Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

8.12.2011 SCOALA CU CLASELE I-VIII HERLA/STRUCTURA: SCOALA CU CLASELE I-VIII GAINESTI Inv. Cretu Tatiana Clasa: a III aA Curriculum la decizia scolii(CDS): consiliere si orientare-Ora fara catalog Unitatea de invatare: autocunoastere si dezvoltare personala Tema: Perceptia asupra persoanei din mai multe puncte de vedere Tipul lectiei: de dobandire de noi cunostinte Obiective de referinta: O1.1 - sa-si perfectioneze abilitatile de autocunoastere realista a propriilor caracteristici; O1.3 - sa-si perfectioneze abilitatile de autoreglare emotionala si comportamentala in situatii situatii diferite legate de viata Obiective operationale: O1 - sa identifice caracteristici personale pozitive si negative; O2 - sa identifice la persoane apropiate sau din texte propuse, caracteristici pozitive si negative; O3 - sa accepte o persoana prin faptul ca poate avea atat caracteristici pozitive,cat si negative; O4 - sa dea dovada de obiectivitate si corectitudine in relatiile cu colegii Strategii didactice: a) Metode si procedee: exercitii de autocunoastere, completare de fise, discutia in diada, imageria mintala, joc de miscare, brainstorming, tehnica ciorchinelui, turul galeriei... b) Mod de organizare: frontal, pe echipe, in diada, individual c) Mijloace de invatamant: fisa Palatul oglinzilor, fise pe echipe d) Forme de evaluare: observarea sistematica, analiza raspunsurilor orale si scrise, autoevaluarea, chestionarul Bibliografie:Consiliere si orientare-ghid pentru invatatori, clasele I-IVL.Bevzan. T.Vintur/ed. George Tofan-Suceava, 2007 Cunoasterea elevului-M.Druta/ed.Aramis,Bucuresti, 2004 Consilierea in scoala-dezvoltarea inteligentei emotionale prin educatie rationalEmotiva si comportamentala-A.vernon/ed.ASCR, cluj-Napoca, 2004 Volumul de lecturi pentru clasele I I-IV www.povestirieducative.ro

Demersul didactic Etapele lectiei Moment organizatoric Ob. Op. Continuturile invatarii Exercitii de spargere a ghetii-Oglinda fermecata(fiecare copil ii spune colegului de banca o trasatura fizica sau sufleteasca care ii place la el si ii daruieste un desen , fiind luna cadourilor) Pe tabelul din fisa, fiecare elev completeaza prima rubrica(se bifeaza doar calitatile reprezentative, care considera fiecare ca il descriu cel mai bine, apoi se face schimb cu un prieten sau colegul de banca si se completeaza a doua rubrica ceruta) Elevii citesc cele doua rubrici ale tabelului, comparand parerea personala despre sine cu imaginea pe care o au despre un coleg(de banca). In urma completarii tabelului, copiii sunt incurajati sa-si clarifice anumite aspecte: De ce ma vezi astfel? Cand ti-am dovedit ca sunt asa? De ce crezi despre mine asta?etc. Le voi explica de ce e necesar ca sa se perceapa corect(cu calitati si cu defecte), si de ce trebuie sa adopte un comportament adecvat si nu doar pretentii. Anunt tema si le citesc de la tabla obiectivele si explicatia termenului de perceptie a percepe= a sesiza cu ajutorul simturilor si a gandirii perceperea unei persoane se face prin: Strategii didactice discutia in diada

Provocarea(captarea atentiei)

O1 O2

conversatia completarea fiselor de lucru

Anuntarea temei de dezbatere si a obiectivelor

O2 O3

conversatia brainstormingul

Dirijarea invatarii O3 O4

autocaracterizare caracterizarea altor persoane prin faptele sale trasaturi sufletesti trasaturi fizice preferinte hobby-uri etc observatia studiul de caz jocul imagistic

perceptia poate fi corecta sau eronata Le voi supune atentie un text educativ Catelul, apoi vor sesiza perceptia avuta de doua persoane asupra aceluiasi catel. perceptia vanzatorului perceptia copilului despre despre catel catel -nu era frumos -nu era dragalas -era frumos -era schiop -era dragalas -nu avea valoare -perfect -valoros Joc imagistic Sunt in fata unei fantani fermecate. Isi pun o dorinta despre cum ar vrea sa fie si se va implini. Sunt intr-un palat fermecat, plin de oglinzi care le arata si trasaturile negative. Gasesc un cufar fermecat, pun trasaturile de care nu sunt mandri in el si le incuie. Jocul Masina de spalat -isi cer iertare unui coleg pe care l-au jignit sau l-au ignorat. Se dau patru fise cu cerinte diferite celor patru

Obtinerea performantei

O2

fise

O3

echipe. Le citesc si incearca impreuna sa le rezolve. Un reprezentant al echipei va iesi in fata clasei si va citi rezolvarea, apoi vor expune fisa la tabla. La final se va face turul galeriei si vor lipi semnele sau

tehnica ciorchinelui turul galerie

Feed-back-ul

O4

Activitate de relaxare

O1

Evaluare

O1 O4

dupa cum vor considera ca s-a rezolvat cerinta propusa spre rezolvare echipei. Elevii explica ca au invatat sa fie sinceri cu ei insisi si cu cei din jur. Daca vrem sa ii spunem cuiva un adevar mai putin placut, trebuie sa o facem in asa fel incat sa nu il ranim. Este important sa fie toleranti si sa-i accepte si pe cei ce nu sunt ca ei. Primesc fise de completat cu referiri la faptul de cum s-ar simti daca ar fi cu totul altceva (o floare, un instrument muzical, un fenomen al naturii). -autoevaluare/ fiecare copil completeaza pe fisa de lucru Cum m-am simtit astazi? Fac aprecieri asupra activitatii si cei care doresc pot sa completeze in continuare fisa din portofoliu.

conversatia

CATELUL
In vitrina unui magazin de animale, era un afis: Catelusi de vanzare. Un baietel de 10 ani, intra si intreaba care-i pretul unui catelus. Vanzatorul ii raspunde ca pretul este intre 30 si 50$. Baietelul baga mana in buzunar scoate cateva monezi, numara 2.70 $ si intreaba: -As putea vedea catelusii?. Vanzatorul zambeste, fluiera, si din magazin iese afara cateaua, si in urma ei 5 catelusi frumosi. Al saselea catelus ramase in urma si nu se apropia ! Baietelul intreaba: -De ce catelusul asta schioapata? Omul ii raspunse ca s-a nascut cu o problema la picior si va schiopata toata viata! -Asta-i catelusul pe care-l doresc! a spus baietelul cu bucurie in glas. -Daca asta-i dorinta ta, ti-l dau gratis! Copilul s-a suparat si a raspuns: -Nu-l vreau gratis, pretul lui e la fel ca si al celorlalti catei, iti voi da tot ce am la mine acum, si in fiecare luna iti voi plati 50 de centi, pana voi achita pretul lui intreg ! -Esti sigur ca vrei acest catelus? Doar niciodata nu va putea fugi sau sa se joace si sari ca ceilalti ! Baietelul s-a aplecat si si-a ridicat putin pantalonul si i-a aratat vanzatorului aparatul de fier ce-i sustinea piciorul stramb. -Nici eu nu pot alerga, de aceea acest catelus are nevoie de cineva care sa-l inteleaga ! Ochii vanzatorului s-au umplut de lacrimi cand i-a spus copilului: -Ma rog si sper ca fiecare catelus sa aiba pe cineva care sa-l iubeasca, asa cum tu il vei iubi pe acest catelus! In viata nu conteaza cine esti, conteaza ca cineva sa te pretuiasca si sa te iubeasca neconditionat! Un prieten adevarat, este acela care soseste in timp ce ceilalti dispar !

Echipa 1 Cititi poezia si completati fisa! Doi frati cuminti de Elena Farago Noi suntem doi frai, n cas i nu ne certm deloc, i suntem tcui la mas, i cumini n orice loc. Avem hamuri, cerc i minge, Cnd pe-afar ne jucm, Iar cnd plou, ori cnd ninge, Linitii n cas stm. i cu jucrii frumoase Ne jucm tot amndoi, Pe cnd mama nostr coase, Ori citete, lng noi. Mama noastr ne vorbete i ne mngie duios, Iar seara ne citete Ori ne spune-un basm frumos. i ne-nva lucruri multe, i frumoase, stnd cu noi, i i place s ne-asculte Cnd vorbim noi amndoi... i n gndul nostru-ntruna Auzim povaa ei: - Fii cumini ntotdeauna i fii buni, copiii mei!... Fratii cum se caracterizeaza ei Mama (perceputa de cei doi frati)

Echipa 2 Citeste si completeaza fisa! Corbul si vulpea de Jean de La Fontaine Jupnul Corb, pe-o creang cocoat, inea n clon un bo de ca furat. Ademenit de mirosul caului, Cumtra Vulpe-i spuse-aa borfaului: -S ne trii muli ani , Mria Voastr, c suntei zu, ca din cutie scos! Iar de-ai avea i glasul mldios Pe ct v-arat penele frumoasM prind c-ai fi vreo Pasre Miastr! Ci corbul, auzind-o, pe gnduri nu mai ade. Deschide ciocul. Prada cade. i vulpea , nghiind-o,l dsclete:-Bade, Liguitorii-nu tiai, se pareTriesc pe seama cui le d crezare. Dar lecia pe care o-nvai O fi fcnd ct botul tu de ca! nmrmurit, crocanul juratu-s-a cumplit C n-o s se mai lase de-acum pclit.

Corbul Trasaturi reale Lingusirile spuse de vulpe

Vulpea

Echipa 3

Citeste si gaseste trasaturile pozitive ale fetei mosneagului si cele negative ale fetei babei. Fata babei si fata mosneagului de Ion Creanga -Draga tatei, iaca ce-mi tot spune ma-ta despre tine: ca n-o asculti, ca esti rea de gura si innaravita si ca nu e chip sa mai stai la casa mea; de-aceea du-te si tu incotro te-a indrepta Dumnezeu, ca sa nu se mai faca galceava la casa asta, din pricina ta.

Fata mosneagului trasaturi pozitive

Fata babei trasaturi negative

Echipa 4 Cititi si caracterizati pe Domnu Trandafir! Domnu Trandafir de Mihail Sadoveanu Domnu nostru a fost un om deosebit. Ii scanteiau privirile si era miscat cand ne spunea despre marirea stramosilor. Domnu ne-a invatat rugaciuni, ne-a invatat cantece care erau asa de frumoase pentru copilaria si sufletele noastre. Ne-a invatat sa credem in trecut si in vrednicia noastra si multe altele de care nu ne mai aducem aminte, dar care au ramas in sufletul nostru ca seminte bune care au inflorit bogat mai tarziu.

Domnu Trandafir

Daca as fi...

O floare

Un instrument muzical

Un animal

Un fenomen al naturii

O culoare

Un obiect casnic

O jucarie

O alta persoana

EU harnic emotiv inteligent prietenos zgarcit cu simtul umorului curajos indiferent sensibil agresiv modest egoist simpatic dezordonat fricos rautacios sincer darnic timid calm

EU

S-ar putea să vă placă și