Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

Tema: Imaginea de sine si perceptia ei sociala


Tipul lectiei : Formare de priceperi si deprinderi
Competente generale : Aplicarea cunostintelor specifice psihologiei in rezolvarea unor
situatii problema precum si analiza posibilitatilor personale de dezvoltare
Competente specifice :
-sa intocmeasca in grup o lista cu sfaturi pentru parinti si profesori pentru ca ei sa
contribuie optim la formarea copiilor si adolescentilor
-sa exemplifice modalitati de imbunatatire a imaginii personale
-sa interpreteze un joc de rol , ilustrand portretul unui om cu o imagine de sine
negativa
Metode si procedee : brainstorming, joc de rol
Forma de organizare : in grupuri mici
Material didactic : fise de lucru pentru fiecare grup
Material bibliografic: internet
Desfasurarea activitatii:
1. Profesorul solicita elevii sa se grupeze cate 5 si le distribuie fise cu sarcinile de
lucru pe grupe. Timpul de lucru va fi 30 minute.
2. Fiecare grup isi va sustine prin reprezentantii sai cele 3 teme.
3. Evaluarea si autoevaluarea se vor realiza in baza urmatorului barem :

Sfaturi pentru prini si profesori


Inceptor
5p

In dezvoltare
7p

Caracter
stiintific

Informaia
stiintific
utilizata
inadecvat,
predomin
conceptele
empirice.

Insuficienta
utilizare a
informatiei
stiintifice,
intelegere
lacunara a
conceptelor.

Caracter
aplicativ

Informaie
teoretizat,
lipsete
aplicabilitatea
acesteia.

Originalitate

Idei reproduse
din alte surse,
originalitate
absent.

Aspecte
teoretice
mbinate cu
aspecte care
pot fi
aplicate.
Puine
aspecte
originale.

PUNCTAJ

Realizat
10 p
Informaia
stiintifica e
utilizata bine,
dovedeste o
buna
intelegere a
majoritatii
conceptelor.
Aplicabilitate
mare a
informaiei
prezentate.
Idei care
prezint multe
aspecte
originale.

Scor
elev

Scor
prof

Planul de dezvoltare personal

Caracter
tiinific

Caracter
aplicativ

Originalitate

Inceptor
5p
Informaia
tiinific
utilizat
inadecvat,
predomin
conceptele
empirice.
Informaie
teoretizat,
lipsete
aplicabilitate
a acesteia.
Idei
reproduse din
alte surse,
originalitate
absent.

In dezvoltare
7p
Insuficient
utilizare a
informaiei
tiinifice,
nelegere
lacunar a
conceptelor.
Aspecte
teoretice
mbinate cu
aspecte care
pot fi aplicate.
Puine aspecte
care pot fi
considerate
originale.

Realizat
10 p
Informaia
tiinific e
utilizat bine,
dovedete o
bun nelegere
a majoritii
conceptelor.
Aplicabilitate
mare a
informaiei
prezentate.

Scor
elev

Scor
prof

Idei care
prezint multe
aspecte
originale.

PUNCTAJ

Joc de rol

Realism

Semnificaia
situatiei
alese

nceptor
5p
Realism
sczut, situaii
i interpretare
forate,
senzaie de
neautenticitate
Situatie
deloc/foarte
putin
semnificativa
in raport cu
sarcina.

n dezvoltare
7p
Unele aspecte
pot fi
considerate
realiste, altele
sunt puin
forate,
interpretare
slab autentic.
Situatie
semnificativa
intr-o oarecare
msur.

Realizat
10 p
Realismul
interpretrii
este prezent,
situaiile au un
grad mare de
realism.
Situatie
semnificativa
si relevanta n
raport cu tema.

Scor
elev

Scor
prof

Originalitate

PUNCTAJ

Material/informaie/idei
reproduse din
alte surse,
originalitate
absent.

Puine aspecte
care pot fi
considerate
originale.

Material/informaie/idei care
prezint multe
aspecte
originale.

S-ar putea să vă placă și