Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 
Clasa: a XI-a 
Disciplina: Informatică 
Unitatea de învăţare: Structuri dinamice de date
Tema: Arbori binari.Parcurgerea arborilor binari
Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor
Competenţe:crearea şi parcurgerea arborilor binari.
Obiective:
O1: să definească noţiunea de nod, arbore binar şi arbore vid;
O2: să explice noţiunile rădăcină, subarborele stîng, subarborele drept, descendent, nivel, nod terminal, nod
neterminal înălţimea arborelui binar;
O3: să descrie modurile de creare a arborilor binari;
O4: Să parcurgă arborii binari prin cele trei metode.
Strategii didactice
•   Metode de învăţământ:  Conversaţia, expunerea;   problematizarea, exerciţiul;
•    Forme de organizare a activităţii instructive:  Individuală
•    Forme de dirijare a activităţii:    Independentă
•    Resurse materiale:   
 Informatica, manual pentru clasa a XI-a, Anatol Gremalschi, Grigore Vasilache, Ludmila
Gremalschi, Ştiinţa, 2006
 Prezentare  PowerPoint

•    Metodele de evaluare:  Întrebări adresate elevilor;  Fişă de lucru;

Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea Strategii Tim


lecţiei elevilor didactice p
1.     Momentul   Salut elevii. Elevii îmi   3 min
organizatoric Întreb:Cum dispoziţia astăzi? răspund la
Verific prezenţa elevilor întrebare.
 
2.     Evocare   • Ghici ghicitoarea mea:   Conversaţia 3 min
ce are rădăcini pe care nu le vede nimeni, este mai înalt decât copacii  
şi se duce tot mai sus dar nu creşte niciodată?
Subiectul lecţiei: ” Arbori binari.Parcurgerea arborilor binari” 3 min
Obiective:   Elevii ascultă cu
atenţie şi notează
O1: să definească noţiunea de nod, arbore binar şi arbore vid; tema nouă în
O2: să explice noţiunile rădăcină, subarborele stîng, subarborele caiet.
drept, descendent, nivel, nod terminal, nod neterminal înălţimea
arborelui binar;
O3: să descrie modurile de creare a arborilor binari;
O4: Să parcurgă arborii binari prin cele trei metode.

3.     Realizarea Ob1 ► În informatică, un arbore binar este un arbore în care fiecare nod Elevii ascultă şi Explicaţia 18
sensului are cel mult doi succesori (fii). De obicei, succesorii se numesc îşi fac notiţe. min
„nodul stânga” şi „nodul dreapta”.   
  
Nod- o variabilă dinamică de tipul record care conţine un cîmp destinat  
memorării informaţiei utile şi doi indicatori de adresă.  
Demonstrarea
► Arborele binar se defineşte recursiv după cum urmează:  
a) un nod este un arbore binar
b) un nod ce conţine legături către doi alţi arbori binari este un  
arbore binar
  
Arborele vid nu conţine nici un nod  

► Un arbore binar este o mulţime de noduri care îndeplinesc  


următoarele condiţii:
  
► fiecare nod are 0, 1 sau 2 succesori;
► fiecare nod are un singur predecesor, cu excepţia rădăcinii care nu Elevii îşi notează
are niciunul; în caiete
exemplele
► succesorii fiecărui nod sunt ordonaţi (fiul stâng, fiul drept; dacă este propuse
unul singur trebuie menţionat care).
  

Arborii binari pot fi construiţi în memoria calculatorului cu ajutorul


algoritmilor iterativi sau algoritmilor recursivi.

Algoritmul iterativ creează nodurile în ordinea apariţiei lor pe niveluri:

 se creează nodul rădăcină;


 Nodul –rădăcină se introduce într-o coadă;
 Pentru fiecare nod extras din coadă se creează, dacă există,
descendentul stîng şi descendentul drept;
 Nodurile nou create se introduc în coadă;
 Procesul de construire a arborelui se încheie cînd coada devine
Ob3 vidă.

Nodurile arborelui din slide-ul anterior vor fi create în următoarea ordine:

B C

D E F G

H I J

Nodurile arborelui vor fi create în următoarea


ordine: A, B,C,D,E,F,G,H,I,J

Algoritmul recursiv construieşte arborii binari urmînd direct definiţia


respectivă:

 Se creează nodul rădăcină;


 Se construieşte subarborele stîng
 Se construieşte subarborele drept.
A

B C

D E F G

H I J

Nodurile arborelui vor fi create în următoarea


ordine: A, B, D, E, H, C, F, G, I, J.

Însărcinare:
Ob2 Se dă arborele binar. Determinaţi înălţimea arborelui, nodurile
terminale şi cele neterminale.

Semnificaţia noţiunii de parcurgere a unui arbore binar;

► Prin parcurgerea unui arbore se înţelege examinarea în mod


sistematic a nodurilor sale astfel încît fiecare nod să fie atins o
singură dată.
► Sinonim: “vizitarea” vîrfurilor unui arbore.
► Scopul parcurgerii:
 Prelucrarea informaţiilor asociate vîrfurilor;
 Transformarea arborelui dintr-o reprezentare plană într-o
structură liniară.

Tipuri de parcurgeri:
Există mai multe modalităţi de parcurgere care diferă prin ordinea de
vizitare a nodurilor:

► Parcurgerea în preordine (RSD);


► Parcurgerea în inordine (SRD);
► Parcurgerea în postordine (SDR).

Obs. Putem considera că fiecare nod al arborelui binar


subordonează un subarbore stîng şi un subarbore drept.

Parcurgerea în preordine (RSD)

► Se realizează în ordine următoarele operaţii:


1. Se vizitează rădăcina;
2. Se vizitează subarborele stîng;
3. Se vizitează subarborele drept.
► Ca urmare a parcurgerii arborelui se obţine o soluţie sub forma unui
tablou unidimensional (vector).

Parcurgerea în inordine (SRD)

► Se realizează în ordine următoarele operaţii:


1. Se vizitează subarborele stîng;
2. Se vizitează rădăcina ;
3. Se vizitează subarborele drept.
► Ca urmare a parcurgerii arborelui se obţine o soluţie sub forma unui
tablou unidimensional (vector).

Parcurgerea în postordine (SDR)Se realizează în ordine următoarele


operaţii:

1. Se vizitează subarborele stâng;


2. Se vizitează subarborele drept ;
3. Se vizitează rădăcina.

► Ca urmare a parcurgerii arborelui se obţine o soluţie sub forma unui


tablou unidimensional (vector).
4.     Reflecţie Ob4 Propun elevilor următoare însărcinare: Elevii rezolvă Problematizarea6 min
Pentru arborele din figura de mai jos să re realizeze parcurgerea însărcinarea
lui în cele trei moduri posibile. propusă

5.     Extindere Ob4 Propun elevilor următoare însărcinare:   Elevii încep să Lucru cu fişa 7 min
rezolve
Se consideră un arbore binar cu 8 noduri. Dacă parcurgerea în preordine a însărcinarea.
arborelui este: 1,2,4,6,8,3,5,7 şi cea în inordine este: 4,2,8,6,1,5,3,7, care este
parcurgerea în postordine a aceluiaşi arbore?
6.     Totalurile    Întrebări:  Elevii raspund la    
lecţiei întrebări.
1.Ce este un arbore binar, din ce este alcătuit?? 3 min

2.Cum parcurgem arborele binar? 


7.     Temă   Tema pentru acasă este: Elevii vor nota   2 min
pentru acasă tema pentru 
Utilizînd programul P130 din manual, elaboraţi un program care construieşte acasă în caiet.
arborele genealogic propriu pe parcursul a trei sau patru generaţii. Nodul –
rădăcinî conţine numele, prenumele şi anul naşterii, iar nodurile descendente
conţin datele respective despre părinţi.

S-ar putea să vă placă și