Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:
Clasa: IX-a
Durata: 45 min
Obiectul: Geografia Umana a Rep.Moldova
Subiectul lecțiiei:Migratia Populatiei
Tipul lecției: lecţie de formare a capacităților și de înțelegere a cunoștințelor.
Profesor: Cojocaru Cristina
Subcompetențe:
 Comunicarea corectă în limba maternă, cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
 Analiza materialelor grafice si cartografice la caracterizarea indicilor demografici.

Obiective operaționale:
O1 –Să explicăm esenţa noţiunilor migraţie, imigraţie, emigraţie, bilanţ migratoriu, în baza studierii fragmentului de text.
O2 – Să enumerăm cauze şi consecinţe ale migraţiei populaţiei ţării, în baza studierii unor materiale grafiice
O3-Să clasificăm principalele forme de migraţie a populaţiei, completînd o schemă.
O4-Să analizăm evoluţia proceselor migraţioniste, studiind un fragment de text.

Strategii didactice:
1. Activități de învățare și evaluare: conversaţia euristică, studierea textului, exerciţiul, analiza hărţilor, învățarea prin
descoperire, lucrul cu manualul, explicație, schema

2.Materiale didactice: manualul de Geografie Umana a Rep.Moldova,clasa IX-a si ghidul profesorului de Vitalie Sochira,Tatiana
Baciu si Matei Mitcu,harta umnan a Rep.Moldova
3. Moduri de activitate: frontală, în perechi, individuală.
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevului
Matode si
tehnici de
evaluare
Evocarea O zi in care n-ai invatat nimic,este o zi pierduta in Analizeaza mottoul.
zadar.

1.Cum a variat, pe parcursul anilor 1940 – 2010,


dinamica numerică a populaţiei Republicii Moldova?

2. Ce reprezintă natalitatea, mortalitatea, mortalitatea


infantilă, recensămîntul populaţiei?

3.Cînd bilanţul natural al populaţiei este pozitiv şi cînd


este negativ?

4.Care sunt factorii ce influenţează asupra indicatorilor


reproducerii populaţiei?

5.De ce are loc îmbătrînirea populaţiei ?

6.Unde, în ţara noastră, rata natalităţii este mai ridicatăFac desenul in caiete si raspund la
decît rata mortalităţii Intrebari Tehnica
hexagonul,
1.Cum a variat, pe parcursul anilor
1940 – 2010, dinamica numerică a populaţiei Republicii Evaluare
Moldova?
Orala,in
2. Ce reprezintă natalitatea, mortalitatea, mortalitatea
Grup si la tabla
infantilă, recensămîntul populaţiei?

3.Cînd bilanţul natural al populaţiei este pozitiv şi cînd


este negativ?

4.Care sunt factorii ce influenţează asupra indicatorilor


reproducerii populaţiei?

5.De ce are loc îmbătrînirea populaţiei ?


Realizarea Se imparte clasa in 2 echipe.Prima echipa va avea de Fiecare elev isi schiteaza raspunsul pe Lucrul
sensului raspuns la intrebarea: foaie timp de un minut.Si apoi il expun in individual
fata colegilor.
-Ce procese demografice influenteaza evolutia
numerica a unei tari?

A doua echipa:

-Ce forme ale migratiei cunoasteti din cursurile


anterioare ale geografiei.

Anuntarea obiectivelor noi:


Asaltul de
O1-O5
Idei
Conversatie euristica privind impactul celor plecati
Realizeaza conversatii la tema
sau sositi anual asupra populatiei tarii noastre.

O1-Activitae individuala-explicarea notiunii de


migratie a populatiei dupa studierea unui fragment de Studiaza textul si dau definitia de
text din manual(pag 32) ”migratie a populatiei”
Conversatie
O2-Activitate in perechi-studierea fragmentului de text
din manual (pag32)privind identificarea cauzelor si De verificare
consecintelor migratiei.(schema)

O3- Explicaţi noţiunile: emigraţie, imigraţie, bilanţ


migratoriu, repatriere, studiind definiţiile din manual.

S-ar putea să vă placă și