Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Evaluare
Unitatea de învățare: Exprimarea învățăturii creștine
PROIECT DIDACTIC
Data: 01.03.2018
Clasa: a VIII-a
Lecţiile evaluate:
1
2. Icoana – fereastră spre cer
Competențe specifice:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
O1- Elevii vor fi capabili să explice cum este alcătuită clădirea bisericilor ortodoxe, să înfățișeze scopul prezenței bisericilor în mijlocul
credincioșilor ei;
O2- Să cunoască funcțiile icoanei și să înțeleagă de ce avem nevoie de icoane în spațiul bisericii, dar și în biserica de acasă – în familie;
să privească icoana ca pe un mod al manifestării lui Dumnezeu în lume și ca pe o chemare spre sfințenie continuă;
O3 - Să înțeleagă și să răspundă corect la testul de evaluare;
O4- Să realizeze o compunere cu titlul: „Icoana – mărturisire și chemare la iubirea milostivă a lui Dumnezeu”.
Resurse:
1.Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa a VIII-a, aprobată prin O. M. 3393 / 28.02.2017
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VIII-a
2.Temporale: - Numărul de lecţii:1;
- Durata: 50 de minute
3.Bibliografice : Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.O.R., Bucureşti, 2008;
- Muşatu Bocoş, Instruire interactivă - Repere pentru reflecţie şi acţiune, Presa Universitară Clujană, 2002
- Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", Iaşi, 1999.
- Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei. Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
- Opiş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi,
2017.
Strategia didactică:
Metode: Conversaţia, explicaţia, observaţia dirijată, exerciţiul, argumentarea, itemi de tip pereche, itemi cu alegere duală;
2
Mijloace: Testul, Caietul, Tabla.
Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală şi activitate individuală;
SCENARIUL DIDACTIC
3
Nr. Momentul Timp Activitateaprofesorului Activitatea elevilor Metode şi Evaluare/
crt. Lecţiei mijloace Forme de
organizar
e
Ob 4 2. Icoana – fereastră spre cer - Elevii ascultă cu atenţie. Conversaţia Activitate
Itemi de tip frontală
pereche Activitate
Se notează titlul lecţiei pe tablă;
Itemi cu alegereindividual
Se împart elevilor testele de
evaluare şi se explică cerinţele duală ă
acestora Explicaţia Verificare
Se precizează timpul de lucru; Observaţia Orală
La expirarea timpului alocat Dirijată
rezolvării testelor de evaluare, Exerciţiul Aprecieri
acestea se strâng; Argumentarea verbale
Se discută cu elevii modul în care
trebuia rezolvat corectat testul.
4
Nr. Momentul Timp Activitateaprofesorului Activitatea elevilor Metode şi Evaluare/
crt. Lecţiei mijloace Forme de
organizar
e
frontală
Numele:
Clasa:
Evaluare
1. Completează spațiile libere din următoarele propoziții astfel încât să se potrivească cu lucrurile învățate:
Văzută din lateral, clădirea bisericilor ortodoxe are formă de ............, iar de vom privi de sus bisericile ortodoxe au formă de ........,
pentru că Domnul nostru Iisus Hristos și-a întemeiat Biserica prin moartea Sa pe Cruce. Interiorul bisericii este împărțit în trei părți: pronaos,
........ și......... Unele biserici au la intrare și pridvor. Altarul este partea cea mai sfântă a bisericii. Acest loc este despărțit de naos prin
catapetească sau ........
Icoana mai este numită și o „fereastră spre...........” sau „Evanghelie în culori”. Prima icoană a fost făcută de Evanghelistul ....., iar
prima icoană nefăcută de mână omenească a fost mahrama pe care s-a imprimat chipul Mântuitorului.
2. Enumerați care sunt cele mai importante obiecte care se află pe Sfânta Masă din Sfântul Altar și explicați pe scurt două dintre aceste
obiecte.
5
4. Răspunde la următoarele întrebări:
b. Ai o icoană acasă căreia te închini ori de câte ori te afli în prezența ei? Care este aceea și de ce ai ales-o pe aceasta?
c. Ce simți atunci când participi la slujbele bisericii tale? De ce crezi că Dumnezeu ne cheamă să participăm la rugăciunea Bisericii?
5. Alcătuiește o scurtă compunere în care să folosești următoarele cuvinte: icoană, chip, biserică, imagine, slujbă.
Barem de corectare:
6
Se acordă câte 5 puncte pentru fiecare răspuns corect (5 puncte pentru enumerarea obiectelor sfinte și câte 5 puncte pentru fiecare
obiect explicat corect) 3x5p. = 15p.
Se acordă 10 puncte pentru explicarea uneia din cele 4 funcții ale icoanei (5 puncte pentru denumirea corectă a funcției și 5
puncte pentru explicarea acesteia)
2x5p. = 10p
TOTAL...........................................................................................................100 puncte
Interpretarea testului
7
Clasa a VIII- a
8
9
Rezultate obtinute
Nr, Numele si prenumele elevilor Nota Nota Nota Nota Nota Observatii
crt. 6 7 8 9 10
1
10
2
3
4
5
6
7
8
Situatia notelor
10 9 8 7..... Media
Note de
Nr notelor
11