Sunteți pe pagina 1din 9

UNIVERSITATEA DIN BUCURETI

FACULTATEA DE MATEMATIC I INFORMATIC

PROIECT DIDACTIC

Coordonator tiinific:
Conf.dr. Monica Ttrm

Student:
Stancu Adriana

2016

PROIECT DIDACTIC
Clasa: a XI-a
Disciplina: Informatic
Unitatea de nvare: Structuri dinamice de date
Tema: Arbori binari
Tipul leciei: de formare a capacitilor i dobndire a cunotinelor
Competene:crearea i parcurgerea arborilor binari.
Obiective:
O1: s defineasc noiunea arbore binar i tipuri de arbori binari;
O2: s explice n limbaj propriu noiunile subarborele stng, subarborele drept,
descendent, lungimea unui drum, nlimea arborelui binar;
O3: s descrie modurile de creare a arborilor binari;
O4: s descrie algoritmul de parcurgere al arborilor binari prin cele trei metode.
Strategii didactice
Metode: conversaia, expunerea, problematizarea, exerciiul;

Forme de organizare a activitii instructive: frontal, individual.

Resurse materiale: cret, tabl, manuale, videoproiector, calculator, programe software;


Metodele de evaluare: ntrebri adresate elevilor.

Bibliografie:

Tudor Sorin Manual pentru clasa aXI-a, Informatic,ed. L&S Info-mat, Bucureti;

Mariana Miloescu Informatic intensiv,Manual pentru clasa a XI-a, Editura Didactic i


Pedagogic, Bucureti, 2012;

Emanuela Cerchez, Marinel erban Programarea n limbajul C/C++, editura Polirom,


Iai, 2006;

Carmen Minc, Nua Dumitriu-Lupan Caiet de Laborator pentru clasa a XI-a (profilul
real), editura L&S Info-mat,2009;

Etapele leciei
1. Momentul
organizatoric

2. Comunicarea
Obiectivelor
Didactice
Operaionale

3. Captarea
ateniei

4.
Reactualizarea
cunotinelor

Ob

Activitatea profesorului
Salut elevii. Pregtesc
materialele. Verific prezena
elevilor.Scriu titlul leciei
,,Arbori binari pe tabl.

Activitatea
elevilor

Elevii mi
rspund la
salut. Scriu
titlul leciei n
caiete.
Scriu pe tabl subiectele
Elevii scriu pe
abordate i le transmit verbal
caiete
obiectivele leciei:
subiectele
,,Azi vom nva ce este un
leciei i
arbore binar i care sunt tipurile ascult care
de arbori binari. Apoi vom
sunt
nelege cum pute crea aceti
obiectivele
arbori binari. La final vom
operaionale.
deprimde metode de parcurgere a
arborilor binari.

Strategii
didactice

Timp
2 min

2 min

Le trezesc elevilor curiozitatea Elevii rspund Conversa-ia 2 min


printr-o ghicitoare:
la ghicitoare.
,,Ce are rdcini pe care nu le
vede nimeni, este mai nalt dect
copacii i se duce tot mai sus, dar
nu crete niciodat?.
Prin ntrebri verific noiunile Elevii rspund Conversa-ia 4 min
predate anterior.
la ntrebri.
,,Ce este un arbore?, ,,Ce este
un nod?, ,,Cum definii un
arbore cu rdcina?, ,,Cum
definii frunza unui arbore?,
,,Ce nelegei prin lungimea
unui drum ntr-un arbore?,
,,Cum calculai nlimea unui
arbore?.

5.Comunicarea O1
coninuturilor
nvrii

Etapele leciei

Ob

Explic elevilor noiunile


Elevii ascult Expunerea
teoretice noi i exemplific pe
i i iau
tabl:
notie.
,, Un arbore binar este
un arbore cu rdcin n care
fiecare nod are cel mult doi
descendeni direci(succesori).
De obicei, succesorii se numesc
nodul stnga i nodul
dreapta.

Activitatea profesorului

Activitatea
elevilor

Strategii
didactice

20 min

Timp

5.
Comunicarea
coninuturilor
nvrii

Se numete un arbore binar strict, Elevii noteaz Expunerea


un arbore binar care are proprietatea pe caiet
c fiecare nod, cu excepia
definiiile i
nodurilor terminale, are exact doi observaiile.
descendeni.
Se numete arbore binar
degenerat , arborele binar cu n
vrfuri dispuse pe n niveluri.
Se numete arbore binar
echilibrat, un arbore binar care are
proprietatea c diferena dintre
nlimile celor doi subarbori ai
oricrui nod este cel mult 1.
Se numete arbore binar complet
un arbore binar strict care are toate
nodurile terminale de acelai nivel.
Se numete arbore binar aproape
complet un arbore binar complet
pn la penultimul nivel, la care
completarea cu noduri, pe ultimul
nivel se face de la stnga la
dreapta.

O2

Etapele leciei

Ob

Prin ntrebri orale i execiii la


tabl, verific nelegera noiunilor. Elevii rspund
,,1)Dac un arbore binar are
la ntrebri. Exerciiul
nlimea 7, care este numrul
maxim de noduri ale arborelui?
2)Fie un arbore binar complet cu 31
de noduri. Cate noduri terminale are
arborele daca acestea sunt situate pe
acelasi nivel?
3)Ce valoare de adevr are
propoziia Orice arbore binar
complet este strict?
4)Ci arbori degenerai cu 4 noduri
exist?

Activitatea profesorului
5

Activitatea
elevilor

Strategii
didactice

Timp

5.
Comunicarea
coninuturilor O3
nvrii

Crearea arborelui binar


Explic elevilor metodele de
Elevii ascult Expunerea
implementare a arborilor i
i i iau
demonstrez prin secvene de
notie.
program cum se poate defini un
arbore binar n limbajul C++.
,,Implementarea structurilor de date
de tip arbore binar se poate face:
1.static folosind vectori;
Un arbore binar poate fi reprezentat
cu ajutorul a doi vectori, pe care i
vom numi st i dr. Pentru fiecare
nod i, dintre cele n, st[i] reine
numrul de ordine al nodului stng
subordonat de i, iar dr[i] reine
numrul de ordine al nodului drept
subordonat de i. Dac nu exist nod
subordonat, reine 0.
2.dinamic-folosind pointer.
Fiecare nod al arborelui este
reprezentat in heap de o nregistrare
cu urmtoarea structur:
Struct Nod { int info;
Nod *st, *dr;};
Parcurgerea arborilor binari
Exist mai multe modaliti de
parcurgere care difer prin ordinea
de vizitare a nodurilor:
Parcurgerea n preordine
(RSD);
Parcurgerea n inordine
(SRD);
Parcurgerea n postordine
(SDR).

Etapele leciei

Ob

Activitatea profesorului
6

Activitatea
elevilor

Strategii
didactice

Timp

5.
Comunicarea
coninuturilor
nvrii

Parcurgerea n preordine (RSD)


Se realizeaz n ordine
urmtoarele operaii:
1. Se viziteaz
rdcina;
2. Se viziteaz
subarborele stng;
3. Se viziteaz
subarborele drept.
Parcurgerea n inordine (SRD)
Se realizeaz n ordine
urmtoarele operaii:
1. Se viziteaz
subarborele stng;
2. Se viziteaz rdcina
;
3. Se viziteaz
subarborele drept.
Parcurgerea n postordine (SDR)Se
realizeaz n ordine urmtoarele
operaii:
Se realizeaz n ordine
urmtoarele operaii:
1. Se viziteaz
subarborele stng;
2. Se viziteaz
subarborele drept ;
3. Se viziteaz
rdcina.
Ca urmare a parcurgerii arborelui se
obine o soluie sub forma unui
tablou unidimensional (vector).
Verific nelegerea modurilor de
parcurgere printr-un exerciiu:

Etapele leciei

Ob

Activitatea profesorului

Activitatea
elevilor

Strategii
didactice

Timp

5.
Comunicarea
coninuturilor
nvrii

,, Tabelul de mai jos conine listele Elevii rezolv


descendenilor direci ai fiecrui
pe caiete i la
nod al arborelui:
tabl
problemele
3: 2, 12 11: 1, 8 15: 3, 7
propuse.
7: 13 13: 9, 11
Care este parcurgerea n preordine a
arborelui rezultat, daca rdcina este
nodul 15 i mulimea fiilor dreapta
este {3,8,11,12}?
Expun elevilor codul n C al fiecrei
parcurgeri:
void PreOrdTrav(NodPtrT
Radacina) {
if (Radacina) {
printf("%d\t",*(int*)Radacina>Info);
PreOrdTrav(Radacina->Stanga);
PreOrdTrav(Radacina->Dreapta);
}}
void InOrdTrav (NodPtrT Radacina)
{
if (Radacina)
{
InOrdTrav(Radacina->Stanga);
printf("%d\t",*(int*)Radacina>Info);
InOrdTrav(Radacina->Dreapta);
}
}
void PostOrdTrav (NodPtrT
Radacina)
{
if (Radacina)
{
PostOrdTrav(Radacina->Stanga);
PostOrdTrav(Radacina->Dreapta);
printf("%d\t",*(int*)Radacina>Info);
}
}

Etapele
leciei

Ob

Activitatea profesorului
8

Activitatea
elevilor

Strategii
didactice

Timp

6.Conducerea
nvrii

ntrebri:
Elevii raspund
1.Ce tipuri de arbori binari
la ntrebri.
cunoatei?
2.Care sunt metodele de parcurgere
ale arborelui binar?

7. Asigurarea
reteniei i a
transferului

Propun elevilor urmtoarea


Elevii ncep s Problema- 5 min
nsrcinare:,,Se consider un arbore rezolve
tizarea
binar cu 8 noduri. Dac parcurgerea nsrcinarea.
n preordine a arborelui este:
1,2,4,6,8,3,5,7 i cea n inordine
este: 4,2,8,6,1,5,3,7, care este
parcurgerea n postordine a aceluiai
arbore?

8. Evaluarea O4
performanelor

Propun elevilor urmtoare


Elevii rezolv Problema- 6 min
nsrcinare:
nsrcinarea
tizarea
Pentru arborele din figura de mai propus
jos s re realizeze parcurgerea lui n
cele trei moduri posibile.

9.Intensificarea reteniei

Explic pe scurt elementele eseniale Elevii ascult i


predate n cadrul leciei, enumr
i
tipurile de arbori binari cunoscui i reactualizeaz
metodele de parcurgere ale acestora. cunotinele
Descriu paii importani n crearea icompletnd cu
parcurgerea unui abore binar.
obervaii
sinteza leciei.

4min

10.
Asigurarea
transferului

Apreciez participarea elevilor i le Elevii vor nota


spun care este tema de
tema pentru
acas. ,,Elaborai un program care acas n caiet.
construiete arborele genealogic
propriu pe parcursul a trei sau patru
generaii. Nodul rdcin conine
numele, prenumele i anul naterii,
iar nodurile descendente conin
datele respective despre prini. De
asemenea avei de citit lecia
,,Arbori binari din manual de la
pagina 60.

2 min

3 min

S-ar putea să vă placă și