i sentimente, textul tiinific transmite
informaii ntr-o manier direct, fr implicarea afectiv a cititorului.
Elevii vor da exemple de alte situaii de comunicare, recapitulnd succint toate
stilurile funcionale deja studiate: stilul beletristic, stilul tiinific, stilul publicistic, stilul
oficial/ juridico-administrativ i stilul familial/ colocvial.
III. Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale- 1 min.
Profesorul anun titlul noii lecii, notnd titlul pe tabl: Stilurile funcionale
Va trebui ca pn la sfritul orei s:(se anun obiectivele operaionale: 1,2,3
etc)
IV. Dirijarea procesului de nvare-25 min.:
Profesorul organizeaz elevii n cinci grupe a cte ase elevi, fiecare echip coninnd
elevi cu performane neomogene. Elevii sunt anunai de la nceput c va ctiga echipa
ce va oferi rspusurile cele mai complete i argumentate, dovedind i cunoaterea
celorlalte stiluri funcionale. Se stabilete un reprezentant al fiecrei echipe. Fiecrei
grupe i se ofer o fi de lucru distinct, coninnd un text aparinnd unui alt stil
funcional:
a) ,,Variaiile n coninutul de CO2 al H2O de mare sunt determinate i de agitaia H2O.
S-a calculat c ntr-un an, presupunnd c exist n medie 40 de zile de furtuni puternice
cu mare agitaie a H2O, din cauza pierderii de CO 2, se precipit cca 0,12/cm3 ceea ce d
un strat de 0,08 cm grosime/an, adic 8 m n 10.000 de ani.
(Relieful carstic)
b),,E joc viclean de btrni,
Cu copii ca voi, cu fetie ca tine,
Joc de slugi i joc de stpni,
Joc de psri, de flori, de cni,
i fiecare l joac bine.
(Tudor Arghezi, De-a v-ai ascuns)
c),, Art. 25. (1): Copilul are dreptul la libertate de gndire, de contiin i de religie.
Art. 28 (1): Copilul are dreptul la respectarea personalitii i individualitii sale
i nu poate fi supus pedepselor fizice sau altor tratamente umilitoare sau degradante.
(Legea privind protecia i promovarea drepturilor copiilor)
d)
Tragedie feroviar
,,Aproximativ 180 de persoane au fost rnite dup ce un tren de cltori a deraiat n
noaptea de luni spre mari, n estul Australiei. Garnitura feroviar asigura legtura pe ruta
Brisbane-Cairns i avea la bord 157 de pasageri i un echipaj format din 7 persoane.
apte dintre cele nou vagoane ale garniturii au deraiat ntr-o zon n care viteza trenului
a fost estimat la 151 de jm la or. O anchet a fost declanat pentru a se determina
cauzele accidentului.
(Ziarul Libertatea)
e) ,,i zice mama: Sui n car, m, i d-i cu detele prin pr.
Ai paie, mergem la fotograf.
-Nu, c merg i eu, sare Ionic.-Pi dar! Te gsii.
2

-Ba merg.
-Taci, m, din gur, stai mereu, c n-o s ne fotografiem toi, Doamne iart-ne!
(Marin Sorescu, Craiova vzut din car)
Profesorul ofer timp de lucru 15 min., toate grupele avnd de rspuns n scris la
aceleai cerine:
1)Numii
stilul
funcional
cruia
i
se
ncadreaz
textul;
2)Argumentai ncadrarea textului n
stilul funcional ales, precizndu-i
caracteristicile stilistice.
Dup expirarea timpului de lucru este chemat pe rnd fiecare reprezentant al
grupelor, pentru a nota schematic trsturile stilului funcional din fia de lucru
corespunztoare. Membrii fiecrei echipe vor exemplifica fiecare trstur cu argumente
din text. n cazul n care nici un membru al echipei nu cunoate rspunsul corect, acesta
va fi oferit de membrii celorlalte echipe, ce vor acumula astfel punctaj mai mare.
Profesorul intervine discret prin ntrebri, oferind el nsui informaiile doar n
cazul n care nici un elev al clasei nu cunoate rspunsul.
a) Stilul tiinific se utilizeaz n cadrul lucrrilor cu caracter tiinific, ce au
drept scop:
-transmiterea de informaii clare;
-formularea de concepte, de noiuni.
n cadrul stilului tiinific se utilizeaz:
-un ton neutreu, impersonal;
-termeni specializai, proprii fiecrei discipline (n acest caz chimie):
,,CO2, ,,H2O, ,,se precipit cca 0,12/cm3
-noiuni i teorii tiinifice exacte;
-folosirea cuvintelor monosemantice;
-claritatea exprimrii;
-sensul propriu al cuvntului
b)Stilul artistic/ beletristic se utilizeaz n textele literare, avnd ca scop
transmiterea unor emoii estetice, declanarea unor imagini simbolice. Presupune
implicare afectiv i un grad sporit de expresivitate. Utilizeaz:
-figuri de stil (epitetele asociate morii:,,joc viclean, ,,joc de slugi, ,,joc de stpni,
,,joc de psri, de flori, de cni
-cuvinte polisemantice
-cuvinte cu sensuri proprii dar i termeni figurai
-termeni din toate ariile lexicale
c)Stilul juridic i administrativ-caracterizeaz exprimarea din actele oficiale,
documentele normative: Constituia, procesele-verbale, cererile oficiale, chitanele, actele
ntocmite n tribunale
-are caracter nchis i obiectiv
-vocabular specializat, caracterizat prin termeni neologici(muli de circulaie
internaional): ,,articol, ,,alineat
-folosete cliee, formule stereotipe, sintagme care codific mesaje a cror receptare
necesit o iniiere prealabil n domeniul juridic sau administrativ
d) Stilul publicistic-este stilul ziarelor, revistelor, al textelor citite la radio sau
televiziune. Are ca principal obiectiv accesibilizarea informaiei.Apare sub form de
articole, reportaje, editoriale.
-utilizarea unor elemente specifice exprimrii orale, de stiluri individuale: argotic, de
jargon, familial
3

-neologisme cunoscute de majoritatea populaiei


-ornamente stilistice
e) Stilul familial/ colocvial-poate ncrca norma literar, este stilul utilizat n
exprimarea curent
Se caracterizeaz prin:
-naturalee, degajarea exprimrii, preferina pentru imprecizia informaiei
-mijloace lingvistice variate, exprimri regionale, populare (,,sui, utilizarea
perfectului simplu ,,te gsii, argotice, oscilare ntre economie i abunden n exprimare
-ncrctur emoional mare: folosirea diminutivelor: ,,Ionic, a augmentativelor, a
superlativelor expresive, a interjeciilor
-nclinaie spre satir i umor prin porecle, rstlmciri, eufemisme, calambur, jocuri
de cuvinte
V. Evaluarea formativ-6 min.:
Se fac aprecieri i observaii privitoare la activitatea elevilor pe parcursul orei. Se
apreciaz activitatea fiecrei echipe, dar i contribuia individual a fiecrui elev. Se
stabilete echipa ctigtoare n urma centralizrii rspunsurilor de ctre profesor.
Se realizeaz evaluarea unor priceperi i deprinderi de munc individual, prin
antrenarea elevilor n rezolvarea, ca sarcin independent, a testului de evaluare
formativ:
a)Asociai elementele din coloana A cu cele din coloana B:
A
B
1. stilul beletristic
a) limbajul standard
2. stilul tehnico-tiinific
b) este deopotriv conotativ i denotativ
3. stilul juridico-administrativ c)utilizeaz cuvinte din toate registrele
stilistice
4. stilul publicistic
d) sunt excluse cuvintele polisemantice
b) Pornind de la cuvntul ,,trandafir realizai do texte a cte 5 rnduri fiecare, texte
aparinnd stilului tiinific i stilului beletristic.
VI.Asigurarea reteniei i transferului-3 min.:
Ca activitate independent pentru acas, elevii vor avea urmtoarea sarcin:
Te numeti Mihai/ Mihaela Rdu, eti elev/ la Liceul Ion Barbu din Constana i te
afli la Toulouse, n Frana, cu o burs de trei luni n cadrul programului Leonardo.
Redacteaz, pe o pagin distinct, o scrisoare de mulumire adresat profesoarei tale de
limba francez. Data redactrii este 25 februarie 2006.

S-ar putea să vă placă și