Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GPP NR. 18, Buzău

DATA: 4. 12. 2019

STUDENTĂ: Chiriac Florentina căs. Vasile

NIVELUL/GRUPA: Nivelul I – Grupa Mijlocie

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”

PROIECTUL TEMATIC: Bucuriile iernii

SUBTEMA: Moș Nicolae

TEMA ZILEI: Ajutoarele lui Moș Nicolae

ALA:

- Joc de masă: ”Ghetuța” – puzzle

- Artă: ”Nuielușa” – modelaj

- Bibliotecă: ,,Decorăm cizmulița” - scriere semne grafice

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A.1. Subdomeniul: Dezvoltarea fizică A.1.2. Aspect specific: Motricitate fină

Reper 3: Copilul ar trebui să fie capabil să utilizeze mâinile și degetele pentru scopuri diferite.

58. Utilizează diverse materiale din centrul de artă (creioane, pensule, bureți, pictura cu degetele
etc.)

64. Realizează puzzle-uri de 10-25 piese.

65. Scrie unele litere și cifre ce pot fi recunoscute.

B.2. Subdomeniul: Dezvoltare emoțională B.2.3. Aspect specific: Dezvoltarea expresivității


emoționale

Reper 10: Copilul ar trebui să fie capabil să recunoască și să exprime adecvat o varietate de
emoții.

295. Asociază emoțiile cu cuvinte și expresii faciale.

C. Capacități și atitudini în învățare C.3. Subdomeniul: Persistență

Reper 3: Copilul ar trebui să fie capabil să continue realizarea sarcinii, chiar dacă întâmpină
dificultăți.

336. Se concentrează pe sarcini care îl/o interesează.


337. Își menține atenția concentrată pe sarcină între 5 și 10 minute.

338. Persistă în rezolvarea unei sarcini chiar dacă nu a reușit (să facă un puzzle, să construiască
un turn din cuburi).

339. Spune „nu știu” atunci când nu poate realiza o sarcină dificilă.

COMPORTAMENTE VIZATE:

 să manifeste curiozitate și interes;

 să asculte cu interes informațiile, utilizându-le apoi în contexte diferite

 să își exprime emoțiile prin activități artistice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să asambleze puzzle-ul cu ajutorul imaginii lui Moș Nicolae / ghetelor;

O2: să modeleze plastilina conform indicațiilor, urmărind nuielușa model;

O3: să traseze semnele grafice , după model, pentru a decora ghetuța lui Moș Nicolae;

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul

b) Resurse materiale : fișe individuale cu ghetuța, planșe cu imagini, puzzle-uri, plastilină albă și
roșie

c)Forma de organizare: pe grupuri, individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Curriculum pentru educație timpurie, 2019

Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani, 2010


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII PE CENTRE TEMATICE:

- Joc de masă: Copiii vor avea trei puzzle-uri pe masă. Cu ajutorul imaginii finale care
reprezintă ghetuța sau pe Moș Nicolae, vor asambla fiecare puzzle.

- Artă: Copiii vor recunoaște materialele de lucru. Observând nuielușa gata modelată și
demonstrația practicantei vor realiza și ei o nuielușă. Etape: înmuierea plastilinei prin presare în
mână, modelarea unui baston alb și a unuia roșu, împletirea.

- Bibliotecă: Observând planșa model cu ghetuța gata decorată cu semne grafice, vor decora și ei
ghetuțele, apoi o pot colora.

S-ar putea să vă placă și