Sunteți pe pagina 1din 3

Calculul costului unitar pentru 3 preparate:

 Clătite
 Brioșe
 Nuggets

Tab.1.1 Calculul costului unitar pentru clătite (1 porție=0,1 kg), VP=500kg

Nr. Ingrediente la 100 kg Q, kg, l Preț, lei Cost, lei


d/o
1. Făină 22 22 484
2. Lapte 60 12 720
3. Unt 0,6 86 51,6
4. Zahăr 3 16 48
6. Ouă 300 buc 1,5 lei/buc 450
7. Sare 0,5 5 2,5
8. Ulei de măsline 2 175 350
Total 2 106,1

Tab.1.2. Calculul costului unitar pentru brioșe (1 porție=0,1 kg), VP=500 kg

Nr. Ingrediente la 100 kg Q, kg, l Preț, lei Cost, lei


d/o
1. Făină 25 22 550
2. Lapte 10 12 120
3. Unt 10 86 860
4. Zahăr 15 16 240
6. Ouă 300 buc 1,5 lei/buc 450
7. Sare 0,5 5 2,5
8. Ciocolată 15 70 1050
9. Vanilie 0,5 270 135
10. Praf de copt 0,5 20 10
Total 3 387,5

Tab.1.3. Calculul costului unitar pentru nuggets (1 porție=0,2 kg), VP=500 kg

Nr. Ingrediente la 100 kg Q, kg, l Preț, lei Cost, lei


d/o
1. Piept de pui 65 60 3600
2. Fulgi de porumb 20 42 840
3. Ouă 200 1,5/buc 300
4. Făină 3 22 66
6. Lapte 3 12 36
7. Cimbru uscat 0,5 200 100
8. Boia de ardei dulce 0,25 80 20
9. Sare 0,5 5 2,5
Total 4 964,5

Calculul costului indirect pe lună

Tab.2. Calculul costului indirect pe lună

Nr. Denumirea cheltuielilor indirecte Suma lunară, lei

1. Salariul aparatului administrativ 20 000

2. Arenda 12 000

3. Transport 5 000

4. Publicitate 3 000

5. Distribuție 8 000

6. Alte cheltuieli 11 500

Total 59 500

Munca
 Salariu lunar a unui lucrător este de 8 000 lei, pentru 2 lucratori va fi 8 000*2=16 000 lei.
 Defalcări în fond social constituie = 4 000 lei.
Suma totală: 16 000+4 000=20 000 lei.
 Salariu zilnic: 20 000/30=667 lei (pt 2 bucătari)
 667 lei se consumă pentru 5000 bucăți (brioșe), care constituie 500 kg
Pentru 100 kg: 133,4 lei

C.m=salariu zilnic*100/VP= 667*100/500= 133,4 lei.


C. ind.(100kg )=(CT indir/VP lunar)*100=(59 500/ (500*30))*100=(59 500/15
000)*100=396,66 lei.
Cost la 1 kg= (2 106,1,+396,66)/100 kg=25,03 lei; o porție de 0,1 kg = 2,5 lei. (clătite)
Cost la 1 kg= (3 387,5+396,66)/100 kg=37,84 lei; o porție de 0,1 kg = 3,78 lei. (brioșe)
Cost la 1 kg= (4 964,5+396,66)/100 kg=53,61 lei; o porție de 0,2 kg = 10,72 lei. (nuggets)

Energia
Cuptorul la un ciclu coace 100 buc. de brioșe, consumă 1 cub gaz, costul unui cub este de 5
lei.
Pentru 100 kg brioșe , costul va fi de 50 lei

O plită consumă lunar 7,5 cuburi de gaz, unde prețul unui cub este de 5,00 lei. Respectiv vom
obține costul energiei de 7,5*5,00=37,50 lei.
Atunci vom obține conform formulei:
1. CT dir = 2 106,1+133,4+37,5= 2 277 lei (clătite)
2. CT dir = 3 387,5+133,4+50= 3 570,7 lei (brioșe)
3. CT dir = 4 964,5+133,4+37,5= 5 135,4 lei (nuggets)

VP
Nr. Denumirea lună Cdir CT dir k Ctindi Cost unitar
100 kg
1 2 3 4 5 6 7 (4*6) 4+7
(3*4) (CTdir/CTind 100 kg Buc.
)
1 Clătite 5 2 277 11 385 0,92 2 094,84 4371,84 4,37
2 brioșe 5 3 570,7 17 853,5 0,92 3285,044 6 855,744 6,85
3 nuggets 5 5 135,4 25 677 0,92 4 724,568 9 859,96 4,92
СТ 10 983,1 54 915,5 54 915,5/59 10 104,45 21 087,54 16,14
500=0,92 2 4